Zeeland Mosselkweek in de polder i t u 21 IJ i Groene drab in Goese westvest is algensoort Goes accepteert lot postkantoor Rescue Vlissingen rekent op F16 en op beter weer in de middag 27 A BEVELANDEN-THOLEN 27 Wilhelminapolder en viskwekerij beginnen driejarig experiment. ■■bitt'tit—1 Gedrag Bouwleges in Zeeland uiteenlopend, maar lager dan gemiddeld Tip? redgoes@pzc.nl f Zomermarkt Zomermarkt in Cadzand valt deels in het water Vrijdag 8 augustus 2008 door Frank Balkenende WILHELMINADORP - Landbouwbe drijf De Wilhelminapolder en vis kwekerij Neeltje Jans beginnen dit najaar een proef met de kweek van mosselen op 'land'. In de Wil helminapolder worden vier bas sins gegraven voor een experiment dat drie jaar duurt. Kosten: 150.000 euro. „Dit is superinnova- tief', zegt directeur Jan Paul van Hoven van De Wilhelminapolder. Aquacultuur - het binnendijks kweken van schaal- en schelpdie ren en zilte groenten - staat in Zee land nog in de kinderschoenen. Nu de bodem is weggeslagen on der de mosselkweek en -zaadvisse rij op de Waddenzee, de kokkelsec tor allang is gesaneerd en de vis quota voor een aantal soorten in de Noordzee zijn geslonken, wordt gezocht naar andere wegen. Bijvoorbeeld het kweken van mos- sellarfjes in broedhuizen, speciale vangstinstallaties, de kweek van mossels, tapijtschelpen en oesters in het Veerse Meer en binnendijk- se kweek van schelpdieren. Hoewel de landbouw economisch nog 'redelijk goed gaat', wil zelfs landbouwbedrijf De Wilhelmina polder experimenteren met de kweek van mosselen op 'land'. Het grootste landbouwbedrijf van Ne derland draait dan ook mee in het project Zeeuwse Tong, waarin schelpdierbedrijven, provincie, on derzoeksinstanties en ook de Wil helminapolder de krachten bunde len. Doel: het ontwikkelen van slimme combinaties voor vis- en schelpdierenkweek en de teelt van zeegroenten op akkers. Op die ma nier kan een nieuwe economische sector ontstaan. „Deze mogelijkhe den moet je een keer onderzoe ken", zegt Van Hoven. Voor het proefproject in de Wilhel minapolder werkt de landbouw- maatschap samen met de familie Schot van viskwekerij Neeltje Jans. Ze hebben ervaring met de kweek van hang- en bodemcultuurmosse- len. De partners hebben hiervoor Schelpdierkweekbedrijf Wilhelmi- napolder-Neeltje Jans opgericht. De vier bassins verrijzen dit najaar De komende drie jaar experimen- teren landbouwbedrijf De Wilhel minapolder en Viskwekerij Neel tje Jans met binnendijkse kweek van mosselen. net ten noorden van de Meestoof weg. Plan is mosselbroed op te kweken met grondwater. Dat is al verzilt en er leven weinig organis men in. Algen, het benodigde voedsel voor de mosselen, worden in een apart bassin gekweekt. Volgens Van Hoven is het geen si necure mosselen te kweken. „Je probeert de vrije natuur na te bootsen in een bassin en dat is al tijd lastig. Er liggen veel vragen: heb je de juiste algen, kies je voor hang- of bodemmosselen, hoe oogst je ze in een bassin? En als er een vogel in zo'n bassin schijt, hoe zit het dan met hygiëne en voedsel veiligheid?" Het is de bedoeling de expertise te delen met partners in het project Zeeuwse Tong, waaronder Yersek- se bedrijven die ook plannen heb ben voor binnendijkse kweek. GOES - De kopergroene laag die woensdag op het water in de west- vest in Goes lag, is een algensoort. Waterschap Zeeuwse Eilanden en Rijkswaterstaat weten nog niet om welke soort het gaat. „Het uiterlijk van de groene drijf laag was vrij uniek. Verschillende deskundigen hadden zoiets niet eerder gezien in Zeeland", zegt Kees Steur, teamleider waterkwali teit van het waterschap. „Het is biologisch materiaal, dus niet iets chemisch zoals verf" Bepalen welke algensoort het is, bleek echter lastiger dan gedacht. Steur acht de kans klein dat het om de giftige blauwalg gaat. „Maar ik sluit het niet uit." Nieuw onder zoek moet duidelijkheid schep pen. Dat is naar verwachting woensdag afgerond. Door een teveel aan voedingsstof fen in het water en het warme weer is de hoeveelheid algen ex treem gestegen. De wind heeft de algen naar één kant gedreven. Hier door zijn ze gaan rotten en mas saal afgestorven. Door de regen is de drijflaag inmiddels verdwenen. De algen zitten er volgens het wa terschap nog wel. GOES - Het Goese college van B en W legt zich neer bij de sluiting van het hoofdpostkantoor aan de Grote Markt in Goes. „Het gaat om een reorganisatie van de Postbank. Daar hebben wij geen stem in", zegt burgemeester Dick van der Zaag. De bankdiensten van de Postbank in Goes worden overgeheveld naar ING (die de Postbank in 2009 vol ledig overneemt) aan de Stads poort. Voor postzaken kunnen Goesenaren terecht bij verkoop punten van TNT Post in winkels. Dat zijn er drie in Goes. Het 'busi- nesspoint' op de Poel I blijft ge handhaafd. Impressie van de mosseikweekbassins die dit najaar net ten noorden van Meestoofweg in de Wilhelminapolder worden aangelegd. VLISSINGEN - De F16 van de lucht macht komt echt en ook de rest van het programma van Rescue Vlissingen 2008 gaat door zoals ge pland. Zelfs het slechte weer van gisteren heeft niet geleid tot aan passingen of afzeggingen. „De och tend begint nog bewolkt, maar 's middags klaart het op", voorspelt Mirjam Jongejan van Rescue. Tal van reddingsorganisaties presente ren zich vandaag tijdens Rescue Vlissingen op de boulevard van Vlissingen. Het evenement begint om 12.00 uur. Hoogtepunt wordt de demonstratie van de F16 van de luchtmacht, om 14.00 uur. www.rescuevlissingen.nl pagina 23: infographic Tip? redactie@pzc.nl Klanten gedragen zich soms on beschoft, zo meldde het radiopro gramma Kassa deze week. Win kelpersoneel kan zich wel eens bot manifesteren, maar vlak de consument dus ook niet uit. De voormalige winkelierster knikte instemmend bij het luiste ren naar de radio. Zij had er ge lukkig geen last meer van, maar de herinnering aan knarsetan dend achter de toonbank staan, drong zich op. Ooit was ze zelfs volledig sprakeloos. Hondenpoep op de stoep. Niet leuk, voor haar noch voor de passant die erin trapte. De man stapte haar luxe speciaalzaakje binnen. Veegde zijn schoenen aan haar mat af en liep gewoon weer verder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 61