Zeeland blijft een groot mysterie voor invulling weilandje WÉ Zomercarnaval Paal biedt groot aantal wagens Drie weken oud zeehondje uit Schelde gehaald uit Oostburg Oosthurgers blijven bang ï;;XÏh"dt Antilliaan op zoek naar nabestaanden Zeeuwse bruggenbouwers. pa'« Dreiging parkeerterrein verpest vreugde over uitblijven woningen. PZC Donderdag 7 augustus 2008 23 "m door Raymond de Frel TERNEUZEN - Elke ochtend zwaaide de kleine Karei Josefa naar passe rende werklieden. Zij zou de wij ken Punda en Otrabanda in Wil lemstad in Curasao via een nieu we brug over de Sint Annabaai met elkaar verbinden. De Juliana- brug moest verlichting brengen, maar het liep anders. In een frac tie van een seconde gingen een droom, een brug en vijftien men sen verloren. Onder wie vier Zeeuwen. Josefa (49) kan zich het donde rend geraas nog levendig voor de geest halen. Hij zat op maandag 6 november 1967 op school, toen een donderend geraas zich van het gebied meester maakte. „De juf frouw liep naar buiten en kwam met een bedroefd gezicht weer te rug. Ze zei niets, maar haar uit drukking sprak boekdelen. Pas toen we naar huis mochten, hoor de ik wat er was gebeurd", vertelt Josefa. Vanaf dat moment bleef de trage die bij de brug hem intrigeren. ,„Dit is een van de grootste ram pen in de geschiedenis van de Ne derlandse Antillen. In de loop der jaren kreeg ik een sterk gevoel dat ik iets moest doen voor de nabe staanden. Met het schrijven van een boek hoop ik dat deze ramp ook bij de jongere generaties be- Zoektocht nabestaanden Karei Josefa zoekt nabestaan den van de Zeeuwse bruggen bouwers. Het gaat om montagewerker Amie Rottier (geboren in Goes op 9 april 1925, woon plaats Oost-Souburg), monta gewerker Folgert de Wind (geboren in Nieuwe Pekela op 17 februari 1922, woonplaats Vlissingen), jacobus de Witte (geboren op 19 juli 1915 in Oost- en West-Souburg) en Franciscus Augustinus van Dae- le (geboren in Vlissingen op 13 december 1916). Karei josefa is bereikbaar via josefakarel@hotmail.com, zijn vriend Leo Constancia uit Axel via leo-constancia@live.com. reproductie Peter Nicolai kend raakt. Die rijden nu dagelijks over de brug, zonder dat ze weten wat er echt is gebeurd." Wat er echt is gebeurd, is overi gens ook Josefa niet bekend. „Er zijn delen van de brug naar Neder land gestuurd voor onderzoek, maar daarna is er nooit meer iets over vernomen. Het blijft gissen of dat bewust is, maar ik krijg toch steeds vaker het gevoel dat alle spo ren vanuit Nederland zijn gewist", vertelt Josefa. Speculaties zijn er wel te over. Zo zou een nog onvoltooide funde ring te lijden hebben gehad onder zware regenval in het weekeinde. Met alle funeste gevolgen van 'In de archieven op de Antillen is niets bewaard over de Nederlanders' dien. Een andere mogelijkheid is dat de gebrekkige ankering het ge wicht in het voorste brugdeel niet kon dragen. Josefa: „De oorzaak van de ramp blijft een mysterie. Mensen die heel dicht bij de brug woonden, hoorden een paar avon den voor de val heel hard kreunen de geluiden. Die geluiden kwamen uit de buurt van de brug." De nabestaanden van de negen Antilliaanse slachtoffers wist hij vrij eenvoudig op te sporen. Zij vertellen hun verhaal dan ook in het boek, maar van Nederlandse zijde blijft de informatie uiterst be perkt. Josefa weet alleen de namen OANS.SCHOOL en geboortedata van de Nederland se slachtoffers. Wobbe Renkema uit Gorinchem, Gerrit van Rijs wijk uit Werkendam, Arnie Rot tier uit Oost-Souburg en Folgert de Wind uit Vlissingen werden nog op de dag van de ramp gebor gen. De lichamen van Jacobus de Witte uit Oost-Souburg en Francis cus Augustinus van Daele uit Vlis singen werden vier dagen later van onder het verwrongen staal ge haald. „Ik weet dat het Nederland se bouwbedrijf Van Eb zich met de brug bemoeide, maar ook dat bedrijf kan ik niet meer traceren." Josefa, in het dagelijks leven poli- tie-ambtenaar, zocht begin deze week samen met zijn in Axel woonachtige Antilliaanse vriend Leo Constancia naar sporen van de nabestaanden van de Zeeuwse slachtoffers, maar keerde gisteren teleurgesteld terug naar Curaqao. „In de archieven op de Antillen is niets bewaard gebleven over de Ne derlanders en mijn tijd was nu te beperkt om in Vlissingen het ge meentearchief uit te pluizen. Ik zal vanuit Curasao en via Leo nog wel navraag doen bij de gemeente Vlis singen. Ik wil namelijk graag een tweede boek uitbrengen, maar dan met de Nederlandse kant van het verhaal. Vooral omdat het eer ste boekje als lesmateriaal wordt gebruikt op Antilliaanse scholen." Josefa