Gezondheid Als de dood voor een PZC Zaterdag 9 augustus 2008 1 7 Augustus is wespenmaand bij uitstek. Voor mensen met een allergie voor wespengif kan het beestje een killer zijn. door Kitty van Cerven foto's GPD wespensteek Een mens wordt in zijn leven gemiddeld vier tot vijf keer door een wesp gestoken. Jaarlijks komen zo'n 20.000 Nederlanders met een wespensteek bij de dokter. Daarnaast belanden nog eens 2.200 mensen op de afdeling spoedeisende hulp van het ziekenhuis. Vijf procent van hen is zo ziek, dat ze moeten worden opgenomen. Jaarlijks overlijden circa vijf mensen als gevolg van een bijen- of wespen steek. Hun dood is het gevolg van een anafylactische reactie of van op zwelling van de luchtwegen na een steek in mond of keel. De wesp produceert zijn gif in spiraalvormige kliertjes, die uitkomen op een gifzakje, waaraan een vlijmscherpe angel zit. Doordat de angel geen weerhaakjes heeft kan de wesp meerdere keren steken. Wespengif bevat tal van werkzame stoffen, zoals histamine, serotonine, wespenkinine, fosfolipase, hyaluronidase en antigen5. met het gif heeft kennisgemaakt." Overigens is elk insectengif weer anders. Qua samenstelling wijkt wespengif af van bijvoorbeeld bij en-, hommel- of horzelgif „Door gaans is het lichaam slechts voor één soort overgevoelig. Iemand met een wespenallergie hoeft dus van een bijensteek in principe geen ernstige gevolgen te onder vinden." Angst kan echter veel aan richten. „Het wil nog wel eens voorkomen dat mensen na een wespen- of bijensteek zo angstig worden dat ze gaan hyperventile ren en flauwvalllen. Daarom is het goed te bedenken dat een wespen steek in 98 procent van de geval len goed afloopt." Dreigt iemand door een wespensteek echter wel degelijk in shock te raken, dan mag er volgens de allergoloog geen tijd verloren gaan. „Bel dan onmid dellijk 112. Stap niet meer met de patiënt in de auto om naar het ziekenhuis of de dok ter te rijden, maar blijf op een goed bereikbare plaats, waar de ambulance snel kan komen. Elke minuut kan dan tellen." Dat is ook de re den waarom mensen, die weten dat ze allergisch zijn, vaak een epi- pen, een adrenaline-injector, op zak hebben, zodat zij zich kunnen injecteren, mochten ze onverhoopt wor- flfe den gestoken. Lies bet h de Vries heeft er tegenwoordig ook altijd een binnen handbereik. Daar naast volgt ze al ge ruime tijd een irnmu- notherapie om van de allergie af te ko men. Geregeld krijgt ze kleine hoeveelheden wespengif toegediend om haar immuunsysteem af te leren er zo heftig op te reageren. Volgens Osse- koppele is zo'n kuur, die wel drie tot vijfjaar in be slag kan nemen, bijzonder ef fectief „De patiënt heeft daar door negentig procent kans om vijftien jaar lang allergievrij te zijn." De Vries noemt dit een ge ruststellende gedachte, want de schrik zit er na de gebeurtenissen van vorig jaar nog goed in. „Het lijkt wel alsof ik overal om me heen steeds wespen zie." „We onderscheiden qua ernst vier klassen. In de eerste klasse ont staan er over het hele lichaam jeu kende bulten. In de tweede gaan deze gepaard met luchtwegklach ten. Is de reactie nog heftiger, dan komen daar problemen met het maag-darmstelsel bij, zoals diarree en braken. In het ergste geval raakt de patiënt in een anafylactische shock. Doordat veel vocht uit de bloedbaan in de weefsels terecht komt, daalt de bloeddruk en gaat het hart snel kloppen. Wordt de bloeddruk niet snel genoeg op peil gebracht, dan kan de patiënt over lijden." Zo'n reactie zal nooit op treden wanneer iemand voor de eerste keer is geprikt, laat Ossekop- pele weten. „Je kunt pas allergisch reageren als je immuunsysteem Ze keek de dood in de ogen. Nu, tien maan den later, is ze nog al tijd niet klachtenvrij. Door een simpele wes pensteek. Een jaar geleden kon Liesbeth de Vries uit Boekelo niet vermoeden dat een beestje van nog geen twee centimeter zo'n aanslag op je gezondheid kon ple gen. Inmiddels weet ze beter. „Een wesp is een killer." Ze zal die dag nooit vergeten. „Ik pakte de leu ning van een stoel, precies op de plek waar een wesp zat. Ze stak me een keer of drie en dat deed pijn ja, maar niet meer dan ik een paar maanden daarvoor al had ge voeld toen ik ook door een wesp was gestoken. Alleen begonnen dit keer mijn hand en later ook mijn arm op te zwellen en kreeg ik alle maal rode kringen. Ik vertrouwde het niet en belde de huisarts. Ter wijl ik daarmee bezig was had ik al het gevoel dat ik omviel." Haar vriendin bracht haar spoorslags naar de artsenpraktijk. Amper in de wachtkamer, raakte De Vries in een shock. „Ik werd misselijk, draaierig en zakte in elkaar toen de dokter binnenkwam." Haar bloeddruk daalde naar een gevaar Toch kan het nog erger, wijzen de cijfers uit. Jaarlijks sterven in ons land gemiddeld vijf tot zes men sen door een wespensteek. Hoe angstaanjagend dit ook klinkt, ver houdingsgewijs is dit een zeer klein percentage. „Slechts twee tot drie van de hon derd mensen reageert allergisch", zegt drs. R. Ossekoppele, een van de twee internist-allergologen van het Centrum voor Allergologie Twente en Omstreken in Hengelo. „Een zeer kleine minderheid dus." Terwijl de meeste mensen een wespensteek moeten bekopen met een dikke bult of een zwelling van het gestoken lichaamsdeel, gaat bij mensen met een allergie voor wes pengif het hele lichaam mee reage ren. lijk laag niveau en de huisarts dien de onmiddellijk adrenaline toe. Toen dit onvoldoende hielp, kreeg ze opnieuw een dosis. Voor haar stopt daar de herinnering. In be wusteloze toestand werd ze in al lerijl per ambulance naar het zie kenhuis gebracht. Pas van de vol gende ochtend staat De Vries weer een duidelijk beeld voor ogen. „Ik lag op de afdeling spoedeisen de hulp en een cardioloog kwam binnen met de uitslag van alle on derzoeken." Op dat moment drong eerst goed tot haar door dat het kantje boord was geweest. Ze had de shock overleefd, maar haar hartspier was beschadigd en, zoals later uit een MRI-scan zou blijken, had het zuurstofgebrek negen litte kens op haar hersenen achtergela ten. Voor Liesbeth de Vries brak een moeilijke tijd aan. Maandenlang hield ze last van duizeligheid en concentratieproblemen. Ook emotioneel raakte ze compleet van slag. Pas sinds enkele we ken krijgt haar leven weer zijn normale loop, al zijn nog niet alle klachten verdwe nen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 17