Sport Georgische sporters willen naar huis Flamenco Barroco President van land in oorlog vraagt olympiërs in Peking te blijven. Onverwachte bijrol Finn-zeiler Postma Yngling-team na twee Alleen Nummerdor en dagen op derde plek Schuil boeken zege zeelond 26OUgt/m0sePt2008 nazomerfestivQl.nl PZC Maandag 11 augustus 2008 I 27 door Gijs van Oosten en Fardau Wagenaar PEKING - De olympische sporters van Georgië willen het liefst zo snel mogelijk naar huis. Terug naar het door Russische bommen ver woeste land, waar hun familie vrij wel onbereikbaar is. Maar na lang beraad en een oproep van presi dent Michail Saakasjvili besloten ze toch te blijven. Vertrekken zou een nederlaag zijn, redeneerde hij. Juist nu moeten ze de wereld hun passie en vastberadenheid laten zien. Ze zijn vermoeid, afgedraaid en ver drietig. De 35 atleten uit Georgië slapen bijna niet meer. Het is de angst over thuis die de sporters ver lamt. Wat betekent een medaille als de hel is losgebarsten? Alle spor ters in de ploeg kennen wel een sol daat in het leger of inwoners van de gebombardeerde steden. Of ze wonen er zelf Reservisten die wor den opgeroepen om het land tegen de Russische invasie te bescher men kunnen broers en zussen zijn, vrienden en vriendinnen. „Dit leed is bijna niet te dragen", zegt Kakhaber Beridze, woordvoerder van het Nationaal Olympisch Co mité van Georgië. „Maar we moe ten verder." Judoka Zaza Kedelashvili is drie voudig Europees kampioen en dus zeker geen kleine jongen op het ta- tami. Maar op de dag dat de Geor giër zijn krachten nodig heeft voor een topprestatie, is hij te moe om te vechten. Al in de eerste ronde verliest de judoka van een Hon gaar en krijgt geen herkansing. „Za za is de hele nacht wakker geweest. Hij vroeg zich af of hij naar huis moest gaan of niet", vertelt zijn trainer Shota Khabereli. „Hij was veel te ongeconcentreerd om hier te vechten, te nerveus. Zijn energie is op." Als Kedelashvili de partij had ge wonnen, zou hij ook in oog heb ben gestaan met de Rus Gadanov. Zover kwam het niet. Gelukkig of niet. „Van mij had het gemogen, De Georgische sporters in pe- king zijn meer met de situatie in hun land dan met de Olympische Spelen bezig. Liefst gaan ze naar huis. De Georgische Nino Salukvadze (rechts), winnares van het brons tijdens het schiettoernooi, feliciteert de Russin Natalia Paderina, die de zilveren medaille om haar nek heeft hangen. Terwijl hun landen in oorlog zijn, blijven zij hartelijk naar elkaar. foto Michael Reynolds/EPA dan hadden we de Russen op de mat kunnen bestrijden. We haten ze." Beridze meent elk woord dat hij zegt. „Het zit diep van binnen, we voelen het allemaal." Uit de mond vai de atleten komt geen woord over het conflict tus sen de twee landen dat over de ge bieden Zuid-Ossetië en Abchazië gaat. Het is hen verboden om tij dens de Spelen iets te zeggen. Ner veus volgen ze het nieuws, kijken naar de weerzinwekkende beelden van kapotte steden en een verniel de toekomst. En zwijgen stellig. De uit Terneuzen afkomstige Eg- bert Roelofs is toeschouwer bij het judo. Hij draagt een shirt van Geor gië. Hij rookt buiten een sigaret na dat hij Kedelashvili heeft zien ver liezen. Roelofs is de broer van San dra, de eveneens Zeeuws-Vlaamse echtgenote van president Saakasjvi li. Praten wil hij niet, dat ligt te ge voelig. Niet voor hem zelf, maar voor zijn zus. Zij is ook in Peking en heeft de sporters persoonlijk de boodschap van haar man gebracht. „Blijf alsjeblieft in China en verte genwoordig ons land op de Olym pische Spelen. We zijn allemaal sa men, als een land." De atleten ge hoorzamen, al zijn ze nog altijd vrij om te gaan. In het Olympisch Dorp in Peking zijn de Russen en de Georgiërs iro nisch genoeg buren van elkaar. Twee gebouwen naast elkaar, twee landen in oorlog. Vrienden zijn