Groove to Chill De Moriaan koopt exclusieve wijnen rechtstreeks bij boeren Ramon Vader wint dagklassement Stil protest bemanning bij uitreiking wimpels IÏÏEEW Duwbak vast op dam Terneuzen Club van wijnhandels krijgt eerste en enige vestiging in Zeeland. Vier ringrijders steken in Domburg alle dertig ringen. Vlissings dancefestival trekt publiek van zo'n achthonderd mensen. Visserijvoorman pleit voor promotie van verse Noordzeevis. wIS 1 2 I Maandag 11 augustus 2008 PZC w door Maurits Sep MIDDELBURG - Les Généreux, een organisatie van wijnhandels die wijn rechtstreeks inkoopt bij wijn boeren, krijgt een vestiging in Zee land. Op september opent wijn handel De Moriaan de deuren op de Kinderdijk in Middelburg. De nieuwe wijnhandel wordt op gezet door de Middelburgers Gert- jan Franke en Niek van Helleman. Zij zijn al tien jaar in de wijnhan del werkzaam en hebben daarvoor in de horeca gewerkt. Zij huren een ruimte in een pand op de Kin derdijk dat De Moriaan heet en hebben zich maar niet druk ge maakt over de naam voor hun win kel. „Die hebben we gewoon 'ge stolen' van het pand", glimlacht Franke. Met hun winkel sluiten ze zich aan bij Les Généreux. „We zijn geen franchisenemers", merkt Franke op. „We zijn een volledig zelfstandige wijnhandel. Met nog een aantal wijnhandels vormen we een club van maximaal veertig winkels die rechtstreeks hun wij nen inkopen bij de boeren. Wij worden en blijven de enige in Zee land die bij deze club zullen ho ren. De dichtstbijzijnde aangeslo ten winkel buiten Zeeland is in Hoogerheide." De Moriaan gaat mede om die re den ook vanaf de allereerste dag bezorgen door heel de provincie. Daarvoor wordt een webwinkel in gericht op internet. De wijnhandel heeft het voornemen ook te gaan leveren aan de horeca in Zeeland, vertelt Franke. Door wijn rechtstreeks bij de ma kers te kopen, omzeilt De Moriaan de importeurs. Dat betekent dat ze ook goedkoper zijn dan winkels die wel zaken doen met wijnim porteurs. Franke rekent voor dat het verschil kan oplopen tot twin tig of dertig procent per fles. „Want dat is meestal de winst die de importeur maakt. En die zie je terug in de prijs. Les Généreux hoeft die winst niet te maken om dat wij rechtstreeks inkopen en verkopen." 1^ De nieuwe wijnhandel De Mo- riaan in Middelburg wordt de eni ge vestiging van Les Généreux, een organisatie die wijnen recht streeks van boeren koopt. Als Franke en Van Helleman er gens een mooie wijn ontdekken, kunnen ze de collega's van hun club tippen en die wijn voordra gen. Als de anderen ermee instem men, wordt de wijn in het assorti ment opgenomen. Franke: „We hebben nu al vijf- tot zeshonderd wijnen in ons assorti ment. En dat zijn andere dan die we via de importeurs kunnen krij gen. Daardoor bieden wij bepaal de merken aan die in de rest van Zeeland niet te krijgen zijn. Die ex clusiviteit vinden we belangrijk." De traditionele Europese wijnlan- den - Frankrijk, Spanje, Italië - zijn vanzelfsprekend goed verte genwoordigd. „Daar komen toch de mooiste wijnen vandaan", vindt Van Helleman. Maar ook re latieve nieuwkomers als Zuid-Afri- ka, Chili, Argentinië, Australië en Nieuw-Zeeland zijn de laatste ja ren erg populair geworden en ko men dus ook in het assortiment. „We gaan alle landen doen." Wijnhandel De Moriaan gaat op 1 sep tember open. Openingstijden: di t/m za, 09.30 - 18.00 uur. www.wijnhandeldemoriaan.nl door Marlies Lampert DOMBURG - Tijdens de klassements wedstrijd ringrijden in Domburg staken maar liefst vier ringrijders alle dertig ringen. Ramon Vader, René Provoost en de broers Roel en Sander Willemse moesten daar om de kamp op het dagklasse ment met elkaar aan, waarbij de eer naar Ramon Vader ging. Coen Minderhoud miste weliswaar een ring, maar pakte in de kampen wel de eerste beker én de pollepel. Bram de Visser reed de tweede be ker af en de derde beker was voor Roel Willemse, die 's ochtends ook al de eerste ochtendbeker won. Martijn Minderhoud ging met de tweede ochtendbeker naar huis. De eerste prijs voor de versie ring bij de koudbloedpaarden was voor Bob Maranus en bij de warm- bloedpaarden voor Emma Pirson. De afdeling Domburg benoemde overigens zaterdag Hans van Eijze- ren als erevoorzitter en Chris de Visser als erelid vanwege de grote verdienste van beide mannen voor de vereniging. Bij het ringrijden in Koudekerke lukte het alleen Simon de Pagter al le dertig ringen te steken. De kam pen van zowel de kleine als de gro- door Emile Calon VLISSINGEN - Dansen, dansen, dan sen. Dat deden zaterdagavond hon derden jongeren -en ouderen die zich nog jong voelden- bij het Groove to Chill-festival in Vlissin- gen. En de regen, die af en toe toch flink neerviel, had geen enkel nadelig effect op de uitgelaten stemming. Muziekliefhebbers die niet nat wilden worden weken op zo'n moment uit naar een tent om daar verder te dansen. Anderen bleven gewoon buiten en dansten door. „Want het is maar water", al dus Christa Vermaire uit Water vliet. De bezoekers van het festival kwa men vanuit heel Zeeland en omlig gende regio's. Zoals Marjan Wil- lems uit