Sport nnaars in Vlissingen reekt hegemonie De Ridders Iraanse zwemmer niet tegen Israëliër Gebroken teen tijdens polonaise Lange zoektocht naar trouwring Top van AZ mist huwelijk Van Gaal PZC Mssndsg 11 sugustus 2008 31 :el bekijks. foto Lex de Meester HZ-toemooi Simon Provoost uit Oostburg en René Tiggelman uit Vlissin- gen waren in het HZ-toernooi de beste Zeeuwen. Zij haal den de fraaie score van 6,5 pun ten uit 9 wedstrijden. Provoost en Tiggelman won nen beiden in de laatste ron de. Provoost versloeg René in 't Veld, een niet zo sterke te genstander. Tiggelman stuntte met een zege op de veel sterk ere Daan Brandenburg. Belangrijkste uitslagen laat ste ronde en eindstand: Vya- cheslav Ikonnikov (Rus)-Far- rukh Amotanov (Tadz) 0-1, La- zaron Bruto (Cub)-Friso Nij- boer (Ned) 1-0, Sandipan Chan- da (Ind)-Sipke Ernst (Ned) 1-0, Alexandr Fier (Bra)-Diego di Be- rardino (Bra) remise, Arno Beze- mer (Ned)-Konstantin Landa (Rus) 0-1, Erik van den Doel (Ned)-Yochanan Afek (Isr) 1-0, René Tiggelman (Ned)-Daan Brandenburg (Ned) 1-0, René in 't Veld (Ned)-Simon Pro voost (Ned) 0-1. Eindstand: 1Bruzon, Chanda en Amatonov 7,5 punten, 2. Fier, Landa, Van den Doel en Van Eijk 7,0 punten, 3. Mekhita- rian, Ernst, Ikonnikov, Di Berar- dino, Spoelman, Gonzalez, Lla- neza Vega, De Jong, Nijboer, Zaragatski, Diamant, Akesson, Sriram, Genzling, Van Assen delft, Lenaerts, Tan, Provoost, Tiggelman en Bach allen 6,5. de Amatonov zich bij de twee an dere spelers die na negen ronden 7,5 punten verzameld hadden. Ikonnikov baalde enorm. Door de nederlaag kreeg hij vierhonderd euro minder prijzengeld, een be drag dat een modale schaakprof heel goed kan gebruiken. Vriend van Amotanov zal hij nooit meer worden. Uiteindelijk kreeg voormalig jeugd-wereldkampioen Lazaro Bru zon (26) de wisselbeker in han den, omdat hij van de drie win aars de sterkste tegenstanders had ontmoet. De Cubaan kon terugkij ken op een sterk toernooi. Hij had negen degelijke partijen gespeeld waarin hij nooit in problemen kwam. Bovendien had hij tien punten aan zijn rating toegevoegd, nadat hij eerder tijdens toer nooien in Spanje al twintig pun ten gewonnen had. Bruzon, drie jaar geleden een wereldtopper, is via Vlissingen op de weg terug. In Cuba zal zijn zege niet onopge merkt voorbijgaan. Hij heeft in zijn vaderland dezelfde status als een topvoetbalier in Nederland. Schaken is in zijn land immens po pulair. Iedereen kent Bruzon, hij moet te pas en te onpas handteke ningen uitdelen. Sandipan Chanda, een 25-jarige schaker uit Calcutta, had de gedeel de eerste plaats te danken aan zijn sterke eindsprint. Hij won zijn laat ste drie partijen. In de laatste ron de versloeg hij binnen de kortste keren Sipke Ernst, die van alle kanshebbers aanvankelijk het fraai ste uitzicht had op de eindzege. Voor Farrukh Amotanov kwam er een happy-end aan een wisselval lig verlopen toernooi. Hij was voor het eerst in West-Europa, speelde enkele prachtige partijen, maar liet ook lelijke steken vallen. Dat de zege op Ikonnikov volgens sommigen geen schoonheidsprijs verdiende, liet hem koud. „Ik zag nog kansen, waarom zou ik dan niet doorspelen?" Dat er geen vier eindwinnaars wa ren, was te danken aan de sportivi teit van de Braziliaanse