Zeeland De Korenbloem heeft hulp nodig Het quilt virus grijpt razendsnel om zich heen 11 Protest bij uitreiking van viswimpels BEVELANDEN-THOLEN 12/13 15 Herstel molen Kortgene duurder door uitstel monumentensubsidie. Museum organiseert diverse activiteiten rond populaire hobby. Acht Sint Philipsland is dé Zeeuwse handelsplaats op Marktplaats.nl Maandag 11 augustus 2008 Canadees ontrafelt de geheimen van de oester Tip? redgoes®pzc.nl door Mieke van der jagt KORTGENE - Stichting Molen de Ko renbloem, die de molen in Kortge ne weer in oude luister wie herstel len, heeft dringend hulp nodig om de restauratieplannen goed op de rails te krijgen. Aan draagvlak ont breekt het niet, want in het dorp steunen bijna 300 donateurs de stichting met een bijdrage. Maar daarmee kan de stichting nooit de acht ton bijeen halen die het kost om De Korenbloem te restaureren. Daarvoor zijn subsidies nodig, en daar zit de kink in de kabel. Als Rijksmonument zou de molen in aanmerking komen voor een res tauratiesubsidie van 70 procent van de kosten. Voorwaarde is dan wel dat de molen in het bezit is van een stichting of een vereni ging en de Kortgeense molen is particulier bezit. De mensen die hem een aantal jaren gelden heb ben gekocht, zijn ten volle bereid om met de stichting mee te wer ken, maar dan moet eerst het fi nanciële plan rond zijn. Dit en vol gend jaar zal dat niet lukken om dat monumentenzorg voor die ja ren een plafond in de subsidie heeft gelegd. De dienst betaalt maar 70 procent van maximaal 250.000 euro aan subsidiabele kos ten. De stichting kon dus kiezen: nu al gaan voor veel te weinig of wachten op betere tijden. Dat laat ste is het geworden. Volgens secretaris/penningmeester Rob Koedam, van de stichting, heeft dat tot gevolg dat het restau ratieplan steeds duurder wordt. De club heeft een hecht doomm is Stichting moet molen kopen om uiteindelijk de volle mep subsidie te krijgen. Daarvoor is financiële hulp van de gemeente Noord-Beveland onontbeerlijk. merd plan gemaakt, dat doorgere kend was op zeven ton. „Door de enorme stijging van arbeidskosten en materiaalkosten is dat al acht ton geworden. En daar zijn de kos ten voor overname niet bij." De stichting wil nu de gemeente Noord-Beveland vragen om hulp bij de overname. Noord-Beveland, eigenaar van twee molens, wil er geen wiekendrager bij hebben, maar volgens Koedam hoeft dat ook niet. Als de gemeente ervoor zorgt dat de Korenbloem kan wor den gekocht, kan de stichting el ders aankloppen voor subsidies. Intussen wordt alles gedaan wat voor de stichting behapbaar is. De molen is inmiddels wind- en wa terdicht, het Goese Lyceum voor beroepsonderwijs maakte mooie replica's van de originele deuren en ongediertebestrijder Traas ver joeg gratis de gevreesde boktor. De stichting doet aanhoudend zijn best om geld te verdienen. Bijvoor beeld met het Molenfestival, dat zaterdag alweer voor de vierde keer gehouden wordt. Vanaf 14 uur is het feest, eerst voor de kin deren, met onder meer de band Jongus, en 's avonds met Anja Kop- mels, het Leo Barentz Quintet en de band Onrust. Lekker eten, drin ken en streekproducten brengen extra geld in de schuif. door Rob Paardekam GOES - Goes is hard op weg de quilthoofdstad van Zeeland te wor den. Hingen er een klein jaartje ge leden nog tientallen quilts in het Stadhuis op de Markt; nu hangt de Grote Kerk er mee vol. Het komt allemaal door Marjolein Peters. De helft van