Bruid met bed in de coulissen Verhalen erfgoed op website Kippenvel met de DVD voor de Ride for the Roses PvdA vragen over deelname afvalverwerker Het ja-woord in het ziekenhuis; Guurtje en Ed hadden de primeur. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Een doorzetter is ze en dus wilde Middelburgse Guur tje van de Werf (62) haar huwe lijksvoltrekking ook doorzetten, al lag ze in het ziekenhuis. Ze had niet voor niets 45 handgemaakte bruiloftskaarten met de datum o8-o8-'o8 de deur uit gedaan. In gedachten was ze al taxivervoer naar het stadhuis aan het regelen, toen longarts Dijksterhuis vroeg 'Waarom doen jullie het niet hier?'. De aula van Ziekenhuis Walche ren bleek geheel naar de zin van Guurtje en haar man Ed Smit (59) uit Breskens. Daar gaven ze elkaar gistermiddag het ja-woord ten overstaan van ambtenaar burgerlij ke stand Rina Schipper en een zes tal getuigen - voor elk twee getui gen extra, vanwege de bijzondere trouwlocatie. Een zeer zorgzame en veilige locatie ook voor Guur tje, die door haar ernstig longemfy seem van extra zuurstof afhanke lijk is. Omringd door verpleegkun digen, die elkaar voor de gelegen heid extra vroeg aflosten, en met een bed in de coulissen voor het geval de bruid het te kwaad kreeg. Het past ook wel, trouwen in het ziekenhuis: „Guurtje hoort hier zo wat tot de inboedel," grapt Ed. Hij had haar liever vanuit thuis in Oost-Souburg getrouwd, maar een plots noodzakelijke opname die, met een korte interval thuis, al 45 dagen duurt en nog wel even aan loopt. „Ik heb hier al zoveel gele gen," verzucht Guurtje. „In novem ber twee, drie weken, in februari weer..." Ze heeft al zeven jaar lon gemfyseem. Een ziekte waarbij steeds meer longblaasjes verloren gaan en die haar de adem lang zaamaan beneemt. Luchtweginfecties zijn voor Guur tje bedreigend. Ze heeft haar goe de perioden. „Maar dan doe ik weer te veel. Kon ik me maar bij die ziekte neerleggen," berispt ze zichzelf „Ik heb er geen vrede 'Waarom doen jullie het niet hier?' vroeg longarts Dijksterhuis. Zo geschiedde mee." Maar eigenlijk was een volle dig feestprogramma met haar dochter, haar aanstaande schoon zoon en de twee kleinkinderen - van wie kleinzoon van achttien jaar voor zijn oma getuigde - en de drie kinderen en vier maanden jonge kleinzoon van Ed erg inspan nend geworden. En, achteraf beke ken, was een receptie aan de boule vards ten tijde van Rescue Vlissin- gen ook wel een tikje rumoerig verlopen. „We doen het later wel over met etentjes in kleine kring," knikt Ed. „Dan heb je ook meer tijd om iedereen te spreken." Ze troffen elkaar op internet, ver telt hij haast uitdagend. In een chatroom. In april was het een jaar geleden. Met de telefoon, de veer boot en de tunnel werden de paar kilometer die, zo de vogel vliegt, Middelburg en Breskens scheiden overbrugd. In mei deed Ed zijn aanzoek. „We hebben enorm veel steun gehad. Bij de gemeente en vanuit het ziekenhuis. Het leek wel of iedereen overal aan had ge dacht," verbaast de bezorgde brui degom zich. PZC Zaterdag 9 augustus 2008 2 7 MIDDELBURG - Zeven Zeeuwen ver tellen deze maand weer hun ver haal op de website www.zevenxze- ven.nl. Nicole Brüggen-Hoegen, bijvoorbeeld, beschrijft de band van haar familie met de kapel in Hoogelande in Grijpskerke. „We genieten van de kapel, maar soms ervaren we het als ons zorgen kind", vertelt ze in haar verhaal. De Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) laat dit jaar - het jaar van het Religieus Erfgoed - 49 Zeeuwen hun persoonlijke verhaal vertellen over voorwerpen, gebou wen, gebruiken of omgevingen in Zeeland. Elke maand een verhalen- reeks van Zeeuwen met verschil lende achtergronden. Deze maand komen, behalve Brüg gen-Hoegen, ook de verhalen van Leo Ducheine en Jeanne van Dijk van 't