Zeeland Met boerenwormkruid. Echtpaar Kot vertrekt naar St. Baafskerk Evangeliseren in een tent Acht partijen dingen naar zetel waterschap 22 Donderdag 7 augustus 2008 PZC Aart en Helma Kot nemen afscheid met boeiend zomerconcert. Stichting Het Lichtpunt slaat kamp op aan de Ringbaan-West in Goes. Bestuur wordt gekozen door schriftelijke stemming in november. Aart en Helma Kot voor de Grote Kerk in Haamstede, waar zij vrijdagavond hun afscheidsconcert geven. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Ze hebben het uitstekend naar hun zin gehad in Burgh-Haamstede en ze kijken terug op een lange reeks fijne con certen in deze regio, maar het wordt tijd voor iets nieuws. Organist Aart Kot en zijn echtge note, mezzo-sopraan Helma Kot-den Haan nemen morgena vond afscheid van deze regio met een gevarieerd optreden in de se rie zomerconcerten in de Grote Kerk in Haamstede, aanvang 20.00 uur. „Ik word met ingang van 1 septem ber organist van de Sint Baafskerk in Aardenburg. Dat is zo'n mooie uitdaging. Ook voor Helma, want zij zal daar ook zingen tijdens de bijzondere diensten en zal een aan deel leveren aan de cantorij daar", vertelt Aart Kot. Hij zal zondag 7 Organist Aart Kot en zijn echtge- note, mezzo-sopraan Helma Kot, nemen afscheid van Haamstede. Aart wordt organist van de Sint Baafskerk in Aardenburg. In tien etappes lopen verslaggevers van de PZC rond Schouwen-Duiveland. Vandaag de derde etappe: van Zijpe naar Sirjansland. door David Duijnmayer w september als organist zijn eerste bijdrage leveren tijdens een ere dienst in de Sint Baafskerk. Maar eerst dus nog het concert in Haamstede. Het echtpaar belooft dat het iets bijzonders wordt. „Hel ma zingt bijvoorbeeld het lied Eve ning Prayer uit de opera Hansel und Gretel van Humperdinck en Wette. Ook staat het Largo uit de opera Xerxes van Handel op haar programma en het Ave Verum van Charles Gounod", somt Aart op. Zelf speelt hij onder meer in het begin van het programma een Post- lude van Bach en sluit hij het con cert af met de Postlude-Cantique van Theodor Dubois. Het echtpaar Kot verhuist binnen kort van Kamperland naar Aarden burg. „Dat betekent ook dat ik geen kans meer zie de organisatie van de zomerconcertserie te blij ven doen. Ik hoop van harte dat zich daarvoor een opvolger aan dient, want het zou zonde zijn als daar geen voortgang in blijft." Aart en Helma Kot vonden elkaar destijds dankzij de muziek. Aart is beroepsmusicus. Helma zong uit liefhebberij in een koor. Door sti mulans van haar man is zij zich verder gaan ontwikkelen als mez zo-sopraan. ie wandelt, vraagt er blijkbaar om aan gesproken te wor den. Ik ben nog maar net uit de oude veerhaven in Zijpe vertrokken, als een eenzame wielrenner, die me net nog pas seerde, op de Boomdijk in zijn remmen knijpt. „Zie je hoe kaal die dijk is?", vraagt hij verontwaar digt. De grasberm langs de weg ligt er inderdaad nogal armoedig bij. „Ik stoor me daar ontzettend aan", vervolgt de fietser. „Kijk, als je het één keer maait eind mei, be gin juni, dan krijg je nog een twee de bloei. Maar dit is hartstikke slecht voor het gras, het kost ont zettend veel energie en het ziet er niet uit." Ik heb hier duidelijk te maken met een natuurliefhebber. Zo eentje, 'In Zwitserland gaat alles omhoog. Hier is het zo vlak!' die hier in Bruinisse door de mos selvissers niet meteen met open ar men wordt ontvangen. „Sommige Zeeuwen zijn de laatste tijd be hoorlijk agressief', beaamt de wiel renner, die ook beroepsmatig wel eens met de mosselsector te ma ken krijgt, en daarom liever niet met zijn naam in de krant komt. „Ik heb persoonlijke bedreigingen aan mijn adres ontvangen. Men moet blijkbaar die agressie kwijt." Maar daar wil hij het nu niet over hebben: wel over bergeenden en eidereenden, en hoe het boeren wormkruid in de berm van het gif tige Sint Jacobskruid valt te onder scheiden. Mijn tocht gaat verder door Brui nisse, dat er deze zonnige morgen vredig bij ligt. Het dorp ontstond in 1467 door de inpoldering van de schorren en slikken ten oosten van het eiland Duiveland. Vanaf het begin is de visserij de belang rijkste bron van inkomsten ge weest voor Bruinisse. Tot onge veer 1918 was het dorp het absolu te centrum van de mosselcultuur. Al in de achttiende eeuw was hier sprake van een mosseloproer. Men maakte zich toen boos, omdat het dorpsbestuur zich te veel bemoei de met het vangen, vervoeren en laden van de mosselen. In 1773 eis ten twintig mosselvissers voor de deur van de baljuw in de Oude straat dat de 'ordonnantie op de mosselnegotie' vernietigd werd. Hierin stond onder andere be paald dat de mosselaars om de beurt moesten leveren en per vracht twee stuivers aan de haven meester dienden te betalen. Onder