de quilts die in de kerk hangen, zijn van haar hand. De rest van de werken is ge maakt door Zeeuwse quiltsters „Het museum in Goes heeft me ge vraagd deze expositie in te rich ten", vertelt Peters. „Het museum heeft elk jaar een zomertentoon- stelling. Zo hingen er vorig jaar merklappen. Dat was zo'n groot succes dat ze ook dit jaar iets met textiel wilden doen." Peters, die uit Oosterhout komt, is al sinds het begin van de jaren ne gentig besmet met het quiltvirus. En een virus mag je het echt wel noemen. „Het is maar goed dat bij ons in de buurt geen quiltwinkel zit", grapt ze. „Want dan aten we droog brood." De basis van het quilten is volgens de Brabantse he lemaal niet zo moeilijk als veel mensen denken. Gewoon drie lap pen op elkaar, die zijn doorgestikt. „Maar natuurlijk kun je jezelf ont wikkelen en steeds ingewikkeldere 'Het is maar goed dat er geen winkel in de buurt is. Dan aten we droog brood' dingen maken." Veel Nederlandse dames doen dat, want het quilten is nog altijd in opmars. Er is een heus quiltersgilde in ons land en dat groeit nog steeds. De tentoonstelling in de Grote Kerk, met in totaal zo'n zestig quilts, duurt nog tot en met 23 au gustus. Peters is is zeer te spreken over de locatie. „Vooral de lichtin val is hier prima", vindt ze. Gedurende de expositie vinden de nodige activiteiten plaats. Zo was er afgelopen zaterdag een ruil beurs voor quiltlapjes en geeft Pe ters 13 augustus een lezing over quilten in het museum. Wie rond geleid wil worden langs de vele quilts kan terecht op de woensda gen 13 en 20 augustus. Meer informatie op www.hmdb.nl BRESKENS - De landelijke en pro vinciale politiek mogen de komen de jaren best meer geld investeren in de bestaande visserijsector in plaats van miljoenen te proppen in experimenten met viskweek aan land waarvan vrijwel zeker te verwachten valt dat die nooit zul len redeneren. Dit vindt voorzitter Jacques de Bliek van de Breskense visserijvereniging Ons Belang. „Vergeten wordt nog wel eens dat voor de kweek van 1 kilo van die vis ongeveer evenveel visvoer, ook nog eens bestaand uit vis, nodig is. Dan heb ik het nog niet eens over zaken als smaak en kwaliteit, die van verse Noordzeevis altijd beter is", aldus De Bliek. De voorzitter had weinig redenen om vrolijk te zijn. „Na jaren te heb ben moeten worstelen met quo teringen en vistijdbeperkingen worden we als sector nu zwaar ge troffen door de hoge gasolieprij- zen. De hoge omzetten maken die niet goed. Ik hoop dat de inventivi teit van de vissers zo groot is dat zij met energiebesparingen een deel van dit probleem kunnen op lossen." mSMm ALMANAK Tip? redactie@pzc.nl De vijfjarige Sebastiën uit Koude- kerke gaat na de vakantie naar groep 3. Alles wat met cijfers en letters te maken heeft, heeft dan ook zijn aandacht. „Kijk mam, er staat een 8 op de rug van mijn t-shirt", zei hij, ter wijl hij op een ochtend zijn kle ren aantrok. Zijn moeder keek op, beaamde dit en ging weer verder met haar werk. Maar blijkbaar had het rugnum mer nogal wat indruk gemaakt, want na een minuutje overpein zen kwam de jonge Koudekerke naar met een alleszins logisch lij kende verklaring. „Mam, nu ik weet waarom er een 8 op mijn t-shirt staat. Dat komt omdat het mijn achterkant is!" Marjolein Peters bij haar quilts in de Grote Kerk in Goes. Aan de linkse werkte ze ongeveer een jaar. „Het is mijn grootste. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 45