i eeland Padmos-neven zijn opnieuw innovatief SALE Zierikzeeënaar adviseur bij berging rampschip Trammuseum kampt met forse daling donateurs Extra korting Goes betaalt ton aan Essent Stambomen uitzoeken in gemeentearchief Paul Glerum kijkt mee bij rechttrekken boot met zeshonderd doden. Nieuwe vanginstallaties voor mosselzaad op Wadden- en Noordzee. Topmark Campingbed Voor 39,95 Kinderstoelen [Von Belle Boby] Motorjacht loopt vast bij Brouwershaven Cross voor goed doel uitgesteld door regen Verboden te zwemmen in Coese Meer en Sas Duo Saskia en Serge in Campveerse toren Twee dagen feest in Colijnsplaat Coverband Buckle Up speelt op Toeristendag Vergrijzing speelt RTM-museum ernstig parten. 22 Vrijdag 8 augustus 2008 PZCS door Martijn de Koning ZIERIKZEE - Zierikzeeënaar Paul Glerum adviseert de Filipijnse rege ring hoe ze moet omgaan met de berging van de gezonken Princess of the Stars. Die veerboot ligt op zijn kop voor de Filipijnse kust, met aan boord de lichamen van vijf- tot zeshonderd mensen. De tyfoon Fengshen trof het schip op 2i juni voor de kust van San Fernando. Daardoor kapseisde het. De Princess of the Stars had een kleine achthonderd mensen aan boord. Enkele tientallen van hen overleefden de ramp. Er zijn in middels ook tientallen lichamen gevonden. Omdat de verzekeringspolis van de scheepseigenaar een ramp van deze omvang niet dekt, komt de fi nanciering van de berging op het bordje van de Filipijnse regering. Die vroeg de Verenigde Naties om raad, die weer bij Glerum terecht kwam. „Ik sta op een internationa le lijst van adviseurs", verklaart hij. „Daar hebben ze blijkbaar op geke ken." Glerum was jarenlang berger en werkt nu zelfstandig als verze keringsadviseur van scheepseigena ren. De Zierikzeeënaar toog eind vori ge maand voor een dikke week naar de Filipijnen. Opvallend: hij was toen nog maar net terug uit dat land. „Ik was daar in opdracht van een eigenaar wiens schip in de zelfde tyfoon was vergaan. De twee schepen liggen maar tien mijl uit elkaar." In het Aziatische land schaafde Glerum aan het plan dat een ber ger al had opgesteld. „Verder heb ik de plaatselijke kustwacht uitge legd hoe ze kunnen omgaan met eventuele vervuiling." In het schip is namelijk tien ton aan chemica liën aanwezig. „Als dat vrijkomt, is dat genoeg voor een lokale cata strofe." Glerum denkt dat de daadwerke lijke berging van het schip binnen kort begint. Hij staat nu even aan de zijlijn. „Maar ik blijf voorlopig adviseur. Als ze me nodig hebben, ben ik beschikbaar." door Inge Heuff BRUINISSE - Het roestvrijstalen ge vaarte op de drijvers richt zich op en komt in positie. De kunststof buis op het water van de Ooster- schelde wordt lichtjes tussen de ge leiders geklemd. De borstelpane len zakken naar de netten onder de buis; het uitdunnen van het jonge mosselzaad aan de netten kan beginnen. Na de zogenoemde Padmosnetten hebben Marinus Padmos van de BRU 36 en zijn neef Rinus Pad mos (BRU 8) nu hun Emergo Fol ding Longlines als mosselzaadin- vanginstallaties op de Oosterschel- de en in de Waddenzee liggen. Invanginstallaties -er zijn diverse systemen- maken onderdeel uit van de innovatieslag van de mos selsector. Hun oogst moet een deel van het broodnodige mosselzaad gaan opleveren. Aan de longlines van Padmos han gen tot op drie meter diepte net ten waar mossellarven zich aan hechten en uitgroeien tot mossel zaadjes. Het bijzondere van deze 120 meter lange buizen is dat ze als 'Oogsten was bewerkelijk. Nu kunnen we de klus met z'n tweeën klaren' bovenmaatse duimstokken zijn in te klappen voor vervoer en opslag. Daarnaast hebben de neven een in klapbare oogstmachine op drijvers laten bouwen door Murre Tech niek in Krabbendijke. „Het oog sten van de netten was enorm be werkelijk en werd door zes tot ze ven man gedaan", legt Marinus Padmos uit. „Dat beperkte het ren dement flink. Nu kunnen we de klus met z'n tweeën klaren." Op de oogstmachine is Dennis Feijtel met het bedieningspaneel in de weer. De machine schuift over de buis en de borstelpanelen schrapen de jonge mosselzaadjes van de netten. Tegelijkertijd zuigt de machine het losse zaad met wa ter op en stort het via een slang in het ruim van de BRU 36. Deze donderdagochtend loopt het echter niet zoals gepland. Een de fecte afdichtingsstrip van de oogst machine gooit roet in het eten en de BRU 36 moet terug naar de ha ven. „Er zijn natuurlijk nog kinder ziektes te verwerken", zegt Pad mos filosofisch. Hij is niet blij. „Het is de vraag of dit snel opge lost kan worden en voor het week einde geven ze windkracht 6 af." Tijdens de zomerstorm van 21 juli bleek dat volle netten niet storm- bestendig zijn. Al bleven zijn bui zen drijven, Padmos was wel 60 tot 70 procent van zijn aanwas van de Waddenzee kwijt. „Maar zo is de natuur, dat