door de kou Clement en Gesink doen in wegrace ervaring op voor tijdrit /v Sterk begin Nederlandse roeiequipes Phelps pakt eerste goud met wereldrecordrace Nederlandse mist beslissende slag tijdens regenachtige koers. Spanjaard Sanchez wint koers door snikheet Peking. Van der Kolk en Van Eupen benaderen wereldrecord. Ook de Australische Rice imponeert op 400 meter wisselslag. VDH strandt met estafetteploeg al na één race PZC Maandag 11 augustus 2008 25 door Edward Swier JUYONGGUAN - Het ontvangstcomi té stond al klaar op de Muur. Met bloemen en een gouden plak. Maar het Nederlandse IOC-lid Hein Verbruggen en Joop Atsma (UCI) moesten bij de huldiging van het verwachte Nederlands op het Engels overschakelen - vanwe ge winnares Nicole Cooke. Marian ne Vos was verkleumd en werd slechts zesde. Een haast Hollandse regenbui had haar genekt. Voor Vos, stoïcijns en dus ongevoe lig voor de druk die een favorieten- rol met zich meebrengt, was be dacht dat ze de Nederlandse goud delver van deze Spelen zou wor den. Dat kan nog altijd. Woensdag rijdt ze de tijdrit en weer een paar dagen later (18 augustus) de pun- tenkoers op de baan. Op de Muur bij Juyongguan kreeg Vos gisteren echter een stevige tik. De beslissen de ontsnapping miste ze, het spurt je van een achtervolgend groepje won ze nog wel. Zesde. „Dan tel je niet mee." Verkleumd daalde ze vrijwel direct na het waterballet per auto de weg richting Olympisch Dorp in Pe king af. Een zilver isolatiefolie over de benen, de kachel op tien, dicht tegen haar ploeggenotes Chantal Beltman en Mirjam Melchers aan gekropen. In het Dorp volgde, op de spreekwoordelijke koude douche, een warm bad. „In de au to keken we elkaar vol ongeloof aan. Hier hadden we geen reke ning mee gehouden. Tijdens de eerste afdaling van de omloop bij de Muur raakte ik bevangen door de kou. Ik kon niet eens meer hel der denken, wist niet eens meer wie er weg waren." De maandenlange, klimatologi sche voorbereidingen op de weg wedstrijd voor vrouwen - met trai ningskampen in de hitte, testen in klimaatkamers en speciale kleding - waren prompt voor niets toen Vos gisterochtend de gordijnen van haar olympisch appartement je opende. Regen! „Dat had ik in Peking nog niet meegemaakt. Maar ik vond het helemaal niet zo erg, had er geen slecht gevoel bij." Dat het bij de start weliswaar am per 24 graden was, maar droog, kon de stemming evenmin beder ven. Dat ze de eerste tachtig kilo meter achterin het peloton had vertoefd, was volgens de 21-jarige renster uit Babyloniënbroek, dan ook geen teken van zwakte ge weest. „Ik moest me in het begin rustig houden, dat ging prima." 'Ik kon niet eens meer helder denken, wist niet eens meer wie er weg waren' Alles veranderde bij aankomst op de Muur. Daar stonden de hemel sluizen wagenwijd open. Het kwik kwam er bovendien amper boven de 16 graden. „Ik weet het, ieder een had er last van. Maar ikzelf was in ieder geval totaal ver kleumd." Het maakte dat ze onvoldoende kracht had om te reageren. „Ik zag het gebeuren, maar kon gewoon niet." Op het moment dat Vos er bij moest zitten, bij de ontsnap ping van Guderzo, en even later, toen de latere winnares Cooke aan haakte, was ze bevroren. „Ik zat te ver van achteren om te reageren. Het lag helemaal aan mezelf." Cooke, Johansson en Cuderzo op podium Achter de Britse Nicole Cooke pakt de Zweedse Emma Johansson het zilver. Tatiana Guderzo uit Italië wint brons. Marianne Vos miste de aansluiting