Binnenland Kamer wil eind aan polygaam huwelijk Ondernemer Toename externen kost ziekenhuizen miljoenen loe ik n et mee Gemeenten schrijven mannen met meerdere vrouwen nog steeds in. Duizenden voormalige verpleegkundigen laten zich inhuren. Waddenzee krijgt vrij spel in polder Ervaren bestuurder rijdt ook risicovol Jongens scheuren met scooter over snelweg Gedode man is vriend model Kim Feenstra Onrust over nieuwe militaire traumakliniek Premier Balkenende maant Chinezen Fietsende agenten halen een ton op 4 Maandag 11 augustus 2008 PZC DEN HAAG - De Tweede Kamer eist opheldering over het feit dat poly game huwelijken in Nederland on der bepaalde voorwaarden wor den erkend door de burgerlijke stand. De huwelijken van niet-Ne- derlandse mannen die met meer dere vrouwen zijn getrouwd in een land waar dat mag volgens de wet en die zich daarna in Neder land vestigen, worden door ambte naren van de burgerlijke stand ge woon geregistreerd. De mannen mogen alleen geen Ne derlandse nationaliteit hebben, want in Nederland is polygamie of ficieel verboden. In Marokko mag deze 'veelwijverij' bijvoorbeeld wel. Hoe vaak dergelijke huwelij ken bij de burgerlijke stand wor den ingeschreven, is niet bekend. Het CBS, dat alle inschrijvingen bijhoudt, verwijdert gegevens over meerdere vrouwen omdat het daar bij uitgaat van een administratieve fout. Het CBS wil deze gegevens nu wel gaan bijhouden. Zowel PvdA als de PW van Geert Wilders heeft reeds schriftelijke vragen gesteld aan de minister van Justitie. De WD is dat van plan bij de eerstvolgende gelegenheid. Ook andere partijen zijn zeer ver ontwaardigd. Jan de Wit van de SP vindt het 'niet acceptabel' dat de overheid schijnhuwelijken be strijdt, maar deze polygame huwe lijken blijkbaar niet opmerkt. Khadija Arib van de PvdA is voor al boos omdat polygame huwelij ken vaak gepaard gaan met uitbui ting en onderdrukking van vrou wen. „Met het registreren van dit De Tweede Kamer wil dat de re gistratie van polygame huwelij ken stopt. Onder bepaalde voor waarden worden deze huwelij ken erkend door gemeenten. soort huwelijken gaat een ver keerd signaal uit naar al die vrou wen die tegen uitbuiting en onder drukking vechten. Nederland houdt de onderdrukking van die vrouwen zo in stand." Fred Teeven van de WD laat via een woordvoerder weten de in schrijving van dergelijke huwelij ken 'bespottelijk' te vinden. Kamerlid Ed Anker van de Christenunie zegt polygamie niet naar Nederland te willen importe ren, maar wel eerst te willen uit zoeken wat er met dergelijke vrou wen gebeurt wanneer zij niet meer mogen worden ingeschre ven. Mogelijk verliezen zij dan al hun rechten. Volgens hem mag Ne derland juridisch niet zo maar iets ontbinden wat krachtens de wet ten van een ander land tot stand is gekomen. Ook het CDA wenst dat opgehelderd te zien. Het ministerie van Justitie en het Openbaar Ministerie (OM) kon den nog geen reactie geven. HILVERSUM - Steeds meer verpleeg kundigen nemen ontslag en laten zich vervolgens voor meer geld in huren via een extern bedrijf of ei gen zaak. Daardoor zijn ziekenhuizen miljoe nen euro's extra kwijt, blijkt uit onderzoek van RTL Nieuws. Het gaat om duizenden verpleegkundi gen. De Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen (NVZ) denkt dat de ze trend niet meer te stoppen is. Vooral schaars personeel organi seert zich extern, zoals verpleeg kundigen voor de operatiekamer en dialyseverpleegkundigen. De ziekenhuizen hebben vaak al een tekort aan dit soort personeel en moeten de verpleegkundigen noodgedwongen extern inhuren. Via de gekozen constructie verdie nen de verpleegkundigen veel meer, soms krijgen ze er ook nog een leaseauto bij. Volgens een schatting van de be roepsvereniging Verpleegkundigen Verzorgenden Nederland (V&.VN) gaat het om vijf- tot ze venduizend verpleegkundigen en verzorgenden (ook in de thuis zorg) die zich laten inhuren. Dat aantal groeit snel, stelt de beroeps vereniging vast. De vereniging meent dat de zieken huizen de uitstroom aan zichzelf te wijten hebben. Het vaste perso neel is gefrustreerd, omdat zij te maken hebben met een hoge werk druk, te weinig loopbaanperspec tief en een te laag salaris, stelt de V&.VN. Eerder meldde RTL Nieuws al dat ziekenhuizen in 2006 en 2007 6,75 miljoen euro hebben uitgegeven aan interim-managers. Een kwart van de ziekenhuizen maakt gebruik