delegatie. In de laatste ronde hadden Alexandr Fier en Diego di Berardi- no het op een akkoordje kunnen gooien. Bij winst zou ook Fier op 7,5 punten komen. De twee Brazili anen bevochten elkaar echter op het scherp van de snede. Hun par tij eindigde in remise. Dat scheel de Fier een kleine 600 euro. ging onderweg open - deerde Po- tin niet. „Het leek wel alsof ik in mijn nakie zwom. Ook had ik het gevoel dat ik bij iedere slag water maakte. Gelukkig heb ik me er niet al te veel door laten afleiden", vertelde hij. Niek de Ridder, in een tijd van 37.48,12 slechts tweetiende langza mer dan Potin, toonde zich groots in zijn verlies. „Charles heeft voort durend op kop gezwommen. Dat zegt voldoende." Er was toch re den voor een feestje bij de familie De Ridder. Want Carmen won met overmacht de 3000 meter vrije slag bij de vrouwen. Met een tijd van 40.20,21 zwom zij de num mer twee Judith Stap (De Storm vogel) op dik twee minuten. Op de 3000 meter schoolslag maakten Eline Nijskens (ZC Koe wacht) en Nathan Tramper (De Bevelanden) hun favorietenrol niet waar. Titelhoudster Nijskens moest de eer verrassend aan de in middels 30-jarige Ryan Verplanke (Scheldestroom) laten. In de eindsprint ging de Bressiaanse Nijskens op het nippertje voorbij. Daardoor pakte Verplanke in 53.13,22 haar vijfde - zwaarbevoch ten - zege in haar thuishaven. „Zo spannend als vandaag heb ik het niet eerder meegemaakt. Ik ver wachtte dat Eline er nog wel van door zou gaan. Ik was al blij dat ik bij haar in de buurt kon blijven. Aan winnen heb ik geen moment gedacht", aldus een opgetogen Ver planke. Eline Nijskens baalde zichtbaar van haar nederlaag. Zij betichtte Ryan Verplanke niet rechtstreeks van onsportief gedrag, maar had niet verwacht dat zij nog zou wor den voorbijgestoken. „Ik heb al het kopwerk gedaan. Dat je dan niet wint, is heel zuur." Bij de mannen prolongeerde ook Nathan Tramper zijn zege niet. Si mon Edenburg (Luctor et Emer- go) en Alex Eversdijk (De Bruin vis) waren veel sterker. Edenburg (15) had het beste eindschot en hield Eversdijk in 47.38,86 ruim ze ven seconden achter zich. „Die ver snelling op het einde verliep pre cies volgens de planning. Het ging wel lekker. Natuurlijk moest ik er vandaag keihard voor werken, maar ik merk ook dat ik steeds iets je sterker word", zei Edenburg. De man is een schande voor de Verenigde Staten. Ik houd van Texas, maar ik keer pas terug als hij uit het Witte Huis ver dwenen is. Hij is de slechtste president uit de geschiedenis. Zelfs de domste mens is slimmer dan hij." Oud atleet Carl Lewis over George W. Bush. In Het Laatste Nieuws. „Ik heb weinig vrienden, maar (Arnold, red.) Scholten is een van hen. Hem vertellen dat we afscheid namen is een van mijn moei lijkste gesprekken geweest. Dus is het onzin dat ik alleen maar vrienden binnenhaal. Als het moet, stuur ik ze ook weg." Peter Bosz, technisch directeur van Feyenoord, in VI. „Zoals Italiaanse verdedigers spelen bijvoorbeeld. Soms ook ge woon een bal het veld uit schieten. Maar ik trap niet mijn tegen stander zijn longen uit het lijf, er moet wel respect zijn." Heerenveen-verdediger Daryl Janmaat over zijn speelstijl. In VI. „Wat ik ervan vind dat Radovan Karadzic nu in Den Haag zit op gesloten? Tja, moeilijk, ik