Atleten Team Darfur geïntimideerd 'Ik zat te kijken en had niet zoiets van: daar had ik bij moeten zijn' 232. 32 Vrijdag 8 augustus 2008 PZC Olympisch kampioen joey Cheek spreekt van kinderachtig spelletje. Federer verlaat olympisch dorp door Cijs van Oosten PEKING/WASHINGTON - Olympisch schaatskampioen Joey Cheek kreeg afgelopen dinsdag te horen dat hij niet welkom is in China. Hij heeft de voorbije dagen via het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken getracht te achter halen op welke gronden de Chine se autoriteiten zijn visum hebben ingetrokken. „Het lijkt op een kin derachtig spelletje van de Chine- De grootste verrassing voor Cheek, oprichter van het Team Darfur, was dat hij een maand gele den een visum kreeg om naar Chi na te reizen tijdens de Olympische Spelen in Peking. Cheek voert al enkele jaren actie voor de slachtof fers van de crisis in Darfur en be kritiseert de rol van China, dat wa pens levert aan het regime in Soe dan. „Dat ik in eerste instantie een visum kreeg, verraste me wel", zegt Cheek. „Dat ze minder dan 24 uur voor mijn vertrek mijn vi sum hebben ingetrokken, is ook vreemd. Waarom hebben ze al die tijd gewacht, waarom tot het laat ste moment? Het zegt veel over de methoden van Chinezen, hoe ze werkelijk zijn. China is een econo mische supermacht, maar dit lijkt op een kinderachtig spelletje." Cheek zou in Peking deelnemen aan paneldiscussies en IOC-leden spreken over de crisis in Darfur. Ook zou hij zich inzetten om fond sen te werven voor Right To Play. Cheek, die drie keer eerder in Chi na is geweest, zegt nooit te heb ben opgeroepen tot een boycot Joey Cheek is niet welkom in Chi- na, nadat zijn visum dinsdag is in getrokken. De oprichter van Team Darfur is boos en hekelt de methoden van de Chinezen. van de Spelen. „Ik vind dat alle sporters de regels van het IOC moeten naleven, maar dat ze wel hun vrijheid van meningsuiting mogen hebben." De komende twee weken nemen 72 atleten van het Team Darfur deel aan de Olympische Spelen. Een aantal van hen is door hun na tionaal olympisch comité op de hoogte gebracht van het feit dat ze door de Chinese autoriteiten als verdachte individuen zijn aange merkt. „Dat betekent extra scree ning en intimidatie. Dat maakt me echt boos, ik ben daar bozer over dan over het weigeren van mijn vi sum." tekening", klaagde Federer. „Zo kan ik mij niet goed voorbereiden", aldus de tennisser die het in de eerste ronde van het olympisch tennistoer nooi tegen de Rus Dmitri Toersoenov moet opne men. Federer vertelde wel nog één keer terug te keren naar het olympisch dorp. „Dan wil ik de an dere Zwitserse sporters ontmoeten", verklaarde de tennisser die vandaag op zijn 27e verjaardag tijdens de openingsceremonie de Zwitserse vlag mag dragen. foto Srdjan Suki/EPA Mister, it's five minutes. De glimlach is zo zoet als de smaak van jasmijnthee en dan weten we al hoe laat het is. Als een Chinese zegt dat het nog vijf mi nuten lopen is, moetje de afstand mi nimaal verdriedubbelen en gooi je er nog een kwadraat overheen. Chinezen slikken nog liever hun laat ste rochel in dan dat ze hun gasten teleurstellen. We moeten dus nog ro yaal wandelen door de hutong in downtown Peking, maar dat is geen enkele opoffering. Wandelen door een hutong is namelijk een feest. Een hutong is als een Jordaan die tus sen de torens van Manhattan is ge klemd. Donkere, smalle steegjes die nog niet TomTom-proof zijn en in het eeuwige niets lijken te eindigen, waarna er toch weer een nieuw gangpad opdoemt. Links en rechts verschijnen contouren van blote buiken, die spectaculair worden afgeblust met een walm ka mikazesigaretten. Waar het labyrint begint of eindigt weet niemand, maar één ding is zeker: vroeg of laat eindig je in een Chinese gaarkeuken die bij nader inzien een genot voor de smaakpapillen is. Dus belanden we na een wonderlijke tocht van 'vijf minuten' achter een houten tafel, waar de kok van het huis na een reeks onnavolgbare ma noeuvres een optocht aan gerechten presenteert die de gang naar het plaatselijke toilet tot een genot ma ken. Dat boven het hurkgat 'Free Tibet' is gekalkt is militair t/m 100.000 in Peking ontgaan en ook de rest van het interieur is aan de Chinese cen suur ontsnapt. We stiften 'Free Fryslan', 'S.P.A.R.T.A.', 'FC Twente' en 'us MW'ke' op de muren en bekronen de graffiti met de meest briljante En gelse groet die we een Chinees heb ben horen uitspreken ('Thank you for copulation!'). Nadat we de serveerster collectief tot het accepteren van een fooi hebben gedwongen, rollen we weer de steeg jes in. Daar wacht ons de eerste schok van de avond. Een betonnen reus rijst voor onze neus omhoog en we weten wat dat betekent: straks worden ook deze oases in de stad met de grond gelijk gemaakt. Nog één keer de stift en terug naar de hurkpot. ]a, u leest het goed: 'Free Hutong!' Roel Wiche PEKING - Roger Federer (foto) heeft het olym pisch dorp na een dag alweer verlaten. De Zwit serse toptennisser ondervindt te veel hinder van andere sporters die hem geen moment met rust laten. „Ze willen met mij op de foto of een hand- VOETBAL Mannen, voorronde. Groep A: Australië - Servië 1-1 (0-0). 