Brazilianen kunnen ook schaken Sport' Havenrace Breskens trekt eigen plan Ernst sluipt ongemerkt naar de kop - lypi Vlissingen eerste tussenstop van vier schaakavonturiers. Zwemwedstrijd maakt onderdeel uit van de Zeeland Beker. De Braziliaanse schakers Alexandr Fier, André Diamant, Krikor Mekhitarian en Diego di Berardino (van links naar rechts) presteren sterk in HZ-toernooi. Het kwartet heeft met een duidelijk doel de oversteek naar Europa ge maakt. „We willen ons niveau verhogen en mensen ontmoeten." foto Lex de Meester door Koen de Vries VLISSINGEN - Welke spelers elkaar ontmoeten tijdens het HZ-toer- nooi wordt na afloop van iedere ronde door de computer bepaald. En die houdt geen rekening met de nationaliteit van de schakers. Zo kon het gisteren gebeuren dat, duizenden kilometers verwijderd van hun moederland, de Cubanen Bruzon en Gonzalez en de Brazilia nen Mekhitarian en Fier, en Di Be rardino en Diamant elkaar in Vlis- singen moesten bestrijden. Bruzon en Gonzalez zijn goede vrienden en zaten om precies te zijn veertien minuten tegenover el kaar. Toen al tekenden ze vrede. De Brazilianen hadden minder ontzag voor elkaar. Di Berardino en Diamant deelden na 31 zetten het punt, Mekhitarian en Fier gin gen tot het gaatje. Pas na vieren half uur schaken gingen ze ak koord met remise. Sipke Ernst was gisteren de eerste van de negen koplopers die het volle punt binnenhaalde. Hij ver sloeg de Zweed Akesson. De 29-ja- rige Fries die studeert in Gronin gen is in Vlissingen onopvallend naar de top geslopen. De groot meester liet dinsdag een halfje lig gen tegen Alexandr Fier maar bleef verder foutloos, zonder in grote problemen te komen. Na de zege van Ernst was het lang wachten op medekoplopers. Friso Nijboer, Wouter Spoelman en de Spanjaard Llaneze Vega liet allen de kans liggen om naast Ernst te komen aan de kop. De topklassering die Vlissinger Jeroen Hekhuis na vijf ronden in nam (4 punten), was een kort le ven beschoren. De boomlange schaker werd gisteren resoluut ver slagen door de Spanjaard Alfonso Jerez Perez. Een dag eerder was Hekhuis nog te sterk voor diens vriendin, Patricia Llaneza Vega. Albert Riemens, oud-speler van Middelburg, doet het opvallend goed in Vlissingen. Hij speelde in de zesde ronde remise tegen de Duitser Patrick Zelbel en is nog steeds ongeslagen. Hij heeft vier punten. HZ-toernooi Zesde ronde, belangrijkste uitslagen: Yuri Gonzaluz (Cub) - Lazaro Bruzon (Cub) remise, Sipke Ernst (Ned) - Ralf Akes son (Zwe) 1 -0, Friso Nijboer (Ned) - Wouter Spoelman (Ned) remise, Krikor Mekhita rian (Bra) - Alexandr Fier (Bra) remise, Farrukh Amonatov (Tadj) - Marcos Llaneza Vega (Spa) 1-0, Vyacheslav Ikonni- kov (Rus) - Matthew Tan (Ned) 1 -0, Arno Bezemer (Ned) - Chanda Sandipan (Ind) remise, Rick Duijker (Ned) - Erik van den Doel (Ned) 0-1, Diego di Berardino (Bra) - André Dia mant (Bra) remise, Daan Bran denburg (Ned) - Sander van Eijk (Ned) 0-1. Stand aan kop: 1Ernst S,S punten; 2. Bruzon, Gonzalez, Van den Doel, Jerez Perez, Ikon- nikov, De Jong, Mekhitarian, Fier, Nijboer, Spoelman en Van Eijk 5 punten. door Koen de Vries VLISSINGEN - Voor het raam hangt een Braziliaanse vlag en binnen klinkt een salsamuziekje. In de keuken staat André Diamant ham burgers te bakken. Een apparte mentje aan de Hercules Segher- slaan is deze week de thuishaven van vier schaakavonturiers. Het wordt bewoond door Diamant en Alexandr Fier, Diego di Berardino en Krikor Mekhitarian. Vier Brazili anen die meedoen aan het HZ-toernooi. Vlissingen is de eerste halteplaats in hun tournee van drie maanden. Drie van de vier gezworen vrien den komen uit Sao Paulo, Di Berar dino woont in Rio de Janeiro. Ze kennen elkaar van haver tot gort. Toen ze nog geen tien waren, za ten ze al tegenover elkaar aan het schaakbord. In mei vatten ze het plan op om in Europa te gaan scha ken. Niet veel later waren de plan nen rond. Volgende week gaan ze naar Span je, een paar weken later reizen ze naar China en via het toernooi in Hoogeveen keren ze op 26 oktober terug naar hun vaderland. Ze zijn op reis om beter te worden. „In Brazilië zijn wel toernooien, maar die zijn niet sterk bezet", vertelt Mekhitarian, die verreweg het bes te Engels spreekt„We willen ons niveau verhogen en mensen ont moeten." Fier (20) is de beste van het kwar tet. Hij is grootmeester en de num mer vier van zijn land. De andere drie zijn internationaal meester. Mekhitarian (21) is de nummer zes van Brazilië, Di Berardino (21) de nummer negen en Diamant (18) 25e. Voorlopig hebben ze geen spijt van hun keuze in Europa te gaan schaken. Vlissingen valt zeer in de smaak. De omstandigheden zijn perfect en de resultaten goed. „Mis schien komt dat wel omdat we zo'n mooi appartement hebben", denkt Mekhitarian. „We voelen ons helemaal op ons gemak." Ze