PZC Familie Schot stapt in mosselproef 21 'Medewerkers KPN' blijken oplichters Rescue Vlissingen rekent op F16 en op beter weer in de middag SCHOUWEN-DUIVELANI 27 27 Driejarig experiment met kweek in bassins in Wilhelminapolder. Gedrag Bewonersactie tegen verkeersplan rf p,.«s a a »ara - a - - Zomermarkt in Cadzand valt deels in het water Bouwleges in Zeeland uiteenlopend, maar lager dan gemiddeld Vrijdag 8 augustus 2008 Tip? redzzee@pzc.nl door Frank Balkenende WILHELMINADORP - De Zierikzeese familie Schot van viskwekerij Neel- tje Jans en landbouwbedrijf De Wilhelminapolder beginnen dit jaar een gezamenlijke proef met binnendijkse kweek van mosselen. Dat doen ze in de Wilhelminapol der, waar dit najaar vier bassins worden gegraven. Het experiment kost naar schatting 150.000 euro. „Dit is superinnovatiefzegt direc teur Jan Paul van Hoven van De Wilhelminapolder. Voor het proef project in de Wilhelminapolder heeft de landbouwmaatschap geko zen voor samenwerking met de fa milie Schot. Die heeft ervaring met de kweek van hang- en bo- demcultuurmosselen. De partners hebben hiervoor Schelpdierkweekbedrijf Wilhelmi- napolder-Neeltje Jans opgericht. Plan is mosselbroed op te kweken met grondwater. Dat is daar al ver- zilt en er leven weinig organismen in. Algen, het benodigde voedsel voor de mosselen, worden in een apart bassin gekweekt. Volgens Van Hoven zijn er nog wel veel vragen. „Heb je de juiste algen, kies je voor hang- of bodemmosse len, hoe oogst je ze? En als een vo gel in een bassin schijt, hoe zit het dan met hygiëne en voedselveilig heid?" Aquacultuur - het binnendijks kweken van schaal- en schelpdie ren en zilte groenten - staat in Zee land nog in de kinderschoenen. De komende drie jaar experimen- teren Viskwekerij Neeltje Jans en landbouwbedrijf De Wilhelmina polder met binnendijkse kweek van mosselen. Nu de bodem is weggeslagen on der de mosselkweek en -zaadvisse rij op de Waddenzee, de kokkelsec tor allang is gesaneerd en de vis quota voor een aantal soorten in de Noordzee zijn geslonken, wordt gezocht naar andere wegen. Bijvoorbeeld het kweken van mos- sellarfjes in broedhuizen, speciale vangstinstallaties, de kweek van mossels, tapijtschelpen en oesters in het Veerse Meer en binnendijk se kweek van schelpdieren. Hoewel de landbouw economisch nog 'redelijk goed gaat', wil zelfs De Wilhelminapolder experimen teren met de kweek van mosselen op Tand'. Het grootste landbouw bedrijf van Nederland draait dan ook mee in het project Zeeuwse Tong, waarin schelpdierbedrijven, provincie, onderzoeksinstanties en ook de Wilhelminapolder de krachten bundelen. Doel: het ont wikkelen van slimme combinaties voor vis- en schelpdierenkweek en de teelt van zeegroenten op ak kers. Op die manier kan een nieu we economische sector ontstaan. Het is de bedoeling de expertise te delen met partners in het project Zeeuwse Tong, waaronder Yersek- se bedrijven die ook plannen heb ben voor binnendijkse kweek. ZIERIKZEE - De Zeeuwse en Zuid-Hollandse politie waarschu wen voor babbeltrucs aan de voor deur. De Zeeuwse politie doet dat naar aanleiding van een incident in Zierikzee. Een vrouw kreeg daar woensdag twee jongens voor de deur die zich uitgaven voor me dewerkers van KPN. Ze zeiden een aanbieding te heb ben: daarvoor moest mevrouw ter plaatse 2,50 euro betalen en tevens haar handtekening zetten onder een machtigingsformulier. In landelijk bekende gevallen werd vervolgens, met behulp van dat for mulier, geld van de rekening afge schreven. Ook voor het opzeggen van het 'abonnement' vragen de oplichters vervolgens vaak een be drag. Ook in Oude-Tonge op Goe- ree-Overflakkee werd een vrouw woensdag slachtoffer van een bab beltruc. Daar hield een persoon die zich uitgaf als 'iemand van het energiebedrijf de bewoonster aan de voordeur aan de praat, terwijl een ander via de achterdeur in brak. De bewoonster ontdekte de insluiper, gaf een gil en die twee gingen er vandoor. VLISSINGEN - De F16 van de lucht macht komt echt en ook de rest van het programma van Rescue Vlissingen 2008 gaat door zoals ge pland. Zelfs het slechte weer van gisteren heeft niet geleid tot aan passingen of afzeggingen. „De ochtend begint nog bewolkt, maar 's middags klaart het op", voorspelt Mirjam Jongejan van Rescue. Tal van reddingsorganisa ties presenteren zich vandaag tij dens het evenement op de boule vard van Vlissingen. Het begint om 12.00 uur. Hoogtepunt is de de monstratie van de F16 van de luchtmacht, om 14.00 uur. ww.rescuevlissingen.nl pagina 23: infographic Tip? redactie@pzc.nl Klanten gedragen zich soms on beschoft, zo meldde het radiopro gramma Kassa deze week. Win kelpersoneel kan zich wel eens bot manifesteren, maar vlak de consument dus ook niet uit. De voormalige winkelierster knikte instemmend bij het luiste ren naar de radio. Zij had er ge lukkig geen last meer van, maar de herinnering aan knarsetan dend achter de toonbank staan, drong zich op. Ooit was ze zelfs volledig sprakeloos. Hondenpoep op de stoep. Niet leuk voor haar noch voor de passant die erin trapte. De man stapte haar luxe speciaalzaakje binnen. Veegde zijn schoenen aan haar mat af en liep gewoon weer verder. ZIERIKZEE - „Autoluw ja, woonbederf nee." On der het luid scanderen van deze leus zijn gisteren op de Oude Haven en aan het Karsteil in Zierik zee banieren aan huizen gehangen met dezelfde tekst. Het was een actie van de nieuwe bewoners- vereniging BBZ (Bewonersbelangen Binnenstad Zierikzee), al ging die niet zonder slag of stoot. Banieren moesten opnieuw opgehangen worden en zogenaamde verkeersruzies moesten keer op keer overnieuw voor de camera van Omroep Zee land. Met het ophangen van de banieren is de af trap gegeven voor een actie tegen het verkeers plan van de gemeente dat eind augustus in de ge meenteraad komt. De binnenstadbewoners vre zen veel verkeersoverlast in delen van de binnen stad door het plan. De komende weken zullen de banieren telkens op andere plekken opduiken in Zierikzee. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 53