Diefstal van Binnenland Boerderij gevaarlijke werkplek voor jeugd deOndernemerm 'Awacs maken bewoners rond vliegveld ziek' 'Bij misbruik drugs kosten arts zelf betalen' Arbeidsinspectie luidt noodklok: vijf doden en 400 gewonden per jaar. flDBflLLOn Elk 2e ticket 4 Donderdag 7 augustus 2008 PZC door Bas van Sluis GRONINGEN - Vierhonderd kinde ren belanden jaarlijks op de spoed eisende hulp na een ongeval op een boerderij. Vaak waren de jon ge slachtoffers bezig met gevaarlijk en verboden werk. Dat blijkt uit onderzoek in op dracht van de Arbeidsinspectie dat vandaag naar buiten wordt ge bracht. De dienst luidt de nood klok en gaat de komende tijd extra scherp opletten of kinderen verbo den werk doen. Dat gebeurt sa men met de Algemene Inspectie dienst en het ministerie van Land bouw. Aanleiding voor het onderzoek zijn enkele dodelijke ongevallen met kinderen op boerenerven die vorig jaar gebeurden. Volgens de Arbeidsinspectie overlijden er jaar lijks zo'n vijf kinderen op agrari sche bedrijven. De dienst vindt dat er een cultuuromslag moet plaatsvinden bij boeren en tuin ders. Bij kinderen en jongeren tussen de veertien en zeventien jaar is bijna de helft van de verwondin gen terug te voeren op het werk met machines, landbouwvoertui gen of dieren. De inspectiedienst noemt het on aanvaardbaar dat kinderen werk doen dat voor hen verboden is, zo als het rijden op een trekker. Uit het onderzoek komt bijvoorbeeld naar voren dat kinderen relatief vaak worden overreden - met alle ernstige gevolgen van dien - door een trekker. Ook het toezicht op zestien- en ze Volgens de Arbeidsinspectie ge beuren op boerderijen veel onge lukken met kinderen en jongeren terwijl zij verboden werk doen. Jaarlijks vallen er vijf doden. ventienjarigen faalt, schrijven de onderzoekers. Die mogen welis waar met machines werken, maar dan wel alleen onder scherp en permanent toezicht van een vol wassene. Voorlichting door de brancheorga nisaties over maatregelen om onge vallen te voorkomen, heeft niet ge leid tot de noodzakelijke cul tuuromslag, constateert de Ar beidsinspectie. „Boeren en tuin ders moeten ervan doordrongen raken dat zij ongevallen alleen kun nen voorkomen wanneer zij kinde ren weghouden van gevaarlijk en verboden werk", zegt een woord voerster. De Stichting Consument en Veilig heid verrichtte het onderzoek voor de Arbeidsinspectie. De on derzoekers hebben daarbij onder meer gebruik gemaakt van een re gister van ongevallen bij Neder landse ziekenhuizen en van gege vens die bij de Arbeidsinspectie be kend zijn. ROTTERDAM - Als mensen door overmatig gebruik van drugs en/of alcohol op de eerstehulpafdeling van een ziekenhuis belanden, moe ten ze zelf opdraaien voor de kos ten. Dat stelt het hoofd van de af deling spoedeisende hulp van het Rotterdamse Erasmus Medisch Centrum Jos de Bruijn. Een woordvoerder van het zieken huis heeft zijn uitspraken gisteren bevestigd. De Bruijn uitte zijn 'hartenkreet' in aanloop op de Dance Parade die komend weekeinde in Rotterdam plaats vindt. De parade levert vol gens het ziekenhuis doorgaans en kele tientallen ziekenhuisopna men op. Samen met oudejaars nacht is het de drukste periode voor de eerstehulpafdeling. Volgens De Bruijn worden men sen zich meer bewust van de risi co's van te veel alcohol en drugs als ze zelf de kosten moeten beta len. Het Erasmus MC stelt dat De Bruijn zijn persoonlijke mening heeft gegeven. Het ziekenhuis zegt klaar te staan voor iedereen die medische hulp nodig heeft, ongeacht de oorzaak van de klachten. Identiteitsfraude wordt ook wel de moeder aller fraudes genoemd. Valse paspoorten, gestolen sofinummers en gerommel met bankrekeningen, het komt dagelijks voor. De politie gaat de strijd aan. door Marcel Proos Wekenlang houden ze je in de gaten. Ze volgen je. Van wel ke bank ben je klant, waar doe je boodschappen, wanneer zet je de vuilnis buiten? En dan: in één nacht slaan