zeilers of zeikerds? voor de makelaars Vaarbewijs Zaterdag 9 augustus 2008 foto Dirk-jan Gjeltema door Daisy van Poelje De vrijheid, de rust, het zachte kab belen van het water. Menigeen krijgt die beelden op het netvlies als hij denkt aan varen met een motor boot. Maar zomaar in een bootje stappen en wegvaren zit er tegenwoordig niet meer in. Schippers moeten zich aan veel re gels houden. Een vaarbewijs is al nodig bij een boot die sneller gaat dan 20 kilometer per uur of langer is dan 25 meter. Voor het varen op kleine meren, rivieren en kanalen volstaat het klein vaarbewijs 1. Wie een vaarbewijs wil halen moet min stens 18 jaar zijn. Met het klein vaarbewijs 1 mag niet wor den gevaren op de Oosterschelde, Wester- schelde, de Waddenzee, het IJsselmeer, de Eems en de Dollard. Voor die wateren is het klein vaarbewijs 2 nodig. Wie die wil halen, moet vaarbewijs 1 al op zak hebben. Voor het varen op de Noordzee is geen vaarbewijs verplicht. Wel is een vaarbe wijs nodig om de zeehavens in te mogen varen. In Nederland zijn zo'n 275.000 mensen in het bezit van een klein vaarbewijs. Meer dan de helft van de bezitters heeft voor hun vaartuig echter geen vaarbewijs nodig. Toch willen mensen het papiertje halen. Puur voor hun eigen veiligheid of die van anderen op het water. Zodra het vaarbewijs is gehaald, is het certi ficaat geldig tot en met de leeftijd van 65 jaar. Daarna kan het om de drie jaar wor den verlengd. Daarvoor dienen mensen wel steeds een medische keuring te onder gaan. Voor het varen in het buitenland is weer een apart certificaat nodig, het ICC (Inter nationaal Certificaat van Competentie). Dat is aan te vragen bij ANWB watersport. Er zijn certificaten die alleen geldig zijn voor de binnenwateren, alleen voor de kustwateren of voor de binnenwateren en kustwateren (gecombineerd). Op botenshows worden behalve nieuwe ook occasions verkocht. foto Marijke Folkertsma tijd." Toch is de motorbotenmarkt niet in te schat ten. Hij is zelfs grillig. De Hamer: „Er is geen peil op te trekken." Blaauwhof heeft dezelfde ervaringen. Ook merkt zij dat de gemiddelde verkooptijd steeds verder omhooggaat. „Een paar jaar terug duurde het ge middeld drie maanden, nu zelfs een halfjaar tot een jaar." ZEEUWS VEILINGHUIS Gevraagd: SCHILDERIJEN voor onze septemberveiling Uiterste inleverdatum 15 augustus Zeeuws Veilinghuis Herengracht 74 4331 PX Middelburg Tel. 0118-650 680

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 79