van een interim in de raad van bestuur, die gemid deld dertigduizend euro per maand kost. Steeds meer verpleegkundigen nemen ontslag om zich vervol gens als externe te laten inhuren. Die ontwikkeling kost de zieken huizen miljoenen euro's extra. OUDE BILDTDIJK - In het buitendijk se Bildtpollen wordt op korte ter mijn zestig hectare zomerpolder omgevormd tot kwelder. De zomerdijk wordt doorgestoken om het zeewater tot aan de delta- dijk vrij spel te geven en er wor den slenken gegraven om na een overstroming het zeewater te laten terugvloeien. Natuurorganisatie It Fryske Gea heeft het plan bestekklaar. De aan besteding staat gepland voor ko mende herfst. Uit het Wadden fonds komt 540.000 euro voor de uitvoering van het project. Het be treft de tweede fase van het ver- kwelderingsplan voor Noord-Fries land Buitendijks. In het Noarder- leech is een proefverkweldering van 135 hectare succesvol afgerond. Het werk in de Bildtpollen is een logisch vervolg, stelt opzichter Al- bert Ferwerda van It Fryske Gea. Anders dan in het Noarderleech ligt de nieuwe schor in de Bildtpol len straks direct achter de delta- dijk. Het plan voorziet in het gra ven van diepe slenken, die zo ver mogelijk het wad ingaan. Bril VAN STRAATEN APELDOORN - Ook ervaren bestuur ders vertonen roekeloos rijgedrag. Dat blijkt uit onderzoek door bu reau MWM2 in opdracht van Cen traal Beheer Achmea. Volgens ver- keerspsycholoog Heino van deze verzekeraar is dat gedrag niet meer alleen toe te schrijven aan jonge ren. „Veelal zijn het ook mannen die langer dan vijftien jaar een rij bewijs bezitten." Deze automobi listen hebben meer beoordeling schades. Dat is schade door beoor delingsfouten zoals achterop een voorganger botsen, slippen of in de berm terechtkomen. ABCOUDE - De politie heeft gister middag twee jongens van 15 en 16 jaar op een scooter van de A2 ge plukt. De politie werd gealar meerd door een automobilist die op de Ai bij Breukelen door de twee werd ingehaald met een snel heid van zeker 100 kilometer per uur. Toen de politie de wegpiraten bij afrit Abcoude wilde aanhou den, probeerden ze de blokkade te omzeilen. Bij die poging beland den ze naast de scooter op het weg dek. Ze probeerden nog te voet te vluchten, maar werden gepakt. GRONINGEN - De 29-jarige man die zaterdag omkwam bij een ruzie in een woning aan de Groningse H.L. Wicherstraat is de partner van mo del Kim Feenstra. Dat meldde een betrouwbare bron gisteren naar aanleiding van een bericht op de weblog van Feenstra. Hoe de man om het leven is geko men is onduidelijk. Volgens de po litie ligt de oorzaak van de ruzie vermoedelijk in de relationele sfeer. Volgens getuigen ging de da der er in een auto vandoor. Deze man meldde zich later bij de poli tie. DEN HAAG - Militairen met trau ma's dreigen de inzet te worden van een concurrentieslag. Dit na jaar opent in Soesterberg een nieuw behandelcentrum voor post traumatische stressstoornissen de deuren. Het is een particulier ini tiatief ontstaan uit onvrede. Vol gens de bestaande aanbieders van veteranenzorg kan de nieuwe kli niek leiden tot versnippering van de zorg. Bovendien zouden getrau matiseerde militairen de reguliere klinieken kunnen gaan mijden, ter wijl ze daar goede zorg krijgen. PEKING - Minister-president Balken ende heeft gisteren tegenover de Chinese premier Wen Jiabao zijn zorgen geuit over de mensenrech tensituatie in China. „Dit moet aan de orde worden gesteld. Dat heb ik voorheen gedaan, vandaag ook en dat zal ik ook in de toe komst blijven doen." Balkenende sprak over de persvrijheid, de men senrechten, de rechten van min derheden en over Tibet. Volgens hem vond Wen dat er verder over moet worden gepraat. Dat gebeurt in oktober tijdens het officiële be zoek van Balkenende aan China. PEKING - De twaalf politieagenten - onder wie Anton Hagen uit Wil- helminadorp - die van Amsterdam naar Peking fietsten, hebben 100.000 euro opgehaald voor Right to Play. Een cheque voor dat bedrag hebben zij gisteren in het Holland Heineken House in Pe king aan oud-olympisch schaats kampioen Johann Olav Koss over handigd. Koss, ook initiator van Right to Play, nam het bedrag samen met olympisch wielrenner Laurens ten Dam in ontvangst. WIE JE ook- BLMT OA ALs JE BLieft W Mijn Netwerk Home Meld u nu GRATIS aan! Gericht op succes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4