Antillianen 'Over de kerkenpaden hebben nog geen ruimte Twijfels over rondweg Opluchting camping na oppakken brandstichter Balkenende op herhaling in Sas 22 I Zaterdag 9 augustus 2008 pzc Voorzitter pleit voor stek kansarme jongeren in zomermaanden. Gemeentebelangen gelooft niet dat aanleg nog dit jaar begint. Geschoten- Vrijwilligers herstellen kerkenpaden Zuiddorpe in oude luister. door Raymond de Frel terneuzen - De Stichting Antilli- aans-Arubaans Beraad Terneuzen zit nog steeds verlegen om een nieuwe ontmoetingsruimte voor de Antilliaanse gemeenschap in de havenstad. Al ruim een jaar moet de stichting improviseren om haar activiteiten te houden. Stichtingsvoorzitter Huub Mercé klimt binnenkort in de pen om de gemeente Terneuzen nog eens van het nut en de noodzaak van zo'n plek te overtuigen. Hij richt zich daarbij vooral op de Antilliaanse, maar ook Turkse, Marokkaanse en Nederlandse jongeren in de Ter- neuzense wijk Triniteit. „Zij kun nen in de zomerperiode niet te recht in buurtcentrum 't Schelpen hoekje. De meeste ouders van de ze kinderen kunnen het zich niet permitteren om op vakantie te gaan, dus hangen ze doelloos rond. Gevolg: overlast. Er moet ge woon iets voor deze kansarme jon geren worden gecreëerd", aldus Mercé. De Antillianen en Arubanen hiel- nv Stichting Antilliaans-Arubaans 8e- raad in Terneuzen pleit voor een nieuw onderkomen, waar ook jongeren activiteiten kunnen hou den. den tot vorige zomer regelmatig bijeenkomsten in het voormalige waterschapsgebouw aan de Korte Kerkstraat in Terneuzen. Woon- stichting Clavis laat dat dit pand nu ombouwen tot appartementen complex. Het Antilliaans Beraad sputterde eerst tegen, benaderde politieke partijen om de druk op te voeren, maar trok uiteindelijk toch aan het kortste eind. Sinds dien leidt de stichting een zwer vend bestaan. Mercé: „Clavis en de gemeente Terneuzen hebben ge woonweg niets in de aanbieding. We zijn overigens nog wel in ge sprek met Clavis, eind van deze maand zitten opnieuw rond de ta fel." Ook de politie in de havenstad heeft aangegeven dat zij voorstan der is van een permanente ont moetingsruimte, zegt Mercé. „Wij zijn op hun verzoek met vier men sen langsgeweest op het bureau, omdat zij wilde weten met wie ze contact konden opnemen bij even tuele overlast van Antilliaanse mensen. Nu valt het deze zomer overigens best mee met zaken als harde muziek en luidruchtige men sen. Maar goed, we hebben ook geen hete zomer gehad, hè. De huisvesting voor de activiteiten voor volwassenen is belangrijk, maar het gaat ons er nu vooral om dat er iets voor de jeugd wordt ge regeld. Nee, we hebben de hoop nog niet opgegeven, want dat zou ten koste gaan van de jongeren." door Frank van Cooten AARDENBURC - De fractie van Ge meentebelangen in de Sluise ge meenteraad gelooft niet dat dit jaar nog wordt begonnen met de aanleg van de rondweg om Aar denburg. Fractievoorzitter William Gijsel uit deze twijfel in een brief aan het college van burgemeester en wethouders. Hij vraagt het college naar de stand van zaken. „Het el kaar klem rijdend en stilstaand zwaar verkeer op de traverse is aan de orde van de dag. Het geduld ALMANAK Tijdens de bezoekjes van hun be vriende ouders waren de twee Zeeuws-Vlaamse jongens steevast op een met voetbalposters behan gen slaapkamer te vinden. Daar droomden ze van een imposante voetbalcarrière. Het liep allemaal anders. De een balt nu in 't vuufde van Terneuzense Boys, de ander hééft .het tot het eerste keurkorps door Ronald Verstraten Als het op landelijke schoonheid aankomt, heeft Zuiddorpe weinig te klagen. Toch al mooi van dicht bij, is het dorp van boekweit, linde bomen en asperges nu ook goed te bekijken van op loopafstand. Een groepje bewoners heeft er name lijk de oude, historische kerkenpa den in ere hersteld. Die maken deel uit van een aantal nieuwe wandelroutes rondom het dorp, die uiteenlopen van ruim drie tot wel elf kilometer. „Anders was het altijd hetzelfde: rondje Ratte (langs de Ratteput) of rondje Muis. 