Binnenland Supersnelrecht voor OM niet bij te benen Beroepsgeheim geldt ook na de dood Blauwtong bij koe Staphorst 4 Vrijdag 8 augustus 2008 PZC Proeven om verdachten binnen drie dagen te berechten, mislukken. Klink gaat dwarsliggen bij vrijgeven informatie over overleden patiënt. door Jan Salden DEN HAAG - De rechterlijke macht ziet niets in de invoering van su persnelrecht. Het is praktisch on haalbaar om een verdachte binnen drie dagen te berechten. Zo slagen politie en het openbaar ministerie (OM) er vaak niet in rechters en advocaten op tijd van strafdossiers te voorzien. Daardoor kunnen zij zich niet goed op een zaak voorbereiden. Dat blijkt uit een evaluatie van de Raad voor de Rechtspraak, na proeven in Den Haag en Rotterdam. Een meerderheid in de Tweede Ka mer had zich begin dit jaar voor de komst van supersnelrecht uitge sproken. Aanleiding waren de vele incidenten tijdens de laatste jaar wisseling, waarbij hulpverleners werden belaagd en relschoppers voor miljoenen euro's aan schade aanrichtten. Lik-op-stukbeleid zou volgens de Tweede Kamerfracties van de PvdA, de PW en de WD een afschrikkende werking op de daders hebben. Supersnelrecht gaat een stap ver der dan gewoon snelrecht. In het laatste geval wordt een verdachte binnen veertien dagen voor de rechter gebracht, in het eerste ge val binnen drie dagen. Ook minis ter Ernst Hirsch Ballin van Justitie toonde zich voorstander van de snelle afwikkeling van strafzaken. Hij beloofde de Kamer te bekijken of rechters ook 's avonds en in het weekend aan de slag konden. De rechterlijke macht zet nu ech ter de voet dwars. Bij twee experi menten met supersnelrecht in Na de rellen bij oudjaar klonk de roep om supersnelrecht. Maar het lukt vaak niet om rechters en advocaten op tijd van strafdos siers te voorzien. www.fietsplezier.nl GOES Van der Spiegelstraat 54, tel. 0113 - 216 063, goes@fietsplezier.nl VLISSINGEN Troelstraweg 364, tel. 0118 - 477 230, vlissingen@fietsplezier.nl QBE PETER VAN STRAATE Den Haag en Rotterdam zijn de nodige problemen aan het licht ge komen. De Raad voor de Recht spraak plaatst bovendien vraagte kens bij de noodzaak van super snelrecht. Volgens de rechters func tioneert het gewone snelrecht pri ma. Verder werkt supersnelrecht in sommige gevallen zelfs averechts. „Als het onhaalbaar blijkt iemand binnen drie dagen te berechten, dan is het de vraag of je weer snel een nieuwe zittingsdag vindt", al dus een woordvoerder. De rech ters wijzen ook op de praktische bezwaren van zittingen in de avonduren en de weekeinden. Zo zou ook ondersteunend personeel, zoals bodes en parketwachters, op onregelmatige tijden moeten wer ken. „Zij zullen dubbel betaald moeten worden. Daarnaast moet voor één zittingszaal een heel ge rechtsgebouw worden verwarmd en verlicht. Dat gaat behoorlijk veel geld kosten." STAPHORST - Bij een koe op een be drijf in Staphorst (Ov.) is gisteren blauwtong geconstateerd. Het is het eerste geval van dit jaar in Ne derland, liet het ministerie van Landbouw weten. De dieren op de boerderij waren niet tegen blauwtong gevacci neerd. Het Centraal Veterinair In stituut onderzoekt om welk type blauwtong het gaat, maar ver moedt dat het om hetzelfde type gaat dat er vorig jaar in Nederland heerste. De uitslag van het onder zoek wordt vandaag verwacht. Blauwtong is een virusziekte die voorkomt bij herkauwers. door Berrit de Lange en James McGonigal "W" e moét overwerken', zul I je Dennis Peterman, ma- I nager bij autobedrijf Lexus Enschede, niet zo gauw horen zeggen te- F gen zijn personeel. „On- S ze medewerkers begrij pen zelf ook wel dat je vandaag de dag ook 's avonds voor de klanten moet klaarstaan." Peterman vindt dat eigen verantwoordelijkheid voor het personeel het best werkt. „Als ze zich betrokken en gewaar deerd voelen, zorgen ze er samen wel voor dat een klus afkomt." De autobranche kampt momen teel met grote personeelstekorten en het werk is veeleisender gewor den. Dan is dus het zaak om mede werkers binnenboord te houden, zegt Peterman. „Managers zijn ech ter te vaak uit op korte termijnsuc ces, maar dat werkt juist ave rechts." Aandacht voor het personeel loont, zegt adviseur personeelsza ken Koos Oldhoff Steeds vaker verliezen bedrijven in de strijd om hoge productie- en winstcijfers de waarde van mensen uit het oog. „Leidinggevenden zien hun perso neel in toenemende mate als ma chines, als instrumenten om eco nomische