Juiste mix van Jongeren krijgen taakstraffen voor vernielingen tijdens oud en nieuw Onderzoek naar nieuwe vorm van ouderenhuisvesting in Middelburg 'Minister steunt Zeeuws Kompas' 22 Zaterdag 9 augustus 2008 PZC Vandalen moeten nuchter blijven tijdens komende jaarwisseling. Huurdersvereniging bij voorbaat kritisch op woonservicezones. Herstructurering van Paauwenburg voorbeeld voor Bonedijkebuurt. Nieuwe aanpak sociale opvang heeft gevolgen voor locatie HKPD. W door Ad Roos MIDDELBURG - Het wordt ongetwij feld een alcoholvrije reünie van al le vandalen en vandaaltjes die tij dens de afgelopen oud- en nieuw jaarsviering in Vlissingen en Oost-Souburg voor tienduizenden euro's schade hebben aangericht. Iedereen die door de politierechter tot een taakstraf is veroordeeld, moet zich op de eerste dag van 2009 om negen uur 's ochtends melden om aan een taakstraf van vier uur te beginnen. Nuchter wel te verstaan. Want, zo gaf politierechter S. Meeuwis gisteren in Middelburg vijf jongelieden nog even mee: wie dan niet nuchter of helemaal niet verschijnt, vliegt linea recta de cel in. De vijf, variërend in leeftijd tussen de achttien en 22 jaar, die zich gis teren moesten verantwoorden bij de politierechter werden allen schuldig bevonden aan openlijke geweldpleging. Ze werden veroor deeld tot taakstraffen variërend van zestig tot 180 uur, waarvan een deel voorwaardelijk. De offi cier van justitie had iets hogere taakstraffen gevorderd. Het leek wel oorlog, die nacht in Souburg en de Vlissingse wijk Westerzicht. Een paar groepjes jon geren, waarvan een groot deel nog minderjarig was en waarvan het gros danig onder invloed verkeer de, leefden zich uit. Bij de Vlissingse basisschool De Vlieger en kinderdagverblijf Be rend Botje gooiden ze de ramen in en staken ze het interieur in brand. Ook probeerden ze de school zelf in brand te steken. Op het station van Oost-Souburg wer den de overkapping en de kaartjes automaat vernield. Daarnaast gin gen ramen van winkels in de Ka naalstraat en van het wijkgebouw Aldegonde eraan en autoruiten W* Jongeren die zijn veroordeeld voor vernielingen tijdens de jaar wisseling moeten zich op 1 janua ri 2009 nuchter melden voor het uitvoeren van een taakstraf. moesten het ontgelden net als en kele lantaarnpalen. Door illegaal vuurwerk explodeer de een afvalbak en was het een wonder dat een passerende vrouw niet gewond raakte door rondvlie gende stukken metaal. Van één au to sloegen de jongeren een ruit in en één van de gasten urineerde vervolgens in het voertuig. De 18-jarige Souburger die daar onder meer voor terechtstond, was het met de politierechter eens: het was een belachelijke actie. De schade bedroeg zo'n veertigdui zend euro. De gemeente Vlissin gen en de Nederlandse Spoorwe gen gaan de schade verhalen op de veroorzakers. Inmiddels hebben al le veroordeelden van officier van justitie E. Bethlehem ook een lesje strafrecht meegekregen: „Bij open lijke geweldpleging maakt het niet uit wat je nu wel of niet hebt ge daan; je stond erbij en keek er naar. Dat is genoeg." Uit een inventarisatie van de ge meente Vlissingen bleek dat afgelo pen jaar voor ruim een ton schade is ontstaan door vernielingen en vuurwerk tijdens de jaarwisseling. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Zijn er in Middel burg voldoende zorgwoningen voor iedereen? En kan iedereen die dat wil, ook zo'n woning beta len? En kom je er eigenlijk wel in, op het moment dat je er één no dig hebt? De huurdersvereniging Middelburg (HVM) en de WMO-adviesraad gaan samen pro beren die vragen te beantwoor den. De twee organisaties hopen eind dit jaar de vragen beant woord te hebben. „Dat we onderzoek doen, wil niet zeggen dat we denken dat er iets mis is", zegt Ad van de Kreeke van de adviesraad. „Dat we een onder zoek beginnen, komt voort uit on ze werkwijze." De WMO - Wet Maatschappelijke Ondersteuning - is