Geld genoeg voor uitstel belastingverhoging €25,- Pincode is simpele prooi voor kwantumcomputer Hogere btw roept nog meer verzet op Pak slaag wegens nat pak Op zoek naar nieuwe schoolspullen flDBfiLLOn Elk 2e ticket Ook president van DNB tegen het opschroeven van de omzetbelasting. PZC Zaterdag 9 augustus 2008 5 Ww-premie is ingeruild voor hogere btw, maar er is geld genoeg om het een te doen en ander niet te laten. In politiek-Den Haag waart al bijna een jaar een spook rond: de btw moet worden ver hoogd van 19 naar 20 procent, an ders kan de werknemerspremie voor de werkloosheidsuitkering niet worden geschrapt. Het eerste is vervelend, maar het tweede is es sentieel om deelname aan de ar beidsmarkt te vergemakkelijken, dat wil zeggen goedkoper te ma ken. Dat is zo afgesproken in het regeer akkoord. Het gaat om een uitruil: het afschaffen van de ww-premie kost twee miljard euro, de btw-ver- hoging levert de schatkist eenzelf de bedrag op. Maar deze politieke afspraak tussen CDA, PvdA en CU ANALYSE door James McConigal is rekenkundig een valse tegenstel ling, weten ambtenaren en politie ke rekenaars in Den Haag allang. Er is namelijk geld genoeg om het een te doen en het ander niet te la ten, in ieder geval in 2009. Minister Bos van Financiën zwemt dezer dagen in het geld. De hoogtij-economie van 2006 en 2007 ijlt na in de belastinginkom sten die dit én volgend jaar bin nenkomen. Miljarden in de plus, vergeleken met de verwachtingen. Daarnaast heeft de schatkist de lol van de hoge olieprijs: niet alleen de aardgasbaten overtreffen alle voorspellingen, bij elke liter brand stof lift de staat mee door extra btw die - anders dan accijns - geen vast bedrag is, maar een per centage. Weer een paar miljard. Alles bij elkaar heeft Bos voor vol gend jaar minstens 3,5 miljard eu ro aan meevallers tot zijn beschik king, becijferen Haagse ingewij den. En dan is er al rekening gehouden met enkele miljarden aan tegenval lers. Zo luxe ziet Bos' huishoud boekje er deze zomer uit. Geld ge noeg dus om de ww-premie af te schaffen zonder een verhoging van de btw. De vakbonden, de werkgevers en de president van De Nederland- sche Bank - mordicus tegen de voorgenomen lastenverzwaring - hebben het gelijk dus aan hun zij de. Als het kabinet de btw niet ver hoogt, hoeven de vakbonden hun looneisen ook niet verder op te schroeven. Het kabinet heeft er dus belang bij de suggestie van pre sident Nout Wellink van de Neder- landsche bank op te volgen. Dat zei vice-voorzitter Rienk van Splunder van de vakcentrale CNV in reactie op uitlatingen van Wel link gisteren bij het tv-programma RTLZ. De president riep het kabi net op de voorgenomen verhoging van de btw in te trekken. Op deze manier zou een recessie zoals in 2001 kunnen worden voorkomen. Volgens vakbond CNV zal de loon eis van de bond ongeveer een half procent lager kunnen uitvallen als de btw-plannen worden ingetrok ken. De FNV liet ook al weten blij te zijn met het voorstel van Wellink. Laat die btw-verhoging voor 2009 dus maar schieten en demp daar mee de prijsstijgingen die op Ne derland afkomen. Dat scheelt een half procent koopkracht voor ie dereen. Het bespaart bovendien een hoop getouwtrek aan de cao-tafels over koopkracht en drei gend verlies aan concurrentiever mogen. AMSTERDAM - Scholieren zoeken op de school- campus van warenhuis V&D hun spullen uit voor het komende schooljaar. Populaire merken zijn voetbalclubs bladen als Girlz en Hitkrant en stripseries als FC Knudde en Garfield. Basisschoolleerlingen in de regio Noord gaan maandag weer naar school. Een week later zijn daar de middelbare scholieren aan de beurt. foto Koen Suyk/ANP LEIDEN - Kwantumcomputers die elke pincode eenvoudig en razend snel kunnen kraken vormen de schrik van de bankwereld. Maan dag begint in Leiden een interna tionaal congres van wis- en natuur kundigen over de mogelijkheden van zo'n computer. Op de deelne merslijst prijkt de naam van Roger Penrose, een