hoort bij dit werk." Van 59,95 Vele showmodellen nu met De najaarscoiiectie babykleding is er! I bohysfteciGgkook President Rooseveltlaan 772 Vlissingen GOES - Goes betaalt Essent 100.000 euro als vergoeding voor de inkomsten die de energieleve rancier is misgelopen in de wijk Ouverture. Essent investeerde er in een warmtebronnensysteem, maar de bouw van woningen ging sinds 2002 in een veel lager tempo dan de gemeente had voorspeld. Omdat de gemeente een inspan ningsverplichting had om van meet af aan voldoende woningen op te leveren, diende Essent een schadeclaim in. ZIERIKZEE - Wie zijn stamboom wil uitzoeken maar niet goed weet hoe dat moet, krijgt de kans dat te leren in het gemeentehuis in Zie- rikzee. Vereniging Stad en Lande en het gemeentearchief Schou- wen-Duiveland bieden daar een cursus genealogie aan. Deelnemers leren hoe je zo'n on derzoek opzet en in welke bron nen gezocht kan worden. Zo ko men diverse registers en doop- en trouwboeken aan bod. Zoeken met de computer krijgt ook aan dacht, net als heraldiek (wapen kunde) en naamkunde. De zes bijeenkomsten zijn op de maandagavonden 15 en 29 septem ber, 20 oktober, 3 en 17 november, aanvang 19.30 uur. Deelnemen kost dertig euro, exclusief aangera den literatuur. Q Aanmelden kan via joopvanloo@zeelandnet.nl of via asflikweert@zeelandnet.nl. BROUWERSHAVEN - Het motorjacht Aquadream is woensdagavond in de problemen gekomen op de Gre- velingen voor Brouwershaven. De boot, met aan boord vijf mensen en drie honden, was vastgelopen. De reddingsboot De Griend van het KNRM-station in Ouddorp rukte uit en trok het jacht vlot. Dat bleek beschadigd aan schroef en roer, waarna het naar de jacht haven Port Marina werd gesleept. OUDDORP - Het motorcrossevene ment van motorclub De Zaffels bij de vuurtoren van Ouddorp gaat vandaag niet door. Door de over vloedige regenval van gisteren staat er te veel water op het ter rein. Ook ingehuurde pompen brachten geen soelaas. De cross wordt nu volgende week vrijdag gehouden. De opbrengst gaat naar kinderen met kanker. GOES - Bij het Goese Meer en het Goese Sas mag voorlopig niet ge zwommen worden. De gemeente Goes heeft waarschuwingsborden geplaatst. De reden is de aanwezig heid van kruiskwallen. De beestjes hebben een voorkeur voor brakwa ter en gedijen goed bij het warme weer van de laatste tijd. Bij aanra king van de kwallen wordt de huid rood en ontstaat een prikke lend gevoel en jeuk. VEERE - Het duo Saskia en Serge treedt vandaag op vanaf het terras van hotel de Campveerse Toren in Veere. Ze zijn te gast bij het radio programma Plein 5 van de NCRV. Anna van Borsele, vrouwe van Veere, neemt mensen voor de uit zending mee op een stadswande ling. De opnamen zijn van 11.00-13.00 uur. De uitzending is van 14.00-16.00 uur op Radio 5. COLIJNSPLAAT - De Colijnsplaatse dagen beginnen morgen met het kampioenschap krabben vissen en een feestavond in de Vismijn. Za terdag is er kermis, een braderie, een kunstmarkt en wie wil kan een rondvaart of helikoptervlucht maken. Verder houdt de protestantse kerk van 10 tot 17 uur een grote rommel markt op het pleintje bij de kerk en in het zaaltje ernaast. OUDDORP - De Flakkeese band Buckle Up speelt woensdag in mul tifunctioneel gebouw Dorpstien den in Ouddorp. Het sluit daar mee de Toeristendag in Ouddorp af De groep covert poprock-num- mers van onder meer Anouk, U2, Krezip en Queen. Het concert begint om 19 uur. Toe gang is gratis. door Piet Kleemans OUDDORP - Het trammuseum in Ouddorp kampt met een forse te rugloop van het aantal donateurs. Het bedrag dat jaarlijks door deze particuliere geldschieters op tafel wordt gelegd, is volgens secretaris Arie Baars van het RTM-museum nog nauwelijks voldoende om de vaste lasten van het museum te kunnen betalen. Vergrijzing veroorzaakt de daling van het aantal donateurs. Baars: „Een enkele keer trekt een dona teur zich terug omdat hij het finan cieel niet meer kan opbrengen, maar meestal raken we donateurs kwijt omdat ze komen te overlij den. En daar staat onvoldoende jonge aanwas tegenover." Het aantal donateurs is gedaald naar rond de duizend en dat is vol gens Baars echt te weinig. „Het zouden er minimaal vijftienhon derd moeten zijn, maar liever nog tweeduizend. Wij krijgen als mu seum steeds vaker te maken met hogere lasten, terwijl er minder in komsten zijn. Krijg je bijvoorbeeld te horen dat je je brandblussers moet laten keuren. Kost je zo hon derden euro's en je kunt er niet on deruit." Het RTM-museum zint op manie ren om nieuwe donateurs te wer ven. Bezoekers worden gepolst of zij wellicht vriend van het mu seum willen worden. Op zaterdag 27 september is de donateurdag. Het trammuseum drijft op vrijwilligers, stoomtrams. Zij besturen ook de foto Marijke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 54