Modderstampen en buikschuiven 28 Leerzame en avontuurlijke excursie door verdronken land. K3BH bhhsb De excursie begint schoon en droog, maar daar komt snel verandering in. door Daisy van Poelje EMMADORP - Buikschuivers maken tot de modder achter je oren zit? Dat kan in het verdronken land van Saeftinghe, een beschermd na tuurgebied wat in bezit is van stichting het Zeeuwse Landschap. Het land staat onder invloed van eb en vloed. Tijdens eb kan er een excursie gemaakt worden onder leiding van een gids. Deze keer wordt de excursie geleid door gids Willy Everaard (64) uit Hulst. „Op de 3500 hectare land is een grote diversiteit aan flora en fauna. Dit komt doordat het water hier brak is. Het zoute water uit de Noordzee vermengt zich hier met het zoete water uit de rivieren. De planten hebben zich goed aange past aan het water. Ze kunnen het zout reguleren en zo overleven ze", vertelt Everaard. Hij is één van de 40 gidsen en werkt hier inmid dels zeven jaar. De modder voelt eerst wat onwen nig, maar geleidelijk aan went het. Bij de eerste geul is het meteen raak. Mensen glijden uit, zakken tot hun knieën in de modder en vooral de kinderen vinden het prachtig. Eén van hen vindt het zo leuk, dat hij direct met een grote sprong de modder in duikt en een De zoon van Cijs Rietveld maakt een buikschuiver buikschuiver maakt. Na verloop van tijd doen de andere kinderen vrolijk mee. „Het gebied bestaat uit honderden grote en kleine geulen", gaat Ever aard verder. „De grote waren vroeger vaargeu len. Het gevaar schuilt hier in het snel opkomende water. Het stijgt zo'n meter per uur, dus mensen komen hier al gauw vast te zitten. Daarom mogen mensen hier ook niet zonder gids naar toe, het is ge vaarlijk. Tot de eerste geul mag er wel zonder gids gelopen worden. Dat is besloten voor de mensen hier uit de buurt. Die komen hier erg graag." Conny Nielen (43) uit Sint Jan steen komt zeker twee keer per 'Mijn kinderen vonden de excursie leuker dan een pretpark.' jaar naar Saeftinghe. „Het is een jeugdsentiment. Vroeger gleden we al door de modder. Nu brengt Prijzen en informatie ►- Voor een excursie eerst aanmelden bij het bezoekerscentrum. Startpunt van de excursie is bij het bezoekerscentrum. »- Kosten 5 euro per persoon, kinderen van 10 tot 16 jaar 2,50 euro. De tijdstippen van de excursie verschillen per keer in verband met eb en vloed. Voor kinderen onder de 10 jaar, mensen die slecht ter been zijn, hartpa tiënten en zwangere vrouwen wordt deelname afgeraden. Zorg voor droge kleding na afloop. ►- Draag (strakke) laarzen of stevige schoenen die vies mogen worden. Openingstijden: 1 mei tot 1 september op dinsdag tot en met zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Van 1 september tot 1 november en in april op zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Adres: Emmaweg 4, Nieuw-Namen. Telefoonnummer: 0114 - 633110. Voor meer informatie www.hetzeeuwselandschap.nl dat mooie herinneringen bij me op. Als ik die kinderen hier zie, heerlijk. Ook is elke tocht anders, elke gids vertelt een eigen ver haal." Tijdens de tocht die ruim 2,5 uur duurt, stopt de gids regelmatig om wat te vertellen over het gebied. Everaard: „Zien jullie daar die bob bel? Dat is een stuk oever die naar beneden is gekomen. Door de snel le stroming breekt er wel eens een stuk af. Het heet oeverval. De groe ne en bruine aanslag die je hier op de grond ziet zijn eencellige die ren. De vogels zijn de voornaam ste eters van deze dieren. Er zijn hier zo'n 200 vogelsoorten waarge nomen. Nu zijn ze in de rui, dus zitten ze op rustiger plaatsen. In het broedseizoen is het een drukte van jewelste. In het verdronken land van Saeftinghe overwinteren veel vogels; er zitten dan vooral veel ganzen." Tegen het einde van de tocht is er een mogelijkheid om te zwem men. De kinderen maken hier gre tig gebruik van en spoelen de mod der van zich af Gijs Rietveld (47) uit Hoedekens- kerke is hier voor de tweede keer: „De eerste keer waren we hier zon der excursie. Dat wilden we graag nog een keer doen en het zat al lang in de planning. Ik vond de ex cursie erg avontuurlijk en het ge bied is heel verassend. Mijn kinde ren vonden de excursie leuker dan een pretpark."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 30