Voor een dubbeltje op de eerste rij Zeeland Groot deel straten Axel op de schop Verskramen op Markt Drie gewonden bij brug van Sluiskil Brandstichter aangehouden De komende maanden wordt gewerkt aan rioleringen en wegen. Marktkooplui verhuizen 's zaterdags naar locatie verderop op het plein. zeeuwsCEEE Gedrag Gemengde gevoelens over uitspraak rechter inzake baatbelasting. i l 22 Vrijdag 8 augustus 2008 pzcg door Eugène Verstraeten AXEL - In Axel gaan de komende maanden heel wat straten op de schop in verband met riolerings- en reconstructiewerkzaamheden. Half september beginnen omvang rijke riolerings- en wegwerkzaam heden in de Oudeweg. Het gaat om het gedeelte vanaf de kruising met de Beoostenblijsestraat tot aan de Nieuwendijk. Er wordt ook een klein gedeelte van de riolering vervangen in de brandgang achter de Nieuwendijk tot aan de parking nabij de rotonde aan de Buiten weg en een stuk riolering ter hoog te van meubelzaak Pot. De Oudeweg gaat geheel op de schop. Naast het bestaande vuilwa- terriool wordt een extra schoonwa- terriool aangelegd. Daarop worden nieuwe straatkolken en regenwater afvoeren van huizen aangesloten. De rijbaan wordt verbreed met een nieuwe asfaltconstructie, de trottoirs worden deels vernieuwd en er komt een nieuwe parkeer- strook. De voorrangssituatie op de aansluiting met de Vaartstraat In Axel gaan de komende maan- de flink wat straten op de schop in verband met onderhoud aan de weg en aan het rioleringsstel sel. door Wout Bareman terneuzen - Na de weekmarkt op woensdag wordt ook de opstelling van de mini-versmarkt op zater dag op de Markt in Terneuzen ge wijzigd. De werkgroep Herinrichting Markt heeft het college van burge meester en wethouders gisteren ge adviseerd de kramen iets verderop op het marktplein te plaatsen. Dat gebeurt mede op verzoek van de ondernemers in de Havenstraat en Steenen Beer. Die vonden dat de doorgang in hun winkelgebied Klanten gedragen zich soms onbe schoft, zo meldde het radiopro gramma Kassa deze week. Winkel personeel kan zich wel eens bot ma nifesteren, maar vlak de consu ment dus ook niet uit. De voormalige winkelierster knikte instemmend bij het luisteren naar de radio. Zij had er gelukkig geen last meer van, maar de herinne- wordt gewijzigd en de weg wordt voorzien van een verhoogd ver keersplateau. De klus duurt tot half december. Delta begint deze maand met vernieuwen van leidin gen, kabels en huisaansluitingen. Uit inspecties blijkt dat in een aan tal straten de rioolstrengen ver nieuwd moeten worden. Dat ge beurt vanaf 18 augustus in de Sta tionstraat, tussen de Nieuwendijk en Singelweg. De rijbaan wordt daar ook voorzien van asfalt. Het gedeelte van de Nassaustraat tussen de Van Halewijnstraat en Walstraat wordt eveneens aange pakt, evenals het Szydlowskiplein tussen de Tuinstraat en Nassau straat. Vanaf 22 september gaat de gehele parking op de schop. Van 15 september tot en met 7 no vember zijn de rioleringen in de Kaaiwal, Weststraat en Oranje straat aan de beurt. Op de Kaaiwal gaat het om het stuk vanaf de in gang nabij dokter Hoefman tot aan het pleintje van de Kaaiwal. Ook het gedeelte riool in de brand gang naar de Weststraat wordt ver vangen. In de Weststraat wordt de betonnen riolering tussen de Kerk- dreef en de Zuivelstraat vervangen door een pvc riool. Ook het deel van de Oranjestraat tussen de Weststraat en Kaaiwal krijgt een nieuwe riolering. Tenslotte gaat half september ook de Margrietstraat op de schop. De rijbaan wordt geheel herstraat en de trottoirs gedeeltelijk. werd