wil er niet te veel op zeggen. Als Karad zic niets heeft gedaan, hoeft hij nergens voor te vrezen." Goran Lovre, voetballer van FC Groningen en Serviër, over de kwestie Karadzic. In VI. „Kyra Kyrklund is vijftig. Als ik zo oud ben, rijd ik nog steeds, maar niet meer op dit niveau. Dat ziet er toch niet uit? Het is toch veel mooier om een jong, sportief iemand op een paard te zien dan een oude vrouw?" Amazone Anky van Grunsven is veertig. In Sportweek. Mohammed Alirezaei uit Iran heeft zaterdag tij dens de Olympische Spelen voor een opmerkelijk inci dent gezorgd. De schoolslag zwemmer mocht van het olympisch comité van Iran niet starten in de series, om dat hij in dezelfde heat zou zwemmen als de Israëliër Tom Beeri. De trainers van Alirezaei gaven aan dat de zwemmer ziek is, maar vol gens het Iraanse persbureau ISNA zouden de slechte poli tieke verhoudingen tussen Iran en Israël de oorzaak van zijn absentie zijn. Bas Veldhuis, de broer van zwemster Marleen, heeft zich gisteren in Peking bij het vieren van het olympische goud van de estafetteploeg ge blesseerd. Tijdens het lopen van de polonaise ging het mis. „Er ging iemand op mijn teen staan, waarschijnlijk is die nu gebroken", aldus Veld huis. Hij heeft in China een bijzondere rol als verslaggever voor Station Beijing, het ini tiatief waarbij familieleden en vrienden de olympische spor ters met videocamera's vol gen. Veldhuis zat tijdens de gouden race van de 4x100 vrij op de tribune in het stadion. RUG S De Amerikaanse beachvol- leybalster Kerri Walsh heeft gisteren de olympische vrijwilligers overwerk be zorgd. De speelster verloor tij dens een groepswedstrijd in de ochtend haar huwelijks- ring in het diepe zand, waar na talloze Chinezen besloten te zoeken naar het kleinood. Alhoewel de Amerikaanse snel doorhad dat ze haar sie raad kwijt was, kon het pro gramma uiteraard niet wor den stilgelegd. Na een lange zoektocht van ruim een uur vond uiteindelijk vrijwilligers Song Zhengdong de ring. Voorzitter Dirk Scheringa en algemeen directeur Toon Gerbrands van AZ heb ben het huwelijk van hun trai ner Louis van Gaal in Portu gal gemist. Het topduo gaf de voorkeur aan een (langdurig) bezoek aan de Olympische Spelen in Peking. Beiden wa ren zaterdag aanwezig op de welkomstreceptie van het NOCNSF in het Holland Hou se. „Niets aan te doen", legde Gerbrands uit. „Deze olympi sche reis stond al twee jaar ge boekt. Dat Louis daarna 8 au gustus 2008 als trouwdatum koos, konden wij ook niet hel pen." Met een kunstmatige ingreep hebben Chinese weerspecia- listen de openingsceremonie van de Olympische Spelen voor regen behoed. Hoofd Guo Hu van het Pekinese weerbu reau onthulde zaterdag dat er vrijdag 1104 raketten met zilver jodide de wolken boven de Chinese hoofdstad zijn ingescho ten. Die stof zorgde ervoor dat de regen buiten Peking viel. Meteorologen waarschuwden al dagen voor regen en onweer op de openingsdag. Het dreigde mis te gaan tijdens de indruk wekkende show in het imposante olympisch stadion het Vo gelnest. „Met een luchtvochtigheid van negentig procent had het bij de geringste verschuiving in de wolken kunnen gaan regenen en zelfs gaan onweren", zei Guo Hu.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 33