Zeeland Val van brug blij ft mysterie maanden voor Buschauffeur lamgeslagen door forse eis van officier \T 1 1 1 t C±. j- Eis van achttien O y kraak in motel Antilliaan op zoek naar nabestaanden Zeeuwse bruggenbouwers. SPZC Vrijdag 8 augustus 2008 25 door Raymond de Frel TERNEUZEN - Elke ochtend zwaaide de kleine Karei Josefa naar passe rende werklieden. Zij zouden de wijken Punda en Otrabanda in Willemstad in Curasao via een nieuwe brug over de Sint Anna- baai met elkaar verbinden. De Julianabrug moest verlichting brengen, maar het liep anders. In een fractie van een seconde gin gen een droom, een brug en vijf tien mensen verloren. Onder wie vier Zeeuwen. Josefa (49) kan zich het donde rend geraas nog levendig voor de geest halen. Hij zat op maandag 6 november 1967 op school, toen een enorm lawaai het gebied op schrikte. „De juffrouw liep naar buiten en kwam met een bedroefd gezicht weer terug. Ze zei niets, maar haar uitdrukking sprak boek delen. Pas toen we naar huis moch ten, hoorde ik wat er was ge beurd", vertelt Josefa. De in aan bouw zijnde brug was ingestort. Vanaf dat moment bleef de trage die bij de brug hem intrigeren. „Dit is een van de grootste ram pen in de geschiedenis van de Ne derlandse Antillen. In de loop der jaren kreeg ik een sterk gevoel dat ik iets moest doen voor de nabe staanden. Met het schrijven van een boek hoop ik dat deze ramp ook bij de jongere generaties be kend raakt. Die rijden nu dagelijks over de brug, zonder dat ze weten wat er echt is gebeurd." Wat er echt is gebeurd, is overi gens ook Josefa niet bekend. „Er zijn delen van de brug naar Neder land gestuurd voor onderzoek, maar daarna is er nooit meer iets over vernomen. Het blijft gissen of dat bewust is, maar ik krijg toch steeds vaker het gevoel dat alle spo ren vanuit Nederland zijn gewist", vertelt Josefa. Speculaties zijn er wel te over. Zo zou een nog onvoltooide funde ring te lijden hebben gehad onder zware regenval in het weekeinde. Met alle funeste gevolgen van dien. Een andere mogelijkheid is dat de gebrekkige ankering het gewicht in het voorste brugdeel niet kon dragen. Josefa: „De oorzaak van de ramp blijft een mysterie. Mensen die heel dicht bij de brug woon den, hoorden een paar avonden voor de val heel hard kreunende geluiden. Die geluiden kwamen uit de buurt van de brug." De nabestaanden van de negen Antilliaanse slachtoffers wist hij vrij eenvoudig op te sporen. Zij vertellen hun verhaal dan ook in 'In de archieven op de Antillen is niets bewaard over de Nederlanders' het boek, maar van Nederlandse zijde blijft de informatie uiterst be perkt. Josefa weet alleen de namen en geboortedata van de Nederland se slachtoffers. Wobbe Renkema uit Gorinchem, Gerrit van Rijs wijk uit Werkendam, Arnie Rot tier uit Oost-Souburg en Folgert de Wind uit Vlissingen werden nog op de dag van de ramp gebor gen. +De lichamen van Jacobus de Witte uit Oost-Souburg en Francis- cus Augustinus van Daele uit Vlis singen werden vier dagen later van onder het verwrongen staal ge haald. „Ik weet dat het Nederlandse bouwbedrijf Van Eb zich met de brug bemoeide, maar ook dat be drijf kan ik niet meer traceren." Josefa, in het dagelijks leven po- litie-ambtenaar, zocht begin deze week samen met zijn in Axel woonachtige Antilliaanse vriend Leo Constancia naar sporen van de nabestaanden van de Zeeuwse slachtoffers, maar keerde gisteren teleurgesteld terug naar Curasao. „In de archieven op de Antillen is niets bewaard gebleven over de Ne derlanders en mijn tijd was nu te beperkt om in Vlissingen het ge meentearchief helemaal uit te plui zen. Ik zal vanuit Curasao en via Leo nog wel navraag doen bij de gemeente Vlissingen. Ik wil name lijk graag een tweede