Rwanda wekt woede Parijs Chauffeur Bin Laden schuldig Spaanse rechter daagt Chinese top om dood van 203 Tibetanen Beter en scherper zien? de kijkkamer 27 Dode baby's in Turks hospitaal Frankrijk noemt beschuldiging van genocide onacceptabel. Eerste veroordeling van een verdachte in Guantanamo Bay. Executie Mexicaan ondanks verbod ICJ VS beloonden arrestatie Karadzic Slachtoffers Holocaust krijgen 1900 euro Overvaller wil met buit moeder uit cel kopen Auto-ongeluk veroorzaakt bosbrand Regering Zapatero vreest diplomatiek conflict met China. PZC Donderdag 7 augustus 2008 7 PARIJS - De Rwandese genocidebe schuldiging aan het adres van voor malige hoge Franse politici als wij len Francois Mitterrand en Domi nique de Villepin is 'onacceptabel'. Het Franse ministerie van Buiten landse Zaken heeft dit gisteren ge zegd. Het ministerie plaatst tegelij kertijd vraagtekens bij de onpartij digheid van de Rwandese onder zoekscommissie die dinsdag met haar rapport kwam. „Er worden in dit rapport onaccep tabele beschuldigingen tegen Fran se politieke en militaire leiders CUANTANAMO BAY - Een Ameri kaanse militaire jury heeft de voor malige chauffeur van Osama bin Laden gisteren schuldig verklaard aan het ondersteunen van terroris me, maar vrijgesproken van sa menzwering. De Jemeniet Salim Hamdan is de eerste verdachte in Guantanamo Bay die terechtstond voor oorlogs misdaden. Hem hangt levenslange celstraf boven het hoofd. Hamdan was acht keer aangeklaagd wegens het ondersteunen van terrorisme en wegens samenzwering. De rechter liet naar de mening van Hamdans advocaten bewijsma teriaal toe dat in geen enkele ande re rechtbank zou zijn toegestaan. Zij zeiden dat ondervragers van hun cliënt dwangmiddelen ge bruikten, zoals onthouding van slaap en eenzame opsluiting. geuit", zei ministerieel woordvoer der Romain Nadal. De namen van Mitterrand en voor malige premier De Villepin staan op een lijst met tientallen Fransen die 'politieke, militaire, diplomatie ke en logistieke steun' aan de da ders van de massamoord zouden hebben verleend. De Villepin was destijds naaste medewerker van toenmalig minister van Buiten landse Zaken Juppé. De lijst is een bijlage van het rapport. In de periode april tot juli 1994 werden in totaal zo'n achthonderd duizend Tutsi's en gematigde Hu tu's vermoord. De meeste moor den waren het werk van extremis tische Hutu's, maar in het rapport wordt ook gezegd dat Franse mili tairen rechtstreeks betrokken wa ren bij het bloedbad. De Rwandese minister van justitie Tharcisse Karugarama zei dinsdag dat zijn land geen onmiddellijke plannen heeft voor een aanklacht. Hij sloot evenwel niet uit dat het rapport kan dienen als basis voor 'potentiële beschuldigingen tegen individuen of de staat'. Een Franse parlementaire onder zoekscommissie sprak in 1998 Frankrijk vrij van elke verantwoor delijkheid voor de moordpartijen. Francois Mitterrand en voorma lig premier De Villepin staan op een lijst met Fransen die aan de genocide in Rwanda zouden heb ben meegewerkt. De commissie wees er echter te vens op dat verschillende Franse regeringen in de periode 1990 tot 1994 diplomatieke en militaire steun gaven aan het Hutu-regime, dat toen aan de macht was. Frankrijk en Rwanda botsten wel eerder over de genocide. Rwanda verbrak de diplomatieke betrekkin gen met Parijs nadat een Franse onderzoeksrechter de Rwandese president Paul Kagame had be schuldigd van moord op Hutu-pre- sident Juvenal Habyarimana in 1994. Het neerstorten van Habyari- mana's toestel ontketende het ge weld dat uiteindelijk tot de slacht partij zou leiden. De diplomatieke betrekkingen tussen beide landen zijn sindsdien hersteld. HUNTSVILLE - In Texas is gisteren de Mexicaan José Ernesto Medel- lin geëxecuteerd, ondanks een ver bod van het Internationaal Ge rechtshof (ICJ) in Den Haag. De gouverneur van Texas wilde op het laatste moment dat het Ameri kaanse hooggerechtshof eerst een uitspraak deed over de controver siële zaak. Het hoogste hof besloot de executie niet tegen te houden. BELGRADO - Washington heeft de 5 miljoen dollar betaald die was uitgeloofd voor de informatie die zou leiden tot de arrestatie van de voormalige Bosnisch-Servische lei der Radovan Karadzic. De Amerikaanse regering maakte het bedrag over op een anonieme rekening op de Britse Maagdenei landen. Het zou zijn gestort twee dagen na het nieuws van de arres tatie. BOEDAPEST - Oost-Europese overle venden van de Holocaust krijgen ieder 1900 euro van de Duitse over heid. Duitsland betaalt 12,3 mil joen euro uit aan 6500 overleven den die nog in Oost-Europa wo nen en nooit enige betaling ont vingen. Het gaat om joden die tus sen maart 1944 en januari 1945 in Boedapest werden vervolgd. 