OQO Zorgen rond Zonderland zijn voor niets geweest Ï^Lifuj 2oqü Houkes: van twijfelaar tot medaillewinnaar 'Epke turnt van allemaal de meest spectaculaire rekstokoefening' Hockeysters beginnen met nietszeggende zege Exquis Nadine fit voor optreden van woensdag Chinese turners ruim voorop in kwalificaties Harmes eerste reserve voor meerkampfinale Ruiter Lips staat na dressuur op 41e plaats Dex Elmont beleeft 'waardeloos judojaar' Friese turner gaat als vierde naar finale rekstok. Lichtgewicht grijpt brons tijdens olympisch judotoernooi. 22 Maandag 11 augustus 2008 P2C HONGKONG - De paarden van de Nederlanders die komende week meedoen aan de Spelen, zijn giste ren fit verklaard. Ze doorstonden zonder problemen de veterinaire keuring in Hongkong. De Westkappelse dressuurruiter Hans-Peter Minderhoud, die op Exquis Nadine rijdt, kan woens dag dus zonder problemen in actie komen. Hij is de eerste Nederlan der in de landenwedstrijd. PEKING - De Chinese turners heb ben zich als eerste geplaatst voor de landenfinale. China kwam in de kwalificaties tot een score van 374,675 en bleef daarmee Japan (369,550) en Rusland (366,225) voor. Individueel was de Chinees Wei Yang de beste: 93,875. De Duit ser Fabian Hambüchen was twee de met 92,425, voor de Koreaan Daeeun Kim (92,400). PEKING - Turnster Suzanne Har mes heeft zich gisteren in Peking net niet gekwalificeerd voor de meerkampfinale. Harmes sloot de kwalificaties af als 32e. De beste 24 turnsters plaatsten zich voor de fi nale. Op de geschoonde lijst - er kun nen slechts twee turnsters per land in de eindstrijd uitkomen - bezette Harmes de ondankbare 25e plaats. Ze is nu eerste reserve. HONGKONG - Eventingruiter Tim Lips heeft gisteren op de Olympi sche Spelen geen opzienbarende dressuurproef laten zien. De jonge Nederlander kreeg van de jury in Hongkong voor zijn verrichting met Blom's Oncarlos 52,60 straf- punten. Daarmee bezet hij de 41e plaats. Lucinda Fredericks uit Australië be gint als favoriete aan de cross. PEKING - Het olympisch judotoer nooi voor Dex Elmont is op een fiasco uitgedraaid. In de klasse tot 66 kilogram kwam het talent uit Amsterdam nog wel voorbij Madei ra uit Mozambique maar beet hij zich stuk op de Amerikaan Takata, die met een golden score won. Elmont kreeg geen herkansing om dat Takata in de volgende ronde zelf ook verloor. Elmont sprak van een 'waardeloos judojaar'. door Peter van Leeuwen PEKING - Doel één is bereikt door Epke Zonderland. De Friese tur ner staat 19 augustus in de finale op zijn favoriete onderdeel rek. Zonderland voldeed ruimschoots met de vierde plaats in de kwalifi caties. Met een nog moeilijkere oe fening speelt hij straks mogelijk al les of niets. De eerste Nederlandse mannelijke deelnemer aan het olympisch turn- toernooi sinds 80 jaar werd niet Yuri van Gelder maar Epke Zonderland. Velen fronsten hun wenkbrauwen, een klein jaar ge leden. Van Gelder, dat was een ze kere medaille. Zonderland, die jonge Fries, moest zich nog maar zien te bewijzen. Daarbij volgde ook nog het nodige blessureleed. Na het wereldkampioenschap, in september vorig jaar in Stuttgart, moest hij zich noodgedwongen toeleggen op één toestel, gelukkig wel zijn favoriete. Zonderland, al een keer derde van Europa op brug, bezit een onge kend coördinatievermogen en angst is hem vreemd. Dat is mooi meegenomen als je tijdens je oe fening drie, en straks in de finale wellicht vier keer de rekstok loslaat voor een spectaculair