Kitesurfen op de Oosterschelde 00' Groenlinks bezorgd over kerncentrale Evides deelt onderweg water uit voor de Ride for the Roses Politiebond trekt eis onderzoek rol Schouwenaar en Greive in Provincie wijst gebied aan noordkant Noord-Beveland aan. PZC Donderdag 7 augustus 2008 27 door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het dagelijks provin ciebestuur wil in een klein deel van het beschermd natuurmonu ment Oosterschelde kitesurfen toe staan. Het gaat om een gebied aan de noordkant van Noord-Beve land ter hoogte van recreatieter rein de Roompot. Kitesurfen is tot nu toe in het Oos- terscheldegebied verboden. Het ge beurt wel her en der illegaal. Het is de snelst groeiende vorm van watersport, waarbij een sporter op een kleine surfplank staat en zich laat trekken door een vlieger. De gemeente Noord-Beveland heeft een vergunning op grond van de Natuurbeschermingswet voor het toestaan van kitesurfen gevraagd. Vóór het kitesurfgebied ligt een strandje dat door recrean ten gebruikt wordt. Aan de ene kant ligt een jachthaven, aan de an dere kant waardevolle inlagen, die van belang zijn voor vogels. Gedeputeerde Staten sluiten niet uit dat het kitesurfen nadelige ge volgen kan hebben voor de be schermde natuurwaarden. Maar het surfgebied ligt op ruime af stand van de belangrijkste rustplek van zeehonden, de Roggenplaat. Een andere voor de Oosterschelde belangrijke diersoort, de noordse woelmuis, zit niet op het strand of in het water. Met de verstoring van de vogels in de inlagen valt het dankzij de hoge zeedijk wel mee, denkt het dage lijks provinciebestuur. Op het wa 1*^ Door aanwijzing van een locatie ter hoogte van de Roompot op Noord-Beveland, wil de provincie het kitesurfen op de Oosterschel de mogelijk maken. ter en op het strand komen nauwe lijks vogels voor, zodat kitesurfen geen opvallend negatieve effecten zal veroorzaken. Onderstreept wordt dat het kitesurfen een be perkt gebied beslaat. Wel is het de bedoeling na de aan wijzing van het gebied op te tre den tegen illegaal kitesurfen elders in de zeearm (mogelijk dat aan de Schouwse kant ook nog een kite- surfplek wordt aangewezen). Met boeien en borden moet de locatie duidelijk worden aangegeven. De Vogelbescherming toonde zich onlangs bezorgd over toename van kitesurfen in natte natuurge bieden. De vereniging heeft erop aangedrongen in de vergunning harde voorwaarden over controle op te nemen. Volgens het dagelijks provinciebestuur kan dat niet. De gemeente en politie hebben toege zegd extra te controleren. pagina 3: commentaar PZC Willem Adriaansens 'S-HEER ABTSKERKE - Enkele bezoekers genieten van de fuchsiashow, die gisteren is begonnen bij Kwekerij West hof in 's-Heer Abtskerke. De show staat dit jaar ook in het teken van zijn vijfentwintigjarig bestaan. Ook twee leden van de organiserende Zeeuwse fuchsia vereniging vieren hun vijfentwintigjarig lidmaatschap van de club. Zo lang zijn Mina van 't Westeinde en Arie van Herwij nen al bezig met het kweken en kruisen van fuchsia's. Ze vinden het een dankbare plant, waar je met weinig arbeid veel mooie bloemen voor terug krijgt. Voor de expositie zijn in heel de provincie ruim zeshonderd fuch sia's gekweekt. Een jury zal de mooiste kiezen. De show is nog tot en zaterdag gratis te bezoeken. foto Ronald den Dekker door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De Statenfractie van Groenlinks is bezorgd over de vei ligheid van de kerncentrale Borsse- le als alternatieve reactorbrandstof fen worden ingezet. Exploitant EPZ wil daardoor het gebruik van natuurlijk uranium verminderen. De bedoeling is in 2012 mengoxide (een mix van uranium en pluto nium) toe te passen. In schriftelijke vragen aan het dage lijks provinciebestuur informeert Statenlid Leen Harpe of de provin cie over het plan van EPZ een zo geheten zienswijze zal indienen. Ook wil hij weten waarom er een nieuw milieu-effectonderzoek no