Bergeend doodziek in rui Je moest wel tol betalen J tê m tentet tav venAatzl oven ccev auto- Ook een bekende Zeeuw wast soms af 12.695 o in o 90 O' N CL in PZC zaterdag 9 augustus 2008 m U N O. m m in P4 U N CSu 00 m m m IS. É3S in f4 U M .ÉL O f4 00 in fs. Ct O in (N u O f4 CQ in fs Nu het broedseizoen voorbij is, zijn vogels in de rui. Zo is de natuur, maar die is wel bijzonder hard voor de bergeenden. De Mikke heeft drie bergeenden die zo verzwakt zijn dat ze niet meer op hun poten kunnen staan. door Maurits Sepp Vier zijn er binnengebracht en één is al overleden. Die was te ver heen, vertelt Coby Lou- werse. „De andere drie zijn aan het aansterken. Ze kijken al wat fit ter uit hun ogen. Maar staan kunnen ze nog niet. Daarvoor zijn ze te zeer ver zwakt." Louwerse heeft medelijden met de berg eenden. Dat vogels hun veren afschud den en nieuwe laten aangroeien, is nor maal. „Maar bij bergeenden vallen alle veren tegelijk af Ze zijn hun slagpen nen kwijt en kunnen dus niet vliegen. Zo zitten ze bijvoorbeeld op het water. En het aangroeien van nieuwe slagpen nen vergt zo veel kracht, dat ze erg ver zwakken. Ze kunnen niet zelf voor eten zorgen. Daardoor raken ze ziek. Ze heb ben altijd al wormen bij zich, maar nu denken die wormen: 'Hé, mijn gastheer is verzwakt, nu ben ik de baas.' Mede daardoor hebben ze heel dunne ontlas ting." Zo spoelen ze bijvoorbeeld aan op de Zeeuwse stranden. Ze gaan gegaran deerd dood, voorspelt Louwerse. En half dood zijn ze al een prooi voor meeuwen. Tenzij mensen ze vinden en naar De Mikke brengen. Daar krijgen de bergeenden via een slangetje in de maag vloeibare voeding toegediend. Een mix van glucose, zoutoplossing en medicijnen zoals antibiotica, een anti- wormenmiddel en vitaminepreparaten, legt Louwerse uit. „Elk uur brengen we vocht in en spoelen we de darmen schoon om de giftige stoffen die ze in zich hebben, eruit te krijgen." Alle vogels hebben de rui na het broed seizoen. Maar zo zwaar als de bergeen den het te verduren krijgen, is ook voor Louwerse bijzonder. Ze snapt de na tuur ook niet. „Wij hebben ook regel matig contact met andere kustasielen. Ook daar weten ze niet waarom dit zo is." Zodra de drie overgebleven bergeenden voldoende zijn aangesterkt dat ze weer op hun poten kunnen staan en kunnen zwemmen, gaan ze het grote bassin bij De Mikke in. Daar moeten ze volledig herstellen en 'doorruien', zoals Louwer se het noemt. „Dat duurt nog wel een maand. Dan pas kunnen wij ze weer vrijlaten." Autorijden was in de jaren zestig van de vorige eeuw nog een hele belevenis. Rien Koster uit Goes herinnert zich de eerste autorit van oom Evert. In een BMW over de Zeelandbrug. Het is al meer dan veertig jaar geleden. In die dagen was het particuliere bezit van au to's nog geenszins gemeengoed. Toch be gon, heel langzaam, het automobiel ook zijn intrede te doen in wat toen het burgermansgezin genoemd werd. Ook oom Evert bleek in staat, mid dels een nooit vermoede overtuigingskracht, tante Agaat's bezwaren te ontzenuwen. Er werd tot de aan schaf van het zozeer begeerde, zij het tweedehandse, voertuig besloten. De keuze viel op een BMW, en dat was het noodlot tarten. Het Beierse merk had in die dagen een luchtge- koelde 700 cc tweecilinder op de markt gebracht die, op z'n zachtst gezegd, niet helemaal aan ieders ver wachtingen voldeed. Tante Agaat vond hem heel mooi en opa, die na het verscheiden van oma liefde vol in het gezin was opgenomen, bleek bereid, via een langlopende lening, zijn goedkeuring aan het pro ject te bewijzen. De eerstvolgende zondag zou de officiële inhuldigings- tocht plaatsvinden. Als reisdoel werd Renesse geko zen. Daar