vluchtelement. Slechts de Duitser Fabian Hambüchen, zaterdag de beste (16,200) in de kwalificaties, heeft een oefening met evenveel ri sico. Het optreden van Zonderland is des te knapper in de wetenschap dat een chronische blessure aan de rechterschouder hem noodzaakte zijn oefening te spiegelen waar door de zwaarste belasting naar de linkerkant van zijn lichaam werd verplaatst. PTC Epke Zonderland staat op 19 au- gustus in de finale van het onder deel rekstok. De Friese turner haalt in de kwalificaties een sco re van 15,750. De ene ontlading volgde de ande re zaterdag op bij Zonderland. Eerst was er de opluchting meteen na de oefening. Geen grote fouten, wel hier en daar een paar foutjes. „Maar die vang ik op met mijn ho ge uitgangswaarde", wist hij na het tweede mooie moment van de dag, het oplichten van de jurysco re: 15,750. Dat leek een beoorde ling die hem later op de dag in de kritieke zone zou brengen, maar coach Gerard Speerstra had naar aanleiding van de podiumtrainin gen zijn eerdere voorspellingen („15,800 wordt krap") al herzien. „Dit moet genoeg zijn", dacht Speerstra, die nog voor hij de hal had verlaten de Griekse concur rent Vlasios Maras al had zien fa len. Uiteindelijk kwamen enkel nog de Italiaan Igor Cassina (16,000) en de Fransman Yann Cucherat (15,800) boven Zonderland uit. Zo bleken de zorgen eerder in de week, ingegeven door fysieke onge makken als jetlag en een verkoud heid, toch voor niets geweest. PEKING - Na de wereldtitel van vo rig jaar won judoka Ruben Hou kes (29) een bronzen medaille in de klasse tot 60 kilogram op de Olympische Spelen. Het is een op zienbarende prestatie van iemand die tot drie jaar geleden op de in ternationale toernooien steevast voor het middageten was uitge schakeld. In het begin van 2005 belde Ru ben Houkes vanuit een geestdo dend trainingskamp in Japan naar zijn ouders in Schagen. Zijn judo loopbaan zat in het slop, hijzelf ei genlijk ook. „Het gaat niet goed met mij", zei hij tegen zijn moe der Lida. „Ik kom naar huis." Houkes zocht het veilige nest op en raadpleegde sportpsycholoog Jan Huybers. De verleiding om te stoppen met judo was groot, want hij beleefde geen enkel plezier meer aan zijn sport. Zijn coach Maarten Arens: „Judo was toen he lemaal niet leuk meer." Vader Henk Houkes zag zijn zoon met de dag ongelukkiger worden. „Ru ben is nadat hij zich in 2004 niet had kunnen kwalificeren voor de Olympische Spelen in mentaal op zicht in een gat gevallen. Mijn ge voel zegt me dat hij toen niet goed is begeleid." Houkes besloot toch door te gaan met judo. Met die beslissing leek hij in 2005 de jackpot stuk te slaan. Twee bronzen en een zilve ren EK-medaille, een gouden WK- medaille én een bronzen medaille op de Olympische Spelen geven zijn erelijst in een paar jaar tijd een compleet ander aanzien. Het ontlokte Mark Huizinga eerder dit jaar de uitspraak: 'Waar Ruben ook komt, het is altijd prijs.' Houkes judode zaterdag tactisch en kwam daarmee ver. Hij verloor alleen in de halve finale van de Ko reaan Min-ho Choi, die later met zijn vijfde ippon het goud pakte. De Nederlander herstelde zich in zijn duel om het brons, waarin hij de Israëliër Gal Yekutiel verschalk te. „Ik weet dat het niet allemaal even mooi was. Soms moet je in de top sport gewoon effectief zijn. In de halve finale heb ik me één mo ment vergist, verder niet. Af en toe was het toch ook nog wel leuk om naar te kijken, lijkt me." Lang werden de grote successen voor