Sport Beste drinker heeft meeste kans op titel Van Commenée: dubbelrol te zwaar 2va%, Felle kritiek op België dient klacht in luchtvervuiling Peking tegen kaart Kompany J.indsay Davenport laat enkeltoernooi schieten Honkballer Van Mil geblesseerd naar huis Bondscoach Van Kessel belooft meer oranje in voorhoede dan in Tour. 'Operatie Peking' heeft zware wissel getrokken op NOCNSF. 34 Zaterdag 9 augustus 2008 PZC PEKING - De voorzitter van het Au- 1 stralisch olympisch comité heeft gisteren felle kritiek geuit op de luchtvervuiling in Peking. John Coates vindt dat China niet vol doende heeft gedaan dat probleem in te dammen. Coates maakt zich vooral zorgen over de permanente schade die de luchtvervuiling ver oorzaakt in Peking. „Laten we ho pen dat de erfenis van deze Spelen ook inhoudt dat de Chinezen zich realiseren welke schade ze toebren gen aan het milieu." PEKING - Lindsay Davenport doet niet mee aan het olympische ten nistoernooi bij de vrouwen. De Amerikaanse heeft last van een knieblessure. „Lindsay kan met de ze blessure niet te veel wedstrijden spelen", aldus een woordvoerder van het Amerikaanse tennisteam. „Ze doet samen met Liezel Huber wel mee aan het dubbelspel." Da venport won in 1996 bij de Spelen in Atlanta goud in het enkelspel. PEKING - De Belgische voetbalbond KBVB heeft bij de Fifa een klacht ingediend tegen de rode kaart van Vincent Kompany in de met 1-0 verloren wedstrijd van België op de Olympische Spelen tegen Brazi lië. De KBVB is van mening dat min stens één gele kaart van Kompany onterecht was. Met het indienen van de klacht hoopt de Belgische bond de schorsing van Kompany ongedaan te krijgen. België speelt morgen tegen China. Wie met een olympische accreditatie om zijn nek rondloopt, wordt door de Chinezen beschouwd als een very important person. De vrijwilligers handelen zonder aanziens desper- soons. Staatshoofd of journalist: wie een accreditatie draagt, is lid van de olympische familie en zal dat weten - x>fe, zo merkte ik tijdens mijn vlieg- reisje van Peking naar Qingdao. In deze schitterende kustplaats zijn vandaag de olympische zeilwedstrij den begonnen. Weer of geen weer, wier of geen wier. Op het vliegveld van Peking stond ik netjes in de rij te wachten tot ik mijn koffer kon afge ven, dertig wachtenden voor me. Een agent zag mijn accreditatie, maakte een buiging en loodste me naar een speciale balie. Meteen aan de beurt. Twee dames brachten me naar con trolepost voor de handbagage, ook al leen voor geaccrediteerden. Toen de laptop weer was ingepakt, stond de volgende vrijwilliger klaar voor de tocht richting gate. Hij stond er op mijn tas te dragen. In het vliegtuig eerste rang, plaats aan het raam. Op het vliegveld van Qingdao drie vrijwilligsters met bor den. Een voor een Amerikaanse bo bo, eentje voor de arts van het Oos tenrijkse zeilteam en op het derde bord stond, jawel: NED, Petrus. Dat bleek voor mij bestemd. Mijn bagage stond al op een wagentje en buiten wachtte reeds de olympische taxi. In het hotel dezelfde vip-behande- Jing. In mijn kamer ronkte de airco en Zoe Teo (Guest Relations Officer) stak een vijf minuten durend wel komstwoordje af. Zoe deed extra haar best zei ze, want ze zag dat het nummer van mijn accreditatie ein digt op 888, drie keer het Chinese ge luksgetal. Dat komt goed uit, want een vip blijkt toch niet alles te kun nen hebben. Ik ben namelijk onderge bracht op de vierde verdieping, ka mer 443. 4 is het Chinese ongeluksgetal. Peter van der Meeren PEKING - Honkballer Loek van Mil mist de Olympische Spelen in Pe king. De werper, met 2.15 meter de langste Nederlandse deelnemer, raakte donderdag geblesseerd aan zijn rechterarm. Een mri-scan leer de dat Van Mil niet meer op de Spelen in actie kan komen. De werper uit Oss verlaat Peking en keert terug naar Minnesota, waar hij speelt voor de Beloit Snappers. Bondscoach Robert Eenhoorn heeft Dave Draaijer als vervanger opgeroepen. door Edward Swier PEKING - Bondscoach Egon van Kessel kan geen garanties geven over de afloop van de olympische wegwedstrijd. Maar van één ding is hij overtuigd. „De mensen zul len zaterdag meer oranje van vo ren zien dan tijdens de Tour de France. Maar dat is ook niet zo moeilijk hè." De bondscoach noemt zichzelf 'een nationalist'. „Ik volg Wimble don graag, maar vliegen in de eer ste ronde alle Nederlanders eruit, dan wordt mijn aandacht minder. Dan lees ik de krant nog, maar kijk ik geen tv meer. Met de Tour is het eigenlijk niet veel anders. Ik snapte het geklaag van de mensen thuis wel. Negentig procent van de Nederlanders heeft geen bood schap aan Mentsjov, wil Nederlan ders zien. En ik geloof dat dat kan, Nederlanders zijn wél winnaars. Als we maar durven." Een olympisch kampioen kan Van Kessel echter niet garanderen. Daarvoor krijgt kopman Robert Gesink, op weg naar de finish bij de Muur, te maken