een groot mysterie Acht partijen dingen naar zetel waterschapsbestuur Fretje gedumpt in Vlissings bos Vrouw belandt in de sloot door konijn GroenLinks bezorgd over peilbesluit Antilliaan op zoek naar nabestaanden Zeeuwse bruggenbouwers. Zes traditionele en twee nieuwe groeperingen komen met kandidaten. B PZC Donderdag 7 augustus 2008 123 DANS,SCHOOL - e-«« Z l ^£«pgf VLISSINGEN - Een medewerker van de gemeente Vlissingen heeft giste renochtend in het Vlissingse Nol- lenbos een uitgedroogd fretje aan getroffen. Coby Louwerse van die renopvang De Mikke, die het beest je heeft opgevangen, toonde zich verontwaardigd over de 'onverlaat' die het fretje zonder eten en drin ken heeft gedumpt. Het diertje zat in een kattenmand- je in een kartonnen doos. In De I Mikke kreeg het eerst water en daarna voedsel. Regelmatig worden in het opvang centrum fretjes gebracht omdat mensen zo'n marterachtige niet r langer als huisdier willen. Dum- pen op een manier zoals in het Nollenbos maakt Louwerse 'geluk- kig' zelden tot nooit mee. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Elke ochtend zwaaide de kleine Karei Josefa naar passe rende werklieden. Zij zou de wij ken Punda en Otrabanda in Wil lemstad in Curasao via een nieu we brug over de Sint Annabaai met elkaar verbinden. De Juliana- brug moest verlichting brengen, maar het liep anders. In een frac tie van een seconde gingen een droom, een brug en vijftien men sen verloren. Onder wie vier Zeeuwen. Josefa (49) kan zich het donde rend geraas nog levendig voor de geest halen. Hij zat op maandag 6 november 1967 op school, toen een donderend geraas zich van het gebied meester maakte. „De juf frouw liep naar buiten en kwam met een bedroefd gezicht weer te rug. Ze zei niets, maar haar uit drukking sprak boekdelen. Pas toen we naar huis mochten, hoor de ik wat er was gebeurd", vertelt Josefa. Vanaf dat moment bleef de trage die bij de brug hem intrigeren. ,„Dit is een van de grootste ram pen in de geschiedenis van de Ne derlandse Antillen. In de loop der jaren kreeg ik een sterk gevoel dat ik iets moest doen voor de nabe staanden. Met het schrijven van een boek hoop ik dat deze ramp ook bij de jongere generaties be- Zoektocht nabestaanden »- Karei Josefa zoekt nabestaan den van de Zeeuwse bruggen bouwers. Het gaat om montagewerker Arnie Rottier (geboren in Goes op 9 april 1925, woon plaats Oost-Souburg), monta gewerker Folgert de Wind (geboren in Nieuwe Pekela op 17 februari 1922, woonplaats Vlissingen), Jacobus de Witte (geboren op 19 juli 1915 in Oost- en West-Souburg) en Franciscus Augustinus van Daele (geboren in Vlissingen op 13 december 1916). Karei Josefa is bereikbaar via josefakarel@hotmail.com, zijn vriend Leo Constancia uit Axel via leo-constancia@live.com. foto Peter Nicolai kend raakt. Die rijden nu dagelijks over de brug, zonder dat ze weten wat er echt is gebeurd." Wat er echt is gebeurd, is overi gens ook Josefa niet bekend. „Er zijn delen van de brug naar Neder land gestuurd voor onderzoek, maar daarna is er nooit meer iets over vernomen. Het blijft gissen of dat bewust is, maar ik krijg toch steeds vaker het gevoel dat alle spo ren vanuit Nederland zijn gewist", vertelt Josefa. Speculaties zijn er wel te over. Zo zou een nog onvoltooide funde ring te lijden hebben gehad onder zware regenval in het weekeinde. Met alle funeste gevolgen van 'In de archieven op de Antillen is niets bewaard over de Nederlanders' dien. Een andere mogelijkheid is dat de gebrekkige ankering het ge wicht in het voorste brugdeel niet kon dragen. Josefa: „De oorzaak van de ramp blijft een mysterie. Mensen die heel dicht bij de brug woonden, hoorden een paar avon den voor de val heel hard kreunen de geluiden. Die geluiden kwamen uit de buurt van de brug." De nabestaanden van de negen Antilliaanse slachtoffers wist hij vrij eenvoudig op te sporen. Zij vertellen hun verhaal dan ook in het boek, maar van Nederlandse zijde blijft de informatie uiterst be perkt. Josefa weet alleen de namen en geboortedata van de Nederland se slachtoffers. Wobbe Renkema uit Gorinchem, Gerrit van Rijs wijk uit Werkendam, Arnie Rot tier uit Oost-Souburg en Folgert de Wind uit Vlissingen werden nog op de dag van de ramp gebor gen. De lichamen van Jacobus de Witte uit Oost-Souburg en