heel hoog spel 'Volgens de grondwet moet ik het leven en de waardigheid van Russische burgers waar ter wereld ook beschermen' Dmitri Medvedev, president van Rusland gische dorp Ergneti. foto EPA PZC Zaterdag 9 augustus 2008 1 1 Russen trekken Zuid-Ossetië binnen Georgië Georgië telt zo'n 4,6 miljoen inwoners van wie het overgrote deel, bijna 84 procent, orthodox christelijk is en zo'n 10 procent moslim. Sinds 9 april 1991 is het land onafhankelijk van de Sovjet-Unie. In januari 2004 werd Michaïl Saakasjvili president. Begin dit jaar werd hij herkozen. Als staatshoofd leidt hij ook de ministeries voor Staatsveiligheid en Defen sie. Premier Goergenidze gaat over de overige ministeries. In de communistische tijd was Georgië een van de rijkste Sovjet-repu blieken. De economie kwam na de onafhankelijkheid in de knel, maar die heeft zich inmiddels mede door buitenlandse investeringen hersteld. Wel is het land voor olie en gas volledig afhankelijk van import. Vroeger kwa men die tegen gereduceerd tarief uit Rusland, maar Moskou gebruikt de gaskraan nu als drukmiddel om Georgiës toenadering tot de EU te stop pen. Het land zoekt nu andere leveranciers en probeert een deel van de energiebehoefte op te vangen met waterkrachtcentrales. In de nadagen van de Sovjet-Unie ontstonden er al problemen in drie re gio's in Georgië. Met het aan Turkije grenzende Adzjarië sloot Georgië la ter een akkoord. Abchazië en Zuid-Ossetië zijn nog steeds twistpunten. Zuid-Osseten zouden afstammen van de Iraniërs en willen aansluiting bij de Russische regio Noord-Ossetië. In 1990 riep het de onafhankelijkheid uit, waarna een twee jaar durende strijd volgde met Georgiërs. In 1992 werd onder druk van Rusland een wapenstilstand gesloten. Het grootste deel van de regio staat sindsdien onder controle van Zuid-Osseten. In het gebied zijn Russische troepen gelegerd. Later in 1992 stuurde Tbilisi troepen naar Abchazië, waar de helft van de bevolking moslim is. Ook deze regio wilde loskomen van Georgië. Het in ferieure Georgische leger verloor het van de door Rusland gesteunde Ab- chaziërs. Sindsdien heeft Rusland er vredestroepen gelegerd en hebben de Verenigde Naties er een groep militaire waarnemers. k- Door het geweld zijn zo'n 240.000 Abchaziërs en Zuid-Osseten (vooral ethnische Georgiërs) op de vlucht geslagen. De Russische machthebbers heb ben Saakasjvili verbaal en econo- misch onder druk gezet zijn ambi ties bij te stellen. Vooralsnog tever geefs. Saakasjvili had al zijn hoop geves- -/ tigd op de NAVO-top in april in Boekarest. Met steun van Washing ton zou de deur voor een lidmaat schap voor Georgië opengaan. Het bleek een misrekening. De Europe se NAVO-leden blokkeerden een Georgisch lidmaatschap. Verder dan intensievere samenwerking wilde men niet gaan. Saakasjvili bedacht daarop een nieuwe tac tiek. Hij greep het besluit van Mos kou, begin mei, om de banden met de afvallige Georgische regio's Abchazië en Zuid-Ossetië aan te halen, aan om Rusland van een an nexatie van Georgisch gebied te be schuldigen. Er volgde een gestage troepenopbouw, begeleid door ge welddadige incidenten en steeds scherpere wederzijdse verwijten en beschuldigingen. Nu is de bom in Zuid-Ossetië, let terlijk, gebarsten. Georgische troe pen zijn het gebied binnengetrok ken. De luchtmacht voert bombar dementen uit. De Georgische pre mier Lado Goergenidze claimt dat het leger de vrede moet herstellen die was verstoord door 'seperatis- tische eenheden'. Saakasjvili speelt heel hoog spel. Rusland zal de bondge noten in Zuid-Ossetië te hulp schieten. Vliegtuigen zouden al aanvallen op de luchtmachtbasis Vaziani bij de Georgische hoofd stad Tbilisi hebben uitgevoerd. Russische militairen en tanks trek ken Zuid-Ossetië binnen vanuit Michaïl Saakasjvili. foto EPA het noorden. Er vielen gisteren do den aan beide kanten. Georgië kan een oorlog met Zuid-Ossetië win nen, maar met Rusland zeker niet. De VS noch de EU-lidstaten zijn echt bereid Saakasjvili in militair opzicht te steunen. Daarvoor is de relatie met Rusland toch iets be langrijker. Het feit dat Washington en Brussel alle partijen alleen op roepen het geweld te staken en te gaan praten, is een vingerwijzing. Vraag is echter hoe Saakasjvili tot inkeer te brengen. De president zal de agressie vanuit Zuid-Ossetië en Rusland weer aangrijpen om een NAVO-lidmaatschap te clai men. Gezichtsverlies kan Saakasjvi li ook niet hebben. In eigen land is zijn positie niet langer zo sterk als die ooit was. Massademonstraties eind 2007 toonden dat aan. Saakasjvili wist het vege lijf alleen te redden door keihard ingrijpen van ordetroepen, het afkondigen van de noodtoestand en het muil korven van critici, inclusief de me dia. Het optreden van het Georgi sche staatshoofd verhoogt de insta biliteit in de Kaukasus en dat is in niemands belang. Het gaat niet al leen om de regio tussen de Kaspi sche en Zwarte Zee, de corridor tussen het Midden-Oosten en Rus land, maar ook om een gebied waardoor strategisch uiterst belang rijke olie- en gasleidingen richting Europa lopen. Energiebronnen waar de EU-lidstaten niet buiten kunnen. Gezien de in het geding zijnde be langen, en zonder echte steun van de VS of de EU, zou Saakasjvili er binnenkort wel eens snel achter kunnen komen dat hij zich met zijn militaire optreden in Zuid-Os setië in zijn eigen voet heeft ge schoten. En dat, als er een geschik te opvolger voor hem is gevonden, zijn politieke carrière wel eens snel ten einde zou kunnen zijn. ABCHAZI Soechoemi Tschinvali Russische troepen zijn gisteren de Georgische regio Zuid-Ossetië binnenge trokken. Rusland heeft nauwe banden met de bevolking van de afvallige regio Eerder lanceerden Georgische troepen een groot offensief om de provincie weer onder controle van de regering in Tbilisi te brengen. bases Russische vredesmacht Zuid-Ossetië, Abchazië: opstandige regio's in Georgië. TSJETSJENIË NOORD- OSSETIE Lil VN bufferzone Zwarte Zee ADZJARIË 1 SEMI-AUTONOME 1 REGIO 100 km TURKIJE INGOESJETIE 150 Russische tanks f steken de grens met j Zuid-Ossetië over Tbilisi Georgische troepen bezetten Tschinvali ARMENIË AZERBEIDZJ infographic: CN, RVbron:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11