69. Zadkovich 0-1, 78. Rajkovic 1-1. Scheidsrechter: Damon (ZAf). Gele kaart: Spiranovic, McClenahan (Au stralië), Tosic (Servië). Aantal toeschouwers: 36.184. Ivoorkust - Argentinië 1-2 (0-1). 43. Messi 0-1, 53. Cissé 1-1, 86. Acosta 1-2. Scheidsrech ter: Stark (Dui). Gele kaart: Kalou, Kambou (Ivoorkust). Aantal toeschouwers: 43.266. Stand: 1. Argentinië 1-3, 2. Australië, Servië 1-1,4. Ivoorkust 1-0. Groep B: Verenigde Staten - Japan 1-0 (0-0). 47. Hol den 1-0. Scheidsrechter: Diatte (Sen). Gele kaart: Adu, Bradley, Guzan (Verenigde Staten), Honda (Japan). Aantal toeschouwers: 57.102. Nederland - Nigeria 0-0. Nederland: Vermeer; Zuiverloon, Jaliens, Mar cellis en Jong-A-Pin; De Guzman, Maduro (46. Sno), Emanuelson (81. Bakkal) en Drenthe; Ma- kaay (46. Sibon) en Babel. Nigeria: Vanzekin; Adefemi, Apam, Adeleye en Okonkwo; Okoronkwo (70. Ogbuke), Ajilore, Kaita en Obinna; Isaac (88. Ekpo) en Odemwin- gie (80. Anichebe). Stand: 1. Verenigde Staten 1-3, 2. Nederland, Nigeria 1-1,4. Japan 1-0. Groep C: Brazilië - België 1-0 (0-0). 79. Hernanes 1-0. Scheidsrechter: Al Ghamdi (SAu). Rode kaart (2x geel): 72. Kompany (België), 87. Fellaini (België). Gele kaart: Anderson, Hernanes, Silva, Renan (Bra), Mirallas, Pocognoli (België). Aan tal toeschouwers: 39.661. China - Nieuw-Zeeland 1-1 (0-0). 53. Broekie 0-1, 88. Fangzhuo 1-1. Scheidsrechter: Vazqu ez (Uru). Rode kaart (2x geel): 39. Old (Nieuw-Zeeland). Gele kaart: Zhou, Li Wei- feng, Feng, Yuan (China), Killen, Hogg, Broekie (Nieuw-Zeeland). Aantal toeschouwers: 41.407. Stand: 1. Brazilië 1-3, 2. China, Nieuw-Zeeland 1-1,4. België 1-0. Groep D: Italië - Honduras 3-0 (2-0). 41. Giovinco 1-0, 45. Rossi 2-0 (strafschop), 52. Acquefresca 3-0 (strafschop). Scheidsrechter: Skomina (Slv). Ge le kaart: Cigarini, De Silvestri, Abate (Italië), Hernandez, Thomas (Honduras). Aantal toe schouwers: 21.680. Zuid-Korea - Kameroen 1-1 (0-0). 68. Park Chuy-oeng 1-0, 81. Jeck 2-2. Scheidsrechter: Maruffo (VSt). Rode kaart: 90. Baning (Kame roen). Gele kaart: Jinkyu Kim (Zuid-Korea). Aantal toeschouwers: 21.943. Stand: 1. Italië 1-3, 2. Kameroen, Zuid-Korea 1-1,4. Honduras 1-0. Istvan Bakx nam gistermiddag in zijn ouderlijk huis plaats op de bank en was vervolgens aandach tig toeschouwer bij het duel tussen het olympisch voetbalelftal en Nige ria. De Vlissingse aanvaller van KV Kortrijk maakte in mei en juni drie weken deel uit van de selectie van Foppe de Haan. Met wat voor ge voel zag hij de beelden voorbij ko men? „Gewoon", zegt Bakx nuchter. „Ik zat te kijken en had niet zoiets van: daar had ik bij moeten zijn. Ik heb die jongens drie weken meege maakt, dat is het enige verschil. Als je er een heel jaar bij zit en dan af valt, praat je over een heel andere si tuatie dan die van mij." Het duel eindigde doelpuntloos. „Vol gens mij was het veld niet echt goed. Ik zag veel jongens uitglijden. Daar naast was het hartstikke warm en Nigeria heeft echt geen verkeerde ploeg. Ga er maar eens aan staan, te gen van die slopers achterin." Het was in ieder geval beter dan de start van de Belgen, die met 1-0 van Brazilië verloren en het duel met ne gen man beëindigden. Bakx: „Dat veld was ook dramatisch. Toen Bel gië begon, waren er een dag eerder al twee wedstrijden uit het vrouwen toernooi gespeeld. Het heeft iets weg van een kleine amateurclub waar je metz'n allen één veld moet delen." Ook het Nederlandse team stapte niet met elf man het veld af. Invaller Evander Sno kreeg vlak voor tijd rood nadat hij met een gestrekt been een tegenstander raakte. „Hij kwam te laat en raakte 'm vol op zijn voet. Volgens mij had Sno niet de intentie hem vol neer te halen, maar hij raak te die Nigeriaan vies. Een rode kaart paste niet in het beeld van de wed strijd maar die scheidsrechter gaf 'm wel." Bakx zegt het voetbaltoernooi zo goed mogelijk te willen volgen. „Als ik tijd heb kijk ik zeker." Ook andere sporten op de Olympische Spelen kunnen hem boeien. „De mooie zwem- en atletieknummers wil ik zien. Maar voor bijvoorbeeld turnen of discuswerpen blijf ik niet thuis." Barry van der Hooft

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 34