550.000 Hongaarse joden overleef den de Holocaust niet. AKEN - Een zoon heeft zijn moe der uit een Duitse gevangenis wil len vrijkopen met geld van een roofoverval. Om aan 1500 euro te komen, besloten de zoon en een vriend in Aken iemand op straat te overvallen. Zij sloegen een wan delaar neer en stalen diens geld en mobieltje. Kort daarop werden ze aangehouden. De moeder was ge vangengezet na weigering een boe te voor belediging te betalen. V MADRID - Een brand in de Noord-Spaanse regio Aragón zetten ruim driehonderd brandweerlieden en zestien heeft gisteren ruim tweeduizend hectare pijnboombos blusvliegtuigen en -helikopters in om het vuur te bestrij- in de as gelegd. Ongeveer driehonderd mensen moes- den. De brand brak dinsdag uit bij een verkeersongeluk ten worden geëvacueerd. De plaatselijke autoriteiten waarbij een auto uitbrandde. foto Javier Cebollada/EPA Het kan! Ontdek de revolutie in brillenglazen; ZEISS I.Scription® goed zien ei fantastisch Segeersstraat Middelburg 0118-674004 ondag en maandag gesloten door onze correspondent Henk van den Boom BARCELONA - Een Spaanse rechter gaat China vervolgen voor de dood van minimaal 203 Tibetanen tijdens de demonstraties afgelo pen maart. De regering Zapatero vreest een diplomatiek conflict, maar heeft officieel verklaard de 'onafhankelijkheid van de rechter te respecteren'. Vice-premier De La Vega zegt dat ze de Chinese autoriteiten gaat uit leggen hoe de Spaanse rechtsstaat functioneert. „We hebben geen di plomatiek conflict en we respecte ren de soevereiniteit van China." Het onderzoek is in gang gezet na een aanklacht van drie Spaanse or ganisaties die het onafhankelijk heidsstreven van de Tibetaanse be volking steunen. De aanklacht spreekt van 'systematisch doden en martelen'. Het onderzoek richt zich tegen de ministers van Defen sie en Staatsveiligheid en vijf hoge ambtenaren en leden van de com munistische partij in China. In maart van dit jaar kwam het in Tibet tot ongeregeldheden na mas sale protesten. Tibet werd drie maanden afgesloten van de we reld, maar volgens de aanklagers vielen er vanaf 10 maart in elk ge val 203 doden en meer dan dui zend gewonden. Zesduizend Tibet anen werden gearresteerd of ver dwenen. Het is niet voor het eerst dat de Spaanse justitie haar pijlen richt op China. Er loopt al twee jaar een onderzoek tegen ex-president Jiang Zemin wegens vermeende volkerenmoord. Spaanse rechters bemoeien zich va ker met internationale kwesties. Onderzoeksrechter Baltasar Gar- zón heeft een aantal processen lo pen tegen militairen van de junta in Argentinië uit de jaren zeventig. Garzón kreeg internationale faam toen hij de Chileense dictator Au- gusto Pinochet in Engeland achter de tralies bracht. Een andere Spaanse rechter ge bood in februari de arrestatie van veertig Rwandese militairen op be schuldiging van misdaden tegen de menselijkheid. De Spaanse justitie is gerechtigd misdaden als genocide, marteling en terrorisme buiten Spanje te ver volgen als de slachtoffers in hun ei gen land geen gehoor vinden voor hun klacht. Een woordvoerder van de Chinese regering heeft meegedeeld 'kennis te hebben genomen' van de aan klacht, maar wilde nog niet reage ren. ISTANBUL - Eén van de modernste ziekenhuizen in Turkije is in op spraak geraakt nadat in vijftien da gen tijd 27 baby's overleden. Het staatsziekenhuis in de hoofd stad Ankara heeft verklaard dat de baby's infecties hadden die het zie kenhuis niet aangerekend kunnen worden. Deskundigen trekken dat in twijfel. Het ministerie van Volksgezondheid stelt een onder zoek in. Het ziekenhuis heeft één van de grootste kraamafdelingen van het land. Volgens bronnen die gisteren in verschillende Turkse kranten worden aangehaald, liet de organi satie al langere tijd te wensen over. Zo zouden er soms te veel opna mes zijn, waardoor er meer baby's in één bedje moesten liggen. Een vader van een vier weken oude baby die in het ziekenhuis overleed, vertelt in het Turkse dag blad Radikal dat hij nooit instruc ties omtrent hygiëne kreeg alvo rens hij de babyafdeling opging. De man begint nu een juridische procedure tegen het staatszieken huis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7