eeland Tarieven leges lopen uiteen Trein weer plat door koperroof Het fietsende politieteam kleurt Ride for the Roses blauw Zs s Zeeuwse gemeenten zijn goedkoper dan elders in het land. Zomermarkt Cadzand valt deels in het water PZC Vrijdag 8 augustus 2008 I 2 7 door Ab van der Sluis GOES - Wie in Terneuzen een dak kapel van tienduizend euro plaatst, is daarvoor 126 euro aan le ges kwijt. De Zeeuws-Vlaamse ge meente is daarmee de goedkoop ste gemeente in Zeeland wat be treft bouwvergunningen. In de ge meente Schouwen-Duiveland moet 222 euro worden neergeteld voor een bouwvergunning van tienduizend euro. Dat blijkt uit onderzoek van de Vereniging Eigen Huis onder alle gemeenten in Nederland. Voor het inmiddels zesde jaar op rij heeft Eigen Huis de bouwleges onderzocht. Evenals voorgaande ja ren constateert de vereniging grote verschillen. Inwoners van het Zuidhollandse Voorschoten bijvoorbeeld betalen maar liefst 21 keer meer voor een bouwvergunning dan in buurge meente Leiden. De gemeente Voorschoten berekent 689 euro, terwijl Leiden slechts 33 euro in re kening brengt. De verschillen in Zeeland zijn niet zo groot, ook al lopen de tarieven in Zeeland uiteen. Gemiddeld moet in Zeeland voor een lichte bouwvergunning van tienduizend euro (bijvoorbeeld voor een dakkapel) 181 euro be taald worden. Landelijk is dat zeventig euro meer. Bij de reguliere bouwvergun ning voor een woning (bouwkos ten 130.00 euro) moet in Zeeland Gemiddeld moet in Zeeland voor een lichte bouwvergunning (bij voorbeeld voor een dakkapel) 181 euro worden betaald. Lande lijk is dat 250 euro. Hoogte bouwleges 2008 300 Kosten leges voor bouwvergunning €10.000 gemiddeld 2300 euro worden neer geteld worden. Landelijk is dat iets meer dan drieduizend euro. In de top 10 van dure gemeenten komt overigens geen enkele Zeeuwse gemeente voor. In de top 10 van gemeenten waarbij de leges het afgelopen jaar is gedaald, staat Reimerswaal. Daar daalde de leges voor een bouwvergunning van 45.000 euro met 38 procent. Eigen Huis vindt dat het kabinet gemeenten moet dwingen gelijke tarieven te berekenen voor bouw leges. Wat de vereniging betreft, komen er dwingende maatregelen om de verschillen te verkleinen. PZC FB bron Provincie Zeeland door Luc Oggel GOES - Treinreizigers op de Zeeuw se lijn zijn gisterochtend opnieuw gedupeerd door diefstal van kope ren kabels. Tot acht uur reden er daardoor geen treinen op het tra ject tussen Kruiningen-Yerseke en Bergen op Zoom. Daarna was er slechts één spoor beschikbaar. Aan het begin van de middag reden de treinen weer normaal. Het was de tweede keer deze week dat het treinverkeer ernstige hin der ondervond door koperdieven. Ook maandag was er - op hetzelf de traject - urenlang geen treinver keer mogelijk. Naar aanleiding van de diefstallen laat een woordvoerster van spoor wegbeheerder Prorail weten dat Zeeland 'de aandacht heeft'. „We zetten bijvoorbeeld extra boa's (bij zondere opsporingsambtenaren) in. Maar verder kan ik niet te veel op maatregelen ingaan, want die informatie is ook voor koperdie ven interessant." Prorail kijkt volgens de woordvoer ster naar alternatieven voor koper, maar dat is niet in alle gevallen mo gelijk. „Er liggen nogal wat kabels in Nederland. Glasvezel is erg duur, aluminium kan wel op som mige plaatsen, maar voor bepaalde kabels is koper toch het beste mate riaal." Overigens reden ook tussen Mid delburg en Goes gisterochtend eni ge tijd geen treinen, maar dat kwam door een blikseminslag bij Middelburg. CADZAND - De marktkooplui van de zomermarkt in Cadzand probeerden gisteren de moed erin te houden maar eenvoudig was dat niet. Wolkbreuken wisselden motregen af. Het slechte weer had direct effect op het aantal bezoekers. Dat waren er een stuk minder dan vorig jaar en ook minder dan bij de dorpsfeesten in Zuidzande een dag eerder. Maar ja, woensdag was het nog tropisch warm. Een aantal marktkooplui hield het snel voor gezien. De ondernemers die er nog wel waren berustten in hun lot. „Wat doe je er aan. Je kunt er maar het beste van zien te maken. Wel een verschil met vorig jaar, toen je over de koppen kon lopen." De bezoekers die er waren lieten zich niet door de regen uit het veld slaan. Regenjas boven de korte broek en dichte schoenen in plaats van slippers. Gekocht werd er ook. Vooral de vers gemaakte Zeeuwse roomboter babbelaars van Ledy de Visser uit Serooskerke waren populair. foto Peter Nicolai Zondag 31 augustus stappen in Goes bijna veertienduizend mensen op de fiets om te rijden voor het goede doel: kankerbestrijding. De Ride for the Roses leeft enorm. De PZC telt deze maand af naar 31 augustus. El ke dag verschijnt er een verhaal over de actie Ride for the Roses. door Marcel Modde De Ride for the Roses zal in elk geval een hoop 'blauw' op straat brengen. Niet al leen houdt de politie aan de zijlijn in de gaten dat veertienduizend fietsers zich zonder problemen over Zeeuwse dreven bewegen. Op het langste traject doet ook een ei- gen team mee. In totaal honderd twintig dienders hebben zich inge schreven, vertelt Edwin Franse. De hoofdagent van de Goese poli tie maakt deel uit van de moun tainbike-eenheid. Minimaal tien 'bikers' rijden de honderd kilome ter op hun zware fiets en in uni form. Beslist geen controle van bin nenuit, zegt Franse, al komen de agenten bij calamiteiten wel in ac tie. „Je blijft altijd politieman. We nemen communicatiemiddelen mee, dus mocht het nodig zijn dan zijn we inzetbaar." Honderdtwintig dienders 'uit alle lagen van het korps' aan de start brengen is in Zeeland een presta tie op zich, aldus Franse. „Dat vergt het nodige geschuif met plan ningen. Het werk gaat door! We zullen een beroep moeten doen op collega's die niet meerijden en dat weekeinde eigenlijk vrij zijn. Kwestie van ruilen. Het is per slot van rekening voor een goed doel... Zo vallen de meeste diensten wel op te vangen, maar dan nog zullen er ongetwijfeld bij zitten die toch niet mee kunnen doen." Er wordt flink getraind, vertelt Franse. Maar het werkrooster maakt samen rijden lastig. Meer dan zeventig tegelijk is nog niet ge lukt. De biker is echter niet bang dat het straks lastig wordt de groep bij elkaar te houden. „De sterkeren passen zich aan de zwak keren aan, dat is de afspraak!" Iedere deelnemer heeft zo z'n ei gen reden om mee te fietsen. Fran se verloor beide ouders aan kanker en recent overleed ook een jonge neef van zijn vrouw aan de ziekte. „Tsja..." Hij gaat even verzitten en verbijt zich. „Er zijn er genoeg on der ons die nog nooit honderd ki lometer hebben gereden en die gaan dat gewoon doen. Wat stelt dat nou voor vergeleken bij de pijn die je doormaakt bij kanker!" De Ride for the Rose is volgens hem een prima manier om aandacht te vragen voor onderzoek. „Een col lectant geef je wat en dan ben je het al weer vergeten. Maar langs deze weg heb je maanden achter een berichten in de media." O Kijk voor eerdere afleveringen en meer nieuws op www.pzc.nl/ridefortheroses

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 29