Zeeland Juiste mix huizen en mensen Reynaert wint terrein Onderzoek naar nieuwe vorm van ouderenhuisvesting in Middelburg Vier gewonden door ongeluk Herstructurering van Paauwenburg voorbeeld voor Bonedijkebuurt. Huurdersvereniging bij voorbaat kritisch op woonservicezones. Standbeelden aan beide zijden van de grens vormen Reynaertroute. Fototentoonstelling over Toscane Krabbenvissen in Colijnsplaat S PZC Zaterdag 9 augustus 2008 25 door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Zal het Spaans Kwar tier de roerige geschiedenis van de Bonedijkebuurt ooit doen verge ten? Dat het kan, bewijst Paauwen burg. Het zuidoosten ervan had twintig jaar geleden zo'n beetje een permanente politiepost. Af- voerputje van Vlissingen werd het genoemd. Nu maakt het deel uit van een modelwijk. Paauwenburg, midden jaren zes tig. Allerlei soorten mensen wo nen er, vooral veel arbeiders. Maar vijftien jaar later zijn die weg. Ze hebben genoeg geld gespaard om een huis te kunnen kopen, en daar- KORTGENE - Bij een ongeluk in Kortgene zijn gistermiddag rond half vier vier mensen gewond ge raakt. Een 18-jarige automobilist uit Goes reed over de Provinciale- weg, raakte door onbekende oor zaak in een bocht in een slip en botste tegen een boom links in de berm. De bestuurder en zijn drie inzittenden, een 17-jarig meisje uit Zierikzee, een 32-jarige vrouw uit Goes en een 29-jarige man uit Goes raakten gewond. Ze zijn door de brandweer uit het wrak ge haald. De bestuurder, het 17-jarige meisje en de 32-jarige vrouw zijn vervoerd naar het ziekenhuis in Goes. De 29-jarige is later overge bracht naar het Erasmuszieken- huis in Rotterdam. Bij de bestuur der is een bloedproef afgenomen. van heeft Vlissingen er op dat mo ment niet veel. De wijk raakt leeg. Wie wel in Paauwenburg wil wo nen, heeft vaak niets anders te kie zen. De wijk verloedert. Paauwen burg Zuidoost wordt het eerste herstructureringsproject in Vlissin gen. In recordtempo liggen 368 wo ningen plat. Architect Ashok Bha- lotra tekent cirkelvormige nieuw bouw terug voor de monotone woonblokken. Het huurpercenta- ge keldert naar 79. En nu? Paau wenburg rolt bijna als beste uit het leefbaarheidsonderzoek van de wo ningcorporatie die inmiddels l'Es- caut heet. Openbare voorzienin gen: hoogste score. Overlast: laag ste score. Wie had dat twintig jaar geleden kunnen bedenken? Ro nald Post, van de afdeling woon dienstverlening bij l'Escaut: „Toen door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Zijn er in Middel burg voldoende zorgwoningen voor iedereen? En kan iedereen die dat wil, ook zo'n woning beta len? En kom je er eigenlijk wel in, op het moment dat je er één no dig hebt? De huurdersvereninging Middelburg en de WMO-advies- raad gaan samen proberen die vra gen te beantwoorden. „Dat we onderzoek doen, wil niet zeggen dat we denken dat er iets mis is", zegt Ad van de Kreeke van wij begonnen met slopen, verlie ten veel mensen de wijk. Dat zie je nu in de Bonedijkebuurt bijvoor beeld niet. Bijna iedereen blijft. Het probleem van Paauwenburg heeft zich destijds inderdaad ver plaatst naar andere wijken, maar heus niet alleen naar de Bonedijke buurt. Veel mensen zijn op een ka- Die jongeren, overigens, keren na hun studie vaak terug in Paauwenburg mertje in de binnenstad beland, of in de Randstad." Voor l'Escaut springt Paauwenburg eruit als wijk van Vlissingen. „Klachten over overlast krijgen we nog nau welijks binnen. Ook in Paauwen- de adviesraad. „Dat we een onder zoek beginnen, komt voort uit on ze werkwijze." De Huurdersvereni ging (HVM) heeft wel al bij voor baat kritiek op de woonservicezo nes. „Voor ons speelt de betaalbaar heid een grote rol. Bovendien heb ben we bezwaren tegen het partici patiefonds", zegt Anneke de Vries van de HVM. Dat participatie fonds is een initiatief van woning corporatie Woongoed en de ge meente Middelburg. Mensen met De WMO-adviesraad en de Huur- dersverening Middelburg gaan onderzoek doen