Michaïl Saakasjvili speelt D I 1 O Zaterdag 9 augustus 2008 PZC De bom is geba Georgië en Rusland zijn gisteren de slag om de opstandige regio Zuid-Ossetië begonnen. President Dmitri Medvedev van Rusland heeft gezworen zijn 'landgenoten' in die regio te beschermen. De Georgische poging om met militaire middelen het gebied weer in het gareel te brengen, zou voor president Michaïl Saakasjvili wel eens een hoge prijs kunnen hebben. door Remco Reiding ~W" arenlang keken Georgische soldaten vanaf de bergrug neer op de afvallige regio Zuid-Ossetië, met de hoofd stad Tschinvali beneden in het dal. In de nacht van W donderdag op vrijdag kre- r gen ze het bevel vanuit Tbi lisi, de hoofdstad van Georgië, de vallei in te trekken, gesteund door bombardementen van de lucht macht. In theorie zou één verrassingsof fensief moeten volstaan om de controle over de regio te herstel len. Zuid-Ossetië in de Kaukasus is maar 3900 vierkante kilometer groot, 10 procent van Nederland. Meer dan de helft van de naar schatting 70.000 inwoners woont bovendien in Tschinvali. Hoe klein Zuid-Ossetië ook mag zijn, de provincie kent een bewo gen geschiedenis. Met zijn verdeel- en heersbeleid kende Stalin in de jaren twintig het noorden van Os- setië toe aan Rusland en het zui den aan Sovjetrepubliek Georgië. In de nadagen van het Sovjetrijk, begin jaren negentig, barstte een kortstondige maar bloedige oorlog uit tussen Georgië en Zuid-Osse tië, gevoed door toenemend natio nalisme. De gevechten vergden duizend levens. Honderdduizend Osseten en 23.000 Georgiërs sloe gen op de vlucht. In 1992 werd Georgië een wapen stilstand opgedrongen. Er kwam een internationale vredesmacht be staande uit Osseten, Russen en Ge orgiërs. En de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Eu ropa (OVSE) installeerde een mis sie in de regio om toezicht te hou den op het vredesproces. De separatistische regio verklaarde zich onafhankelijk, een status die door geen land ter wereld is er kend. Feitelijk streven president Eduard Kokoity en de rege- ring-Morozov van Zuid-Ossetië naar aansluiting bij Rusland. In een referendum, gehouden op 12 november 2006, sprak 98 procent van de kiezers zich daarvoor uit. Zuid-Ossetië is een arm, bergach tig gebied. De meeste mensen le ven van de landbouw. De regio geldt ook als een vrijhaven voor smokkelaars. Financiële bijdragen uit Rusland dekken 60 procent van de overheidsuitgaven. Het be taalmiddel is de Russische roebel. Handel wordt voornamelijk met Rusland bedreven. Een tunnel in de noordelijke bergen naar Noord- Ossetië (provincie van Rusland) vormt daartoe de verbinding. De brutowaarde van alles wat Zuid-Ossetië produceert, beloopt nog geen 20 miljoen dollar per jaar. In mei van dit jaar besloot de toen malige Russische president Vladi mir Poetin de banden met onder meer Zuid-Ossetië aan te halen. Moskou ging direct samenwerken met overheidsinstanties in de re gio en documenten van Zuid-Osse tië erkennen. Overigens hebben de meeste inwoners al een Rus sisch paspoort. Michaïl Saakasjvili beloofde in 2004 bij zijn aantreden als president van Georgië dat hij de opstandige regio's onder Geor- gisch gezag zou terugbrengen. Een paar maanden later herstelde de president de controle over Adzja- rië. Nu lijkt Zuid-Ossetië aan de beurt. De lastigste klus - Abchazië - moet nog volgen. De Russen hebben nog steeds zo'n vijfhonderd soldaten in Zuid-Ossetië gelegerd. Militair is het 'land' geheel afhankelijk van de grote noordelijke buur. Zuid-Ossetië heeft zelf geen noe menswaardige krijgsmacht. Het kan zich hoogstens verdedigen door de hele mannelijke bevolking te mobiliseren en hen met gewe ren en mitrailleurs te laten vech ten tegen tanks, pantserwagens en bommenwerpers. Behalve steun vanuit Moskou kan Zuid-Ossetië rekenen op hulp uit Noord-Ossetië en Abchazië. Uit beide gebieden zouden inmiddels duizenden vrijwilligers op weg zijn naar de bedreigde regio. Rus land heeft behalve soldaten ook tanks en vliegtuigen naar Zuid-Os setië gestuurd om de eigen 'landge noten te beschermen tegen de Ge orgische agressie'. „Volgens de grondwet en de federa le wet moet ik het leven en de waardigheid van Russische bur gers waar ter wereld ook bescher men", waarschuwde president Medvedev van Rusland gisteren nog maar eens. Georgische troepen beschieten de Zuid-Ossetische hoofdstad Tschinvali met raketten vanuit een positie vlakbij het Georgische Georgië kan een oorlog met Zuid-Ossetië winnen, maar een gewapend conflict met Rusland niet. door Carel Goseling e Georgische president Michaïl Saakasjvili (40) heeft er sinds zijn aan treden op 25 januari 2004 geen geheim van gemaakt: hij wil zijn land zo snel mogelijk lid laten worden van de NAVO en de Europese Unie. Saakasjvili, die in de jaren tussen 1992 en 1995 in de Verenigde Sta ten rechten studeerde en als advo caat werkzaam was, ziet daarin de beste garantie voor onafhankelijk heid van zijn land en bescherming van de jonge democratie. Het staatshoofd wordt in zijn streven van harte gesteund door de politie ke en industriële elite in de VS. Sinds zijn aantreden investeren Amerikaanse zakenlieden op grote schaal in Georgië. President George W. Bush en mi nisters uit zijn regering, Condo- leezza Rice (Buitenlandse Zaken) voorop, laten niet na de ambities van Saakasjvili verbaal te onder steunen. De troepen die Georgië le vert voor conflictbeheersing in Ko sovo en Afghanistan zullen daar niet vreemd aan zijn. Saakasjvili en zijn Amerikaanse bondgenoten hebben echter een probleem. Rusland ziet de voorma lige deelrepubliek van de Sovjet- Unie als onderdeel van de eigen in vloedssfeer. Een EU-lidmaatschap is nog tot daar aan toe, maar een NAVO-lidmaatschap is voor Mos kou een brug te ver. Een NAVO-lidmaatschap van Georgië staat gelijk aan een door Washington gestuurde militaire opbouw aan de grens van Rus land. Het zoveelste onderdeel in een keten bedoeld om Rusland mi litair als het ware te omsingelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10