Bergen op Zoom. Samen met haar vriendin Vif Marteijn uit Etten-Leur was ze vroeg in de avond al present. De beide studen ten Engels en Bedrijfskunde kozen voor een dance-weekeinde Vlissin- gen. Eerst naar Groove to Chill en gistermiddag en avond door naar White Sunday's om bij Kon-Tiki op het strand te dansen. „Maar ook om te zwemmen en te chil- len.", aldus de Bergse. „Lekker rus tig aan doen." Tussen het dansen door vertelde Peter Riemens uit Goes dat wat hem betreft de mensen achter Groove to Chill wat meer aan de weg mogen timmeren. „Meer festi vals, meer evenementen." Want het is volgens hem op het gebied van dance in Zeeland maar heel erg behelpen. John Verlinde van Groove to Chill liet doorschemeren dat er al plan nen klaarliggen om in de oude Timmerfabriek of de oude Machin efabriek van de Schelde in het na jaar feesten te geven. In het Arse naal, dat ze een paar keer hebben afgehuurd, keren ze niet meer te rug. Dat Vlissingse theater is te klein voor hen geworden. Boven dien vinden de mensen van Groo- Regen deert de dansers niet. 'Want het is maar water', aldus Christa Vermaire ve dat die voormalige fabrieken van De Schelde meer bij de sfeer passen die zij met hun festivals op roepen. Voor het zover is houden ze eind deze maand eerst nog een strandfeest. Ook Remco de Milliano (Terneu- zen) wil meer dance-festivals in Zeeland. Hij is het weekeinde meestal te vinden in Vlaanderen. „Maar dit is ook leuk."l te finale waren spannend. Peter de Pagter (28 ringen) liet de concur rentie achter zich en won de eer ste beker in de grote finale. Yasmin van Sluijs (20 ringen) werd de ver rassende winnares van de kleine fi nale. Voor de pollepelkamp kwa men dertig rijders in actie. Henja Besuijen bleek ijzersterk, zij won deze ereprijs door als enige de 10 mm-ring te steken. De versierings jury kende de eerste prijs toe voor het paard van Renate van de Voor de. Voor twee ringrijders was het de laatste wedstrijd in hun lange carrière. Als passend en traditio neel afscheid werden Blaas Paau- we en Bram de Pagter op de lad der de baan door gedragen. Op het dancefestival Groove to Chill was er tussen het 'grooven' door ook tijd om te 'chillen'. foto Lex de Meester door Conny van Gremberghe BRESKENS - De politiek, landelijk maar evenzeer provinciaal, mag de komende jaren best meer geld in vesteren in de nog bestaande visse rijsector in plaats van miljoenen te proppen in experimenten met vis- kweek aan land waarvan vrijwel zeker te verwachten valt dat die nooit zullen redeneren. Dit vindt voorzitter Jacques de Bliek van de Breskense visserijvereniging Ons Belang. „Vergeten wordt nog wel eens dat voor de kweek van 1 kilo van die vis ongeveer evenveel visvoer, ook nog eens bestaand uit vis, nodig is. Dan heb ik het nog niet eens over zaken als smaak en kwaliteit, die van verse Noordzeevis altijd beter is", aldus De Bliek. De visserijvoor man wilde tijdens de jaarlijkse uit reiking van de visserijwimpels bij aanvang van de Breskense visserij feesten niet uithalen naar de kweeksector. „Dat het met onze sector niet goed gaat mag ik niet op de kweekbedrijven steken, die hebben daar op zich geen schuld aan", zei De Bliek. De voorzitter had échter weinig redenen om vro lijk te zijn. „Na jaren te hebben moeten worstelen met quoterin gen en vistijdbeperkingen worden we als sector nu zwaar getroffen door de hoge gasolieprijzen. De hoge omzetten maken die prijsstij gingen, die vooral de grotere kot ters zwaar treffen, niet goed. Ik hoop dat de inventiviteit van de vissers zo groot is dat zij met ener giebesparingen een deel van dit probleem kunnen oplossen." Voorts deed De Bliek een beroep op consumenten om vooral te kie zen voor verse Noordzeevis gevan gen door de eigen vloot in plaats van kweekvis uit verre exotische oorden. Burgemeester Jaap Sala van Sluis zei dat de zorg van de sector ook de zorg was van het Sluise college. „Als gemeente hebben we weinig mogelijkheden om de sector te hel pen. Het enige wat we kunnen en zullen doen is U bij acties richting provinciale en landelijke overheid te steunen." Vervolgens reikte Sala de visserij- wimpels 2008 uit. Voor het eerst in veertig jaar namen de eigenaren en bemanningen van de grote kot ters Breskens 14 en 43 niet deel aan de wimpelverkiezing. Dit uit stil protest tegen de wijze waarop de sector door de verschillende overheden bejegend worden. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De bergingsbedrijven Multraship en Union hebben gis termiddag met een gezamenlijke actie een duwbakcombinatie vlot- getrokken die bij het opvaren naar het sluizencomplex bij Terneuzen was vastgelopen op de oostelijke havendam. Hoe de Lianco op de dam terecht gekomen is was gisteren niet be kend. Onduidelijk is ook of de ha- vendam veel schade opliep. Van hamer tot aggregaat! Verkoop, verhuur en reparatie van kwaliteitsgereedschappen. Livingstoneweg 14 Goes 0113-561298 info@depagoes.nl Topdrukte op zaterdag, het deel van de feesten dat werd gezegend met mooi weer. foto Wim Kooyman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12