Zwaard van Damocles hangt boven olympisch voetbalveld aaa. aaa. Kwelgeest Van Gelder belandt in ambulance r) Beperkte keuze voor vlagdrager 32 1 Donderdag 7 augustus 2008 PZC Olympisch kampioen krijgt geen visum Prins wil herstel van oude fakkeltraditie Alain Bernard vindt dopingtests belachelijk Breedtepass is taboe bij hockeysters Oranje Anouk-nummer tijdens de openingsceremonie Amerikaanse renners arriveren met mondkap U'itöVA&W Jong-A-Pin vervangt Pieters in defensie Clubs zijn niet verplicht spelers af te staan voor Olympische Spelen. Zonderland heeft krentenbaard Ruiter voor negende keer op de Spelen Voetbalsters begonnen aan Olympische Spelen Een luide knal, gevolgd door lange stilte. Er is een grote deur uit zijn voegen gevallen, zomaar recht naar beneden. Het glas is niet gebroken, dat scheelt weer. Tien Chinese vrijwilligers staan ver baasd te kijken en te kijken. Een uur later staan ze daar nog steeds. Alsof het ding van hard kij ken in een soepele beweging weer te rug op zijn plek vliegt. Ik lach, maar lachen mag niet, zij vinden het niet leuk. Weer een uur later zijn er weer wat andere kijkers bijgekomen, de deur ligt nog op dezelfde plek. Chinezen zijn met velen en komen steevast met velen. Een prullenbak vervangen doen ze met z'n vijven, de post brengen ook en een brand schoon binnenplein reinigen kan een mens niet alleen, vinden ze. Het gaat ongeveer zo: het ene meisje boent el ke steen grondig, een ander houdt het draad vast, de volgende is de re serve van de draadvasthoudster. De laatste twee kijken. Engels spreken is ook iets dat ze sa men doen. Alle olympische vrijwilli gers hebben een paar zinnen geleerd die handig zijn bij hun functie. Bij de controlepost heet de eerste jongen me 'welcome', jongen twee vraagt of ik mijn 'bag' wil neerleggen. Als de detectiepoort piept, komt het vloeien de 'turn around' uit de mond van een vrouw die me verder controleert. Type vier bedankt me hartelijk voor de medewerking en de uitzwaai-Chi nees wenst me 'a very nice day'. Aan doenlijk vriendelijk, vooral als je tijd hebt. Een dag later zit de grote deur er weer in. Een luide piep, de lift blijft hangen. Tien Chinezen rennen erop af en kijken verbaasd. Fardau Wagenaar VOETBAL Vrouwen. Groep E. Tianjin: Argentinië - Cana da 1-2 China - Zweden 2-1. Stand: 1. Canada 1-3, 2. China 1-3, 3. Zweden 1-0, 4. Argentinië 1-0. Groep F. Shenyang: Duitsland - Brazilië 0-0, Noord-Korea - Nigeria 1-0. Stand: 1. Noord-Korea 1-3, 2. Duitsland 1-1, 3. Brazilië 1-1,4. Nigeria 1-0. Groep G. Qinhuangdao: Japan - Nieuw-Zee- land 2-2, Noorwegen - Verenigde Staten 2-0. Stand: 1. Noorwegen 1-3, 2. Nieuw-Zeeland 1-1,3. Japan 1-1,4. Verenigde Staten 1 -0. PEKING - Olympisch schaatskam pioen Joey Cheek is door de Chi nese autoriteiten de toegang tot Pe king geweigerd. De winnaar van de 500 meter op de Spelen van Tu rijn wilde in Peking aandacht vra gen voor de problemen in Sudan. Cheek is oprichter en voorzitter van Team Darfur, een organisatie die zich ten doel heeft gesteld het vredesproces in de Sudanese pro vincie Darfiir te bespoedigen. AMSTERDAM - Als het aan prins Willem-Alexander ligt, reist de olympische fakkel niet meer de we reld rond „Ik ben een kritisch lid van het IOC. Mijn argument is niet alleen de traditie, maar ook de zeer hoge kosten." Volgens Willem-Alexander moet het IOC de oude traditie herstel len, waarbij de fakkel alleen in Griekenland en het gastland van de spelen wordt rondgedragen. PEKING - De Franse zwemmer Alain Bernard heeft gisteren de do pingcontroles bij de Olympische Spelen in Peking als lachwekkend bestempeld. De wereldrecordhou der op de 100 meter vrij en belang rijke concurrent van Pieter van den Hoogenband vindt het bela chelijk dat hij voortdurend is ge test. „Bovendien duurde het ook nog eens een uur en veertig minu ten", aldus Bernard. PEKING - Op een breedtepass rust bij de Nederlandse hockeysters tij dens de komende Olympische Spe len in Peking een taboe. Daarvoor is het veld te traag. „We moeten daarom onze tactiek aanpassen", lichtte bondscoach Mare Lammers