boek uitbren gen, met de Nederlandse kant van het verhaal. Vooral omdat het eer ste boekje als lesmateriaal wordt gebruikt op Antilliaanse scholen." Josefa is ook op zoek naar foto's van de Nederlanders. Daarmee wil hij een overzicht van de slachtof fers op het monument nabij de Julianabrug completeren. door Emile Calon MIDDELBURG - Een dertigjarige Rot terdammer ontkende gisteren te genover de Middelburgse recht bank dat hij op 31 december vorig jaar ook maar een stap in Zeeland had gezet. Hij had dan ook echt niets te maken met het kraken van een gokkast en het bedreigen van de bedrijfsleider bij Motel Van der Valk in Goes, zo zei hij. Hij was die bewuste dag eerst bij zijn moeder in Rotterdam langs ge gaan en had vervolgens een be zoek gebracht aan zijn vriendin. Of hij daar werkelijk is geweest, werd echter niet duidelijk. Hij wei gerde gisteren, en eerder tegenover de politie, haar naam en haar adres bekend te maken. Voor officier van justitie E. Bethle hem staat echter vast dat de Rotter dammer die 31e december, samen met een 24-jarige kompaan, de gokkast bij Van der Valk kraakte. Tijdens de inbraak ging echter het alarm af waarna de bedrijfsleider hen achtervolgde tot bij de toe gangspoort. Hij staakte die achter volging omdat de beide daders elk een mes tevoorschijn haalden en hem bedreigden. Advocaat J. Sneep vond de beel den van de bewakingscamera's niet overtuigend genoeg. Bethle hem toonde echter geen twijfels. Ze eiste een celstraf van achttien maanden. Uitspraak 20 augustus. WEEKEND Zaterdag 9 en zondag 10 augustus Huisartsen Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tijdens feestda gen alleen na telefonische afspraak) Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 - 17.00 uur. tel. 06-53737162. Apotheken Apotheek Zierikzee, Dam 18, 0111 -412906; open za. 9.00-12.30 en .17.00-18.00 uur. Zon- en feestdagen 12.00-12.30 en 17.00-18.00 uur. Verloskundigen Verloskundige Praktijk Lena 24 uur bereikbaar, tel. 06-22255315. Wijkverpleging Allévo. Schouwen-Duiveland tel. (0113) 249111. Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Duive land. Voor spoedgevallen bereikbaar via 0111 -412180. Spoedgevallen spreekuur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. Dierenambulance Stichting Dierenvrienden Schouwen Dui- veland, tel. 0111-406111. door Emile Calon MIDDELBURG - Lamgeslagen. Die uitwerking had de eis van officier van justitie E. Bethlehem op een 54-jarige buschauffeur uit de ge meente Borsele. Wat haar betreft, veroordeelt de Middelburgse recht bank over twee weken de man tot een werkstraf van 240 uur en wordt zijn rijbewijs voor een perio de van maar liefst twee jaar inge trokken. De werkstraf, daar had de man nog rekening mee gehouden. Maar het intrekken van zijn rijbewijs voor zo'n lange periode. Daar had hij niet op gerekend. De man is buschauffeur bij Connexxion. Vo rig jaar, op 21 september, veroor zaakte hij met een bus een onge val. Nadat hij op de Langevielebui- tenbrug in Middelburg twee fiet sers had ingehaald, week hij uit naar rechts om een tegemoetko mende auto de ruimte te geven om te passeren. Volgens Bethlehem was hij daarbij te fors naar rechts uitgeweken en had hij de voorste van de twee fietssters geraakt. Die vrouw viel, brak haar elleboog en raakte bijna onder de wielen. De officier stelde dat de beroeps chauffeur op die brug roekeloos rij gedrag had getoond. Het lukte de man niet om na het aanhoren van die eis nog een weerwoord te ge ven. Zonder rijbewijs raakt hij zijn baan kwijt. Uitspraak 20 augustus. Karei Josefa (rechts) en Leo Constancia zoeken nabestaanden van de ramp met de Julianabrug in Willemstad. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 57