met de kopgroep van vijf rensters. De Nederlandse medaillekandidate arriveert 22 seconden later als eerste van de achtervolgers. Mirjam Melchers finisht als 36e op 53 seconden. Chantal Beltman was de nummer 47 op 4 minuten en 38 seconden. door Edward Swier JUYONGGUAN - De wielrenners wa ren de eerste atleten die deze Spe len urenlang 'voor het echie' in de buitenlucht sportten. Ze reden za terdag de wegwedstrijd en had den het er niet bepaald eenvoudig mee. „Je drinkt zoveel dat je op het laatst maagklachten krijgt", zei Laurens ten Dam. Stef Cle ment was met een kopgroep te gen de Muur opgereden. „Een muur van hete lucht wel te ver staan." Clement snapte er eigenlijk niks van. De omstandigheden hadden hem aanvankelijk aan het twij felen gebracht. „Ik heb een hele tijd gedacht dat ik de slechtste man in koers was. Totdat je merkt dat de rest het ook niet makkelijk heeft." Dat de zon niet schijnt en het toch verzengend heet is, en de lucht zo vochtig als een natte dweil, bracht Clement uit het lood. „In Spanje staat die gele bol tenminste nog aan de hemel. Hier zie je niks, is het helemaal grijs en voel je jezelf toch helemaal kapot gaan." Robert Gesink had zichzelf lang weg kunnen steken. Tot de laatste slopende ronde, in de buurt van de Muur bij Juyongguan, had de 22-jarige belofte uit Varsseveld het geduld weten te bewaren. Voor beeldig had hij zich geconcen- treerd op het in orde houden van zijn vochtbalans. „Bij de ene verzorger nam ik een dorstlesser aan, bij de ander wa ter. Dat was niet alleen om te drin ken, maar ook om te koelen. De planning die we daarvoor hadden De wielrenners hebben het op de eerste dag van de Spelen zeer zwaar in de wegwedstrijd. Het is rond de veertig graden. De Span jaard Samuel Sanchez wint. gemaakt, was helemaal geslaagd." Maar een tempoversnelling van Andy Schleck werd hem deson danks teveel. Alleen Samuel Sanchez, Rebellin, Kolobnev en Rogers konden volgen. „Ik was misschien maar o,i procent min der." Ook toen Fabian Cancellara daarna nog voorbij kwam, moest Gesink passen. Uiteindelijk werd de Raborenner, achttien tellen achter winnaar Sanchez, tiende. „We gaan nog veel meer van hem zien", sprak bondscoach Egon van Kessel vertrouwen uit. Of dat woensdag al is, mag wor den betwijfeld. Robert Gesink rijdt dan, als vervanger van Tho mas Dekker, de tijdrit. „Ik wil met het oog op de toekomst graag rij den, leren een betere tijdrijder te worden. Als het vlak zou zijn, had het niks voor mij geweest, maar nu is dat anders." Ook Clement, verrassend derde op het laatste wereldkampioen schap, heeft er zin in. Iedere ron de die hij langer volhardde in de sauna had Clement nieuwe infor matie voor de chrono opgeslagen. „Ik zie er nog uit als een kadaver, maar het koppie staat weer recht op." PEKING - De twee Nederlandse vlaggenschepen zijn het olym pisch roeitoernooi sterk begon nen. Zowel de Holland Vier als het duo Kirsten van der Kolk/Marit van Eupen bleek de sterkste in de serie en schaarde zich daarmee bij de titelkandidaten. Vooral het optreden van Van der Kolk en Van Eupen was indruk wekkend. Het ervaren koppel bracht de regerend wereldkampioe nen - de Australische vrouwen Amber Halliday en Marguerite Houston - een gevoelige nederlaag toe en bleef slechts 0,87 seconde verwijderd van het wereldrecord van hun Chinese rivalen Xu Don- gxiang en Yu Hua. „De marge was zo riant dat je je bijna gaat afvra gen of het wel klopt", sprak Van Eupen, beduusd