spectrum is Zeeuwse boerenkazen hebben smaak Smedig, lenig, soepel en goed kneedbaar: PZC Zaterdag 9 augustus 2008 Nieuwerkerkse kaas te proeven. „Hij smaakt écht lekker en licht. Dat had ik niet verwacht, want ik vond 'm er vies uit zien", zegt Caroline Oostdijk uit Kruinin- gen. Ook de kaas van Schellach uit Middel burg blijkt een constante favoriet. „Lekker pittig", vindt Andrea Hoogesteger uit Krui- ningen. 'Vol van smaak' en 'een beetje vet tig', vinden anderen. Nijmegenaren Nick Eerdhuijsen en Patrick Kregting - op vakantie in Kamperland - verruilen hun biertje op het terras maar wat graag voor een paar blokjes Zeeuwse boerenkaas. „Dit is echt leuk om te doen zeg!" Zorgvuldig snuiven de jongens de geur van elk blokje kaas op. Zodra ze de kaas van kaasboerderij Pitteperk ruiken en proeven, zijn ze verkocht. „Deze mikt echt naar een kaasboerderij", lacht Nick. „En hij is erg lekker!" Patrick: „Hij heeft een goede bite. Van mij krijgt 'ie een tien." De Duitse Katrin Knecht is ook laaiend enthousiast over Pitteperk. „Sehr gut!", roept ze als ze 'm proeft. „Hij heeft een hele intensieve smaak!" Anderen vinden 'm te pittig. „Hij is écht belegen", zegt Caroline. De winnaars mogen dan duidelijk zijn, maar verliezers kent de PZC-test niet. Alle kazen scoren gemiddeld ruim voldoende. „Dit zijn kazen met smaak", zegt Margaret Paige uit Utrecht. „In de supermarkt koop je soms kaas, waarvan je je afvraagt of'ie ooit melk gezien heeft. Dit is héél lekker." O Bekijk een filmpje over de PZC-boeren- kaastest op www.pzc.nl. De PZC-boerenkaastest De kaastest vond plaats op woensdag 30 juli 2008, op de Grote Markt in Goes. In de PZC-test zijn alleen Zeeuwse belegen boerenkazen beoordeeld. Geitenkaas en scha penkaas deden niet mee in de test, omdat die niet te vergelijken zijn met koeienkaas. De eigenaren van de Zeeuwse kaasboerderijen wisten vooraf niets van de test. »- De deelnemers aan de kaastest wisten niet welke kaas ze proefden. De volgorde waarin de kazen zijn geproefd, was willekeurig. De eindcijfers zijn berekend uit de gemiddel den van de cijfers die de consumenten gaven. Kaasboerderij De Stolpe Stolpweg 9 p Nieuwerkerk /-xCTf De lekkerste boerenkaas komt van kaasboerderij De Stolpe in Nieuwerkerk. Daar zijn de deelnemers aan de PZC-boerenkaastest het roerend over eens. De Nieuwerkerkse kaas is romig, zacht en heeft een frisse, karnemelkachtige smaak. Eigenlijk zijn er geen verliezers, want alle boerenkazen overtreffen de concurrent uit de supermarkt met gemak. door Cornelleke Blok en Edith Ramakers foto's Marijke Folkertsma, Willem Mieras en Ruben Oreel Lekker man, die boerenkazen!", zegt Rianne Weekhout uit Dor drecht, terwijl ze het vierde blokje in haar mond steekt. „Mmmm...", roept ze nog een keer. Haar man staat er vol afgrijzen bij te kijken. „Ik hou écht helmaal niet van kaas", bekent hij. „Kus je?", grapt Rianne. Tja, het is wel handig als je kaas lekker vindt, wil je meedoen aan de PZC-kaas- test. Maar dat is dan ook de enige voor waarde. Op een zonnige woensdagmorgen testen 22 willekeurige voorbijgangers acht soorten belegen Zeeuwse boerenkaas op de Grote Markt in Goes. Welke kaasboerderij maakt de lekkerste kaas? Dat is de grote vraag. Voor het proe ven van blokjes kaas zijn veel mensen wel te porren, blijkt al snel. De kazen staan nog maar net uitgestald, of de eerste men sen drommen al samen bij de tafel. Met verlekkerde blikken kijken ze naar de licht gele blokjes. „Ik vind het heel moeilijk", zucht mevrouw Van Gurp uit Best na het derde stukje kaas. „Ik zou van alle drie wel een flinke homp willen opeten." Toch komen de toppers al snel boven drij ven. Alle proevers - op één na - likken hun vingers af bij de kaas van kaasboerderij De Stolpe uit Nieuwerkerk. „Die nasmaak blijf je langer proeven. Dit is de ideale kaas voor op een toastje. Lekker smeuïg", vindt Pieter Le Maire. „Hij is lekker fris in de mond. Véél smaakbeleving, vind ik", analy seert Peter Ploegaert uit Breskens. Ande ren denken een vleugje karnemelk in de y&mÊm Rinke Hoogesteger uit Kruiningen Veel mensen waren wel te porren voor een blokje kaas op de Grote Markt in Goes. Kaasboerderijen in Zeeland Schapenhouderij Breel Bieweg 8 -4 Veere (iytzL. Kaasboerderij Schellach Prooijenseweg 26 Middelburg p, Kaasboerderij Mariekerke Mariekerke 24 Meliskerke Zuivelboerderij Pitteperk Breeweg 21 Koudekerke [4 Kaasboerderij De Vos Helenaweg4 Biervliet Arne's Kaasboerderij Derringmoerweg4 Arnemuiden 10' koeienkaas schapenkaas Kaasboerderij De Wilgenhoeve Zandstraat 94 Philippine ,qSB Deze kaasboerderijen hebben De Pieterspolder St. Pieterspolder4 Kruiningen^ Kaasboerderij Ter Nisse Zuidweg 8 Nisse 8j Kaasboerderij De Pint Heerstraat 35 Sintjansteen niet meegedaan aan de PZC-test. PZC Willem Adriaansens Margaret Paige uit Utrecht Pieter Le Maire uit Best Anneke van der Pol verkoopt al 25 jaar kaas. Anneke van der Pol zit zo'n 25 jaar in het vak. Cindy, haar dochter, een aantal jaartjes korter, maar beiden zijn het gezicht van Van der Pol kaas. Deze dinsdag staan ze op de drukke markt van Zou- telande en proeven tussen de bedrij ven door acht belegen Zeeuwse boe renkazen. Dezelfde kazen die consu menten dezelfde week beoordelen. Anneke houdt van een stevige kaas, van belegen tot oud en hoe romiger hoe beter. Daarop selecteert ze haar eigen kazen. Kaas, zegt ze, verveelt nooit. 'Heb je ooit weieens gehoord dat iemand zich aan kaas heeft tegen- geten? Nee toch.' Anneke en Cindy proeven de kazen 'blind'. Hun oordeel: Arne's kaasboerderij, Arnemui den: „Lekker vettig, net niet plakke rig, maar voor Anneke te jong voor een belegen kaas." Schellach, Middelburg: „Mag net iets pittiger zijn, maar smaakt wel naar een echte boerenkaas. Een boe renkaas ruikt een beetje naar stal en je proeft de volle zuivel. De kaas is goed kneedbaar." Pieterspolder, Kruiningen: „Is dit een echte belegen kaas? Hij is flauw en neigt naar jonge kaas'." Ter Nisse, Nisse: „Beetje te droog, te weinig belegen." Pitteperk, Koudekerke: „Mooi stug en vol geel van kleur. De kaas

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 96