spelen en ruzie te maken 'Groot gezin moet meer waardering krijgen' PZC Zaterdag 9 augustus 2008 [31 art (11). Op de voorgrond: moeder Anneke (41) en Dick (20). Coen (17) en Jan (15) ontbreken op de foto. Welke auto koop je? Hoe richt je je huis in? Hoe ga je op vakantie? Het zijn vragen waar moeders en vaders van grote gezinnen mee zit ten. Zij kunnen vaak niet overleggen met an deren, simpelweg omdat hun situatie zo uit zonderlijk is. Daarom richtte Nell Coumans uit Nijmegen - moeder van acht kinderen - tien jaar geleden de Vereniging Groot Gezin op. „De belangstel ling is heel groot. We hebben driehonderd le den. Ze zoeken herkenning bij elkaar." Ouders van grote gezinnen krijgen vaak nega tieve reacties, merkt Coumans. „Bij het vierde of vijfde kind krijgen ouders beduidend min der felicitaties. Mensen durven het ook niet meer te vertellen. De buitenwereld koppelt een groot gezin vaak aan de tijd van honderd jaar geleden. In de gereformeerde hoeken zijn die reacties vaak wel positief." Anneke van Dam heeft ooit één briefje gehad, vertelt ze. „Daarin stond zoiets als: 'wat den ken jullie wel! zoveel kinderen!' Het was ano niem, dus ik hecht er niet veel waarde aan." Coumans wil met haar vereniging ook een vuist maken naar de politiek. „Ik zou willen dat een groot gezin iets meer gewaardeerd werd. Het moet niet zo zijn dat je je in tooi bochten moet wringen om een groot gezin te stichten. Kinderen krijgen is een natuurlijk proces, maar de maatschappij heeft het onna tuurlijk gemaakt. Het is te sterk gekoppeld aan je economische situatie. Je bent gedwongen om eerst iets op te bouwen, voordat je aan kin deren kunt beginnen. Moeders kunnen bij voorbeeld op latere leeftijd moeilijk instro men in het arbeidsproces. Men moet beden ken dat kinderen op de lange termijn óók een economische investering zijn." Q www.grootgeziri.nl zit in haar kinderstoel op de hoek. „We eten meestal gerechten uit één pan: spaghetti, rijst of lasag ne", vertelt Anneke, terwijl ieder een z'n portie uit de schalen schept. „Dat is lekker makkelijk. Als je Hollands eet, moet je zo veel doorgeven: aardappels, groen te, vlees, jus... Hagelslag komt hier ook niet in huis. Dan blijf je stof zuigen." De vla - uit vier verschillende pak ken - gaat in de borden, die nog rood zijn van de lasagnesaus. Dat scheelt weer dertien schaaltjes met de afwas. „Nee, we hebben geen afwasma chine", zegt Anneke na de maal tijd. „Ik heb er geen ruimte voor en bovendien: zó veel is het niet. En nee, de kinderen hoeven ook niet mee te helpen, als ze dat niet willen. Ik vind niet dat ze extra veel in het huishouden hoeven te doen, omdat ik veel kinderen heb. Dat vind ik niet eerlijk: zij hebben toch niet bedacht om in een groot gezin op te groeien? Iedereen moet wel zelf z'n was in de was mand doen en z'n kamer oprui men en stofzuigen. En ik vraag wel eens aan één van de oudere kinderen of ze op willen passen. Maar dat komt niet vaak voor." De helft van de grote gezin nen in Nederland heeft moeite om rond te ko men, blijkt uit onderzoek van het Nibud. „Wij moeten ook wel oplet ten, maar we mogen niet klagen. We krijgen kinderbijslag en straks zelfs ook nog boekengeld. Dat is toch goed geregeld? Mensen zijn 't misschien een beetje verleerd om creatief te zijn. Voor de boodschap pen let ik op aanbiedingen. Aan meubels en kleding geven we heel weinig geld uit. Ik ga vaak naar de rommelmarkt voor spullen, of ik kijk op Marktplaats.nl. Pas heb ik een kraam met kleren op de rom melmarkt nog helemaal onderste boven gekeerd. Voor een euro kan je hartstikke leuke kleren kopen. En deze twee banken, bijvoor beeld. Die heb ik voor twintig eu ro op de rommelmarkt gekocht. Daar zitten we al meer dan een jaar op. Het gaat me nog niet eens om het geld. Met nieuwe meubels roep je de hele dag: 'niet met je schoenen op de bank'. En, geloof me, het is geen pretje, met al die kinderen in een kledingwinkel." De grote rode kast in de woonka mer heeft één van de zoons ge- 'We hoeven geen interieur uit een boekje. En op vakantie gaan we nooit' maakt. De planken staan vol met plastic kratten, waar poppen en speelgoedauto's uitpuilen. „Zo'n kast is toch veel leuker dan een du re kast? Daar hecht ik niet zo aan. We hoeven geen interieur uit een boekje. Op vakantie gaan we nooit. Waarom zouden we? We hebben hier alles. Dan kunnen we net zo goed hier een lekker ijsje ko pen. Op de laatste dag van de zo mervakantie halen we altijd Chi nees." Een gezin met elf kinderen. Bedenk je dat van te voren? „Nee", zegt Anneke reso luut. „We hebben daar nooit diep over nagedacht. Op m'n zestiende wilde ik zelfs geen kinderen", lacht ze. Serieuzer: „Zoiets berede neer je niet. Veel mensen denken: 'we hebben nu nog geen tijd' of ze willen eerst een nieuwe keuken, auto of een vakantie. Het leven is niet maakbaar: het komt zoals het komt. We hadden één kind, toen kwam de tweede en toen de der de. Er kan altijd iemand bij. We vinden het gezellig. De kinderen hebben altijd iemand om mee te spelen én iemand om ruzie mee te maken. We hebben ruimte zat en ik ben toch thuis, dus waarom niet?" Blijft het bij elf kinderen? Anneke glimlacht. „Ik weet het niet. Zeg nooit nooit." Grote gezinnen In de laatste tien jaar is het aan tal gezinnen met vier of meer kinderen snel gedaald. Dat blijkt uit bevolkingsonder zoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Vooral het aantal allochtone grote gezinnen is gedaald. Nederland telde in 1997 nog 2290 gezinnen met acht of meer kinderen. In 2007 waren dat er 1354. In Zeeland wonen relatief veel grote gezinnen. Het aantal gro te gezinnen is hier veel minder snel gedaald dan in de rest van Nederland. Zeeuws-Vlaan- deren is een uitzondering. In 2007 woonden in Zeeland 2901 gezinnen met vier of meer kinderen, 477 gezinnen met zes of meer kinderen en 121 gezinnen met acht of meer kinderen. Zeer grote gezinnen komen met name veel voor in gebie den waar veel streng protes tantse mensen wonen: Zee land, de Veluwe, Oost-Zuid-Hol- land en Noord-Overijssel. t- Bron: CBS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 33