van haar eigen prestatie. Een dag eerder ging de Holland Vier haperend van start. De boot van Geert Cirkel, Matthijs Vellen- ga, Jan-Willem Gabriëls en Gijs Vermeulen 'hing in de ballen' (die tussen de banen liggen), waardoor slagroeier Vermeulen flink moest bijsturen. „Dat kostte een hoop kracht", zei de 27-jarige Amster dammer. Toen de vier-zonder-stuurman ein delijk goed op koers lag, gingen de roeiers meteen ook hard. De equipe van coach Mark Emke nam halverwege de race de koppositie over en stond die vervolgens niet meer af Al kwam Nieuw-Zeeland in de slotfase nog behoorlijk dicht bij. „In de eindsprint kon je mer ken dat we nog niet de vorm heb ben die we zaterdag willen heb ben", keek Vermeulen al vooruit naar de olympische finale. Skiffeur Sjoerd Hamburger plaats te zich probleemloos voor de kwartfinale. Hij eindigde in de se ries als tweede achter olympisch kampioen Olaf Tufte uit Noorwe gen' de beste vier gingen door. De lichte vier zonder werd na de vierde plaats in de series doorver wezen naar de herkansingen. PEKING - Michael Phelps heeft zijn eerste gouden medaille binnen; nog zeven te gaan. Onder toeziend oog van de Amerikaanse president George Bush prolongeerde de zwemmer gisteren zijn olympische titel op de 400 meter wisselslag. Phelps deed dit in stijl door zijn ei gen wereldrecord aan te scherpen tot 4.03,84. Hij had dit sinds juni al met 4.05,25 in handen. De Hongaar Laszlo Cseh eindigde als tweede (4.06,16) voor de Ameri kaan Ryan Lochte (4.08,09). Phelps heeft zich als doel gesteld in Peking een recordaantal van acht gouden medailles te veroveren. Hij streeft dan zijn landgenoot Mark Spitz voorbij, die in 1972 in Mün- chen zeven olympische titels won. „Ik voelde me niet echt goed", ont hulde het zwemwonder na zijn ma gistrale wereldrecord. „Het ging ook lang gelijk op, maar ik zag dat Ryan Lochte al na 200 meter dood ging." De aanwezigheid van de Ameri kaanse president Bush gaf Phelps een speciaal gevoel. „Na mijn race keek ik naar hem en toen stak hij zijn duimen omhoog en zwaaide met de Amerikaanse vlag. Dat was cool." Bij de vrouwen behaalde de Austra lische zwemster Stephanie Rice in een indrukwekkend wereldrecord van 4.29,45 goud op de 400 meter wisselslag. Ze bleef hiermee ruim onder de oude toptijd, die sinds juni van dit jaar met 4.31,12 op naam stond van de Amerikaanse Katie Hoff Hoff finishte in 4.31,71 als derde. Het zilver was in 4.29,89 voor Kirsty Coventry uit Zimbab we. Michael Phelps juicht ingetogen na zijn eerste gouden medaille van Peking. De verwachting is dat er meer volgen. foto Patrick Kraemer/EPA PEKING - De Nederlandse zwem mers hebben zich gisteren bij de Olympische Spelen niet gekwalifi ceerd voor de finale van de 4x100 meter vrij. Mitja Zastrow, Pieter van den Hoogenband, Robert Lijesen en Bas van Velthoven kwa men tot een tijd van 3.14,90 en ein digden daarmee als tiende. De eer ste acht gingen door. Nederland won vier jaar geleden nog zilver op de estafette. Inge Dekker plaatste zich voor de finale van de 100 meter vlinder slag. De zwemster van NZE kwam in de halve eindstrijd met 58,20 tot de zevende tijd. De Australi sche Lisbeth Trickett ging met 57,05 als snelste door. Thijs en Jolijn van Valkengoed, die beiden in actie kwamen op de 100 meter schoolslag, strandden in hun series. Chantal Groot (100 me ter vlinderslag) overleefde de eer ste schifting eveneens niet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 27