Deur dicht voor joden uit Ethiopië deOndernemerm mSSSm^SBSKSBm Belg voelt zich hevig gedupeerd door KLM na annulering ticket HU Gehandicapten trainen voor WK vissen Israël stopt met het toelaten van groepen Ethiopische joden. Man stikt in cake tijdens eetwedstrijd VS schorten hulp aan Mauritanië op DNA neanderthaler verder ontrafeld Gevonden landmijn doodt Iraakse familie 'Arts zet 11-jarige zoon in als assistent' PZC Vrijdag 8 augustus 2008 7 POTSDAM - Vissen is techniek, is mentale uithou- ten. Dat toernooi begint morgen in het Duitse rasols, hun voorbereiding af. Het is de tiende dingsvermogen, is sport. En dus hoort een heuse Potsdam. Deelnemers uit acht landen werkten keer dat het wereldkampioenschap wordt gehou- training erbij op het WK vissen voor gehandicap- aan de oever van de Havel rivier, onder grote pa- den. foto Bernd Settnik/EPA door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Na bijna dertig jaar is het afgelopen met de emigratie van Ethiopische joden naar Israël. Deze week landde het laatste vlieg tuig met nieuwkomers en de emi gratiestaf in Ethiopië is drastisch uitgedund. Israël heeft zijn deuren niet herme tisch gesloten, maar wie nog naar binnen wil, moet met goede argu menten komen. De Israëlische re gering moet nog bepalen hoe de toelatingseisen worden, maar 'fa miliehereniging' lijkt het belang rijkst. Het einde van de georganiseerde emigratie komt als een schok voor de 8700 mensen die nog in een doorgangskamp verblijven in de Ethiopische provincie Gondar. „De joodse staat keert zich af van het zionisme", zegt hun leider, Ge- to Zamanda. De kampbewoners rekenen zich tot de gemeenschap van de Falash Mura, joden die zich circa hon derd jaar geleden tot het christen dom bekeerden. Dat plaatst ze bui ten het jodendom, maar het Israëli sche rabbinaat zegt dat ze welkom zijn, omdat hun bekering onder druk tot stand kwam. In 2003 besloot de Israëlische rege ring dat Falash Mura mogen emi greren als ze kunnen aantonen dat ze van moederskant van joden af stammen. Dat laatste lukt niet ie dereen. Israël vreest dat niet-joden de Falash Mura gebruiken als dek mantel om hun armoedige be staan te verwisselen voor een be ter leven in Israël. Maar hoe goed is het leven van de 120.000 Ethiopische joden die daar sinds het begin van de jaren tach tig zijn gearriveerd? Dat Israël er heel wat voor over had 'Beta Is raël', de naam van de Ethiopische joodse gemeenschap, binnen te ha- 'De joodse staat keert zich met deze maatregel af van het zionisme' len bleek alleen al uit twee specta culaire reddingsacties. In 1984 - Ethiopië was in de greep van hon gersnood - vluchtten joden mas saal naar Soedan. Duizenden verlo ren onderweg het leven, maar 'Operatie Mozes' bracht 33.000 mensen veilig naar Israël. Zeven jaar later vlogen de Israëli sche luchtmacht en El Al in 'Ope ratie Salomon' onder zware druk en binnen 36 uur in totaal bijna 15.000 Ethiopiërs naar hun nieu we vaderland. Een Boeing van het type 747 vestigde daarbij een re cord door in een enkele vlucht 1122 passagiers mee te nemen. Het is veel immigranten daarna niet goed vergaan. Ruim zestig pro cent is geheel of deels afhankelijk van een sociale uitkering. Jeugdcri minaliteit en drugsverslaving ko men meer voor dan in welke ande re groep ook. Hetzelfde geldt voor geweldplegingen binnen het gezin. De Israëlische regering ontvangt la ter deze maand stof tot nadenken in de vorm van een kritisch rap port van het hoofd van de rekenka mer. Volgens hem heeft de over heid veel te laat vastgesteld dat de Ethiopische immigranten 'een spe ciale groep vormen met uitzonder lijke behoeften'. SWANSEA - Een 34-jarige Brit is om gekomen tijdens het eten van cake jes. Adam Deeley uit Birmingham was met zijn vrienden in een bar in Swansea. Twee van zijn vrien den stopten wel vier cakejes in hun mond, waarna Deeley er vijf in zijn mond stopte. Toen hij daar na richting toiletten zwalkte was het voor omstanders nog niet dui delijk dat hij aan het stikken was. WASHINGTON - De VS hebben ruim twintig miljoen dollar aan niet-humanitaire hulp voor Mauri tanië opgeschort en eisen dat het land aan de burgers wordt terugge geven. Dat gebeurde wegens de mi litaire coup van woensdag. Door het bevriezen van de fondsen kan Mauritanië op termijn tientallen, wellicht zelfs honderden miljoe nen dollars mislopen. WASHINGTON - Wetenschappers hebben het DNA van een nean derthaler ontrafeld met genetisch materiaal uit een 38.000 jaar oud bot. Met het DNA willen de weten schappers erachter komen in hoe verre de prehistorische neander- thalers en de moderne mens de zelfde voorvaderen hebben. De laatste gezamenlijke voorvader zou van 660.000 jaar geleden zijn. BAGDAD - Acht leden van een Iraak se familie zijn gisteren om het le ven gekomen doordat in hun huis een landmijn ontplofte. Die was de woning binnengebracht door één van de kinderen. „Hij hield de oude mijn vast en sloeg erop, waar door hij ontplofte", zegt een poli tiewoordvoerder. Het incident ge beurde in de regio al-Bataha, 350 kilometer ten zuiden van Bagdad. SANTIAGO - Een 44-jarige vrouw in Chili heeft aangifte gedaan tegen een arts die bij een operatie zijn 11-jarige zoon als assistent zou heb ben ingeschakeld. De ingreep aan haar rechterhand werd voor de vrouw uit Iquique een drama. Ze kan sindsdien niet werken. De vrouw had door conversaties rond de operatietafel de indruk gekre gen dat de zoon vaker assisteerde. BRUSSEL - Een Belgische man voelt zich ernstig gedupeerd door KLM omdat de luchtvaartmaatschappij zijn ticket Antwerpen-Amster- dam-Manilla heeft geannuleerd. KLM deed dit omdat hij het stuk Antwerpen-Amsterdam niet met de Thalys had afgelegd maar met de auto. Dat was volgens KLM in strijd met de keiharde voorwaarde bij de koop van het ticket. De Belg heeft een klacht ingediend bij de Geschillencommissie Reizen. Het slachtoffer deed gisteren uitge Home Mijn Regio Mijn Bedrijf Mijn Netwerk breid zijn beklag in de krant de Ga zet van Antwerpen. Leo Carpen- tier had bij een reisbureau in Turn hout een reis gekocht naar de Fili- pijnen. Onderdeel van het ticket was de treinreis vanuit België naar Schiphol. Maar Carpentier nam de auto en dat kwam hem bij de incheckbalie op Schiphol op een annulering van zijn ticket te staan. Hij moest ter plekke 4154 euro betalen om alsnog met vrouw en een vriend op de vlucht te worden toegelaten. Gericht op succes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7