'Sportevenementen zijn sinds de Olympische Spelen van München een doelwit met een zeer hoge symboolwaarde' Cijs de Vries, oud-EU-coördinator terreurbestrijding 'Kans op aanslag bij Spelen is klein' PZC Donderdag 7 augustus 2008 I 1 1 n overal 4SN-15vl/egrobot Qingdao: Vliegrobots bewaken luchtruim boven het zeilevenement. Shenyang Qinhuangdao Peking* Yunnan Cuizhou Veiligheidstroepen Troepenmacht van 110.000 man, waaronder een elitecommando van 300 man gespecialiseerd in contraterrorisme en bevrijding van gijzelaars. Chinese veiligheids agenten, opgeleid door VN in onschadelijk maken van 'vuile bommen'. Meer dan 300.000 vrijwilligers en 1 50.000 beveiligers actiefin Peking. Shanghai: Extra beveiliging vliegveld en treinstations vanwege het voetbal. Hongkong: 4.000 politieagenten waken over paardensportevenement. Beveiliging van Peking Speurhonden en detectiepoorten checken bagage van de reizigers. Hongqi 7: luchtafweerraketlanceerinstallaties op 1 km van Olympisch Stadion 'Het Vogelnest'. |L Voedselinspecteurs voorkomen sabotage van eten voor atleten. 300.000 bewakingscamera's geplaatst door hele stad. Beloning van 50.000 euro voor iedereen die politie tipt over ophanden zijnde verstoring van de orde. bruikt China de Spelen om dissidenten aan te pakken. Infographic: Chantal van Wessel Graphic News raëlische geheime dienst hier een vermeende Palestijnse gijzelnemer, dus de Noren zijn er niet gerust op en lance ren de omvangrijkste veiligheidsoperatie uit hun geschie denis: 3000 agenten en 550 soldaten staan klaar. Zwitser se fans klagen dat de politie hen niet met koeienbellen wil doorlaten omdat die als wapen te gebruiken zouden zijn. Atlanta 1996: ruim 30.000 agenten kunnen op de meest commerciële Spelen ooit niet voorkomen dat een bom ontploft tijdens een concert. Twee mensen overlijden \(een krijgt een hartaanval van de schrik), ruim honderd .Anensen raken gewond. De vlaggen gaan halfstok maar 'the Games will go on'. Nagano 1998: voor de start van de Spelen wordt op inter net een aanslag aangekondigd. Volgens het uit vermoede lijk Irak afkomstige bericht kan 22 februari 'een treurige dag' worden. Alarmfase 1 gaat in. 42.000 beveiligers, waar onder 6.000 antiterreuragenten, staan op scherp. Een gra- naataanval op vliegveld TokioNarita verhoogt de spanning, maar een aanslag op de Spelen zelf blijft uit. Salt Lake City 2002: de eerste Spelen na 9/11de autori teiten zijn op hun hoede; geen auto in een straal van 90 meter rond een wedstrijd en onbekende vliegtuigen in een straal van 72 kilometer rond de openingsceremonie worden mogelijk neergeschoten. 16.000 beveiligers, waar van 4.500 soms zwaarbewapende militairen, drijven de be- veiligingskosten op tot 330 miljoen dollar. Athene 2004: een halfjaar na de aanslagen in Madrid. Er Forensische experts van de politie onderzoeken de plaats van de ontploffing in Atlanta. foto ANP zijn geen bedreigingen van Al Qaida of van de Griekse ter reurbeweging 17 november, maar toch wordt de NAVO in geschakeld. 70.000 militairen en agenten bewaken de ac commodaties. Tweehonderd Britse en Amerikaanse ex perts op het gebied van chemische, biologische en nucleai re aanvallen staan paraat, net als snel inzetbare eenheden van diverse NAVO-landen. In de lucht houden Zeppelins en AWACS-vliegtuigen de boel in de gaten, op zee zijn acht marineschepen aanwezig, kosten: 1,2 miljard euro. De kans op een aanslag bij de Olympische Spelen in Peking is niet te verwaarlozen, maar wel klein. Dat zegt Gijs de Vries. De oud-staatssecretaris en voormalig EU-coördinator terrorismebestrijding is tegenwoordig verbonden als deskundige aan instituut Clingendael. „Terroristen maken vooraf altijd een zorgvuldige calculatie wat de voor- en nadelen zijn van een aanslag op een bepaalde locatie", zegt De Vries. „Sportevenementen zijn sinds de Spelen van München een doelwit met een zeer hoge symboolwaarde. Veel terroristen, of het nu groepen of individuen zijn - de zogenaamde 'lone wolves' - is het te doen om aandacht. En straks zijn internationaal de ogen gericht op Peking. Maar hoewel de attentiewaarde op de Spelen groot is, weten terroristen ook dat een aanslag tijdens dat evenement een minstens zo groot negatief effect zal hebben op de publieke opinie. De daders zullen veel goodwill verspelen. De meeste mensen willen een sportief spektakel zien, geen verstoring." De extreme veiligheidsmaatregelen in China zullen ook hun vruchten afwerpen, denkt De Vries. „China is geen democratie. De staat is machtig en heeft het nooit zo nauw genomen met de mensenrechten. Dat zal waarschijnlijk tijdens de Olympische Spelen niet anders zijn bij maatregelen die het land neemt om aanslagen te voorkomen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11