Phelps jaagt op moeder aller records 36 PZCIbs 37 Amerikaan wil zeven gouden medailles van Mark Spitz overtreffen. T%kiruj 2oog Donderdag 7 augustus 2008 ]ong Zeeland moet Jong Sparta in tweede helft laten gaan: 0-6 ovn Michael Phelps siert op een grote poster het straatbeeld in Peking. Zijn poging om het recordaantal van acht gouden plakken bij elkaar te zwemmen spreekt wereldwijd tot de verbeelding. foto Diego Azubel/EPA Braziliaans kwartet start schaaktournee met HZ-toernooi Tip? sport@pzc.nl door Robert-Jan Friele PEKING - Veel sporters trainen hun hele leven voor die ene gouden olympische medaille. Zwemmer Michael Phelps (23) hoopt volgen de week acht keer goud te win nen. Hij zou daarmee het record der records uit de boeken zwem men. Wie bijzondere sportieve succes sen boekt, wordt al snel gevangen in cijfers. Het dient om tot begrip te komen van wat iemand doet. En meestal om te laten zien dat nog niemand dat heeft gedaan. Het vergaat Michael Phelps sinds zijn debuut niet anders. Een greep uit de cijfers die voor handen zijn: de jongste olympiër sinds de Grote Depressie (2000), de jongste mannelijke wereldre cordhouder ooit in een stopwatch- sport (2000), de eerste zwemmer die op één dag wereldrecords pak te in verschillende disciplines (2003), de eerste sporter die acht medailles won (2004, zes goud, twee brons) op niet-geboycotte Spelen. Dat laatste record dient sindsdien als leidraad in Phelps' leven. Nadat hij op de WK in Melbourne (2007) zeven keer goud pakte, moet de Watercube in Peking het theater zijn waarin hij de grootste sportieve prestatie ooit wil leve ren: goud winnen in alle acht disci plines waarop hij start. Dat zijn de 200 en 400 meter wis selslag, de 200 en 100 vlinder, de 200 vrij en de drie olympische es tafettes (4x100 vrij, 4x200 vrij, 4x100 wissel). Op vier van de vijf individuele nummers is Phelps we reldrecordhouder. De Verenigde Staten zijn wereldrecordhouder op alle drie de estafettes. Behalve met cijfers wordt Phelps sinds 2004 in verband gebracht met één naam: Mark Spitz. De Amerikaan won op de Olympi sche Spelen van 1972 zeven keer goud en geldt sindsdien als de grootste olympiër ooit. De moge lijkheid dat Spitz' record uit de boeken gezwommen kan worden, heeft Phelps gemaakt tot hét ver haal van deze Spelen. Spitz zelf heeft al gezegd dat hij verwacht dat Phelps zijn tegenstan ders in Peking 'de grootste zwem les in de geschiedenis van de sport' gaat geven. Maar een andere zwemgrootheid, Ian Thorpe, zei onlangs dat Phelps' missie een on mogelijke is. De man over wie dit alles gaat oog de gistermiddag uitermate relaxed. „Ik heb nooit gezegd dat ik dat re cord wil verbreken, het zijn de me dia die er voortdurend over pra- ten. Ik heb gewoon mijn beste voorbereiding ooit achter de rug en hoop mijn beste prestatie ooit te kunnen neerzetten." De hype die - mede dankzij Phelps' managementbureau Octa gon - is ontstaan, kan overigens al op maandagochtend in één keer doven. Dan staat de 4x100 Michael Phelps heeft naar eigen zeggen zijn beste voorbereiding ooit achter de rug en hoopt daar mee zijn medailleroof van vier jaar geleden te verbeteren. vrije-slagestafette op het program ma. Op dat onderdeel is Frankrijk de favoriet. Het wereldrecord van de VS (3.12,46 minuten) is alweer twee jaar oud en de Franse sprin ters - met Europees kampioen en wereldrecordhouder Alain Ber nard - hebben zich het laatste jaar enorm ontwikkeld. Daarnaast krijgt Phelps ook hevige concurrentie uit eigen land. Ryan Lochte dook op de Amerikaanse trials onder het wereldrecord van Phelps op de 200 wisselslag. Hij had alleen de pech dat Phelps in dezelfde wedstrijd nog sneller was, maar bewees niettemin een grote bedreiging te zijn voor diens missie. Phelps' jarenlange coach Bob Bow man gelooft vanzelfsprekend in de acht gouden medailles. Hij heeft er een overtuigend argument bij: „Michael gaat veel intelligenter met zijn energie om dan in 2004. Voorheen was hij agressief tijdens al zijn races. Dat is veel meer on der controle." Bowman is de man die Phelps' ouders al waarschuwde voor hun zoon toen hij twaalf was. Ze moes ten er ernstig rekening mee gaan hotiden dat Michael snel zou deel nemen aan de Olympische Spelen. Goldrush Mark Spitz In 1972 (München) behaalde de Amerikaanse zwemmer Mark Spitz het ongeëvenaarde aantal van zeven gouden me dailles op één Olympische Spe len. Deze goldrush ging ge paard met zeven wereldre cords. Spitz, bijgenaamd De Vlinder vanwege zijn ijzersterke vlinder slag, behaalde de plakken op de 100 en 200 meter vrije slag, de 100 en 200 meter vlin derslag, 4x100 meter en 4x200 meter vrije slag en de 4x100 meter wisselslag. De zevenklapper bracht de olympische medaillecollectie van Spitz op elf. In 1968 (Mexi co) had hij al vier medailles ge wonnen: twee gouden, één zil veren en één bronzen. In 1992 deed Spitz op zijn oude dag nog een poging zich te kwalificeren voor de Spelen van Barcelona. De filmmaker Bud Greenspan bood hem een miljoen dollar als hij zich zou kwalificeren. De poging mislukte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 35