gisteren toe. In het laatste oefenduel met Groot-Brit- tannië (3-0) hielden de Nederland se speelsters zich prima aan de op dracht. DEN HAAG - Het nummer Lost van de Nederlandse zangeres Anouk zal morgen te horen zijn tijdens de openingsceremonie van de Olympische Spelen in China. De Noorse zanger Erland Bratland zal het nummer zingen in het Olym pisch Stadion. Met zijn vertolking van het liedje won hij enkele maanden geleden de Noorse tv-talentenjacht Nor way's Got Talent. PEKING - Getooid met een mond kap hebben vier Amerikaanse baanwielrenners het vliegveld van Peking betreden. De renners droe gen het kapje voor neus en mond om zich te beschermen tegen de vervuilde lucht in de Chinese hoofdstad. Volgens officials van het olympisch comité van de Vere nigde Staten droegen de baanwiel renners de mondkap niet om een statement te maken. A&WA VOETBAL Mannen. Groep A: Australië - Servië (11.00 uur), Ivoor kust - Argentinië (13.45 uur). Groep B: Japan - Verenigde Staten (11.00 uur), NEDERLAND - Nigeria (13.45 uur). Groep C: Brazilië - België (11.00 uur), China - Nieuw-Zeeland (13.45 uur). Groep D: Honduras - Italië (11.00 uur), Zuid-Korea - Kameroen (13.45 uur). TIANJIN - Calvin Jong-A-Pin ver vangt de niet geheel fitte Erik Pie ters vandaag in de opstelling van het olympisch elftal, dat tegen Ni geria (aanvang 13.45 uur, recht streeks op Nedi) zijn eerste poule wedstrijd speelt op de Olympische Spelen. Vermoedelijke opstelling olympisch elftal: Vermeer; Zuiverloon, Marcellis, Jaliens, Jong-A-Pin; De Guzman, Madu ra, Emanuelson, Drenthe; Babel en Ma- kaay. door Wilko Voordouw DEN HAAG - Speelt Lionel Messi vandaag nou wel met het Argen tijnse olympisch team of keert hij met hangende pootjes terug naar zijn club Barcelona? Als Messi lak heeft aan de uitspraak van het Ar bitragehof voor de Sport (CAS), dan staat hij vandaag op het veld voor de wedstrijd van zijn land te gen Ivoorkust. Volgens zijn bondscoach Sergio Ba tista en Julio Grondona, de voorzit ter van de Argentijnse voetbal bond, komt de kleine voetballer ge woon in actie. „Hij keert niet te rug naar Barcelona terug", aldus Grondona. De bondscoach: „Ik weet dat Lionel wil spelen. Ik heb geen zin in juridische haarkloverij, maar hij speelt tegen Ivoorkust en hij speelt het hele olympische toer nooi." Gisteren stelde het arbitragehof in PEKING - De hem zo kenmerkende vrolijke lach ontbrak gisteren bij turner Epke Zonderland. De Fries, medaillekandidaat op het onder deel rek, hield in het National In- door Stadium in Peking een onte vreden gevoel over aan de podium training. Zonderland is verre van fit. Hij heeft last van een 'krenten baard', een huidinfectie veroor zaakt door een niet optimaal wer kend immuunsysteem. „Ik heb veel last gehad van een jetlag, slaap al dagen slecht en ben ook nog verkouden geworden", was de somber stemmende analyse van Nederlands hoop op een olympi sche turnmedaille. Over drie da gen volgen de kwalificaties. Lausanne de clubs Barcelona, Schalke 04 en Werder Bremen in het gelijk. Ze hoeven hun kostbare jonge spelers niet verplicht be schikbaar te stellen voor de olym pische elftallen. Het conflict over de spelers Messi en de 'Duitse' Bra zilianen Rafinha en Diego ont stond toen de Fifa vorige week zei dat de clubs verplicht waren om hun spelers onder de 23 jaar af te staan voor het voetbaltoernooi op de Spelen. Daar waren hun weige rende werkgevers Barcelona, Schal ke 04 en Werder Bremen het niet mee eens. Werder Bremen en Schalke 04 hebben gisteren na de uitspraak toegezegd ze Rafinha en Diego niet naar Duitsland zullen terugha len. Het lot van Messi is nog ondui delijk. Volgens het CAS staat het olym- Fifa-baas Blatter roept voetbal- clubs op in de geest van de Spe len hun spelers niet terug te ei sen. Formeel kan dat wel, na de uitspraak van het CAS. PEKING - De olympische droom van Nashwan Al-Harazi eindigde gistermiddag in een ambulance. De turner uit Jemen - in Neder land gezien als de man die medail lekandidaat Yuri van Gelder van de Spelen heeft afgehouden - kwam bij de generale repetitie