dingen Paniek om uraan in Duits drinkwater KRAS.NL BOEK ONLINE of bel 0900-9697 Op 950 plaatsen zou te veel van radioactief en giftig metaal zitten. Dorpsraden Komkommertijd Hofman PZC Donderdag 7 augustus 2008 9 door Carel Coseling DEN HAAG - Paragraaf zes, artikel één van de Duitse Drinkwaterver ordening is op zich heel duidelijk: drinkwater mag op geen enkele wijze aanleiding geven tot zorgen voor de volksgezondheid. Toch maken de Duitsers zich de zer dagen grote zorgen over de kwaliteit van 'het best gecontro leerde levensmiddel in Europa' zo als Gerd Landsberg, voorzitter van de Bond van Duitse steden en ge meenten, het noemt. Onderzoek van de consumentenor ganisatie Foodwatch heeft name lijk uitgewezen dat er op 950 plaat sen te veel uraan in het Duitse drinkwater zit. Omgerekend gaat het dan om 12 procent van alle meetstations. Foodwatch achterhaalde dat er op de 950 locaties meer dan 2 micro gram uraan per liter water aanwe zig is. In 150 gevallen ging het zelfs LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 tezersredacteur@pzc.nl De dorpsraden in Zeeuws-Vlaan- deren menen dat de inwoners zel den of nooit om hun mening wordt gevraagd (PZC, 30 juli). Maar zelf vragen de dorpsraden de mening van de inwoners ook niet. Zij vertegenwoordigen enkel zich zelf. Die vertegenwoordiging is onge vraagd. Er is geen structureel con- om concentraties van meer dan 10 microgram per liter, met uitschie ters tot 40 microgram in Beieren en Baden-Württemberg. Uraan is niet alleen radioactief, het is ook een op zich giftig me taal. Het kan in het menselijk lichaam nieren en lever beschadi gen en leiden tot inwendige bloe dingen. Volgens Thilo Bode van Food watch heeft de Duitse regering de zorgplicht die men heeft ten op zichte van de burgers zwaar ver waarloosd en moeten er onmiddel lijk maatregelen worden genomen. Het probleem is echter dat de ge meenten verantwoordelijk zijn voor de drinkwaterverzorging. En die zijn weer afhankelijk van wa terbedrijven. Informatie over het gehalte uraan in het water krijgt de gebruiker echter niet. Bovendien ontkennen de gemeen ten en de waterbedrijven dat er een probleem is. Uraan komt in de natuur voor. Zeewater bevat bij voorbeeld 3,3 microgram per liter. De concentraties in rivierwater - tact met een achterban en de le den van de dorpsraad worden niet gekozen. In het verleden heb ik eens een 'sollicitatie' gedaan omdat zij ge brek hadden aan nieuwe leden. Ik moest voor een tribunaal verschij nen dat ging bekijken of ik in het 'team' paste. Dat passen zat in het aanhangen van het poldermodel van de voorzitter van de dorps raad. Met dat poldermodel is West- dorpe straks een modelpolder voor de glastuinbouw. Ik moest vooraf verklaren het eens te zijn met de standpunten van de dorpsraad. Ik had opeens geen zin meer in dat team. Destijds bleek 80 procent van de inwoners tegen de glastuinbouw te zijn. Nu is 100 procent van de waar in Duitsland drinkwater uit wordt gewonnen - wisselen sterk, al naar gelang de ondergrond. Zo komt uraan makkelijk vrij uit zand steen als het water daar over- of doorheen stroomt. In Duitsland geldt geen norm voor uraan in drinkwater. Er be staat wel een richtwaarde van 10 microgram per liter. Die is echter niet wettelijk bindend. De Wereld gezondheidsorganisatie (WHO) hanteert 15 microgram per liter als 'Informatie over het gehalte uraan in het water krijgt de gebruiker echter niet' norm, de Amerikaanse EPA 30. Consumentenorganisatie Food watch beroept zich echter op de norm voor uraan in mineraalwater dat gebruikt wordt voor het ma ken van babyvoeding die in Duits land wél bestaat. De grens is hier vastgesteld op 2 microgram per li ter. En die norm wordt strikt ge controleerd en nageleefd. dorpsraad voor. Leden van de dorpsraad halen de mening van de bewoners uitsluitend uit eigen kring: kennissen, vrienden. En dan moet dat ook nog in hun ei gen straatje passen. H. Gericke Singel 65 Westdorpe Al is het dan komkommertijd, toch weet de PZC van bijvoor beeld dinsdag 5 augustus de lezers te boeien met interessante wetens waardigheden. Dat de Limburger zich veel vaker ziek voelt dan de Fries of de Zeeuw, en om de haver klap de dokter lastig valt. Niet zo vreemd, als je bedenkt dat anders dan de Limburger wij Zeeuwen de Uraan kan uit het water gefilterd worden. Daartoe zullen