PZC Chinese kookpan stoomt Oranje gaar QQO Lionel Messi scoort na compromis met Bar^a Een nieuwe telefoon begint met een goed gesprek. 33 35 37 Hitte en smog leggen grote hypotheek op olympische missie. 2902, Fifa-voorzitter Sepp Blatter reageert boos en sarcastisch op CAS-zaak. Alleen bij uw Rabobank: de hele maand augustus 600 extra belminuten gratis*. ÉBé'V' k Angelo Boonman heeft zijn plafond nog niet bereikt Vrijdag 8 augustus 2008 Veel andere namen bij Zeeuws elftal voor duel met FC Utrecht Tip? sport@pzc.nl Evander Sno (rechts), die vlak voor tijd rood kreeg, duelleert met de Nigeri- aanse aanvoerder Promise Isaac. foto Nic Bothma/EPA door Roel Wiche tianjin - Pak een snelkookpan, zet het vuur hoog, doe de deksel erop en laat alles negentig minuten gaar stomen. Maandenlang wist de me dische equipe rond Foppe de Haan dat dit de krachtproef was die het olympisch elftal in China moest overleven. Maar nadat de gong voor de ouver ture tegen Nigeria (o-o) had ge klonken, werden de spelers één voor één als rijpe citroenen uitge perst. Koelvest, ijsbad, klimaatka mer, longtesten, zouttabletten: het leek allemaal niets te helpen. Het stadion in het eindeloze beton- paleis Tianjin (11,3 miljoen inwo ners) was gisteren in zowat het he le Verre Oosten de meest dramati sche plek om 22 voetballers het veld op te jagen. De gevoelstempe ratuur liep tegen de veertig gra den, de smog hing als Londense mist over de tribunes en elke toe schouwer dreef in het zweet. Let terlijk adembenemend, dat was het gloednieuwe Olympic Centre Het olympisch voetbalelftal start de Spelen met een gelijkspel te gen Nigeria (0-0). Door de zware omstandigheden in Tianjin halen veel spelers niet hun niveau. Stadium. Zo adembenemend dat de speler van Oranje die in het heetste land van Europa speelt, als eerste voor de bijl ging. Hedwiges Maduro keek na 31 minuten wan hopig op de klok en voelde toen al dat zijn laatste zuurstoffles leeg was. De middenvelder van Valen cia, gewisseld in de rust, wist niet wat hem overkwam. „Ik dacht: 'Wat gebeurt me nu?' Ik liep leeg, er was niets meer in m'n benen over. We konden tijdens de wed strijd amper drinken. Dit heb ik nog nooit meegemaakt." Het kan nauwelijks anders of teamarts en fysiotherapeuten van Oranje moe ten met een hoofd vol vragen naar de slijtageslag in Tianjin hebben gekeken. De Nederlandse spelers voetballen bij grote clubs als Real Madrid, Valencia, Liverpool en Cel tic, maar het waren de Nigerianen van Akwa United, Hapoel Bnei Lod, Sparta Rotterdam (Kaita, Ade- leye) en FC Groningen (Ajilore) die het gevaarlijkst waren. Vooral in de slotfase van zowel de eerste als de tweede helft dreigden Fop- pes olympiërs te worden overlo pen en het was aan doelman Ken neth Vermeer te danken dat de eer ste test niet meteen in een decep tie eindigde. Natuurlijk is het logisch dat Afrika nen beter gewend zijn aan de hit te, maar het blijft een grote vraag hoe Nederland zich tegen de om standigheden kan wapenen. De wedstrijden volgen elkaar immers in een moordend tempo op, met zondag de Verenigde Staten (weer in Tianjin) en woensdag Japan (in Shenyang) als opponent. Bovendien zag Foppe de Haan zijn toch al krappe selectie van acht tien voorlopig krimpen tot zestien spelers. Roy Makaay viel in de rust uit met een gekneusde voet en Evander Sno kreeg een rode kaart na een onbesuisde actie in de slot minuten. Bij blessures mogen spe lers van de reservelijst worden