Bijzonder door de hakhoutbosjes I Wandelen in het bos van Erasmus Zeeland proeven bij: Restaurant de Vijf Weeghen 8 Zaterdag 9 augustus 2008 PZC Zo moet het er vroeger op de meeste Zeeuwse boeren erven uit hebben gezien. Een combinatie van doelma tigheid en fraaie aankleding. Natuurlijk een woonhuis, schuur en bijgebouwen. Daarbij de onderdelen die het erf typisch streekeigen maken: een huisweide met hoogstamfruitbomen, een vate, een siertuin, een moes tuin, hagen, een noten boom, houtrillen en wat klei ne lapjes hakhout. Alles had een functie. In het Bos van Erasmus is het meeste nog aanwezig. door Rinus Antonisse Glunderend toont Marijke Lieman van Staatsbosbeheer vanaf het kleine parkeerterrein de huiswei. Lang, kunstmestloos gras. Hier en daar wat populieren. Daaronder zoeken koeien de schaduw op. Wat verderop een aantal hoogstamfruitbomen met licht kwij nende vruchten en een grote walnoot. Rond de wei meidoorns. „Ik vind het toch wel wat hebben", zegt de boswachter, die het gebied een beetje als 'haar plekje' koes tert. Het woonhuis en de schuur horen niet bij het natuurgebied en zijn goed afgeschei- Torenvalk den, zelfs met een totaal uit de toon vallen de coniferenhaag. Je zou bijna blij zijn met de geheimzinnige ziekte die de uitheemse struik treft. Een brutale blik leert dat op het erf verschillende soorten uit de kluiten gewassen bomen staan. Dat geldt ook voor het ruim 30 jaar oude Bos van Erasmus. Of ficieel wordt het hardnekkig natuurgebied de Knokkert genoemd. Maar in de streek heet het gewoon Bos van Erasmus, dat zo dichtbij de kust wonderwel floreert. Genoemd naar de familie die er lang en tra ditioneel, met liefde voor het landschap boerde, weet Lieman. „Het verhaal gaat dat de laatste boer Erasmus een beetje Op de stobben van de hakhout-essen bevinden zich diverse mossen. foto Peter Nicolai moeilijke man was. Hij hield bijvoorbeeld niet zo van kinderen op zijn erf. Hij ver kocht de grond omdat hij wilde dat de cul tuurhistorische elementen zouden blijven bestaan. De grond mocht niet naar neven en nichten, want die ploegden toch tot aan de voordeur." Van die opstelling profi teert nu de natuur. Binnenkort komt bij de Vierhonderdpol derdijk 14 hectare oeverlanden erbij. Daar in worden poelen gegraven in de hoop dat de boomkikker - sinds 1996 verdwenen - terugkeert, vertelt Lieman. „Er zitten ook enkele bunkertjes en die willen we inrich ten voor vleermuizen." Noem het soorten bescherming, zoals ook de nestkastjes voor de zeldzame eikelmuis dat zijn. De boswachter is niet zo voor nestkasten, maar soms is het nuttig om een dier een handje te helpen en als hulpmiddel om na te gaan of een soort er ook werkelijk zit. De eikelmuis kan wel een steuntje gebrui ken, stelt Lieman. „Hij heeft een soort boe- venmaskertje op en een harige staart. Het is een leuke knuffelmuis." Een beestje dat in bomen klimt, vandaar dat de kastjes - met de opening naar de stam - een meter hoog zijn opgehangen. Goed verscholen tussen de bomen. In het kastje is helaas geen muis te zien. Ook de gouden tor houdt zich verstopt. Ze zijn dit jaar in Zeeuws-Vlaanderen meer gezien dan andere jaren (boven de Wester- schelde komen ze niet voor). Maar liefst zes exemplaren ontdekte natuurkenner Alex Wieland er op een veldje in het Bos van Erasmus, waar ze nectar zochten op de bloemen van de akkerdistel. De circa twee centimeter grote torren kunnen goed vliegen. De larven leven in vermolmd wil gen- en populierenhout en dat is in het bos volop te vinden. Voordat het bos begint valt een smalle strook lage bomen op. Dat is één van de grote bijzonderheden van het Bos van SI bos van Erasmus wandelpad wandelroute bankje Boomkikker foto's fauna Chiel Jacobusse Tegen inlevering van deze bon ontvangt u: Bij een huisgemaakte pannenkoek een gratis kop koffie/thee óf Heerlijke Spare-ribs voor 12,50 p.p. Deze bon is geldig t/m 30 september 2008 Maximaal 2 personen per bon De Vijf Weeghen, Lampsinsdijk 2, Nieuwvliet lees vind leef www.pzc.nl PZC Willem Adriaansens Tussen Cadzand en Nieuwvliet ligt het bos van Erasmus. In dit natuurgebied van ongeveer 30 hectare is een wandelroute uitgezet van 1,5 kilometer. Start/einde wandelroute j

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 84