'Blokske' om en dan had je het wel gehad", schetst Christian Buijs de oude situatie. Buijs is voorzitter van de Stichting Kerkenpaden Zuiddorpe. Die be gon zowat twee jaar geleden met het kerkenpad, dat nu deel uit maakt van de Schaapdijkroute. Een van de vier wandelroutes die ze, met Europa op de hielen wis ten te realiseren. Aan Europees geld zit immers altijd een deadline vast, dus moest er snel worden ge werkt, om aanspraak te kunnen maken op de garantiesubsidie van achtentwintigduizend euro. „Je krijgt voor een aantal zaken geld, maar dat is heel nauw afgeba kend. Als het aan het eind van het project op is, dan is het op. Wij hebben het allema.al op tijd gered en hadden zelfs nog geld over, dat we helaas terug hebben moet ge ven," vertelt secretaris/penning meester Ingrid Nieuwelink. Uiteindelijk hebben de paden nog niet de helft gekost van waarvoor ze waren begroot. Op de kosten be spaard door veel zelf te doen. Of door goedkopere - maar kwalita tief betere - richtingbordjes in Bel gië te kopen, in plaats van in Ne derland. Maar ook door toeval: ze hadden het zo druk met de paden, dat ze in hun begroting het 'straat- meubilair' waren vergeten. Een uit het dorp verdwenen financiële in stelling sprong bij en schonk vijf 'rabobankjes' die nu langs de wan delroutes staan. Een paar ideetjes uit het begin zijn niet gerealiseerd. Dat kwam door dat particuliere landeigenaren eerst de kat uit de boom wilden kijken. „Dat moest gebeuren op ba sis van vertrouwen. Maar dat kun je niet doen, wanneer je er zoveel geld in steekt," legt Christian Buijs uit. Met de rest van het project zijn ze nu weliswaar rond, maar nog lang niet klaar. Terwijl Nieuwelink uit legt dat ze het komende jaar als leerproces zien, richten ze zich op de toekomst. „De grote klapper moet nog komen," houden ze ge heimzinnig voor. Het is namelijk hun ambitie om nog een grote rou te aan te leggen, die loopt via oude Kerkenpaden in Zuiddorpe Rondom Zuiddorpe zijn in het afgelopen jaar drie historische kerkenpaden in ere hersteld. Ze maken deel uit van langere wandelroutes. De kortste zijn de Schaapdijkroute en de We- gelstukroute, van elk 3,5 kilo meter lang. De Varempéroute is bijna zeven kilometer lang. De Oudepolderroute is de eni ge die geen kerkenpad omvat en wandelaars kunnen er kie zen tussen zes of elf kilometer. t. De routes zijn bewegwijzerd en beginnen alle vier bij de kerk op het Dorpsplein, waar het start-/informatiebord staat. Er zijn ook een gratis routebe schrijvingen te verkrijgen bij de plaatselijke horeca. In de toekomst wil de stichting nog een lange route aanleg gen over oude landpaden in de omgeving. van de Aardenburgers wordt al lang genoeg op de proef gesteld." Verantwoordelijk gedeputeerde Poppelaars stelde eerder dat de eer ste spa voor de rondweg nog dit jaar de grond in gaat, maar Gijsel trekt deze uitspraak zacht gezegd in twijfel. De Zeeuwse Milieu Federatie heeft bij de Raad van State beroep aange tekend tegen het bestemmings plan voor de rondweg. De gemeen te Sluis wacht op de uitnodiging voor de zitting. Dat kan nog wel een paar weken duren. Wat de ge volgen zijn voor de planning kon een woordvoerster van de gemeen te gisteren niet zeggen. „Dat hangt mede af van de uitspraak van de Raad van State." Informatiebord bij de kerk van Zuiddorpe. foto Wim Kooyman Tip? redactie@pzc.nl van diezelfde club geschopt. Laatst kwamen ze elkaar weer tegen. „Jij hebt flink raak geschoten", begon de een. „Ja, met een dubbelloopsge weer", grapte de ander. Nu maar duimen dat minimaal een van de twee te verwachten kindjes een natuurtalent zal zijn. Zo eentje voor wie je naar het sta- diongaat. door René Hoonhorst CROEDE - De opluchting op Cam ping Groede is groot nadat een 18-jarige Leidenenaar woens dagnacht bekende de afgelopen week twee branden op het cam pingterrein te hebben gesticht. De meeste gasten hebben nauwe lijks stilgestaan bij eventuele risi co's: de branden woedden tenslot te in een toiletgebouw en een re creatietent, die ehigszins van de kampeerterreinen aflagen. Maar ze zijn wel blij dat er geen reden voor onrust meer is, weet Leo van Dam me. Bij hem en zijn familie viel een last van de schouders, omdat ze niet langer hoeven vrezen voor leegloop van de kampeerterrei nen. Het buiten gebruik zijn van de evenemententent is soms on handig, maar kan meestal of bui ten of in een van de horecagelegen heden worden opgevangen. 3 SAS VAN GENT - Organist Rien Bal kenende uit Middelburg gaat vrij dag 15 augustus om 20.00 uur op herhaling in de Cuyperskerk in Sas van Gent. Balkenende gaf op 11 juli al een concert in de Sasse kerk, maar moest dat voortijdig af breken. Na een bladzijde te heb ben gespeeld, moest hij stoppen. Het pneumatisch orgel produceert geluid door dunne leren membra nen, die met lucht worden gevuld. Ze kunnen echter ook onverwacht scheuren. Dat gebéurde op 11 juli.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 66