op het onderdeel vloer verkeerd neer. Een Chinese EHBO'ster voorzag Al-Harazi na de valpartij van een nekbrace, ontdekte hierbij een hoofdwond die in een fors ver band werd gewikkeld en reed de Jemeniet in een rolstoel naar de ziekenauto. Of Al-Harazi (21) zater dag aan de kwalificatie kan mee doen, is uiterst twijfelachtig. Op HONGKONG - Ian Millar gaat ko mende week in Hongkong twee re cords breken bij de springruiters. Met zijn 61 jaar wordt hij de oudste deelnemer ooit op de Olympische Spelen in deze disci pline. Daarnaast neemt de Cana dees voor de negende keer deel aan de Spelen. Dat gebeurde niet eerder in de paardensport. Millar - Captain Canada bijgenaamd, stond nooit op het podium. SHENYANG - De Olympische Spe len zijn twee dagen voor de offi ciële openingsceremonie begon nen met wedstrijden in het voet baltoernooi voor vrouwen. De belangrijkste confrontatie was gisteren die tussen Duitsland en Brazilië in Shenyang. Tijdens de herhaling van de WK-finale van vorig jaar werd niet gescoord: 0-0. Duitsland won vier jaar geleden brons, Brazilië zilver. Zeeuwen kiezen Anky Via de website www.pzc.nl konden Zeeuwse sportliefhebbers laten weten wie volgens hen morgen de Nederlandse vlag mag dragen tijdens de openingsce remonie van de Spelen. Dressuuramazone pisch voetbaltoernooi niet op de Fifa-wedstrijdkalender. En alleen om die reden, zo legde secreta ris-generaal Matthieu Reeb uit, kan de Fifa de clubs niet dwingen om de spelers vrij te geven. De we- reldvoetbalorganisatie ziet dat an ders. Omdat het spelers jonger dan 23 jaar zijn moeten ze juist in staat worden gesteld om aan de Spelen mee te doen. Had de Fifa duidelij ker regels gehad, dan was de huidi ge patstelling niet ontstaan, aldus het tribunaal. De uitspraak van CAS zou overi gens in theorie nog grote gevolgen kunnen hebben. Clubs als Liver pool, die eigenlijk liever niet had den gezien dat Ryan Babel afreisde naar het verre oosten, zouden in principe hun jonge spelers terug kunnen roepen. Fifa-baas Blatter zei 'verbaasd en teleurgesteld' te zijn over de uit spraak van het CAS. „Ik roep de clubs op om hun spelers mee te la ten doen. Dat zou een solidair ge baar zijn, in perfecte harmonie met de olympische geest." Anky van Grunsven is de Zeeuwse MjÊÊÊjMf favoriet. H^Jjj w u V Anky van Grunsven 38% Marleen Veldhuis 23% Theo Bos 17% Mark Huizinga 15% Jeroen Delmee 4% Kamiel Maase 3% PZC Felix Binïcewicz weg naar de ziekenauto kon hij gis teren slechts met zijn duim naar beneden wijzen toen gevraagd werd of hij binnen drie dagen her steld zal zijn. Al-Harazi kreeg dit voorjaar de laatste wildcard toegewezen voor het olympisch turntoernooi. Dit tot ontsteltenis van Yuri van Gel der, de ex-wereldkampioen op het onderdeel ringen. Hij had (net als een andere wereldtopper, de Slo- veen Aljaz Pegan) al zijn hoop ge vestigd op de wildcard, nadat hij op het WK de olympische kwalifi catie had gemist. Vorig jaar werd Al-Harazi op het WK 176e, 76 plaatsen beter dan een jaar eerder. PEKING - Charles van Commenée, chef de mission van de Nederland se ploeg, maakt morgenochtend pas bekend welke sporter het rood-wit-blauw de olympische are na binnen zal dragen. Zijn keus is relatief beperkt. Een groot aantal Nederlandse sporters zal de ope ningsceremonie namelijk mijden. De ruiters (onder wie de Zeeuwse favoriet Anky van Grunsven), zei lers en voetballers zitten buiten Pe king, de mountainbikers zijn bij voorbeeld buiten China nog in trai ningskamp. Veel sporters willen in de weten schap dat ze al uren van tevoren moeten staan, in de hitte sowieso niet. De hockeyvrouwen hadden niettemin graag aan de openingsce remonie meegedaan, maar vallen binnen de zogeheten 48-uursrege- ling. Sporters die binnen twee da gen na het ontsteken van de vlam in actie komen, wordt door NOCNSF dringend verzocht niet naar het 'Vogelnest' te komen. De kans is aanzienlijk dat een promi nent lid van de mannenhockey- ploeg, Teun de Nooijer of Jeroen Delmee bijvoorbeeld, voor de eer volle taak wordt gekozen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 34