hebben voor Vlissingen geko zen omdat de organisatie een be trouwbare indruk maakte. Die wil de van alles voor de Zuid-Amerika nen regelen. Zo wordt de huur van het appartement door de orga nisatie betaald. Dat drukt de kos- door René van Stee BRESKENS - De Havenwedstrijd van Breskens onderscheidt zich op een belangrijk punt van andere openwaterzwemwedstrijden: er mogen alleen Zeeuwen aan mee doen. Daardoor staan er zaterdag na afloop van de 69e editie louter Zeeuwen op het ereschavot. „En dat heeft wel zijn charme", vindt Arie Vinke van de organise rende zwemvereniging Schelde- stroom. „Want bij wedstrijden el ders in het land is de kans niet al te groot dat de overwinning naar iemand uit onze provincie gaat." ten van de deelnemers een beetje. Desondanks hebben de Brazilia nen diep in de reserves moeten tas ten voor de trip. Ze kregen een deel van hun vliegtickets van hun stadsbestuur vergoed, de schaak bond van hun land wilde echter niet over de brug komen. Maar wie weet, pikken ze zo hier en daar nog wat prijzengeld mee. Schaken is in Brazilië geen populai re sport. 'Is dat niet de sport van die man die tegen die computers speelt?', vragen sommige Brazilia nen als ze over schaken horen. Ver der kennen sommigen de naam Henrique Mecking, in de jaren ze ventig een wereldtopper uit hun land. Maar verder is het voetbal, voetbal, voetbal. „Daar houden wij ook wel van, maar lang niet zo veel als de gemiddelde Braziliaan", zegt Mekhitarian. Desondanks lo- De Havenrace maakt geen onder deel uit van een landelijk circuit of klassement. Die behoefte is er vol gens Vinke eigenlijk nooit ge weest. Gelet op de zware eisen waaraan een dergelijk openwater- evenement tegenwoordig moet vol doen, is hij daar ook niet rouwig om. „Een ambulance die stand-by moet staan, een minimaal aantal juryleden, duikers; je kunt het zo gek niet bedenken of het moet er zijn. En het levert in feite niks op. Daarom houden we vast aan onze eigen formule. Die is niet alleen succesvol, maar voor de deelne mers ook minstens zo veilig als er gens anders." Tijdens de Havenrace maken dik 150 zwemmers en zwemsters hun opwachting op twaalf onderdelen. pen hij en André Diamant regel matig in voetbalshirts rond in de Vlissingse speelzaal. De eerste kennismaking met Ne derland is het viertal goed beval len. Wat hen de eerste dagen in 'Bij ons moet je om twee uur 's nachts echt de straat niet meer opgaan' Amsterdam opviel, waren de vele fietsen en de hoge mate van veilig heid. „Bij ons moet je om twee uur 's nachts echt de straat niet meer opgaan. Dan vraag je om moeilijkheden", vertelt Mekita- rian. Ook de rust beviel hem zeer. „Sao Paulo heeft bijna 20 miljoen inwoners. Het verkeer staat er bijna de hele dag helemaal vast. El- De meeste belangstelling gaat zo wel bij de mannen als vrouwen uit naar de 3000 meter vrije slag. De grote vraag is of de zwemtweeling en veelvuldige winnaars Niek en Carmen de Ridder wederom in staat zijn tot een dubbelslag. De concurrentie ligt echter op de loer. Carmen de Ridder (De Bruinvis) zal moeten afrekenen met onder anderen Mieke van Dort en Judith Stap (beiden De Stormvogel). Niek de Ridder (De Bruinvis) kan zware tegenstand verwachten van zwemmers als Charles Potin en De Havenwedstrijd van Breskens vaart wel bij zijn Zeeuwse re cept. Dik 150 zwemmers, louter uit de provincie, staan aan de start in Zeeuws-Vlaanderen. PZC Donderdag 7 augustus 2008 37 S'. -iS.'-ï".;.-. l^m t ke week komen er achthonderd au to's bij, maar er wordt geen enkele weg aangelegd. Hier kun je lekker doorrijden." Het kwartet is desondanks nog^ niet helemaal gewend aan het Ne derlandse ritme. Om half vier komt André Diamant binnen met een schaal vol hamburgers en kip- nuggets en een pan aardappelpu ree. De maaltijd lardeert hij met wat stokbroden, een camembertje en chips. De avondmaaltijd kan be ginnen. Na de afwas kunnen de mannen op hun laptops nog even nog wat partijen van hun toekomstige te genstanders doornemen en dan gaat het te voet naar de HZ. Ze gaan iets vroeger dan de dag er voor. Toen ging de Keersluisbrug vlak voor hun neus omhoog en kwamen ze bijna te laat. Toby Aarnoutse (Luctor et Emer- go) en Kevin Hondsmerk (De Schelde). De strijd om de eerste plaats op de 3000 meter schoolslag gaat bij de mannen zo goed als zeker tussen Nathan Tramper (De Bevelanders) »- en Simon Edenburg (Luctor et Emergo). Bij de vrouwen is Eline Nijskens (Koewacht) de favoriet. Het eerste onderdeel van de Ha venwedstrijd begint zaterdag om ïo.oo uur. De wedstrijd is onderdeel van de Zeeland Beker. In dit kader staan, op 23 augustus Luctor langs de Los- kaai (Middelburg), op 6 september de Ganzetrek (Wilhelminadorp) en op 7 september de Kanaalrace"" (Vlissingen) nog op het program ma.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 39