zo veelomvattend dat de advies raad, die de belangen van cliënten behartigt, noodgedwongen onder werpen ter beoordeling moet uit kiezen. Dit jaar zijn dat - naast de vernieuwing van de ouderenhuis vesting - het betrekken van de ach terban bij de adviesraad en het per soonsgebonden budget. De HVM heeft wel al bij voorbaat kritiek op de woonservicezones. Niet op het idee om ouderen lan ger zelfstandig te laten wonen, maar wel op de uitvoering van dat idee. „Voor ons speelt de betaal baarheid een grote rol. Bovendien hebben we bezwaren tegen het participatiefonds", zegt Anneke de Vries van de HVM. Dat participatiefonds is een initia tief van woningcorporatie Woon- goed en de gemeente Middelburg. De WMO-adviesraad en de Huur- dersverening Middelburg gaan onderzoek doen naar de woon servicezones waar ouderen lan ger zelfstandig blijven wonen. Mensen met een lager inkomen kunnen een tegemoetkoming krij gen in de huur van de nieuwe zorgwoningen, die soms flink ho ger is dan de huur die mensen voor hun oude huis betaalden. Dat lijkt mooi, maar er zitten haken en ogen aan, zegt De Vries. „Je krijgt dat geld alleen als je een zorgindi- catie hebt of als je al huurtoeslag krijgt. Als de ene helft van een echtpaar een zorgindicatie heeft en de ander niet, ontstaat een pro bleem als de zorgbehoevende part ner overlijdt. Degene die over blijft, kan dan de huur nauwelijks nog betalen." De huurdersvereniging is boven dien bang dat er te weinig zorg is in de nieuwe woningen. „Wij vin den de eenheden te klein voor mensen die permanent zorg nodig hebben. Als je meer woningen bij elkaar bouwt, wordt het goedko per om zorg te verlenen. En dus is de kans ook groter dat die zorg ge leverd wordt." door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Zal het Spaans Kwar tier de roerige geschiedenis van de Bonedijkebuurt ooit doen verge ten? Dat het kan, bewijst Paauwen burg. Het zuidoosten ervan had twintig jaar geleden zo'n beetje een permanente politiepost. Af- voerputje van Vlissingen werd het genoemd. Nu maakt het deel uit van een modelwijk. Paauwenburg, midden jaren zes tig. Meer dan duizend woningen, verdeeld over portiek- en gale rijflats, zijn in Zuidoost uit de grond gestampt om de woning nood in Vlissingen op te vangen. Ze halen het huurpercentage in de hele wijk naar 92 procent. Allerlei soorten mensen wonen er, vooral veel arbeiders. Maar vijftien jaar la ter zijn die weg. Ze hebben genoeg geld gespaard om een huis te kun nen kopen, maar Vlissingen heeft op dat moment niet veel koopwo ningen. De wijk raakt leeg. Wie wel in Paauwenburg wil wo nen, heeft vaak niets anders te kie zen. Het zijn de sociaal zwakkeren, Surinamers en Antillianen die bij aankomst in Amsterdam op de trein stapten en pas op het eind van de rit uitstapten. In Vlissingen dus. De trots van de eerste Paau wenburg Zuidoosters hebben zij niet. En dat gevoel raakt de rest van Paauwenburg ook al snel kwijt. De wijk verloedert. Er is herrie, hom meles. Culturen botsen. Op straat wordt gedeald, gebruikt, geprosti tueerd. Basco, de woningcorpora tie die de hele sociale woningvoor raad in bezit heeft, zorgt voor huis meesters en sluit portieken af, maar niets helpt. Paauwenburg Zuidoost verloedert door. Totdat bewoners en Basco het echt beu zijn. Samen met de gemeente besluit de corporatie eind jaren tachtig het slechtste deel van de wijk te slopen. Paauwenburg Zuid oost wordt het eerste herstructure ringsproject in Vlissingen. In re cordtempo liggen 368 woningen plat. Architect Ashok Bhalotra te kent cirkelvormige nieuwbouw te rug voor de monotone woonblok ken en bovendien worden 712 wo ningen verbeterd. Het huurpercen tage keldert naar 79 procent. En nu? Paauwenburg rolt bijna als beste uit het leefbaarheidsonder- zoek van de woningcorporatie die inmiddels l'Escaut heet. Alleen in Ritthem zijn de mensen tevrede- ner, al scheelt het slechts