Economie Handel windmolens floreert GOES Windbrokers verkocht al ruim driehonderd tweedehandsjes door. AFM beboet financieel dienstverlener Rabobank: huizenprijs stijgt minder snel Duur rubber drukt winst Bridgestone Galapagos heeft nog geen injectie nodig Italiaanse economie krimpt onverwachts 1 6 Zaterdag 9 augustus 2008 PZC Een windmolen wordt afgebroken en gaat op weg naar een tweede leven. foto Windbrokers/GPD door Thomas Olivier DEN HAAG - De levering van een fonkelnieuwe windmolen kan ja ren duren nu bouwers de grote vraag nauwelijks kunnen bijbe nen. Een tweedehandsje, bijvoor beeld uit Nederland, biedt dan soe laas. Op het piepkleine eiland Gigha, aan de westkust van Schotland, staan drie 'Dansende Dames'. Het is de liefkozende naam die de ei landbewoners gebruiken voor de ruim dertig meter hoge occa sion-windmolens die sinds enkele jaren de energie leveren. Op het ei landje - een gemeenschap van 150 zielen - waait het bijna altijd. De energie wordt niet direct aan de inwoners geleverd, maar eerst aan het net verkocht, vertelt Jaqui MacLeod, manager van het Gigha fonds. „Aangezien de energie stroom niet constant is, zouden we te weinig energie opwekken op drukke momenten. Bijvoorbeeld aan het begin van de avond als ie dereen thuis is." De bewoners van Gigha zijn pio niers. Volgens MacLeod zijn de molens een succes. De uitstoot van schadelijke koolstofdioxide is teruggedrongen en, zegt MacLeod: „Wij bekijken of we een vierde tur bine zullen plaatsen waarmee we direct stroom kunnen verkopen aan een viskwekerij op het ei land." Henk van den Bosch kent de mo lens van Gigha wel. Zij komen uit een partij van vijf, zegt de direc teur van Windbrokers, een Neder lands bedrijf dat handelt in twee dehandswindmolens. „Wij koch ten destijds de andere twee turbi nes", vertelt Van den Bosch, die in 2002 samen met een compagnon Windbrokers begon. De markt voor tweedehandswind molens zit in de lift. Na de eeuw wisseling kwamen de eerste ge bruikte turbines op de markt, ver telt Van den Bosch. Bestaande par ken in Nederland, Duitsland en Denemarken werden vernieuwd, mede dankzij subsidies. Dat was het moment voor Van den Bosch om in de windhandel te springen. „Het doorverkopen van gebruikte molens is een hartstikke goede zaak", reageert Ton Hirdes van NWEA, een belangbehartiger van Nederlandse windenergiebedrij- ven. „Op het afgelegen platteland van Roemenië of Hongarije is aan sluiting op het bestaande elektrici teitsnet heel duur en gecompli ceerd. Een windmolen kan dan een oplossing zijn." Windbrokers heeft inmiddels ruim driehonderd tweedehands molens verkocht. Zij staan in Groot-Brittannië bij Nissan en ge neesmiddelenproducent Glaxo- SmithKline, maar ook in Australië, Canada en Chili. Zij worden ge kocht door bedrijven, boeren en kleine gemeenschappen - zoals Gigha - die zelf energie willen op wekken. Van den Bosch: „De vraag is veel groter dan het aanbod." Dat komt omdat ook de grote leveranciers van nieuwe turbines, zoals Sie- 'We verkopen meer stroom aan het net dan we zelf verbruiken' mens en Vestas, meer werk heb ben dan ze aankunnen. Het is re den voor sommige partijen op zoek te gaan naar een tweede handsje. Maar ook de kosten spe len een voorname rol. De gebruik te molens zijn al vanaf pakweg 40.000 euro te vinden. Door ver vanging van oude turbines in Ne derland komen volgens Hirdes van NWEA de komende jaren nog meer gebruikte molens