Binnenland Wil de echte crimineel gaan zitten? RECTIFICATIE PUZZEL Gemeenten blokkeren plan windmolenpark 15 minuten gratis bellen vanuit het buitenland LEZERSEXTRA PZC SPORTZOMER Thriller over Mabel en Klaas Oorzaak zieke kinderen Boekei is nog duister vodafone Windturbines zouden landschap verpesten en natuur aantasten. Van groot deel van de gedetineerden is iets mis met identiteit. 6 Zaterdag 9 augustus 2008 PZC Met het Vodafone Prepaid SIM Only Vakantiepakket voor 9,99 Ga dit jaar goedkoop met vakantie. Want naast 15 minuten gratis bellen kun je met Vodafone Prepaid SIM Only ook gratis Vodafone Passport activeren. Hiermee bel je vanuit 42 landen tegen je Thuistarief met een starttarief van 0,79. Meer weten? Ga naar je Vodafone verkooppunt voor meer informatie of kijk op vodafone.nl/roaming Make the most of now wm v, DEN HAAG - De ambitieuze doelstel lingen van het kabinet om veel meer windmolenparken in Neder land te bouwen, worden bij lange na niet gehaald. Tweederde van de in totaal geplande windenergie kan niet worden gewonnen omdat gemeenteraden en wethouders vaak de komst van windmolenpar ken tegenhouden. Dit blijkt uit een nog vertrouwelijk onderzoek in opdracht van de ministeries VROM, EZ en LNV. Vooral plannen voor windparken in dichterbevolkte gebieden stran den geregeld. Projecten voor wind molenparken in jonge polders (zo als Flevoland en Wieringermeer) en in een industriële omgeving hebben een iets hogere slaagkans. Ook krijgt het project vaker groen licht als er minder dan tien huizen in een straal van een kilometer om het park staan. De redenen om tegen windmolen parken te stemmen zijn talrijk. De windturbines zouden het land schap verpesten en de natuur aan tasten en huizen in de omgeving kunnen in waarde dalen. Het ge luid, de slagschaduw en de zicht baarheid van de molens wordt als hinderlijk ervaren. Ook bezwaren van Defensie en de burgerluchtvaart worden meege wogen. De turbines zouden de ra dar kunnen storen. Het kabinet streeft naar een totaal van 4.000 Megawatt aan windenergie voor het eind van 2011. Om die ambities waar te maken, moeten gemeenten en provincies volgens de onderzoekers een ver plicht aantal windparken aanleg gen. HILVERSUM - Prinses Mabel, de vrouw van prins Friso, en topcri mineel Klaas Bruinsma figureren in een thriller die in oktober uit komt. Bij uitgeverij Just Publishers verschijnt dan Risicofactor Gang- stergirl van Liesbeth van der Wels. Het boek is een zogeheten fac- tionthriller waarbij waarheid en fictie door elkaar lopen, liet de uit gever gisteren weten. Het persona ge Mabel Wisse Smit komt er in de misdaadroman niet goed van af! door Marcel Proos en Jan Salden DEN HAAG - Veroordeelde crimine len die een ander hun straf laten uitzitten: het lijkt een scenario van een film, maar het is in Nederland se gevangenissen echt mogelijk. „Door de bewaarders liet hij zich Willem noemen, maar voor mede gevangenen was hij Tinus." Ze stonden er bovenop, en toch hadden ze niets in de gaten. Het einde van het bezoekuur was aan gebroken en de bewaarders ont ruimden de bezoekersruimte. De visite ging de ene kant op, de gede tineerden de andere kant. Maar ter wijl de circa vijftig aanwezigen op stonden, voltrok zich midden in het gezelschap een grote wissel truc. Een paar minuten later liep één van de gevangenen fluitend zijn vrijheid tegemoet. Zijn plek in de cel was ingenomen door zijn broer. „Natuurlijk een enorme blunder", geeft een van de bewaarders in de betreffende gevangenis ergens in Noord-Holland achteraf toe. Hij wil niet met zijn naam in de krant, uit angst voor represailles van zijn werkgever. „In zo'n zaal zitten twaalf gedetineerden. Per ge vangene zijn er drie bezoekers. Dan is het verdraaid moeilijk om