een pro cent. Openbare voorzieningen: hoogste score. Overlast: laagste sco re. Wie had dat twintig jaar gele den kunnen bedenken? Ronald Post, van de afdeling woon dienstverlening bij l'Escaut: „Toen wij begonnen met slopen, verlie ten veel mensen de wijk. Dat zie je nu in de Bonedijkebuurt bijvoor beeld niet. Bijna iedereen blijft. Het probleem van Paauwenburg heeft zich destijds inderdaad ver plaatst naar andere wijken, maar heus niet alleen naar de Bonedijke buurt. Veel mensen zijn op een ka mertje in de binnenstad beland, of in de Randstad." Voor l'Escaut springt Paauwen burg eruit als wijk van Vlissingen. „Het heeft de juiste mix van koop en huur, van leefstijlen, van doel groepen... Iedereen kan er wat vin den. Zo zien wij dat graag. Zodra er een woning leegstaat in een van de Regenboogflats, krijgen we twintig tot dertig reacties binnen. Dat is veel. Dat gebiedje transfor meert nu tot woonzorgzone. Klachten over overlast krijgen we nog nauwelijks binnen. Natuurlijk heb je altijd wel iemand liever niet als buren. Maar je kunt iemand 'Sinds de sloop heeft niemand het woord 'getto' nog in de mond genomen' niet op zijn uiterlijk beoordelen. Wij verhuren er ook woningen aan het HKPD. Buren hebben vaak niet eens door dat er cliënten van de drugsopvang zitten." Zoals een deel van de vroegere Bonedijkestraat nu Pablo Picasso- plein heet, zijn ook in Paauwen burg straatnamen geschrapt. De Mackaystraat bijvoorbeeld. Mimi Ruikes van Stichting het Majoraat woonde er destijds. „Het was een getto. Ze hebben nog net geen lij ken hoeven vegen, maar je liep 's avonds niet met een gerust hart over straat. En nou ben ik toch echt niet bang uitgevallen. Maar sinds de sloop heeft niemand het woord 'getto' nog in de mond ge nomen. Als er nu nog overlast is, gebeurt dat vaak na een voetbal wedstrijd of als die gasten uit de Jojo's komen. Ze staan vaak wat in te drinken onder de luifel van de Lidl. Maar is dat overlast? Ik heb het idee dat mensen het al bedrei gend vinden als jongeren wat rond- door Maurits Sep VLISSINGEN - Het ministerie van Volksgezondheid steunt de nieu we aanpak die provincie en ge meenten in Zeeland kiezen voor de zorg voor verslaafden. Volgens wethouder Frans Prins van Vlissin gen worden voor het einde van dit jaar afspraken gemaakt over hoe veel geld het Rijk in dat project (Zeeuws Kompas) steekt. Het Zeeuws Kompas gaat over maatschappelijke opvang en geeste lijke gezondheidszorg, waaronder de zorg voor drugsverslaafden. Daarom heeft het Zeeuws Kompas ook gevolgen voor de vestiging van het huiskamerproject voor drugsgebruikers (HKPD) in Vlissin gen. Het Zeeuws Kompas streeft er naar verslaafden zo veel mogelijk in hun eigen omgeving te helpen, aldus Prins. Bovendien heeft de Dr. Stavermanstraat als nieuwe lo catie het grote voordeel dat er an dere instanties in de buurt zitten zoals de sociale dienst en stichting Door (die ex-gedetineerden helpt). Die functies versterken elkaar, W* Vlissingen praat met het Rijk over geld voor nieuwe vormen van sociale hulpverlening. Het Zeeuws Kompas gaat ook over verslaafdenopvang. meent Emergis, waartoe het HK PD behoort. Dat was voorheen voor de gemeen teraad nu juist reden het HKPD niet in zo'n buurt te huisvesten, merkte raadslid Cock Kapaan van de RPCU donderdagavond tijdens een extra commissievergadering op. Dat het college van Vlissingen toch instemt met die plek komt echter doordat na die eerdere raadsbesluiten over voorwaarden voor huisvesting van het HKPD het Zeeuws Kompas tot stand is ge komen. Of zoals Prins zei: „De om standigheden zijn veranderd." Dat verklaart volgens het college ook waarom de gemeenteraad nu geen zeggenschap meer heeft over de lo catie van het HKPD. Eind jaren tachtig liet architect Ashok Bhalotra cirkelvormige nieuwbouw te rugkomen voor de gesloopte monotone woonblokken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 24