doelstellingen te halen." Daarmee snijden ze zich flink in maar durven hun personeel niet eindeloos op te jutten. Ze zijn bang dat hun werknemers dan ver trekken", zegt arbeidsdeskundige Rob Vinke. „Het tekort aan perso neel maakt dat werknemers mak kelijker kunnen zeggen: zoek het maar uit." Vinke, hoogleraar personeelswe tenschappen aan de Business Uni versiteit Nyenrode, toont begrip voor de moeilijke situatie waarin veel werkgevers verkeren. „Natuurlijk willen ondernemers de arbeidsproductiviteit verhogen. Dat is de enige manier om de stij gende kosten de baas te blijven en op te boksen tegen de concurren tie. Maar Nederland zit al hoog in de boom, internationaal gezien. Dus is het de vraag hoe je dat kunt bereiken zonder het personeel zo danig tegen je in het harnas te ja gen, dat je per saldo verder van huis raakt." Vooral in grote, anonieme organisaties hebben leiding en werkvloer nogal eens de neiging te botsen, zegt Oldhoff. Discountsuper Aldi ligt al geruime tijd in de clinch met zijn personeel over de werkdruk en intimidatie door leidinggevenden. Ook bij Al- bert Heijn en het Kruidvat heeft het personeel de noodklok geluid over de werkdruk. De rek is er wel 'Leidinggevenden zien hun personeel in toenemende mate als machines' de vingers, zegt Oldhoff „Mensen worden gestrest of lusteloos en de slimmeriken vertrekken." Dat mensen niet eindeloos kun nen worden opgejut, is inmiddels ook doorgedrongen op de bouw plaatsen. „Hé joh, je zit geen boter hammen te smeren, je moet wel doormetselen, hoor!" was een veel gehoorde kreet van uitvoerders. Maar die is de afgelopen maanden verstomd, zegt Renée de Vries van vakbond FNV Bouw. Haar colle ga's in de bouw hebben gemerkt dat de krappe arbeidsmarkt zijn stempel drukt op de praktijk: wie zijn mensen te veel opjaagt, jaagt ze weg. „Bedrijven voelen de hete adem van de concurrentie in de nek, zo'n beetje uit, waarschuwt het personeel. „Ik zie soms Poolse uitzendkrach ten naar buiten wankelen, die veer tien uur achter elkaar hebben ge werkt. Dan begint de veiligheid op het werk in gevaar te komen", zegt bestuurder Fedde Monsma van Dienstenbond CNV die de gang van zaken bij de zes distributiecen tra van Albert Heijn bijna dage lijks volgt. Maar niet alle werkgevers zijn bul lebakken die met de knoet in de hand de personeelstroepen aanvoe ren, zegt Monsma. „Over het alge meen kun je wel stellen dat er steeds meer van mensen wordt ge vraagd. Ik sprak laatst een mana ger die de 'verlengde pauze' had in- Wil- PE ZEEMEERMIN OüKKN door Floor Ligtvoet DEN HAAG - Minister Klink (Volks gezondheid) heeft voorkomen dat het medisch beroepsgeheim van psychiaters en psychologen wordt aangetast. De minister heeft via een bezwaarprocedure bepaald dat de Inspectie voor de Gezondheids zorg (IGZ) de medische rapporten na overlijden van een patiënt niet zonder meer aan nabestaanden mag vrijgeven. Klink gaat daarmee lijnrecht in te gen een eerdere, voorlopige beslis sing van een rechter in Dordrecht. Die stelde in een zaak vast dat een broer van een zelfmoordenaar recht had op inzage in de rappor tage over de zelfdoding. Minister Klink vindt dat de privacy van de patiënt, ook na zijn dood, zwaar der weegt dan de belangen die na bestaanden hebben bij openbaar making van het rapport. 'Privacy van overleden patiënt weegt zwaarder dan belangen nabestaanden' Klink is bang dat als de medische informatie in handen komt van an deren, de vertrouwensrelatie van patiënten met hun behandelaar wordt geschaad. Als zij er niet op kunnen vertrouwen dat hun ge sprekken en behandelingen ver trouwelijk blijven, zullen sommi gen van behandeling afzien of niet alles vertellen. Veel patiënten met geestelijke pro blemen hebben een slechte band met hun familieleden, aldus de brancheorganisatie GGZ Neder land. Zij zouden niet willen dat za ken die ze met hun therapeut be spreken, zoals seksueel misbruik door een familielid, alsnog in han den van familieleden komen. De beslissing van Klink maakt het lastiger voor nabestaanden om na de dood van een familielid inzage te krijgen in de behandelgegevens. Ook bij vermoedens dat er een fout is gemaakt tijdens de behan deling, zal de inspectie zich nu be roepen op het standpunt van Klink en het verzoek om de gege vens openbaar te maken afwijzen, verwachten juristen. www.zeelandboten.nl 0118-613659 |0p zoek naar |een boot?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4