waterbe drijven en gemeenten echter moe ten investeren. Dat doen ze nu niet, omdat er geen wettelijke plicht bestaat om het uraangehalte in het water onder een bepaalde concentratie te brengen. Waterbedrijven en gemeenten vol staan daarom in het beste geval met het afsluiten van bronnen waarin veel uraan zit, of het men gen van uraanarm en uraanrijk wa ter om het probleem te verklei nen. Het signaal dat Foodwatch nu heeft afgegeven, heeft de autoritei ten echter aan het denken gezet. Regeringen van diverse deelstaten hebben minister Ulla Schmidt van Gezondheidszorg en haar collega Horst Seehofer van Consumenten bescherming nu opgeroepen een wettelijke norm voor uraan in lei ding- en mineraalwater te bepa len. De Drinkwaterverordening moet daartoe zo snel mogelijk wor den aangepast. Volgens Hermann Dieter, drinkwa tertoxicoloog van het Duitse minis- hele dag buiten zijn, op de akker. En dan het nieuws over de Britse kinderen. De helft van de 7- tot 12-jarigen mag geen boompje klim men en 17 procent mag geen tik kertje spelen. Pijnlijk miste ik de cijfers met betrekking tot hoepe len en verstoppertje spelen. Misschien kan dat ook uitgezocht worden en dan ook graag aparte percentages voor stad en platte land. J. ten Bruggencate Brandenburglaan 58 Middelburg Wim Hofman doet in zijn column van 4 augustus zijn naam eer aan. Een man met hart voor groen en het wijze inzicht dat parken niet al- terie van Milieu, is er met drinkwa ter waarin maximaal 10 micro gram uraan per liter zit, niets aan de hand. „Maar als iemand zijn le ven lang water drinkt met een ho gere concentratie moet die erop re kenen dat hij een nierbeschadiging oploopt. Statistisch gezien treedt die na het zeventigste levensjaar op." De rivier de Elbe bij Dresden in het oosten van Duitsland. leen onmisbaar zijn in een metro pool als Parijs, maar ook in Middel burg. Een kleine Are de Triomphe hebben wij trouwens al, in de vorm van de Koepoort, zij het dat dit schitterende stukje historische architectuur vrijwel geheel in het niet valt bij de schouwburg, die er zo goed als tegenaan gebouwd is. Maar daar kan wat aan gedaan worden als wij ervoor kiezen om het nieuwe theater niet op het Mo lenwater te bouwen. Laten wij deze unieke kans aangrij pen (nu Miniatuur Walcheren ver huist) om in Middelburg een vol waardig park te maken, een oase waar mensen op adem kunnen ko men. Lonne van Liere-Smit Dam 63a Middelburg Proef de sfeer in het gezellige Groningen! KRAS.NL heeft voor u weer een scherpe aanbieding samengesteld! Aan het mooie natuurgebied de 'Hoornse Meer' en op steenworp afstand van het centrum van Groningen selecteerden wij voor u het Hampshire Hotel Plaza Groningen. U boekt nu al een 3-daags verblijf vanaf slechts 69 inclusief ontbijtbuffet! U kunt heerlijk gaan genieten van de prachtige natuur en in het gezellige stadshart liggen sfeervolle straatjes op u te wachten. Waar wacht u nog op? Boek snel via KRAS.NL! ONTDEK GRONINGEN De noordelijkste stad van Nederland is een stad met vele bezienswaardigheden. De bekende Martinitoren, het Groninger Museum en de prachtige historische panden en hofjes zijn er slechts enkele van. De winkelliefhebber kan hier ook uitstekend terecht! Een echte aanrader is het Groninger Museum! Momenteel staat dit museum geheel in het teken van China! Ook de borgen, typisch Groninger statige boeren landhuizen, zijn zeker het bekijken waard! Ze zijn stijlvol ingericht en tonen de pracht en praal van de vroegere herenboeren. HAMPSHIRE HOTEL PLAZA GRONINGEN U verblijft in het comfortabele 3-sterren Hampshire Hotel Plaza Groningen gelegen aan het mooie natuurgebied 'Hoornse Meer'. Het centrum van de stad is eenvoudig met de auto of bus te bereiken. Het hotel beschikt over o.a. een receptie, lift, restaurant 'Culinas', bar, verwarmd binnenzwembad en gratis parkeergelegenheid. Aankomst: ma., wo., vr. en za. van 15/8 t/m 29/10 3 dagen 4 dagen 5 dagen Aug. v.a. 79 v.a. 99 v.a. 145 Sep. v.a. 75 v.a. 99 v.a. 129 Okt. v.a. 69 v.a. 99 v.a. 129 INCLUSIEF: verblijf in Hampshire Hotel Plaza Groningen in een 2-persoonskamer met ontbijtbuffet. Prijzen zijn per persoon, gebaseerd op een bezetting van 2 personen. Reserveringskosten 17,50 per boeking (verplicht). Zie www.kras.nl/26096 waarom zou je verder zoeken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9