Velde-Radermacher Schorer aan bod. Zij vertellen over 'Het hei lige poeder van de Sint-Baafskerk' (in Aardenburg) en over 'De vijf vi- carieën van Kloetinge'. Behalve de 49 verhalenvertellers no digt de SCEZ alle Zeeuwen uit om hun verhaal achter te laten op de website www.zevenxzeven.nl. MIDDELBURG - De PvdA in Provin ciale Staten heeft vragen gesteld over de deelname van Delta-doch ter Indaver in een Duitse afvalver werker. In de vragen aan Gedepu teerde Staten wordt geïnformeerd naar de voordelen voor Zeeland van deze deelname. De PvdA wil weten wat de rol is van Delta als meerderheidsaandeel houder van het afvalverwerkings bedrijf Indaver en wat voor gevol gen dit financieel zal hebben voor de korte en lange termijn. Ook vraagt de PvdA of Delta hierdoor automatisch aandeelhouder wordt van de Duitse afvalverwerker SAV-groep. Verder informeert de partij naar de gevolgen voor de werkgelegenheid in Zeeland. Indaver is onderdeel van Delta. Delta heeft enkele jaren geleden een meerderheidsaandeel in deze afvalverwerker in Vlaanderen ge worven. De overname van de SAV-groep is op 1 augustus bekend gemaakt. Zondag 31 augustus stappen in Goes bijna veertienduizend mensen op de fiets om te rijden voor het goede doel: kankerbestrijding. De Ride for the Roses leeft enorm. De PZC telt deze maand af naar 31 augustus. Elke dag verschijnt er een verhaal over de actie Ride for the Ro- door Jan van Damme Alsof het de Tour de France is. Vanaf de motor, vanuit de lucht, bij start en finish. De deelnemers aan de Ride for the Roses zullen moeilijk aan het oog van de filmca mera kunnen ontkomen. Maar er is wel een belangrijk verschil tus sen de Tour en de Ride: de Sastres en Evansen fietsen zo hard dat je wel professionele mensen en appa ratuur nodig hebt om ze scherp in beeld te krijgen. De Ride-rijders doen een uurtje of drie, vier over honderd kilometer. Dat tempo valt zelfs voor een iets minder ge oefende filmer bij te benen. Dit jaar wordt er een nieuwe pro motiefilm voor de Ride for the Ro ses gemaakt. De vorige is drie jaar oud en is vanuit marketing-over- wegingen gedateerd. Als er sport- politici figureren, willen we Ab Klink en Jet Bussemaker zien, en niet Hans Hoogervorst. Communicatiebureau Arling uit Naaldwijk is één van de hoofd sponsors. Het maken van de pro motiefilm past binnen de sponsor afspraken. „Wat we straks willen laten zien", zegt Nicolette van der Mark van Arling, „is dat het evene ment leeft bij de mensen. Sfeer, emotie, beleving, daar gaat het ons om. De sportieve prestatie is niet belangrijk. We willen duidelijk ma ken, waarom Lance Armstrong het evenement ooit heeft opgezet. Ri de for the Roses veroorzaakt kip penvel. Dat willen we overbren gen." Dat de nieuwe film in Zee land wordt opgenomen, is promo tioneel aantrekkelijk voor de pro vincie. Immers: de film wordt de komende drie jaar vertoond op al le manifestaties en evenementen, waar Ride for the Roses zich wil presenteren. Als het goed is komt Zeeland in beeld met mooie plaat jes van duizenden fietsers op de Zeelandbrug en de Stormvloedke ring, op de Kattendijkse dijk en in de Zak van Zuid-Beveland. Het provinciebestuur ziet de film als promotie. Theo Schouwenaar, pen ningmeester en secretaris van het evenement, zegt daarover: „Ze wa ren in het provinciehuis zo gechar meerd van het filmidee, dat ze hun enthousiasme in klinkende munt hebben vertaald en 20.000 euro beschikbaar hebben gesteld." Kijk voor eerdere afleveringen en meer nieuws op www.pzc.nl/ridefortheroses Guurtje van de Werf (links) en Ed Smit wilden trouwen op de achtste van de achtste van 2008 en een langdurige opname in Ziekenhuis Walcheren bleek dat niet in de weg te staan. Ze werden een echtpaar in de ziekenhuisaula. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 29