druk van een woedende menigte werd de ordonnantie door schout en schepenen verscheurd. Na het oude Bru, getekend door stormen en bombardementen, loop ik verder door een nieuwer, toeristischer Bruinisse: rechts wordt gewerkt aan een forse uit breiding van de jachthaven, links ligt het vakantiepark Aquadelta. Op een zandstrandje bij de jacht haven genieten toeristen van het mooie weer. Doorlopend over de Hageweg is van deze toeristische drukte al snel weinig meer te merken. Bij het uitlopen van Bruinisse wordt ik slechts vergezeld door de blaten de schapen op de dijk. Aan de an dere kant ligt, aan het oog onttrok ken, het Grevelingenmeer. De rust stemt contemplatief: plotseling be trap ik mezelf op gedachten over boerenwormkruid en eidereen den. Op de route over de Hageweg en de Dillingsweg hoeft een wande laar in ieder geval niet om te ko men van de honger. Langs de weg staan vele onbemande kraampjes, waar appels, uien, aardappelen, eie ren of kersen te koop zijn. Voor de betaling wordt gerekend op het goede in de mens. Zodra de weg het natuurgebied Dijkwater in buigt, wordt het al snel drukker. Automobilisten, wiel renners en toerfietsers genieten van het uitzicht in de voormalige vaargeul, die in 1954 definitief van de Grevelingen werd afgesloten. Aan een picknicktafel langs de Weg door Dijkwater zitten Ka thleen en Juliette Schwarz uit Zwitserland even uit te rusten. Fietsen zijn ze eigenlijk niet ge wend, want in Zwitserland zijn bijna geen fietspaden. „En alles gaat omhoog. Hier is het zo vlak! Het landschap is wel erg mooi", zegt Kathleen, terwijl ze naar de grazende koeien kijkt en de een den in het water. Eidereenden of bergeenden, ik zou het niet weten. door Rob Paardekam GOES - Stichting Het Lichtpunt slaat vanaf zaterdag 16 augustus twee weken haar tent op in Goes. Daar hoopt oprichter Bert Bruine kreeft mensen kennis te laten ma ken met God. Bruinekreeft heeft zijn oorsprong bij de gereformeerde bond. Dertig jaar geleden begon hij op de Velu- we zijn evangelisatiestichting. Hij begon op verzoek van een aantal kerken met 'campingevangelisatie'. Later ging hij zijn visie uitdragen in een enorme tent. De laatste paar jaar reist hij daar zelfs het land mee door. De tent komt van 16 tot en met 29 augustus te staan op het braakliggend stuk grond aan de Ringbaan-West, tegenover de Praxis. Hoewel iedereen wel kom is, heeft Bruinekreeft de erva ring dat vooral mensen die in nood verkeren hem bezoeken. Zij kunnen de zogeheten genezings diensten bijwonen. „Maar die drin gen we niet op", zegt hij. „We be ginnen elke avond om half acht met een gewone dienst, zoals die ook in de kerk plaatsvindt. Daarna drinken we koffie en wie dan naar De Evangelische stichting Het Lichtpunt gaat in Goes proberen mensen met chronische aandoe ningen te helpen. De hulp van God is daarbij onontbeerlijk. huis wil, kan gewoon gaan. Na de koffie gaan we pas in gebed voor de mensen in nood." Bruinekreeft zegt in het verleden al genoeg mensen geholpen te heb ben. „Pas nog kwam er een ie mand met scheve heupen, een or thopedisch chirurg nota bene", vertelt hij. „God zette zijn heupen recht. 'Ik hoef niet meer geope reerd te worden' zei hij blij." Behalve de avondbijeenkomsten zijn er op de twee woensdagen en de tweede zaterdag ook kinderfees ten vanaf 14.00 uur. Op donderdag de 21ste is er om tien uur 's och tends een vrouwenochtend. Aan de campagne werken in totaal zo'n tachtig vrijwilligers mee. www.tentcampagne.nl MIDDELBURG - Alle traditioneel gro te politieke partijen doen mee aan de verkiezingen van het bestuur van het waterschap Zeeuwse eilan den. Alleen de SP, GroenLinks en D66 staan niet op de lijst. De ver kiezingen vinden plaats in novem ber van dit jaar. De stemming ge beurt schriftelijk. In totaal doen acht partijen mee aan de verkiezingen. Kiezers kun nen straks stemmen op het CDA, PvdA, WD, Christenunie, SGP, de Algemene Waterschapspartij, de Partij voor Zeeland- bekend van Provinciale Staten - of Water Natuurlijk - een samenwerkings verband tussen natuur- en mi lieuorganisaties. Het is voor het eerst dat politieke partijen herkenbaar meedoen aan de verkiezingen van het water schap. Voorheen werden de be stuurders op persoonlijke titel ge kozen. Alle inwoners van Walcheren! Schouwen-Duiveland en de Beval landen krijgen half november ea stempakket thuisgestuurd. Da;^| zit een stemformulier en een ret9| renvelop. Die moeten voor 25 fl vember terug worden gestj^H naar het waterschap. flj Scharendifke Burgh- Haamstede, Serooskerke Sirjansland Burghsluis Bruiniss< Ouderkerk Rondje Schouwen-Duiveland PZC Felix Binicewicz De derde van 10 etappes gaat van Zijpe naar Sirjansland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 46