ze nooit geweest, maar ze begroetten elkaar wel en een praatje over de muur kwam zo nu en dan ook wel eens voor. Nu niet meer. Beridze: „We negeren de Russen, zij nege ren ons. Anders kan het uitlopen op een ruzie of knokpartij. We wil len ze niet zien. De Russen zouden moeten vertrekken uit Peking, dat zou het beste zijn." Het zal niet ge beuren. De Russen hebben niet eens overwogen om af te haken. Er zijn ook verhalen hoorbaar, van verzoening, van begrip en medele ven. Natalia Paderina uit Rusland sloeg gistermorgen haar arm om de Georgische Nino Salukvadze. Het gebeurde op het podium van het schiettoernooi, Rusland had zil ver gewonnen, Georgië brons. Pa derina drukte een kus op de wang van haar concurrente. Die nam het gebaar van vrede aan. Rusland heeft tienduizend extra militairen naar Georgië gestuurd en rukt steeds verder op. Op het olympisch park in China heerst on begrip. Er zijn ruim tienduizend at leten uit 205 landen bij elkaar om zich op het sportieve vlak met el kaar te meten. Het motto in Peking is mooi en ambitieus, maar onhaal baar gebleken. 'One world, one dream'. Het duurt nog twee weken voor de sporters van Georgië naar huis gaan, terug naar een kapotte wereld en een verscheurde droom. QINGDAO - Het Friese natuurtalent Pieter-Jan Postma lijkt zijn zeilge- voel helemaal kwijt. De nummer twee van het WK vorig jaar in Por tugal moet na de eerste twee race- dagen bij het olympisch toernooi in Qingdao genoegen nemen met een onverwachte bijrol. De 26-jarige Finn-zeiler kwam gis teren in de vierde race op de 22e positie binnen. Eerder op de dag was hij in de derde manche als zes tiende over de denkbeeldige finish lijn gegaan. Zaterdag presteerde Postma ook al teleurstellend met de negentiende en vijftiende plaats. Hij staat twintigste in het klassement, heel ver verwijderd van het podium. Vandaag worden op de Gele Zee de vijfde en zesde race in de Finn- klasse gevaren. QINGDAO - Het zeilteam van stuur- vrouw Mandy Mulder ligt na twee olympische wedstrijddagen voorlo pig op een bronzen koers. Het Yng- ling-trio moest gisteren in de vier de race op de Gele Zee een plaats je terug in het klassement. Het Ne derlandse drietal eindigde als der tiende en zakte daardoor van de tweede naar de derde plaats. Team-Mulder, dat in de derde race als tweede over de finish kwam, staat op 25 punten. De Finnen (23) en de Britten (16) staan er nog be ter voor. Na vijf races mogen alle vijftien deelnemende Yng- ling-teams het slechtste resultaat aftrekken. Daardoor zouden Mul der en co de plaats in het klasse ment aanzienlijk kunnen verbete ren, mits een nieuwe klassering buiten de top tien uitblijft. PEKING - Haast achteloos namen Reinder Nummerdor en Richard Schuil zaterdag de eerste horde in hun jacht naar de eerste Neder landse medaille ooit bij het olym pisch beachvolleybal. De regeren de Europese kampioenen gaven het Zwitserse duo Lagica/Schnider geen moment hoop op een stunt: 21-14 21-15. Emiel Boersma en Bram Ronnes gingen gisterochtend kansloos onderuit tegen de sterke Amerika nen Gibb en Rosenthal: 21-16 en 21-15. Bij de vrouwen mochten Rebekka Kadijk en Merel Mooren even van een surprise dromen. Het Neder landse tweetal hield het topduo Branagh/Youngs goed bij, maar kwam net tekort: 21-19 27-25. In beide set waren er winstkansen. theater op locatie festivalhart Abdij Middelburg Muzikale dialoog tussen de sierlijke barokmuziek van Scarlatti en de passie en improvisatie van Spaanse flamenco. Aansluitend Bord du Nord, een zeer originele mix met invloeden uit tango, jazz, chanson, musette, klezmeren klassiek, vr 29 aug 21 uOO1 5 festivalhart gratis brochure kaarten info ^Êk 111A nazomcrfestival.nl deltm Provincie Zeeland 111 of T 0900 33 000 33 (0.45 P/9) ILlhd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 29