naar de woon servicezones waar ouderen lan ger zelfstandig blijven wonen. burg zijn straatnamen geschrapt. De Mackaystraat, bijvoorbeeld. Mi mi Ruikes van Stichting het Majo raat woonde er destijds. „Sinds de sloop heeft niemand het woord getto nog in de mond genomen. Als er nu nog overlast is, gebeurt dat vaak na een voetbalwedstrijd of als die gasten uit de Jojo's ko men. Ze staan vaak wat in te drin ken onder de luifel van de Lidl. Maar is dat overlast? Ik heb het idee dat mensen het al bedreigend vinden als jongeren wat rondhan gen, maar dat hoeft lang niet be dreigend te zijn." Die jongeren, overigens, keren na hun studie vaak terug in Paauwenburg. Dat valt ook Leen Rottier en Henk van Vlimmeren van de wijkraad op. „Je kunt binnen Paauwenburg groeien. Je hoeft niet weg." een lager inkomen kunnen een te gemoetkoming krijgen in de huur van de nieuwe zorgwoningen, die soms flink hoger is dan de huur die mensen voor hun oude huis betaalden. Dat lijkt mooi, maar er zitten haken en ogen aan, zegt De Vries. „Je krijgt dat geld alleen als je een zorgindicatie hebt of als je al huurtoeslag krijgt. Als de ene helft van een echtpaar een zorgin dicatie heeft en de ander niet, ont staat een probleem als de zorgbe hoevende partner overlijdt. Dege ne die overblijft, kan dan de huur nauwelijks nog betalen." De huur dersvereniging is bovendien bang dat er te weinig zorg is in de nieu we woningen. door René Hoonhorst WATERVLIET - Een kleine acht eeu wen nadat Willem de belevenis sen 'van den vos' optekende, waart Reynaert zichtbaarder dan ooit door de grensstreek tussen Antwerpen en Aardenburg. Als het aan beeldhouwer Chris Fer- ket ligt, is er binnen afzienbare tijd een fantastische Reynaertroute te volgen in de Euregio Schelde- mond: de provincies Oost- en West-Vlaanderen en Zeeland. Er staan al tientallen beelden uit het dierenepos in steden en dorpen als Gent, Hulst, Watervliet, Sint -Jan-in-Eremo, leper en Sint Mar- griete. In Aardenburg is onlangs een beeld met het silhouet van Reynaert geplaatst en Ferket ver wacht dat de beeldengroep De Ko- ningsvrede binnenkort een plek krijgt in Breskens. Ferket is als ge boren en getogen Waaslander ge grepen door het middeleeuwse Reynaertverhaal, omdat het ook in deze tijd nog steeds actueel is. Hebzucht en ijdelheid vieren ook nu nog hoogtij en de zich via schelm en schurk tot sympathieke belhamel ontwikkelde vos stelt die eigenschappen genadeloos aan de kaak, stelt Ferket. De kunstenaar laat zich soms door hetzelfde the ma inspireren. Zo zijn er in Hulst en in de Oudemanskreek bij het roemruchte café-restaurant De Roste Muis beeldengroepen met dezelfde naam te zien: Als de vos de passie preekt.... In de kreek bij Watervliet probeert Reynaert met veel vleierij zes ganzen mee te lok ken; in de schaduw van de basiliek doet hij hetzelfde, maar dan vanaf een altaar. Hij doet zich voor als geestelijke heilige, maar staat in zijn blote kont, om zijn schijnhei ligheid te benadrukken, verklaart Ferket. kortgene - De Goese fotograaf Peter Wijkhuys exposeert de hele maand augustus in de Hervormde Kerk in Kortgene. De van beroep medisch fotograaf van het Ooster scheid eziekenhu is in Goes laat zijn visie zien op onder meer gebou wen en landschappen in de Itali aanse streek Toscane. Open op elke vrijdag, zondag (van 12.00 tot 16.00 uur) en zaterdag (van 10.00 tot 16.00 uur) in augus tus. Toegang gratis. colijnsplaat - Met het hoogte punt voor de kinderen: het krab benvissen, zijn gisteren de Colijns- plaatse Dagen begonnen. De krab ben lieten zich in alle maten en kleuren weer goed vangen, om ver volgens weer te worden terugge gooid. De Colijnsplaatse Dagen gaan vandaag verder met braderie, kermis, kunst, helikoptervluchten en rondvaarten over de Ooster- schelde. rauvjkctv&aieSes - ImtsaAndiift appcten groente In De Vlissingse wijk Paauwenburg is een voorbeeld van geslaagde herstructurering. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 59