woonden Bert en Annie, oude vrienden die zelf ook een auto hadden en daarom als eerste in de De Zeelandbrug 35 jaar geleden. gelegenheid moesten worden gesteld om oom en tan tes aanwinst te bewonderen. Bovendien voerde de tocht over de sinds kort geopende Zeelandbrug. De twee dochters, giechelende wichten van 9 en 12, mochten mee en natuurlijk opa, die van de wijsheid van zijn investering overtuigd zou worden. Het weer viel wat tegen, het was koud en regenach tig, maar bij Bert en Annie zou de koffie klaar staan en iedereen genoot van de rit. Totdat, even na Zierik- zee, de motor begon te stotteren. Eerst een beetje, dan weer een paar honderd meter niets, alsof het bra ve vehikel zijn goeie wil wilde tonen, maar daarna werd het erger en tenslotte stond de het voertuig stok stijf stil. Maar Bert en Annie brachten redding, zij kwa men met hun auto om te slepen. Toen zij in hun VW-kever aan kwamen gereden, was de begroeting allerhartelijkst. De onwillige BMW werd achter de kever vastgemaakt. Het was oom Everts eerste sleepervaring en de passagiers wisten dat. Na wat horten, stoten en bijna-botsingen, bege leid door een gillend gekrijs van de dochters, kwam er foto Zeeuws Documentatiecentrum/C. Kotvis enige regelmaat in het slepen en begon het gezel schap achterin zich langzaam te ontspannen. Het werd wel koud, want met het weigeren van de motor was ook de verwarming uitgevallen. Bij de Zeeland brug moest tol betaald worden. Oom Evert stapte uit en liep naar het loketje. Bert had inmiddels afgere kend en trok weer op. Oom Evert zag zijn auto met daarin alles wat hem dierbaar was, onbestuurd voor bijkomen. Zijn handen gingen de lucht in. Stop! Stop! Luidkeels roepend zette hij de achtervolging in. Op dat moment keek Bert in zijn spiegel. Hij zag een auto zonder bestuurder, maar met wuivende armen uit alle ramen, gevolgd door een rennende oom Evert. Zijn reactie was zowel direct als fataal. Hij stampte met volle kracht op de rem. De majestueuze klap waarmee de BMW zich in de achterkant van de kever boorde, was in de wijde omtrek te horen. Heeft u een Zeeuws verhaal? Vertel het de PZC. Via uwverhaal@pzc.nl of Postbus 31,4460 AA Goes, of 0113 315663 (Jan van Damme). Zie ook: www.pzc.nl d U N CL 00 O c* I 00 in uo door Frank Balkenende eroen van Gastel (35) uit Goes herstelt van lymfeklierkanker. Hij traint nu voor de honderd kilometertocht van de Ride for the Roses. De PZC volgt hem in de aanloop naar zondag 31 augustus. Dat heb je als je langzaam maar zeker een BZ'er wordt: Bekende Zeeuw. Heeft Jeroen zijn (enkele weken terug in Zuid-Frankrijk ingewijde) nieuwe ca ravan neergezet bij paps en mams op de camping bij de Beekse Bergen, komt er tijdens de afwas een wildvreemde man naar hem toe: „Hee, jij was toch al met vakan tie geweest? Zuid-Frank rijk toch?" Jeroen moet er wel om lachen. „Dat was een Goe- senaar. Kennelijk volgen heel veel Zeeuwen dit rubriekje en dan word je snel een bekend gezicht. Ik vind dat niet erg." Ook niet dat hij overal wordt aangespro ken, op de camping, in de supermarkt, of zijn eigen kapsalon. Op de werkvloer - 'ik werk nu hele dagen en ben dan 's avonds kapot - blijkt hij steeds vaker als me dische vraagbaak te funge ren. „Onlangs een me vrouw. Haar zoontje lijdt aan de ziekte van Hodgkin, kanker in de lymfen. Net als ik had. Hoe ik dat heb ervaren, wat je wel en niet moet doen? Dat soort vragen krijg je. Ik deel graag mijn ervaringen als ik anderen ermee kan helpen. Zelf moest ik alles opzoeken op internet." Stichting 'PZC Middelburg helpt' Rekeningnummer: 40.26.67.794 Jeroen van Gastel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 106