Pieken in Peking, daar gaat net om PZCI21 jen Telussa na hersenbloeding in ziekenhuis 22 Estafetteploeg brengt theorie Verhaeren vlekkeloos in praktijk. Trainer (56) van Hoek en Jong Ambon zakt bij oefenduel in elkaar. 30 en 31 Houkes is blij dat hij drie jaar geleden niet gestopt is met judo Maandag 11 augustus 2008 door Robert-Jan Friele PEKING - Op olympisch niveau krijgt een sporter zelden de kans een gouden medaille te winnen. De Nederlandse estafettezwem sters waren zich daar terdege van bewust en sloegen toe. Grootmach ten Verenigde Staten (zilver) en Australië (brons) hadden het nakij ken. In de versimpelde versie luidt een olympisch traject als volgt: een sporter traint vier jaar lang op de toppen van zijn kunnen en moet als afsluiting daarvan zijn beste prestatie ooit leveren. Niet voor de Olympische Spelen, niet na de Olympische Spelen, maar tijdens dat ene evenement. Dat is wat bondscoach Jacco Ver haeren de Nederlandse zwem ploeg voortdurend voorhoudt. Zijn boodschap gold dit jaar in het bijzonder voor de estafettezwem sters, die zich met wereldrecords op de kortebaan en tijdens de EK langebaan wereldwijd hadden ge profileerd. Verhaeren vond het allemaal mooi en aardig, maar wees voortdurend naar de maand augustus. In Pe king moest het gebeuren. En hij, als coach bezig aan zijn vierde Spe len, was zich er terdege van be wust dat juist op het grootste spor tevenement ter wereld theorie en praktijk zelden hand in hand gaan. Verhaeren: „We stonden aan de top van de ranglijst, maar dat zegt niet alles. Ik wist wel dat we een kans hadden. En op de Spelen moet je die pakken." Op basis van hun persoonlijke records op de too vrij waren Inge Dekker, Ranomi Kromowidjojo, Femke Heemskerk en Marleen Veldhuis gisterochtend de derde ploeg. Nederland is weliswaar de wereldrecordhouder (3.33,62 minu ten), maar die tijd dateert uit maart. In de maanden daarna hadden Australië en de Verenigde Staten hun olympische kwali ficatietoernooien gehouden. Ne derland - met reserves Hinkelien Schreuder en Manon van Rooijen in plaats van Dekker en Veldhuis - plaatste zich zaterdagavond weife lend als vierde voor de finale. Een maal aan de start in de ochtend uren, kon het begin nauwelijks slechter. Startzwemster Dekker tik te na 100 meter aan in 54,37 secon den, met Nederland op een ogen schijnlijk kansloze zevende posi tie. Kromowidjojo (splittijd 53,39), Heemskerk (53,42) en Veldhuis I4W Inge Dekker, Ranomi Kromowid- jojo, Femke Heemskerk en Mar leen Veldhuis excelleren niet al leen vóór de Spelen, maar ook óp de Spelen. (52,58) hielden zich daarna echter wel aan de ideale versie van het olympisch traject: ze zwommen sneller dan ze ooit gedaan hadden. „Het was eigenlijk heel makkelijk voor mij", zei slotzwemster Veld huis. „Al dacht ik wel even: 'ik moet het team nu niet in de steek laten'. Maar ik zag onder water de camera met mij meerijden, toen wist ik dat het goed zat." Het kwar tet trad in de voetsporen van Jopie Selbach, Trini Wagner, Willy den Ouden en Rie Mastenbroek. Zij pakten in Berlijn (1936) de hoofd prijs. Daarna won Nederland in to taal nog tien keer een medaille op de 4x100 vrijeslagestafette, dat daarmee geldt als meest gelauwer de olympische nummer. j door Barry van der Hooft GOES/ROTTERDAM - Paul Telussa wordt de komende dagen nog nauwlettend in de gaten gehou den in het Ikazia ziekenhuis in Rotterdam. De 56-jarige voetbal trainer uit Oost-Souburg werd za terdagmiddag in Oud-Beijerland getroffen door een hersenbloe ding. Dat gebeurde tijdens het oe fenduel tussen SHO en zijn club Hoek. De verwachting is dat hij nog minimaal een week in het zie kenhuis zal blijven. Na het rustsignaal wilde Telussa zich richting de kleedkamers bege ven, maar zakte ineens in elkaar. Hij werd, ondersteund door onder anderen zijn collega Jan Verde- gem, alsnog het veld af geholpen. Nadat de trainer met een ambulan ce naar het Ikazia ziekenhuis in Rotterdam-Zuid was vervoerd, volgde daar op de spoedeisende hulp meteen een eerste onderzoek en werd een CT-scan gemaakt. Daarbij werd een hersenbloeding geconstateerd. Bij Hoek zat de schrik er goed in. „Ik was zelf niet bij het duel aan wezig, maar werd meteen gebeld", reageerde Benny Langeraert. De in terim-voorzitter wil vandaag naar 1^ Paul Telussa, de trainer van Hoek, wordt onwel tijdens de oe fenwedstrijd tegen SHO. Naar verwachting moet hij een week in het ziekenhuis blijven. Rotterdam reizen om Telussa te be zoeken. „Ik hoop dat ik hem even kan spreken. Daarna zal ik ook met Jan Verdegem overleggen over de verdere gang van zaken met be trekking tot Hoek." Bij het duel tussen SHO en Hoek stond het na 45 minuten nog 0-0. De tweede helft werd niet meer ge speeld. Voor morgenavond staat in Hoek een oefenduel met het Belgische Maldegem gepland. Vanavond wordt duidelijk of die wedstrijd ge woon doorgaat. Telussa combineert het trainer- schap van de zaterdag-hoofdklas ser met dat van zondag-vierdeklas ser Jong Ambon. Met een grote de legatie van die club maakte hij on langs nog een drie weken durende trip naar Ambon Tip? sport@pzc.nl Bruzon, Chanda en Amotanov delen winst HZ-toernooi Marleen Veldhuis komt hoog uit het water, nadat ze weet dat ze met een nieuw olympisch record goud heeft gepakt op de 4x100 meter vrije slag. foto Bob Bukaty/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 23