in gevlogen, maar die moeten dan wel het hele proces van acclimatise ring overslaan. Aan dat noodscena rio denkt de bondscoach nog niet, maar ook hem was het niet ont gaan dat er de komende dagen veel werk wacht. Want behalve op het fysieke vlak vertoonde zijn ploeg ook op het veld meer zwak tes dan hem lief was. De Haan: „Er moet zeker nog wal gebeuren, het moet gewoon beter We zijn aan onze stand verplichi deze poule te overleven. De Vere nigde Staten en Japan hebben niet het niveau van de Nigerianen." Het olympisch elftal zal dan wel de grootste tegenstander moeten verslaan en dat is er een die nauwe lijks grijpbaar is. Karakteristiek t- Nederland - Nigeria 0-0. Scheidsrechter: Pozo (Chl). Ro de kaart: 90. Sno (Ned). Gele kaart: Jaliens (Ned), Apam, Ade- femi, Ogbuke (Nig). Aantal toe schouwers: 52.000. peking/den haag - De drie 'dissi denten' Rafinha en Diego (Brazi lië) en Lionel Messi (Argentinië) stonden gisteren toch aan de af trap van het olympisch voet baltoernooi. Maar het stof van de uitspraak door het Arbitragehof voor de Sport (CAS) - clubs hoe ven spelers niet af te staan voor de Spelen, omdat het toernooi niet op de officiële Fifa-kalender staat - is nog niet neergedaald. De Duitse club Schalke heeft nog steeds ruzie met de Braziliaanse voetbalbond. En Fifa-baas Sepp Blatter kondig de het failliet van het olympisch voetbal vast aan. De spelers zelf lieten zich gisteren door alle commotie niet van de wijs brengen. Rafinha (Schalke) en Diego (Werder Bremen) won nen met Brazilië van België (1-0), Messi velde Ivoorkust (2-1). De eer ste Argentijnse goal maakte hij zelf, de tweede tikte Acosta in na een schot op de paal door de ster speler van Barcelona. De Spaanse club gaf Messi pas kort voor de aftrap toestemming om te spelen. Eerst dwong Bar^a de Argentijnse bond tot een aantal toezeggingen. De Argentijnen moeten zorgen voor een goede ver zekering voor de 21-jarige aanval ler én mogen Messi dit seizoen niet meer selecteren voor vriend schappelijke interlands. Tussen Barcelona en Argentinië is de vrede getekend, de strijd tussen Schalke en de Braziliaanse bond is nog niet gestreden. Rafinha stond gisteren op het veld voordat de bond had voldaan aan de eisen van de club uit Gelsenkirchen: het betalen van Rafinha's salaris en verzekeringspremies. „Arrogant", noemde manager Andreas Müller dat. „Hiermee hebben de Brazilia nen weer een nieuwe situatie ge schapen, die wij zeer hoog opne- Fifa-baas Sepp Blatter: 'We kunnen natuurlijk ook vijf tegen vijf gaan spelen' men. We gaan ons nu beraden op verdere stappen." Fifa-baas Sepp Blatter heeft het in tussen maar moeilijk met de zaak. De Zwitser liet zich gisteren alleen boos ('totale onzin') of sarcastisch ('we kunnen natuurlijk ook vijf te gen vijf gaan spelen') uit over de CAS-uitspraak. Dat de clubs gecompenseerd wil len worden voor het afstaan van hun voetballers, heeft volgens Blat ter 'niets te maken met de olympi sche gedachte'. Het is tijd voor de Rabobank. Vraag naar de actievoorwaarden. Rabobank Zoekt u een voordelig abonnement zonder verrassingen achteraf? Bij Rabo Mobiel belt u binnen en buiten de bundel voor hetzelfde tarief. Bovendien ontvangt u bij een Rabo Mobiel abonnement deze maand tot 120 euro korting. En ook nog eens 600 extra belminuten*! Een aantrekkelijk aanbod waar we u graag meer over vertellen. Loopt u gerust eens bij ons binnen,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 35