Café wil rookboete verhalen op klant 'Suikersensor moet in pakket' Half miljoen vissen dood door brand Honderden banen weg bij Essent Miljoenen extra tegen taalachterstand 'Huisartsen verkopen vaker nachtdiensten' Halsema: politieke fout van Duyvendak Steeds meer kroegen waarschuwen stiekem rokende klanten. De meest complete rondreizen met Nederlandse reisleiding! BOEK ONLINE of bel 0900-9697 15 cpm Nergens oordeliger'. fg 4 j Zaterdag 9 augustus 2008 PZC VREDEPEEL - Een grote brand in een loods in Vredepeel in Noord-Limburg heeft gisteroch tend vroeg aan ruim 450.000 meer vallen het leven gekost. In de loods, die volledig uitbrand de, waren een visverwerkingsbe- drijf en een viskwekerij gevestigd. De brand brak tegen twee uur 's nachts uit. Rond half vijf was het vuur onder controle. Niemand raakte gewond. ARNHEM - Bij energiebedrijf Essent moeten de komende anderhalf jaar vijfhonderd werknemers ver trekken. Het gaat om werknemers op het hoofdkantoor van Essent in Arnhem en bij de afdeling Servi ce en Verkoop in Den Bosch. Es sent denkt de inkrimping te berei ken door tijdelijke contracten niet te verlengen en door natuurlijk verloop. Essent (tienduizend werk nemers) wil 25 procent besparen op de overheadkosten. OEN HAAG - Staatssecretaris Dijks- ma van Onderwijs trekt dit en vol gend jaar in totaal 20 miljoen extra uit voor onderwijs aan kinderen die slecht Nederlands spreken. Het gaat om taallessen aan achterstand skinderen. De extra aandacht is no dig omdat kinderen die thuis slecht Nederlands leren, deze ach terstand moeilijk inlopen. Door al le maatregelen moet het aantal kin deren met een achterstand met 40 procent worden teruggebracht. HILVERSUM - Huisartsen besteden steeds vaker hun nachtdiensten uit. Ze huren vervangers in om de on populaire diensten te draaien. Dat zegt vice-voorzitter Joke Lanphen van de Vereniging Huisartsenpos ten Nederland. Volgens haar vin den veel oudere huisartsen de diensten buiten kantoortijden te zwaar. Artsen kunnen hun dien sten alleen uitbesteden als er waar nemers voorhanden zijn. OEN HAAG - Politiek leider van GroenLinks, Femke Halsema, vindt dat Wynand Duyvendak een politieke fout heeft gemaakt met de manier waarop hij heeft ont huld dat hij in de jaren tachtig heeft ingebroken in het ministerie van Economische Zaken. Hij heeft hierdoor 'een deuk in zijn geloofwaardigheid opgelo pen'. Ze keurt de inbraak af maar vindt niet dat het Kamerlid moet aftreden. door Jan Trommelen DEN HAAG - Café-eigenaren die worden beboet wegens overtre ding van het rookverbod, willen de rokende klant daarvoor aanspra kelijk stellen. In steeds meer cafés hangen borden met de waarschu wing dat boetes op de overtreders worden verhaald. Kroegbazen proberen daarmee te voorkomen dat verstokte rokers toch gewoon een sigaret opsteken. Juridisch zijn er geen belemmer ingen voor café-eigenaren om de boetes door te berekenen aan de betreffende klant. „Wie een biertje bestelt, sluit ei genlijk een contract met de kroeg baas om zich aan de huisregels te houden", zegt Machteld de Hoon, universitair hoofddocent privaat recht aan de Universiteit van Til- Café-eigenaren die trachten te voorkomen dat verstokte rokers ondanks het verbod toch een si garet opsteken, willen deze klan ten zelf de boete laten betalen. burg. „Doet hij dat niet, dan kan de uitbater de geleden schade op basis van het contractenrecht ver halen." Een van de horecazaken die het dreigement gebruikt, is Grandcafé Havana in Den Haag. „Op vrijdag en zaterdagavond zijn hier vier honderd man binnen. Die kunnen wij niet allemaal vragen of ze hun peuk willen uitmaken", vertelt as sistent-bedrijfsleider StefMasar. Alle boetes voor Havana worden verhaald op de 