Sport Titelfavoriet Vos raakt bevangen Duel China-VS een zegen voor de NBA Verwijlen kijkt na sterk toernooi uit naar Londen Openingswedstrijd op Spelen is best bekeken ontmoeting ooit. 24 Maandag 11 augustus 2008 PZC Achter de veilige hekken van de Spelen krijg je weinig mee van de gebeurtenissen daarbuiten. Binnen de olympische muren leven we in een gelukkige wereld, bol van mooie pres taties, blije Chinezen en mooie sport. Alles is netjes, alles is schoon, alles is nieuw en iedereen lacht. Alsof je in de Truman Show zit, de film met Jim Carrey in de hoofdrol. Zijn hele per fecte leventje is in scene gezet, zonder dat hij het zelf weet. Het nieuws dat een Amerikaans echt paar in Peking op de Drum Toren (een toeristische trekpleister) is aange vallen door een doorgedraaide man, komt pas laat binnen in het olympi sche fort. Het is het schokkende ver haal van de dag. Hij is dood, zij ver keert in levensgevaar. De dader heeft zelfmoord gepleegd door van de to ren te springen. De slachtoffers zijn de schoonouders van de coach van het Amerikaanse volleybalteam. Langs de waterkant ontmoet ik twee roeiers uit Irak. Ze hoorden twee we ken geleden dat ze naar de Spelen mochten. Trainen ging moeilijk, om dat er in Bagdad altijd dreiging is. Ze eindigen als laatste, ver achter de nummer één, maar zijn trots. Later spreek ik met leden van het Georgi sche team, die totaal van slag zijn vanwege de oorlog in hun land. Nie mand van hen kan nog genieten van het spektakel in Peking, maar ze blij ven om indirect hun land te steunen. Ik probeer me voor te stellen hoe het moet zijn om op de televisie te zien hoe je land kapot gaat. De olym pische familie roept openlijk om vre de en solidariteit, maar het helpt niet. Natuurlijk niet, buiten het olym pische fort is de keiharde echte we reld. De Nederlandse zwemsters winnen goud op de estafette. Marleen Veld huis springt rond in het prachtige zwembad. Marianne Vos verliest op de Chinese Muur de wedstrijd op de weg. Een verloren medaille voor Ne derland. Ik kan er geen seconde mee zitten. Fardau Wagenaar PEKING - Zijn grote droom is een olympische titel. Op die Neder landse primeur zal degenschermer Bas Verwijlen in elk geval nog vier jaar moeten wachten. De 24-jarige Brabander mocht er gisteren al een heel klein beetje aan denken. Tot de Italiaan Matteo Tagliagrol hem in de kwartfinale (15-11) de weg versperde. „Als sportman baal ik het van het verlies, maar als Nederlander mag ik met een plaats bij de beste acht van de wereld wel tevreden zijn. Ik kijk nu al uit naar Londen." De successen van Nederlandse schermers op de Spelen dateren bijna van een eeuw geleden en ook toen werd er nooit goud ge wonnen. Verwijlen reisde de afge lopen jaren de wereld rond om zijn droom te verwezenlijken. Hij offerde veel op, maar keek er giste ren in het regenachtige Peking niet gefrustreerd op terug. „Het is de moeite waard geweest. Als Neder landse schermer tussen alle toplan- den de kwartfinales halen, is mooi. Daar mag ik tevreden over zijn. Als sportman ben ik dat niet. Die droom blijft staan." door Edward Swier PEKING - George Bush was er, de Chinese president Hu Jintao ook. Net als David Stern, de grote baas van de Amerikaanse profliga NBA. Vooral hij wreef zich vergenoegd in de handen. De globalisering van basketbal in het algemeen, maar de NBA in het bijzonder, gaat maar door. Het basketbalduel tussen de Verenigde Staten en Chi na is - met naar schatting ruim een miljard kijkers - 's werelds best bekeken basketbalduel ooit. Iets meer dan elfduizend gelukki gen waren er gisteravond live bij in het Wukesong-stadion. Ze zin derden, moedigden het thuisland aan, gingen bij elk balcontact van Yao Ming door het plafond. Maar ze zagen ook hoe de Amerikanen de druk langzaam opvoerden en vanaf 29-29 wegliepen. Met een 101-70-zege en een eindeloze reeks dunks kreeg Bush wat hij van Dwayne Wade (topscorer met 19 punten), LeBron James (18) en Ko be Bryant (13) had gevraagd. „De president was even in onze kleed kamer. Zijn boodschap? Go get them!" Er was gisteravond echter een an der, misschien wel groter belang dan het resultaat en de trots van twee wereldmachten. De NBA spon garen bij de confrontatie tus sen de Amerikanen en Yao Ming. Amerikaans basketbal is in China, hoewel het op de meest rare tijden wordt uitgezonden, de best beke ken sport. De Chinese website van de NBA wordt nóg beter gelezen dan de Engelstalige en Spaanstalige ver sies. Chinezen kopen zich scheel aan NBA-artikelen, de nepkleding valt evenmin aan te slepen. De schoenenmerken vechten in het straatbeeld om de gunst van de ko per. Kobe Bryant is het uithang bord van Nike, Shaquille O'Neal heeft zijn naam verbonden aan Li-Ning, een Chinees merk dat de rest van de wereld wil veroveren. Iedere zomer worden tientallen NBA-spelers naar China gehaald voor demonstratiewedstrijden. De kassa van Stern en zijn gelikte marketingmachine stroomt voller en voller. Terwijl de Major League Baseball de deelname van de aller beste honkballers aan de Spelen nog altijd verhindert - een beslis sing die de sport moet bekopen; in Londen is honkbal niet langer olympisch - heeft de NBA de Spe len omarmd. Stern onderkent de wereldwijde impact van de Spe len. De prestaties van het Dream Team op de Spelen van 1992 staat De basketbalwedstrijd tussen Chi- na en de Verenigde Staten wordt door naar schatting ruim een mil jard mensen bekeken. De NBA spint er garen bij. iedereen nog altijd helder voor ogen. Hoe belangrijk de aanwezigheid van Yao Ming op de Spelen was, werd duidelijk toen hij dit voor jaar zelfs van de Houston Rockets toestemming kreeg om het gene zingsproces van een stressfractuur te bespoedigen door behandeling volgens de TCM-methode. Bij de ze holistische aanpak, met tra- dionele Chinese medicijnen, wordt er van uitgegaan dat een probleem in de voet niet daar, maar overal in het lichaam kan zit ten. Hekserij volgens veel artsen, hoe dan ook heilzaam in het geval van Yao. Gisteravond huppelde hij tenminste naar 13 punten en tien rebounds. Yao Ming, met 2,26 meter de lang ste speler in de NBA, inspireerde, stuurde, maar dat was bij lange na niet voldoende. Toch had Yao Ming genoten. „Ik zal de herinne ring aan deze geweldige ervaring voor altijd koesteren." Marianne Vos is totaal ontgoocheld na de olympische wegwedstrijd. Ze finishte als zesde. „Dan tel je niet mee. foto Vincent Jannink/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 26