Nederlandse judoka's binnen gehaald door de zwaardere gewich ten. Houkes was het eerste lichtge wicht dat een WK won. Hij was zaterdag de eerste die een medaille haalde op de Olympische Spelen. „Daar ben ik trots op. Nu weet ik waarom ik het allemaal heb ge daan. Het is echt de moeite waard." Ruben Houkes is de eerste Neder landse medaillewinnaar in Pe king. De judoka pakt brons in klasse -60 kilogram. Niet eerder lukte een Nederlander dat. Ruben Houkes dacht in 2005 aan stoppen, maar zijn keuze om toch door te gaan wordt op de Spelen opnieuw beloond. foto Robin Utrecht/ANP Turner Anthony van Assche liet zijn wekker zaterdagochtend om vijf voor zes afgaan. De Sassenaar wilde de rekstokoefening van collega-inter national Epke Zonderland voor geen goud missen. De Zeeuws-Vlaming werd niet teleurgesteld. „Zijn oefening was echt grandioos", stelde hij. „Het was niet normaal hoe spectaculair die was, met die drie vluchtelementen. Qua spektakel stak Epke echt boven de anderen uit." De enige Nederlandse deelnemer aan de mannenwedstrijd kwalificeer de zich echter als vierde voor de fina le. Daarin heeft hij zeker medaille kansen, denkt Van Assche. „Goud is misschien te hoog gegrepen. Die Fabi an Hambüchen, die als beste door is, is de favoriet. Ik vind dat hij ook de mooiste uitvoering heeft van alle maal." Maar zilver of brons? „Ja, dat zou zo kunnen. De Italiaan die nu nog voor hem is geëindigd, Igor Cassina, heeft er een handje van om in finales te vallen. Zowel op het EK als het WK maakte hij een grote fout. Als Epke foutloos blijft en zijn oefening mis schien nog iets moeilijker maakt, kan hij heel hoog eindigen." Van Assche volgt deze twee weken niet alleen het turntoernooi. Hij pro beert zo veel mogelijk naar de Spe len te kijken op tv. „Ik ben heel erg fan van de voetballers. Verder kijk ik ook graag naar zwemmen, basket bal en judo." Gisterochtend zat Van Assche ook voor de buis toen Ranomi Kromo- widjojo goud won op de 4x100 meter vrije slag. Zij zit net als hij bij Sport- top, een stichting die jonge talenten begeleidt. „En woensdag judoot Edith Bosch, mijn mentor bij Sport tap. Dus naar haar wedstrijden ben ik ook benieuwd." Roeland van Vliet PEKING - Het donderde en bliksem de gisteren hard boven Peking. De Nederlandse hockeysters trokken zich er niets van aan en droogden in hun eerste olympische optre den het uitermate zwakke Zuid-Afrika af met 6-0. Het was een nietszeggende blik- semstart voor Oranje. Daar zei de scheidende bondscoach Mare Lam- mers in de drijfnatte Chinese hoofdstad. Hij is met zijn meiden op jacht naar goud, na het zilver van vier jaar geleden in Athene. „Dit is een prettig begin, maar het zegt niets. Zuid-Afrika was zwak", gaf Lammers toe. Oranje had een bliksemstart. Na vier minuten tipte Eefke Mulder de bal in het Zuid-Afrikaanse doel. Omdat goede combinaties amper mogelijk waren, duurde het lang voordat Oranje opnieuw een gat in de defensie vond. Acht minuten voor de rust lukte dat Marilyn Ag- liotti, die tegen haar oude land de 2-0 uit een stracornervariant ver zorgde. Lammers constateerde vervolgens met plezier dat Oranje na de rust met veel druk de Zuid-Afrikaanse ploeg op eigen helft hield. Het le verde een serie strafcorners op en dat wapen bleek 'dodelijk'. Na Ag- liotti waren ook Maartje Paurnen (twee) en Minke Booij succesvol uit de corner. Wieke Dijkstra te kende voor het slotakkoord: 6-0.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 24