van de beroemdste wiskundigen van deze tijd. Kwantumcomputers die hun tech niek baseren op het uiterste grens gebied van de natuurkunde, be staan nog niet in bruikbare vorm. Het zal volgens wetenschappers ook nog zeker tientallen jaren du ren voordat ze beschikbaar komen. Is het eenmaal zover, dan is het ge daan met de veiligheid van online bankieren, want de kwantum com puters kunnen razendsnel omgaan met grote priemgetallen. Banken versleutelen hun gegevens door twee zeer grote priemgetal len met elkaar te vermenigvuldi gen. Met een gewone computer is die code onmogelijk snel te bre ken. Met een kwantumcomputer is het theoretisch mogelijk transac ties te onderscheppen. „Banken zijn daarom hevig geïnte resseerd in de vraag of hun gege vens echt veilig zijn", zegt de Leid- se natuurkundige Michiel de Dood. BflLLonvflfiRTen qv Boek online via www.adballon.nl We bestaan 25 jaar Vier dit met ons mee UTRECHT - Een automobilist die door een plas reed en daardoor een man nat spatte heeft een pak slaag gekregen. Toen het slachtof fer door een plas reed, kreeg een 65-jarige man die op het fietspad stond een hoos water over zich heen. Hij zag dat de automobilist even verderop zijn wagen parkeer de en sloeg toe. Hij liep naar de be stuurder van de auto toe, gaf hem een kopstoot en enkele klappen. De vrouw van het slachtoffer wist de mannen uit elkaar te halen. DEN HAAG - Het verzet tegen de ge plande btw-verhoging per 1 janua ri groeit. President Nout Wellink van De Nederlandsche Bank (DNB) voegde zich gisteren bij het groeiende leger critici van het kabi netsvoornemen om de omzetbelas ting te verhogen van negentien naar twintig procent. Wellink vindt dat het kabinet de verhoging van de omzetbelasting moet uitstellen als de prijzen in het huidige tempo blijven stijgen. De bankpresident deed zijn uit spraken in een interview met de tv-zender RTL-Z. In Nederland stegen de prijzen in juli met 3,2 procent, heeft het Cen traal Bureau voor de Statistiek be rekend. Belangrijkste oorzaak zijn de gestegen prijzen voor gas en elektriciteit. In de helft van de eurolanden is de inflatie inmiddels opgelopen tot meer dan vijf pro cent. De vakbonden en werkgeversorga nisaties verzetten zich al langer te gen verhoging van de btw. De bon den vrezen een uitholling van de koopkracht, terwijl de werkgevers bang zijn dat hogere prijzen leiden tot hogere looneisen. Eerder deze week pleitte ook de econoom Swe- der van Wijnbergen voor uitstel van de btw-verhoging, omdat de Nederlandse economie volgens hem nog zware tijden te wachten staat. Voorzitter Henk van der Kolk van FNV Bondgenoten is blij dat Wel link zich nu in het kamp van de te genstanders van de btw-verhoging heeft gevoegd. Maar Wellinks op roep aan de bonden om af te zien van forse looneisen, valt in min der goede aarde. „Bij een bedrijf als Hoogovens klotsen de winsten haast over de rand. Die willen we niet alleen aan de aandeelhouders laten. Als er ruimte is voor hogere lonen, dan nemen we die." Volgens Van der Kolk valt er wel makkelijker over loonmatiging te praten als lastenverzwaringen - zo als dus de btw-verhoging - uitblij ven. Het CDA begrijpt de zorgen van Wellink over de groeiende inflatie. Maar CDA-Kamerlid Frans de Nerée zegt te willen afwachten hoe het kabinet reageert op de hui dige economische situatie. De ko mende weken bereidt het kabinet de begroting voor 2009 voor. De CDA'er benadrukt dat zijn partij wil vasthouden aan de afspraak in het regeerakkoord dat de WW-pre- mie voor werknemers wordt afge schaft. Dat wil het kabinet betalen door de btw volgend jaar te verho gen. Coalitiegenoot PvdA bepleitte eer der al het schrappen van de btw-verhoging en is volgens Ka merlid Paul Tang daarom blij met de woorden van Wellink. Door de hoge inflatie groeit het verzei tegen de geplande verho ging van de omzetbelasting. De Nederlandsche Bank roept het ka binet op tot uitstel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5