is ook op zoek naar foto's van de Nederlanders. Daarmee wil hij een overzicht van de slachtof fers op het monument nabij de Julianabrug completeren. Internet: www.salsaparados.nl Email: info1tsalsaparados.nl Telefoon: 06 414 538 48 Merenque - Salsa - Bachata - Zouk PAAL - In Paal wordt zaterdag 16 au gustus carnaval gevierd. Het zo mercarnaval wordt voor het eerst gehouden. Opvallend is dat de stoet veel meer wagens zal tellen dan die tijdens het 'gewone' carna val. Er zijn inmiddels 28 wagens en zes loopgroepen aangemeld. In schrijven is nog mogelijk. De organisatie is in handen van de uitbaters Danny en Christien Buys- rogge van café Het Zicht der Schel de, die het evenement hebben op gezet met de Oost-Zeeuws-Vlaam- se Sjampetters en carnavalsvereni ging De Toogverkens. De stoet trekt vanaf 15 uur door het dorp, van Duivenhoek naar het centrum, 's Avonds is er een bal. Het zomercarnaval wordt afge sloten met een afterparty met dj Arnout. Voor de meest originele carnavalswagens zijn er prijzen. KALLO - In de Schelde bij de sluis van Kallo op de Linker Schelde- oever is maandag een zeehondje gevonden van amper drie weken. Het is overgebracht naar zeehon denopvang Sea Life in Blankenber- ge. Niet eerder is daar zo'n klein jong binnengebracht. Het zeehond je weegt zes kilo en is 70 centime ter lang. Het was uitgeput, had longproblemen en wondjes aan de bek. Volgens hoofdverzorger Steve Vervaecke van Sea Life is de pup vrijwel zeker in de haven van Ant werpen geboren en door versto ring zijn moeder kwijt geraakt. De afgelopen tien jaar zijn in Blan- kenberge zo'n 200 zeehonden op gevangen: 118 gewone, 75 grijze, vier klapmutszeehonden, twee rin- gelrobben en één zadelrob. Een groot deel ervan is terug uitgezet in onder meer de Westerschelde. OOSTBURC - De supermarkt C1000 verdwijnt uit Oostburg. De vesti ging aan de Veerhoeklaan in Oost burg sluit in november definitief de deuren. In het pand komt vervolgens een de Aldi-winkel. Deze prijsvechter is nu nog gevestigd in de H. A. Cal- lenfelsstraat in het centrum van Oostburg. De sluiting van winkel in Oost burg is onderdeel van een afslan kingsoperatie van het aantal Ciooo-vestigingen. Tientallen za ken zijn in andere handen overge gaan. Volgens een woordvoerster van Schuitema, waar C1000 onder valt, vallen er geen gedwongen ont slagen. Het personeel gaat bij Aldi of bij Albert Heijn aan de slag. door René Hoonhorst OOSTBURG - Bewoners van de Mr. P.C. Hennequinstraat en de Nieuwstraat in Oostburg blijven bezorgd over de invulling van hun 'achtertuin'. Ze zijn blij dat er na wijziging van het bestemmings plan er geen woningen in het voor malige weiland komen, maar vre zen dat het stuk grond in de na bije toekomst als parkeerterrein wordt ingericht. De bewoners van 25 huizen rond om het weilandje hebben officieel hun bezwaarschrift: overhandigd op het gemeentehuis. De bevesti ging dat omvorming tot parkeerter rein tot de mogelijkheden be hoort, viel bij hen verkeerd. Oost burg heeft al parkeerplaatsen ge noeg, stellen de bewoners. Ook de gemeente is die mening toege daan, maar stelt anderzijds dat er juist voor parkeerplaatsen in en om de Torenweidelaan aanvragen binnenkomen. De parkeerplaatsen bij het gemeentehuis en Albert Heijn zijn nogal eens bezet en ook het Zwincollege zoekt voor mede werkers en bezoekers meer par keerruimte. De bewoners zullen de mogelijke 'verstening' van het dorpscentrum bij natuurbeschermers onder de aandacht brengen. Een woordvoer ster gaat nog niet op de plannen van het Sluise gemeentebestuur in. „De bewoners krijgen allemaal na de inspraakperiode antwoord op hun zienswijzen." W* Bewoners van de Nieuwstraat en de Mr. P.C. Hennequinstraat in Oostburg willen niet een nabijgelegen weiland wordt ingericht tot parkeerterrein. TERNEUZEN - Watersportvereni ging Neusen uit Terneuzen houdt zaterdag 23 augustus voor de zeven- twintigste keer de Trageltocht. Le den van Neusen maken dan een vaartochtje over het Kanaal Gent-Terneuzen met bewoners van de Tragelhuizen in Zeeuws-Vlaanderen. Er varen dit jaar vijfenvijftig pleziervaartuigen mee, die in totaal ongeveer twee honderddertig bewoners en bege leiders meenemen. De tocht be gint omstreeks half twee in de Bin nenhaven en leidt tot Sas van Gent. Er vaart ook een 'muziek- boot' mee met aan boord Ut Mag Heen Naom En, en ook de Happy Band treedt op. Na afloop is er in een feesttent aan de jachthaven een barbecue en feestavond. Karei Josefa en Leo Constancia zoeken nabestaanden. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 59