beschik baar. Hij wijst er wel op dat oude turbines veel minder huishoudens kunnen voorzien dan de nieuwste exemplaren. „In Nederland kun nen we beter nieuwe turbines plaatsen. Dat levert de meeste duurzame energie op." Het maakt de gebruikte molens niet minder aantrekkelijk voor ge meenschappen als Gigha. De le vensduur van een nieuwe turbine is twintig jaar, maar al na een jaar of tien worden veel parken vervan gen. De molens op Gigha gaan nog zeker acht jaar mee en leveren lang niet alleen de stroom die de inwoners kunnen gebruiken. Manager Jaqui MacLeod: „We ver kopen meer stroom aan het net dan we zelf verbruiken. Dat levert 100.000 euro winst per jaar op. Als de turbines eind 2009 zijn afbe taald dan kan dat bedrag zelfs op lopen tot 180.000 euro per jaar." www.tulpkeukens.nl Nobelweg 2-26 Mat/mwo: 10.00 - 17.30 uur Vr: 10.00 - 17.30 uur tel. 0113-216230 OPENINGSTIJDEN: Do: 10.00- 21.00 uur Za: 10.00 - 17.00uur AMSTERDAM - De Autoriteit Finan ciële Markten (AFM) heeft een last onder dwangsom opgelegd aan Ro bin Masters Financial Services. De AFM vermoedt dat het bedrijf fi nanciële diensten verleent zonder over een vergunning van de AFM te beschikken. Robin Masters voldoet volgens de AFM niet aan herhaalde informa tieverzoeken. Het bedrijf heeft de gevraagde informatie maar gedeel telijk binnen de termijn geleverd en is daarom verplicht om de dwangsom te betalen. UTRECHT - Koopwoningen worden zowel dit jaar als volgend jaar naar verwachting 2,5 procent duurder. Dat meldde gisteren Rabobank, de grootste hypotheekverstrekker van Nederland. De stijging van de huizenprijzen komt daarmee voor het eerst sinds 2003 lager te liggen dan het inflatie tempo, aldus Rabobank. De belangrijkste oorzaak van de langzamere stijging is de oplopen de hypotheekrente, die ertoe leidt dat huizenkopers minder te beste den hebben. TOKIO - Hoge rubberprijzen en te genvallende autoverkopen zetten de winst van bandenfabrikant Bridgestone onder druk. De groot ste bandenproducent ter wereld zag de winst in het eerste halfjaar sterk dalen en gaf daarop gisteren een winstwaarschuwing. De nettowinst van Bridgestone kwam in het eerste halfjaar met 224 miljoen euro 30 procent lager uit dan een jaar eerder. De Japanse bandenmaker verlaagde de ver wachting voor de nettowinst van dit jaar tot 398 miljoen euro, 27 procent minder dan voorspeld. MECHELEN - Biotechnologiebedrijf Galapagos heeft in 2008 en 2009 nog geen aanvullende financiering nodig. Door de partnerstrategie kan het bedrijf de oplopende kos ten voor onderzoek voor een groot deel compenseren met suc cesbetalingen. Galapagos heeft be tere resultaten geboekt in het voor bije halfjaar in vergelijking met de zelfde periode vorig jaar. Het jonge bedrijf kreeg betalingen van grote farmaceutische bedrijven. Galapa gos kon het nettoverlies daardoor beperken tot 9,4 miljoen euro. ROME - De Italiaanse economie is in het tweede kwartaal onver wacht gekrompen. Het bruto bin nenlands product van Italië kwam in de periode van april tot en met juni 0,3 procent lager uit dan in het eerste kwartaal van dit jaar. In vergelijking met het tweede kwar taal van vorig jaar viel de groei van de op twee na grootste economie van Europa volledig stil. Het Italiaanse bureau voor de sta tistiek Istat maakte dat gisteren be kend. De resultaten zijn slechter dan analisten hadden voorspeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 16