Francis cus Augustinus van Daele uit Vlis singen werden vier dagen later van onder het verwrongen staal ge haald. „Ik weet dat het Nederland se bouwbedrijf Van Eb zich met de brug bemoeide, maar ook dat bedrijf kan ik niet meer traceren." Josefa, in het dagelijks leven poli- tie-ambtenaar, zocht begin deze week samen met zijn in Axel woonachtige Antilliaanse vriend Leo Constancia naar sporen van de nabestaanden van de Zeeuwse slachtoffers, maar keerde gisteren teleurgesteld terug naar Curasao. „In de archieven op de Antillen is niets bewaard gebleven over de Ne derlanders en mijn tijd was nu te beperkt om in Vlissingen het ge meentearchief uit te pluizen. Ik zal vanuit Curasao en via Leo nog wel navraag doen bij de gemeente Vlis singen. Ik wil namelijk graag een tweede boek uitbrengen, maar dan met de Nederlandse kant van het verhaal. Vooral omdat het eer ste boekje als lesmateriaal wordt gebruikt op Antilliaanse scholen." Josefa is ook op zoek naar foto's van de Nederlanders. Daarmee wil hij een overzicht van de slachtof fers op het monument nabij de Julianabrug completeren. Karei Josefa en Leo Constancia zoeken nabestaanden. foto Peter Nicolai MIDDELBURG - Bijna alle traditio neel grote politieke partijen doen mee aan de verkiezingen van het bestuur van het waterschap Zeeuwse Eilanden. Alleen de SP en GroenLinks en D66 staan niet op de lijst. De verkiezingen zijn in november van dit jaar. De stem ming gebeurt schriftelijk. In totaal doen acht partijen mee aan de verkiezingen. Kiezers kun nen straks stemmen op het CDA, PvdA, WD, Christenunie, SGP en de Partij voor Zeeland. Daar naast doen mee de Algemene Wa terschapspartij en Water Natuur lijk - een samenwerkingsverband tussen natuur- en milieuorganisa ties. Het is voor het eerst dat politieke partijen herkenbaar meedoen aan de verkiezingen van het water schap. Voorheen werden de be- m Bij waterschap Zeeuwse Eilanden hebben zich acht partijen aangemeld voor de verkiezingen in november. Daaronder zijn zes traditionele groeperingen. stuurders op persoonlijke titel ge kozen. Veel waterschapsbestuur ders waren echter wel lid van een politieke partij. In het waterschaps bestuur is traditioneel een tegen stelling tussen kandidaten die af komstig zijn uit de landbouw en kandidaten van natuur- en mi lieuorganisaties. Alle inwoners van de Bevelanden, Walcheren en Schouwen-Duive- land krijgen half november een pakket thuisgestuurd. Daarin zit een stemformulier en een retou renvelop. Die moet voor 25 novem ber terug worden gestuurd naar het waterschap. Internet: www.salsaparados.nl Email: info@salsaparados.nl Telefoon: 06 414 538 48 Merenque - Salsa - Bachata - Zouk GOES - Een 46-jarige vrouw uit Heinkenszand is gisterochtend rond half zeven met haar auto in de sloot beland toen ze uitweek voor een overstekend konijn. De vrouw reed op de Deltaweg in de richting van Zierikzee, toen ter hoogte van Goes een konijn de weg overstak. De Heinkenszandse verloor, in een poging het dier te ontwijken, de controle over haar auto en belandde in de sloot. Ze raakte niet gewond. Voor doorlopers: 'nordic brood'doet meer St.Adriaanstraat 15 4401 JC Goes Tel-(0113) 21 50 77 Ambachlsbakker (fv §OllIci^j^QYC\\i MIDDELBURG - Statenlid Leen Har- pe (GroenLinks) wil van het dage lijks provinciebestuur opheldering over het nieuwe waterpeilbeheer op Walcheren. Waterschap Zeeuw se Eilanden is daarmee bezig en Harpe vraagt in hoeverre de pro vincie erbij betrokken is. Harpe vreest dat bij het vaststellen van een nieuw peil geen rekening wordt gehouden met de uitgangs punten van Waterbeheer 21ste eeuw: water meer vasthouden en bergen en dan afvoeren. Ook het door Zeeland onderschreven Wa terakkoord gaat daarvan uit. Harpe stelt dat, 'gelet op het eenzijdige overleg met de ZLTO', te veel reke ning wordt gehouden met de land bouwbelangen. Hij informeert in hoeverre de natuurwaarden ge waarborgd zijn of verbeteren door het nieuwe peilbesluit. Harpe wil dat de provincie alle belanghebben de organisaties raadpleegt, voordat het peilbesluit wordt goedgekeurd. Rijopleidingen Lesprijs 32,- voor 50 minuten Pakket vanaf 959,- incl. examens Ook 10-daagse en 8-weekse opleidingen Telefoon (0113)22 07 13 www.accent-rijopleidingen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 53