dig is. „Als de kerncentrale nu een van de veiligste ter wereld wordt genoemd, waarom is de huidige vergunning dan niet voldoende?" Volgens het Statenlid heeft pluto nium eigenschappen die de kern reactie instabieler kunnen maken. In Frankrijk deden zich daardoor problemen in kerncentrales voor en Harpe vraagt zich af of die ook in Borssele te verwachten zijn. Ook wil hij dat de provincie aan dringt op versneld onderzoek naar alternatieven voor kernenergie. MIDDELBURG - Er hoeft voorlopig geen onderzoek te komen naar de rol van burgemeester Koos Schou wenaar van Middelburg en hoofd officier Diederik Greive bij de ver trouwenscrisis tussen hoofdcom missaris Fup Goudswaard en het Zeeuwse politiekorps. Bestuurslid Jan Willem van de Pol van de Ne derlandse Politiebond trekt die eis in omdat er op korte termijn een waarnemend korpschef wordt be noemd, zo liet hij gisteren weten. Volgens hem is het Zeeuwse korps momenteel gebaat bij rust en zou zo'n onderzoek naar de rol van de korpsbeheerder en de hoofdoffi cier alleen maar het tegenoverge stelde bereiken. Hij verwacht wel dat na het aantreden van de waar nemer nog wordt teruggekeken naar de afgelopen periode om na te gaan wat er allemaal mis is ge gaan binnen het korps. Zondag 31 augustus stappen in Goes bijna veertienduizend mensen op de fiets om te rijden voor het goede doel: kankerbestrijding. De Ride for the Roses leeft enorm. De PZC telt deze maand af naar 31 augustus. El ke dag verschijnt er een verhaal over de actie Ride for the Roses. door René Schrier Wat voor weer het zondag 31 augustus wordt, is on zeker. Hoe dan ook, wa terleverancier Evides zal water aan de mensen langs de route van de Ride for the Roses uitdelen. Dat ge beurt op twee punten. Daar kun nen toeschouwers gebruik van ma- ken, maar ook de deelnemers aan de 25 en 50 kilometertochten. Het verzoek kwam van de Goese burgemeester Dick van der Zaag. Maar dan wel onder de voorwaar de dat het uitdelingspunt niet te dicht bij een horecavestiging komt te staan. Evides zet een tankwagen in of sluit mogelijk een kranenstel- sel aan op een brandkraan. Dat kan geen kwaad, geeft woordvoer der Henk Baars van Evides aan, want uit brandkranen komt ook gewoon leidingwater. Wel eerst even doorspoelen, zegt hij. Voor Evides was het verzoek van Van der Zaag geen vreemde vraag. Het bedrijf is wel vaker op grote evenementen aanwezig om de mensen van water te voorzien, zo als de Hulster vestingdagen, het zo mercarnaval in Rotterdam, de ma rathon van Rotterdam en de kust- marathon in Zeeland. Daar zit een gedachte achter. Het bedrijf wil dat zijn naam bekend wordt. Want iedereen betaalt aan Delta die het water distribueert, maar het water komt sinds 2004 van Evides. Daarom hebben de be kertjes waarin het water wordt aangeboden allemaal het logo van Evides en staat die naam ook op de shirts die de wateruitdelers dra gen. Een andere gedachte die achter de gratis distributie van water zit is het feit dat Evides mensen wil aan sporen om meer kraanwater te drinken. Baars: „Kraanwater is ge zonder dan verschillende merken flessenwater. Het moet aan 220 pa rameters voldoen en aan de eisen en normen van de Waterleiding wet. Flessenwater moet voldoen aan de eisen en normen van de Warenwet en die zijn minder streng dan die in de Waterleiding wet. Trouwens, mensen moeten toch meer water drinken en bij voorbeeld minder cola. Dat is veel gezonder voor hen." Het uitdeelpunt voor de 25 kilome- tertocht is bij het kruispunt Vier- wegen in de buurt van Kapelle. Voor de 50 kilometertocht is het bij de carpoolplaats bij de kruising Katseveerseweg/Langeweg. O Kijk voor eerdere afleveringen en meer nieuws op www.pzc.nl/ridefortheroses OOSTERSCHELDE Roompot Noord-Beveland Kitesurfgebied In de Oosterschelde wil de provincie een gebied aanwijzen als kitesurfgebied. kitesurfgebied j a «li Inlagen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 29