'overtreder'. Branchevereniging Koninklijke Ho reca Nederland belooft juridische bijstand aan elke ondernemer die zijn boete wil verhalen op de ro kende klant. In de praktijk is dat echter lastig. „De uitbater moet de klant per brief aansprakelijk stellen en dus zijn identiteit en adres weten. Als de bezoeker dat niet wil zeggen, kan de cafébaas dat ook niet af dwingen. Dan zou hij de politie er bij moeten roepen, maar ik vraag me af of die hiervoor komt", zegt advocaat De Hoon. Bovendien, als het tot een rechtszaak komt, is het aan de kroegbaas te bewijzen dat hij juist door déze klant een rook boete kreeg. DEN HAAG - Het Diabetes Fonds spoort zorgverzekeraars aan om de sensor waarmee de bloedsuiker- spiegel wordt gemeten, te vergoe den. Met de sensor weet een pa tiënt beter wanneer hij insuline nodig heeft, waardoor grote schommelingen in bloedsuiker- waarde tot het verleden behoren. De kans op complicaties als leverfa- len en hartproblemen neemt daar door af. Het apparaat wordt gekoppeld aan een insulinepomp, waarmee de pa tiënt met diabetes via een naald in de buik naar behoefte insuline toe dient. De sensor, die onder de huid wordt geplaatst, meet automatisch of de hoeveelheid insuline aange past moet worden. Patiënten met een sensor hoeven niet handmatig meer te prikken. De sensor is nu een paar jaar op de markt, maar de prijs vormt een struikelblok. Die is vrij hoog. De sensor moet om de vijf dagen worden vervangen, wat je zelf kan doen, en kost vijftig euro per stuk. Dat is voor een patiënt niet op te brengen, zegt het Diabetes Fonds. Toch heeft het College voor Zorg verzekeraars een negatief advies ge geven, waardoor de sensor niet in het basispakket is opgenomen. "PMR 15" pIË EAI(5e-/MË/P wëeël" Zie www.kras.nl/74728 Zie www.kras.nl/74727 of ga naar de dichtstbijzijnde Vakantiewinkel van D-reizen of \y Arke MAROKKO Marokko was nog nooit zó voordelig! Ontdek in 8 dagen vanaf slechts 599 de fascinerende koningssteden van Marokko! Nog zo'n topaanbieding! Want vanaf slechts 899 reist u 15 dagen door de veelzijdige natuur en door de mooiste steden van Marokko! INCLUSIEF: vliegreis A'dam-Marrakech en Agadir-A'dam v.v., vlieg- en luchthavenbelasting, rondreis per bus, verblijf in toeristenklasse hotels, 14 x ontbjit, 1 x lunch, 10 x diner, Nederlandse reisleiding, het beschreven excursieprogramma. INCLUSIEF: vliegreis Amsterdam- Marrakech v.v., vlieg- en luchthavenbelasting, rondreis per comfortabele bus, verblijf in toeristenklasse hotels, 7 x ontbijt, 1 x lunch, 6 x diner, Nederlandse reisleiding, het be schreven excursieprogramma. KONINGSSTEDEN VAN MAROKKO v.a. 599 In de interessante koningssteden Fès, Meknès, Marrakech en Rabat lijkt het alsof de tijd stil is blijven staan. De middeleeuwse overdekte markten zijn nog steeds even levendig en kleurrijk als voorheen. Achter de stadspoorten liggen imposante moskeeën en sprookjesachtige paleizen met schitterende tuinen. Een absolute toprondreis die u niet snel zult vergeten! HIGHLIGHTS VAN MAROKKO v.a. 899 Naast de indrukwekkende paleizen van de fascinerende koningssteden Fès, Marrakech, Meknès en Rabat staat de afwisselende natuur centraal tijdens deze reis. Zo maken we een tocht door de cederwouden van het Midden- Atlasgebergte en langs de mooiste oases van de uitgestrekte Sahara woestijn. We eindigen de reis aan het strand van Essaouira. Vertrekdata: zondag van 17/8 t/m 26/10 Augustus v.a. 899 Oktober v.a. 959 September v.a. 939 Prijzen zijn p.p. bij een bezetting van 2 pers. Vertrekdata: vrijdag van 22/8 t/m 24/10 Augustus v.a. 599 Oktober v.a. 699 September v.a. 679 Prijzen zijn per persoon, o.b.v. 2 personen. waarom zou je verder zoeken -T

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4