iedereen in de gaten te houden." Een paar uur na het voorval ont dekten bewaarders de verwisse ling. „Het was ook niet zo'n slim me actie van die gasten", zegt de bewaarder. „De broer werd ver volgd, omdat hij had meegéholpen aan een ontsnapping. En die gede tineerde zat binnen de kortste ke ren weer vast." Het voorval, dat twee jaar geleden plaatsvond, staat niet op zichzelf Uit een steekproef die in 2006 in de gevangenis van Veenhuizen werd gehouden, bleek dat bij 7 pro cent van de gedetineerden iets mis was met de identiteit. Het ministe rie van Justitie kondigde daarop aan alle gedetineerden in Neder landse gevangenissen te gaan con troleren. Uit die doorlichting blijkt nu dat de persoonscontrole in gevangenis sen nog steeds rammelt: uit onder zoek onder ruim tienduizend ge vangenen kwamen meer dan twee honderd ernstige gevallen van identiteitsfraude naar voren. Van veroordeelde criminelen die ande ren betalen om hun straf uit te zit ten, tot misdadigers die met een nepidentiteit hun strafblad willen Vrijwel iedere bewaarder kan voorbeelden opnoemen van persoonsverwisseling in cel verhullen om zo een lagere straf te krijgen. Daarnaast zijn er nog hon derden minder ernstige gevallen. Daarbij gaat het veelal om admini stratieve fouten, zoals een ver keerd gespelde naam. Vrijwel iede re bewaarder kan voorbeelden op noemen van persoonsverwisseling in de bajes. Ook strafrechtadvocaat Arthur van der Biezen kent de verhalen van wisseltrucs in de bajes. Volgens hem hebben criminelen vaak een zakelijk belang om de gevangenis te mijden. „De handel moet door gaan. En daar hebben ze best wat voor over. Dan moet je denken aan tienduizenden euro's." Daar om is het van essentieel belang dat bewaarders de beschikking krijgen over betere apparatuur, stelt het ministerie van Justitie. Alle gevan genissen worden uitgerust met ap paraten om vingerafdrukken mee af te nemen. Die worden vervol gens vergeleken met de afdrukken die bij de aanhouding door de poli tie zijn afgenomen. BOEKEL - Het is nog onduidelijk wat de oorzaak is van het onwel worden van twaalf kinderen don derdagavond tijdens een speur tocht in een bos bij een camping in Boekei. Van de kinderen liggen er uit voorzorg nog drie in het zie kenhuis van Helmond en drie in dat van Oss. Dat heeft burgemees ter Hans Haas gisteren medege deeld. De brandweer breidt in de loop van de dag de zoektocht in het bosgebied naar de oorzaak ver der uit. In het bos was een vossen jacht uitgezet waaraan ongeveer vijftig kinderen tussen 12 en 14 jaar en hun begeleiders deelna men. De twaalf die ziek werden, zaten in één groep. Zij voelden zich niet goed en hadden last-van hun ogen. Later meldden zich nog twee volwassen met dezelfde klachten. De politie heeft het bos afgezet. In uw krant staat vandaag de laatste SPORTZOMER Puzzel. Bij deze puzzel is de slotvraag niet opgenomen. Daarnaast zijn de telefoonnummers niet correct. Onze excuses hiervoor. Natuurlijk willen wij u vandaag wel de kans geven mee te doen aan de puzzel en de slotvraag. Daarom hierbij de slotvraag en juiste telefoonnummers. Gebruikt u dus bij deelname deze nummers en niet de nummers zoals vermeld in de puzzelpagina verderop in de krant! Meedingen naar de hoofdprijs en de 1ste prijs Wanneer u alle tien de puzzels heeft opgelost, kunt u de eind vraag van onze puzzelreeks beantwoorden: Hoe vaak komt de letter S totaal voor in de 10 sleutelwoorden? Telefoonnummers Het antwoord op de slotvraag belt u door naar 0909-5010702 (0,60 c.p.g). De oplossing voor de puzzel van deze week (nr. 10) belt u, zoals gebruikelijk, door naar 0909-5010559 (0,60 c.p.g). Beide inzendingen uiterlijk woensdag 13 augustus binnen zijn. moeten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6