gehinderd door de bloemen- kraam en groentekraam, die 's za terdags aan de noordrand van de Markt hun waar verkochten. Ze schuiven nu wat op naar het zui den en krijgen binnenkort gezel schap van een viskraam. Aanvanke lijk ontstond een fikse discussie met de marktkooplui, die er niets voor voelden hun huidige, goede stek aan de rand van de Markt in te ruilen voor een plaatsje enkele tientallen meters verderop. De marktkooplui stonden eerder 'verstopt' in de Brouwerijstraat, een straat achter de Markt. Om de Markt wat levendiger te maken ver huisden ze. Dat experiment is ge slaagd, zij het met de nu voorge stelde correctie. Tip? redactie@pzc.nl ring aan knarsetandend achter de toonbank staan, drong zich op. Ooit was ze zelfs volledig sprake loos. Hondenpoep op de stoep. Niet leuk, voor haar noch voor de passant die erin trapte. De man stapte haar luxe speciaalzaakje bin nen. Veegde zijn schoenen aan haar mat af en liep gewoon weer verder. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Tiny Weijers-van Hul- le zag ze vanuit haar bovenwoning bijna dagelijks op hun giechel gaan. Hup, en daar maakte weer een man een ongecontroleerde be weging, dankzij een scheve straat steen. De Noordstraat in Terneuzen moest hoognodig op de schop, on der meer met behulp van geld van de ondernemers. Weijers-van Hul- le vertikte het om haar portemon nee open te doen. Net als vier an dere winkeliers. En terecht, oor deelde de rechtbank in Middel burg vorige week. De gemeente Terneuzen gaat te gen die uitspraak in hoger beroep, omdat zij het wel degelijk recht vaardig vindt dat de ondernemers samen zo'n 260.000 euro baatbelas ting hebben betaald voor de ver fraaiing van de winkelstraat. Weijers-van Hulle ziet de nieuwe uitspraak met vertrouwen tege moet, omdat de gemeente volgens haar geen poot heeft om op te staan. Over de nieuwe inrichting van de Noordstraat heeft ze trou wens ook bedenkingen. „Ik zie nog steeds veel spleten tussen de stenen en in die smalle afwate- ringsgoot in het midden van de straat hoopt zich een heleboel rot zooi op. Maar goed, ik bemoei me er niet meer mee. Ik ben er inmid dels vertrokken", zegt ze. Weijers-van Hulle had tot 1989 een kinderkledingwinkel in de Noordstraat. Daarna verhuurde ze haar ruimte. Een ondernemer in door Raymond de Frel sluiskil - Bij een ongeluk bij de brug van Sluiskil zijn gisteroch tend drie mensen uit de gemeente Sluis gewond geraakt. Een 42-jarige bestuurder van een personenauto uit de gemeente Sluis wilde toen de verkeerslichten van de brug op rood sprongen, ke ren. Hij liet daarbij een tegemoet komende bedrijfsauto van een 43-jarige man uit de gemeente Poolse producten was de laatste huurder, waarna Weijers-van Hul le het pand verkocht. „De bestra ting in de Noordstraat was na twintig jaar helemaal op, de ver lichting moest worden vervangen en de muziekinstallatie was zo rot als kaas. Er moest dus hoognodig iets gebeuren, maar ik zag dat puur als achterstallig onderhoud. En dat komt toch op het bordje van de gemeente? Bij alle andere kleine ondernemers ving ik bot, maar via internet kwam ik bij fis caal adviseur Jacques van Ofwegen uit. Hij behartigt met succes de be langen van CfeA in soortgelijke kwesties in andere steden." Ook in Terneuzen kreeg hij gelijk. Vijf ondernemers krijgen samen 24.000 euro terug, omdat de ge meente niet kan aantonen dat de Noordstraat er met de nieuwe in- 'We hebben nieuwe stenen en een prachtige verlichting, maar dat was noodzaak' richting echt op vooruit is gegaan. En alle anderen kunnen ook aan spraak op terugbetaling maken. 