met te serieuze concurrentie. Spanje brengt bij voorbeeld Freire, Valverde, Sastre, Contador en Samuel Sanchez aan de start, Italië heeft onder anderen Bettini en Rebellin. Luxemburg Robert Gesink wordt vertegenwoordigd door de broertjes Schleck en Kim Kirchen. Van Kessel: „Het wordt enorm zwaar, dit is het moeilijkste par koers sinds het WK van 1995 in Colombia." Van Kessel hoopt dat de Italianen en Spanjaarden elkaar uitdagen. „Het kan twee kanten opgaan. Als de aanloop minder slopend is, kan Karsten Kroon nog wat betekenen voor Gesink in de finale, wordt het al veel eerder een keiharde strijd, dan kan Laurens ten Dam druk op de tegenstanders leggen." Robert Gesink wordt een hoofd- rol toebedacht in de olympische wegwedstrijd. Hij krijgt af te re kenen met sterke fronten uit Spanje, Italië en Luxemburg. Hoe dan ook is voor Gesink een hoofdrol bedacht. „Ik wil hem niet te veel onder druk zetten, maar zie ook hoe nuchter hij is. Die maak je niet gek. Gisteren, op zijn ka mer, waren we het samen over één ding eens: hij is niks minder dan Andy Schleck. En Andy was de afgelopen Tour de beste man in de Alpen. Gesink is een topper in wording. Eens zal hij zijn eerste echt grote zege binnen hebben. Dat kan nog twee jaar duren, maar kan ook over twee dagen zijn." Gesink (22) zelf is gretig. „Het mag nu wel gaan gebeuren." Hij train de tijdens de Tour in de Pyrenee ën, ging daarna met de wegploeg op trainingskamp in Zuid-Korea. Sinds de Ronde van Oostenrijk (half juli) reed hij geen wedstrijd meer. „En daar ben je ooit wielren ner voor gewoden." Gesink wil graag. „Het moeilijkste wordt mis schien wel om tot de laatste of voorlaatste ronde te wachten. Ik mag niet te gretig zijn." Ondertussen zal Gesink attent moeten blijven op zijn waterhuis houding. „We hebben daar van te voren serieus werk van gemaakt, in Zuid-Korea hebben we van alles getest. Ik zal per uur minstens twee bidons moeten drinken. Over zes uur genomen is dat een enorme plens water." Louis Dela- haye, Gesinks trainer, durft te stel len dat „de renner die het beste drinkt ook de beste kans op de olympische titel heeft." door Gijs van Oosten PEKING - Charles van Commenée wil na de Olympische Spelen in Pe king de dubbelfunctie van tech nisch directeur van NOCNSF en chef de mission heroverwegen. De combinatie is volgens hem te zwaar. Het is nog niet helemaal zeker dat Van Commenée tot en met de Olympische Spelen van Londen in 2012 aanblijft als technisch direc teur van NOCNSF. Zijn verbinte nis loopt na Peking af en wordt for meel pas na de evaluatie in okto ber verlengd. Het is wel zeker dat hij chef de mission is van de Ne derlandse equipe op de Winterspe len in Vancouver in 2010. Vier jaar geleden in Athene was er een driemanschap dat het Team de Mission vormde met Peter Vo gelzang (chef de mission), joop Al- berda (technisch directeur) en Mar cel Sturkenboom (algemeen direc teur). Van Commenée verkoos in 2005 de taken alleen voor zijn reke ning te nemen omdat het de com municatie en de processen zou ver snellen. „Ik hoef nu niet meer te vergaderen over een bakje pin da's." Van Commenée gaf gisterochtend in een uiteenzetting voor het be gin van de Olympische Spelen aan dat de 'operatie-Peking' een zware wissel op NOCNSF heeft getrok ken. De omvang van de ploeg en de afstand tussen Nederland en China waren complicerende facto ren. Het klimaat (luchtvochtigheid en smog), de administratie van de verblijfplaatsen van de atleten (de wherabouts) in het kader van het internationale dopingbeleid, de mensenrechtendiscussie en de lo gistiek maakten volgens Van Com menée de voorbereiding op Pe king anders dan voorgaande Spe len. „Maar alles is goed gegaan, we heb ben geen klagers, zieken of gebles seerden", aldus Van Commenée. De blessure van Roy Makaay liet zich volgens de chef de mission als niet al te ernstig aanzien. Later op de dag viel er toch nog een gebles seerde sporter te noteren. Honkbal werper Loek van Mil heeft met een elleboogblessure het Olym pisch Dorp verlaten. Dave Draijer is als zijn vervanger opgeroepen. Aan een voorspelling over het aan tal medailles waagt Van Com menée zich niet. Hij zal op 24 au gustus de balans opmaken, maar verwacht goed te scoren in de spor ten waarin het meeste geld is geïn vesteerd: hockey, zwemmen, judo, roeien, zeilen, wielrennen en paar densport. „We hebben op de laat ste wereldkampioenschappen vijf keer goud, zeven keer zilver en acht keer brons gewonnen. Dat is een aardige indicatie. Als we dat halen, dan hebben we naar vermo gen gepresteerd." Aan een voorspelling over het aantal medailles waagt Charles van Com menée zich niet. Maar hij verwacht goed te scoren in de sporten waarin het meeste geld is geïnvesteerd: hockey, zwemmen, judo, roeien, zeilen, wielrennen en paardensport. foto Peter Schols/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 36