Erasmus, legt Lieman uit. „De paar kleine hakhoutbosjes. Het zijn essen van zeker 150 jaar oud, die regelmatig zijn afgezaagd. Het hout werd vooral gebruikt voor stelen van gereedschap. Wij hakken op de jaarlijk se natuurwerkdag steeds een stukje, want die oude hakhoutbosjes willen we wel graag in stand houden. Ze zijn cultuurhis torisch belangrijk." Ook mossen voelen zich op het hakhout thuis, zoals het struik mos en het groot touwtjesmos. Er zit op de stobben inderdaad mos; om welke soort het gaat is meer iets voor kenners. In het bos zitten meer opmerkelijke mossen, zoals het klein wratjesmos (maar enkele groeiplekken in Nederland van bekend) en het schijfjesmos. Ook de in Nederland zeldzame addertong, een varentje, is gezien. Staatsbosbeheer pleegt in het bos geen on derhoud, wel wordt zo nu en dan wat ge dund om de groei van de bomen die blij ven staan te bevorderen. Kinderen kunnen er naar hartenlust spelen. Dat blijkt uit een forse wigwamvormi- ge speelhut, opge bouwd van dikke tak ken. Lieman: „Waar schijnlijk is die met hulp van vaders ge maakt. Het moet een heel verregende va kantie zijn geweest. We laten die hut zitten. Zoiets zou meer moeten kunnen. Laat kinderen lekker rom melen en zo de dingen in de natuur ont dekken." De vogels houden zich in deze tijd rustig. Een blauwe reiger peinst aan een sloot kant, een andere vliegt op, verontwaardigd krijsend omdat hij wordt gestoord. De bos wachter verzekert dat het bos flink wat soorten broedvogels herbergt. Waaronder de ransuil, waterral, koekoek, groene specht, rietzanger, zwartkop en bonte specht. De houtdief is met de meeste pa ren aanwezig. Klein maar fijn - dat gezegde is zeker van toepassing op het Bos van Erasmus, meent Lieman. „Het heeft sfeer. Ik word altijd wel blij als ik hier rondloop." Nestkast voor de eikelmuis foto Peter Nicolai ^*«§8» Natuurgebied de Knokkert moet in de toekomst 100 hectare worden Het natuurgebied de Knokkert ligt in de West-Zeeuws-Vlaamse Strijdersgatpolder, een was die al in de 11e eeuw werd ingepolderd. Hoofdmoot van de Knokkert vormt het Bos van Erasmus; in het provinciaal natuurplan moet het gebied uiteindelijk 100 hectare wor den. De oeverlanden aan de westzijde zijn inmid dels aangekocht en worden ingericht. Streef beeld is een rietmoeras, overgaand in bloem rijk grasland. Het Bos van Erasmus bestaat uit bos (groten deels aangeplant in 1971), boomweide, haag beplanting en graslanden. Door het gebied lopen paden, die vrij toegan kelijk zijn. De route beslaat ongeveer 1,5 kilo meter. Naast de boerderij is een parkeerplaats aanwezig. NAMEN Cobelfret, dat is auto's. Groot schalig. Als je 's nachts over het industrieterrein van Vlis- singen-Oost rijdt, zie je een tientallen hectaren, fel ver licht, vol met auto's. Die grond hoorde eeuwenlang bij de Paspoorthoeve. Ooit een glorieuze, grote Zeeuwse hoe ve met een schuur met drie mendeuren en een lang huis met vele aanbouwsels (bak- keet, stookhok, karnkot). Ge legen in het verlengde van de Boom- en Binnendijk ten zui den van Nieuwland, in ui terst vruchtbare, grootschali ge akkerbouwpolders. Paspoort; vanwaar die naam? Zacharias en Marinus Pas poort, vader en zoon, waren Middelburgse regenten uit de 18e en 19e eeuw. Zacharias was advocaat, later rechter in Middelburg, en zeer vermo gend. Vader Paspoort heeft waarschijnlijk de hoeve rond 1780 laten bouwen. Voerde Zacharias nog een bescheiden staat, zoon Marinus geens zins. Hij kocht de Ambachts heerlijkheden van Grijpsker- ke en Poppendamme en werd in de adelstand verhe ven. Hij werd bestuurder van Zeeland en burgemeester van Middelburg. Bovendien schreef hij een geschiedkun dig boek en maakte spotver zen op z'n Middelburgse col lega's. De hoeve werd ver pacht. In de Tweede Wereld oorlog ging het fout. De En gelsen bivakkeerden er net na de bevrijding. Ze waren onvoorzichtig met vuur bij de grote schuur vol graan en munitie. Een grote brand was het gevolg,zo heftig dat ook bomen op het erf verbrand den. Alleen het huis bleef ge spaard. In de jaren 60 werd het Sloe-industriegebied aan gelegd en slokte een groot deel van de grond van de boerderij op. Nu ligt de eer tijds zo prachtige hoeve inge klemd tussen de industrie, de Sloeweg, de nieuwe industrie- dijk en Cobelfret. Gerard Smallegange Gouden torren op een akkerdistel. foto Alex Wieland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 85