'Maar als je een beetje gevoel voor de stad hebt, doe je nu helemaal niets', roept een aantal betrokke nen. 'Een deal is een deal. Boven dien verdien je zo'n kleine investe ring in tien jaar tijd dubbel en dwars terug'. Zonder het geld van de onderne mers had de opknapbeurt immers nog zeker een decennium op zich laten wachten. Winkelend publiek valt nu eenmaal voor uitstraling. Dat betaalt zich meteen terug, dus dat gezeur over die baatbelasting? Sluis niet voorgaan. Die hield aan de botsing licht nekletsel over. Na behandeling in het ziekenhuis mocht hij weer naar huis. Ook een 17-jarige inzittende van de personenauto werd behandeld vanwege nekklachten. Een 45-jari- ge vrouw uit dezelfde wagen had ook last van haar nek. Zij moest ter observatie in het ziekenhuis blijven. De bestuurder van de auto bleef ongedeerd. Da's nergens meer voor nodig, is de mening van een aantal betrok kenen. „Achteraf zeuren is veel te makke lijk. Er zijn toch genoeg vergaderin gen geweest, waar ondernemers hun zegje konden doen?", zegt Kees Koster van muziekhuis Sono- ra. Nu heeft hij makkelijk praten, omdat hij niet zelf opdraait voor de baatbelasting. Hij huurt zijn winkelpand. Dat doet Ronald Meijer van croissanterie Pays de Mer ook, maar hij kan de bezwaar makers wel begrijpen. „We heb ben nieuwe stenen en een prachti ge verlichting, maar dat was niet meer dan noodzaak. Ik mis de extra's, de echt verfraaiende aan kleding. Ik ben bij de vergaderin gen over de inrichting geweest. Ja, iedereen ging akkoord, maar echt veel was er niet meer te kiezen. Al les was al bepaald, behalve mis schien hoe de stenen precies ge legd zouden worden." Voorzitter Bram Legrand van win keliersvereniging City Terneuzen en Bram Stoffels van ondernemers koepel Coördinatie 8c Manage ment namen de uitspraak van de rechtbank met gemengde gevoe lens tot zich. Formeel is er hele maal geen sprake van baatbelas ting, maar tijdens een opiniërende vergadering in december 2004 ging iedereen wél met deze beta lingsvorm akkoord. „De winkelen de mensen gingen struikelend door de straat. Alleen, de gemeen te had niet genoeg geld. Dus is in goede harmonie tot baatbelasting besloten", zegt Stoffels. Legrand: „Iedereen was het er over eens dat de nieuwe inrichting een verbetering zou zijn. Op vijf win keliers na dus. Tja, er zijn onderne mers die alleen naar het eigenbe lang kijken. En er zijn onderne mers die over dat belang heen kij ken. Ik begrijp de bezwaarmakers wel, maar vind het aan de andere kant heel jammer." Hij heeft nog niemand gehoord die de uitspraak aangrijpt om ook zijn baatbelasting terug te eisen. Trouwens, dat hoeft misschien ook helemaal niet. Want als de ge meente Terneuzen ook in hoger beroep ongelijk krijgt, gaat Le grand ervan uit dat zij zo galant is om alle ondernemers hun geld te rug te geven. Met andere, misschien wat minder gewogen en lieve woorden: in dat geval zitten alle baatbelastingbeta lers voor nog geen dubbeltje op de eerste rij. GOES - Een 18-jarige man uit Lei den heeft woensdagnacht bekend twee branden te hebben gesticht op camping Groede aan de Zee weg in Groede. De branden had den vorige week vrijdagnacht en afgelopen dinsdagnacht plaats. Bij de brand van vrijdag moesten kampeerders worden geëvacueerd. Dinsdagnacht brandde een party tent uit. Een man, die de brand probeerde te blussen, werd met ademhalingsproblemen overge bracht naar het ziekenhuis. De Noordstraat in Terneuzen, augustus 2008. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 46