ze toe. Ze vissen creditcardinformatie, bankrekeningnummers en sofi- nummer uit de afvalbak. Dan begint de ellende. De gesto len identiteit opent vele deuren voor criminelen. Ze kunnen lenin gen of mobiele telefoonabonne menten afsluiten, de belasting dienst tillen of simpelweg anderen oplichten. Allemaal onder jouw naam. De criminelen kunnen zelfs je huis of auto verkopen. Het klinkt als een matige Hol- lywoodfdm, geeft hoofdcommissa ris Wim van Vemde toe, maar het is toch echt een realistisch scena rio. In de Verenigde Staten zijn al gevallen bekend van criminelen die zo opereren. In Nederland ko men deze extreme gevallen nog niet voor. „De ervaring leert ech ter: wat in Amerika gebeurt, waait op een gegeven moment over naar ons land", zegt de korpschef van de Gooi en Vechtstreek, namens de politietop belast met de strijd tegen identiteitsfraude. Dat er nog geen extreme gevallen bekend zijn, betekent niet dat DEN HAAG - De geluidshinder rond de vliegbasis Geilenkirchen leidt in de regio tot een paar kinderen extra met zwakke leesprestaties en honderd volwassenen meer met een hoge bloeddruk. Dat blijkt uit onderzoek van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) dat het ministerie van Vrom gisteren heeft gepubliceerd. Het gaat om mensen die wonen binnen de geluidzone van 50 deci bel zoals het dorp Oirsbeek en de len van Onderbanken en Bruns- sum. Eerder dit jaar werd via een concept van het rapport al duide lijk dat meer dan 41.000 mensen ID-fraude niet gebeurt in Neder land. Integendeel zelfs, de jaarlijk se schade wordt geschat op vele miljarden euro's. De precieze om vang van deze 'moeder aller frau des' is echter moeilijk vast te stel len, zegt Jan Grijpink, strategisch adviseur van het ministerie van Justitie. „Als je er namelijk in slaagt iemands identiteit te stelen en er met succes fraude mee pleegt, wordt dat zelden opge merkt. Of veel te laat. De dader valt niet te achterhalen, want alle sporen wijzen naar het slachtoffer. Bewijs dan je onschuld maar eens." Hij voorspelt een 'hoop ellende' als politie en justitie identiteits fraude niet onder controle krijgen. De strijd tegen zware criminaliteit loopt averij op als criminelen hun zaken regelen onder telkens weer een andere naam. Ze kunnen met een valse identiteit leningen afslui ten, frauderen met kinderbijslag, postpakketten onderscheppen of valse bankrekeningen openen. Vreemdelingen kunnen illegaal werken en terroristen kunnen zich met een valse identiteit gemakkelij ker aan het zicht onttrekken, waar schuwt korpschef Van Vemde. De aanpak van identiteitsfraude begint al op straat. „Iedere agent moet zich afvragen: wie heb ik voor me?" De pasfoto goed contro leren tijdens reguliere verkeerscon troles of burenruzies en de juiste vragen stellen om iemands echte identiteit te achterhalen, daarin moeten agenten beter worden ge traind. Komt een diender er niet uit, dan moet hij een hotline van experts kunnen raadplegen. En op het bureau komt speciale appara tuur om de echtheid van ID-bewij- zen te controleren. „Iemand gaat de wasstraat in en komt er met zijn echte identiteit weer uit." De aanpak is niet zaligmakend, concluderen deskundigen. Identi- in Zuid-Limburg ernstige geluids hinder ervaren van de Awacs- vliegtuigen van de Navo. De studie maakt deel uit van een serie rapporten over de situatie rond het vliegveld en de effecten van de kap van een gedeelte van een bos daar. De kap was volgens de overheid noodzakelijk om Navo-vliegtuigen veilig te kunnen laten landen en opstijgen. De rapporten dienen als inbreng bij een hoorzitting die mi nister Cramer (Milieu) op 19 au gustus houdt voor de mensen die bezwaar hadden gemaakt tegen de bomenkap. Gericht op succes PETER VAN STRAATEN BHLLOnVHRRTen BV We bestaan 25 jaar Vier dit met ons mee Boek online via www.adballon.nl 'O.H&NAEU 1 HET W£hE kAfcEJ?. LEHo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4