100 60 70 80 'De vooroordelen over ons worden minder' 'Sommige individuen kunnen erg fanatiek zijn, maar daar zit een goede bedoeling achter' t 1 72 73 74 75 76 77 78 79 OU 81 82 83 84 85 86 87 88 89 91 92 93 94 95 96 97 98 99 Vrijwilliger bij Jehova's ervaart kentering bij de buitenwacht. Arjen Helweg, Jehova's getuige PZC Vrijdag 8 augustus 2008 1 1 een zwembad in Utrecht in 1967. w Huis-aan-huisprediking in de Bijna 40.000 Jehova's getuigen bijeen op een districtscongres in jaren '70/'80. Utrecht in 1983. Wachttorencongres in de Jaarbeurs. Jehova's getuigen voeren bijbels rollenspel op. JAAR ■1 €2 63 64 §5 66 67 68 JAAR JAAR JAAR Infographic: CvWFoto's: Wachttorengenootschap in Emmen, Hollandse Hoogte, ANP reacties. Sommige ex-Jehova's la ken het verstikkende milieu waar in ze daarvoor hebben geleefd. „In het algemeen geldt dat wie uit treedt nooit tot de onbevooroor- deelden behoort. De uitgetrede- nen die in de media wel eens aan het woord komen zijn niet repre sentatief. Er zijn heel veel Jehova's getuigen die niet meer actief zijn, om wat voor redenen dan ook. Daar blijven wij normaal mee om gaan. Zij ervaren het misschien wel eens anders, omdat er moge lijk minder contact is. Jehova's ge tuigen zien elkaar veel, omdat we veel tijd steken in het met elkaar God aanbidden. Wie daar niet meer aan deelneemt, heeft daar door logischerwijs minder con tact." Een gesloten groep zou Helweg de ongeveer 30.000 Jehova's in ons land niet willen typeren. „We zijn een héchte groep. Maar we staan open voor iedereen. In mijn vorige baan trainde ik apothekers-assis tenten. Daar had ik ook veel con tact met collega's die geen Jehova's getuige waren. Dat contact ging soms verder dan alleen het sociale praatje." Dat het ledenaantal al jaren niet meer stijgt in ons land baart Hel weg geen zorgen. „We slagen er in om veel jongeren bij ons te betrek ken. Dat heeft ook te maken met de tijdgeest. Steeds meer mensen staan open voor religie." Natuurlijk kent Arjen Hel weg de weinig vleiende verhalen over Jehova's ge tuigen. „Maar die vooroordelen sij pelen weg", zo ervaart hij. Voor oordelen? „Nou ja, die zogenoem de opdringerigheid van ons... Het komt wel eens voor, dat weet ik, maar die wordt niet opgedragen door het bestuur. Sommige indivi duen kunnen erg fanatiek zijn, maar daar zit een goede bedoeling achter", zegt Helweg, fulltime vrij williger bij het hoofdkantoor van het Nederlandse Wachttorenge nootschap, zoals de Jehova's getui gen officieel heten, in Emmen. „Wij zien het als een bijbelse op dracht om onze boodschap uit te dragen. Als iemand daar niet voor open staat dan gaan we verder. Hoe jammer we dat ook vinden." Mildere reacties dus. „Dat mensen onze boodschap afwijzen is inhe rent aan het feit dat we een duide lijke eigen mening hebben. Maar de heel heftige reacties worden minder. Ik ervaar meer nieuwsgie righeid, ook bij mensen om mij heen die geen Jehova's getuige zijn. Ze willen weten wat mijn ge loof precies inhoudt. Dat leidt soms tot heel leuke gesprekken." Maar van binnenuit zijn er heftige ede Wereldoorlog. yegentig maakte de leiding een ein- ,/de aan het gespeculeer en worden geen jaartallen meer genoemd, jehova's geloven niet in een hel als een plek van hitte of pijniging. Wie overlijdt, is in afwachting van op standing. Verstokte kwaaddoeners komen terecht in 'Gehenna' waaruit geen opstanding mogelijk is. Jehova's achten zichzelf slechts ge bonden aan God. Ze zijn gehoor zaam aan de overheid zolang die ge boden niet in strijd zijn met Gods wetten. Jehova's weigeren daarom te stemmen en in militaire dienst te gaan. Vanwege deze opstelling heb ben de nazi's verbeten jacht ge maakt op Jehova's getuigen. Jehova's getuigen weigeren bloed transfusies. Ze beroepen zich onder meer op Handelingen 15:29; 'Name lijk, dat gij u onthoudt van hetgeen den afgoden geofferd is, en van bloed'. Vaccinaties waren vroeger ver boden maar zijn inmiddels toege staan. Echter, omdat sommige vac cins bestanddelen van bloed bevat ten zijn er nog steeds Jehova's die al le inentingen weigeren. Orgaantrans plantaties waren vroeger ook verbo den, maar worden inmiddels aan het persoonlijk geweten overgelaten. Het vieren van een verjaardag is uit den boze. Dat zou te veel de na druk op het individu leggen en op verering van de jarige neerkomen. Christelijke feestdagen als Kerstmis en Pasen worden ook niet gevierd omdat deze een heidense oorsprong hebben. Beroemde Jehova's getuigen - Dwight (ike) D. Eisenhower De ouders van de opperbevelheb ber van de geallieerde strijdkrach ten in Europa en 34e president van de Verenigde Staten werden Jehova's getuigen in 1895, toen Dwight vijfjaar oud was. Zijn moeder bleef actief tot haar dood in 1931, zijn vader viel van zijn ge loof in 1915 bij het uitblijven van Armageddon. Ike en zijn zes broers stapten uit de gemeen schap toen ze volwas sen werden. In 1956 in troduceerde hij 'In god we trust' als motto van de VS. Venus en Serena Williams De tennisster ren Venus en Serena wek ten verbazing met hun me dedeling dat ze Jehova's getuigen zijn. Ze zongen namelijk het volks lied, droegen de Amerikaanse vlag, namen deel aan de Olympi sche Spelen, allemaal dingen die een getuige niet hoort te doen. Prince Roger Nelson De Amerikaanse artiest Prince is getuige sinds 2001In dat jaar bracht hij het album 'the Rainbow Children' uit waarin religieuze the ma's aan bod komen. Eerder in zijn carrière wekte hij de nodige commotie met het uitgesproken seksuele karakter van zijn songs. Kim Holland De Nederlandse pornoster Kim Holland sloot zich op jonge leef tijd aan bij de Jehova's getuigen na de dood van haar moeder. Haar oma, een getuige, vertelde dat ze haar moeder zou weerzien als ze ook zou geloven. Ze verliet de organisatie toen ze haar man leerde kennen en ging later voor de Nederlandse Vere niging voor Seksu ele Hervorming werken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11